Ligos apibūdinimas
Ligos dažniausiai pažeidžiami asmenys
Ligos priežastys ir rizikos veiksniai
Ligos simptomai ir požymiai
Ligos gydymas
Ligos apibūdinimas
Sloga arba rinitas,- tai nosies ertmės gleivinės uždegimas, kuriam būdingi keli požymiai: nosies užburkimas, išskyros iš nosies, čiaudulys, nosies niežulys. Ūminė sloga dažniausiai būna infekcinės kilmės ir tai viena pirmųjų gyvenimo ligų. Dažniausiai sloga būna sudedamoji ūminės viršutinių kvėpavio takų infekcijos dalis.
Ligos dažniausiai pažeidžiami asmenys
Ūminiu rinitu paprastai suserga peršalęs vaikas, nes tuomet sumažėja jo organizmo atsparumas. Ypač greitai suserga neužsigrūdinę ir sergantys lėtinėmis ligomis žmonės. Dažnai užsikrečiama oro lašiniu keliu, todėl tarp 2-6m. vaikų ūminė sloga labai dažna dėl vaikų tarpusavio kontaktų. Ligą gali paskatinti alergija, imuniteto sutrikimai, nosies ir ryklės anomalijos.
Ligos priežastys ir rizikos veiksniai
Viena dažniausių lėtinio vaikų rinito priežasčių yra alergija (apie 10 % vaikų), mažų vaikų – dažniausiai maisto produktams, vyresniems vaikams didėja įkvepiamų alergenų reikšmė.Alerginę slogą gali sukelti tiek išorinės aplinkos alergenai (žolių, piktžolių, medžių žiedadulkės, mikroskopinių grybų sporos), tiek namų aplinkos alergenai (namų dulkių erkutės, naminių gyvūnų epidermis, plaukai, seilės, paukščių plunksnos, pelėsiai, vabzdžiai, pvz., tarakonai). Alerginės kilmės slogai nebūdingos pūlingos išskyros iš nosies, nepadidėja temperatūra.
Rinitu taip pat gali prasidėti kai kurios vaikų infekcinės ligos (vėjaraupiai, kokliušas, skarlatina). Lėtinį ar pasikartojantį rinitą gali lemti nosies pertvaros iškrypimas, gomurio defektai, adenoidų hipertrofija, gastroezofaginio refliukso liga.
Ligos simptomai ir požymiai
Ūminė sloga prasideda staiga - atsiranda sausumo, deginimo, perštėjimo, kutenimo jausmas nosyje, dažnai ir ryklėje, gerklėje, čiaudėjimas. Kartu atsiranda silpnumas, galvos skausmas. Kūno temperatūra dažniausiai būna normali arba nežymiai padidinta, vėliau ima krėsti šaltis, priklausomai nuo sukėlėjo (pvz. Gripo atveju). Kvėpavimas per nosį sutrinka įvairiu laipsniu. Tai vadinama sausoji stadija, kuri trunka keletą valandų ar 1-2 paras.
Toliau prasideda serozinių išskyrų stadija. Iš nosies pradeda tekėti gausios vandeningos išskyros, vėliau gausėja gleivių, kurios dirgina odą ir gleivinę. Dėl to parausta ir patinsta nosies prieangio bei viršutinės lūpos oda. Prisideda ašarojimas, ūžimas ausyse. Gleivingų ir pūlingų išskyrų stadija prasideda 3-5-tą ligos dieną. Nosies išskyros tampa gleivingos ir pūlingos, iš pradžių pilkšvokos, po to gelsvos ir žalsvos. Vėliau išskyrų mažėja, nyksta nosies gleivinės paburkimas, normalėja kvėpavimas pro nosį ir po 5-9 parų ūminis rinitas baigiasi. Kartais liga gali trukti tik 2-3 dienas, kartais trunka 3-4 savaites ir pereina į lėtinę formą. Kuo vaikas mažesnis, tuo sunkesnė ligos eiga. Sergantys kūdikiai dėl sutrikusio kvėpavimo pro nosį negali tinkamai žįsti, nes turi įkvėpti pro burną, dėl to gali sutrikti jų virškinamojo trakto veikla. Neretai ūminis rinitas komplikuojasi ūminiu vidurinės ausies uždegimu (dėl kūdikių anatominių ypatumų - trumpo, santykinai horizontalesnio, plataus ausies trimito), ūminiu bakteriniu rinosinusitu, taip pat infekcija gali plisti ir į apatinius kvėpavimo takus.
Ligos gydymas
Labiausiai vaiką vargina sutrikęs kvėpavimas pro nosį, todėl prieš kiekvieną žindymą ar maitinimą (10-15 min.iki maitinimo), prieš miegą balionėliu reikia išsiurbti gleives iš kiekvienos nosies pusės, o vyresni vaikai mokomi išpūsti nosį. Nosiai iššnypšti vartojamos tik vienkartinės servetėlės, vienu metu šnypščiama tik viena nosies ertmė. Nosies prieangyje esančios plutelės suminkštinamos aliejumi ar kremu.
Keletą kartų per dieną rekomenduojama naudoti druskingesnį jūros vandenį Quixx, kuris ne tik sudrėkina bei išvalo nosies gleivinę, bet ir mažina gleivinės paburkimą (“atkemša nosį”). Nosies sekretas gali lengviau nutekėti, palengvėja kvėpavimas, o gleivinėje nesikaupia pavojingi mikroorganizmai. Ypač rekomenduojama naudoti Quixx kūdikiams prieš maitinimą, kad pagerėjęs kvėpavimas leistų kūdikiui lengviau žįsti. Jei sloga labai stipri ir varginanti, o gydymo Quixx nepakanka – galima jį derinti su vietinio poveikio gleivinę sutraukiančiais vaistais (cheminiai dekongestantai). Pavyzdžiui cheminiai dekongestantai naudojami kūdikiui ar vaikui vakare prieš miegą, o dieną Quixx. Vaistų, vartojamų kūdikiams, ikimokyklinio amžiaus ir mokyklinio amžiaus vaikams, koncentracija skiriasi, todėl būtina tartis su gydytoju ar vaistininku. Vietinio poveikio nosies gleivinę sutraukiantys vaistai kūdikiams skiriami ne ilgiau kaip 3, vyresniems vaikams - ne ilgiau kaip 5-7 dienas. Svarbu atminti, kad vietinio poveikio gleivinę sutraukiantys vaistai (cheminiai dekongestantai), naudojant juos ilgiau nei leistina, ar didesnėmis nei rekomenduojama dozėmis, gali pažeisti nosies gleivinę, vystosi pripratimas prie šių vaistų. Vyresniems vaikams galima vartoti sisteminio veikimo geriamuosius dekongestantus, antialerginius vaistus, bet dėl jų skyrimo būtina konsultuotis su gydytoju. Kai vaikas karščiuoja (temperatūra >38,5° C) ir yra ryškus bendras silpnumas, galvos, raumenų skausmai - duodama temperatūrą mažinančių vaistų:paracetamolio suspensijos, tablečių arba ibuprofeno - vienkartnė dozė ir vaistų forma priklauso nuo amžiaus. Jei vaikas neišgeria vaisto ar jį išvemia,- naudojamos žvakutės. Padeda šiltų skysčių gėrimas, vyresniems vaikams tinka šiltų garų inhaliacijos, karštos plaštakų, pėdų vonelės. Nepriklausomai nuo amžiaus duodama daug gerti, o valgyti - tiek, kiek vaikas nori, neriebaus, natūralaus skonio maisto. Antibakteriniai preparatai neskiriami, nes jie neveikia nei ligos eigos, nei komplikacijų dažnio. Lėtinio rinito gydymo principai susiję su ligos priežasties, rizikos veiksniais, jų šalinimu ( alerginio rinito atveju šalinami alergenai, aplinkos dirgikliai, skiriamas kombinuotas gydymas antihistamininiais,hormoniniais preparatais,specifine imunoterapija). Svarbią vietą užima patalpų drėkinimas, geriami skysčiai, nosies higiena, kuriai patartina rinktis druskingesnį Atlanto vandenyno vandenį Quixx.