Šiandien, gegužės 5-ąją, minima Pasaulinė rankų higienos diena. Šia proga Vilniaus visuomenės sveikatos biuras ragina visus prisiminti, kaip teisingai plauti rankas, nes iki šiol rankų higiena yra viena iš pagrindinių prevencinių priemonių, padedančių apsaugoti save ir visus šalia esančius nuo infekcijų, plintančių kontaktiniu būdu.

 
 Rankas rekomenduojama plautis, laikantis šių taisyklių:
• Sušlapinkite rankas po šiltu ar šaltu tekančiu vandeniu. Prieš plaunant rankas būtinai nusimaukite žiedus, nes po jais esantys nešvarumai nenusiplaus.
• Rankas plaukite su muilu, nes jų plovimas vien vandeniu nėra efektyvus. Jis negali pašalinti tokių sudėtinių nešvarumų dalių kaip riebalai ar baltymai. Kasdieniam rankų plovimui pakanka ir įprasto muilo.
• Visą rankų paviršių įtrinkite rankų plovimo priemone. Sukamaisiais ir trinamaisiais judesiais muiluokite rankas iš abiejų pusių apie 10-15 s. Ypač kruopščiai patrinkite tarpupirščius, pirštų galiukus ir panages, nes skubėdami dažnai išmuiluojame tik išorinę ir vidinę rankų pusę.  Taip pat nepamirškite ir riešų.
• Kruopščiai nuplaukite rankas, kad pašalintumėte muilą. Vanduo turėtų tekėti nuo riešo pirštų link.
• Jei yra galimybė, rankas šluostykite popieriniu rankšluosčiu ar servetėle. Namuose kiekvienas turėtų naudoti tik savo asmeninį rankšluostį rankoms nusausinti.
 
Nepamirškite, kad rankas reikia plauti ne tik tada, kai jos yra purvinos, bet ir grįžus iš lauko, pasinaudojus tualetu ir, žinoma, prieš valgį. Rekomenduotina rankas plauti ir kaskart pažaidus su gyvūnu ar tiesiog jį lietus, pabendravus su sergančiu žmogumi (ypač jei spaudėte jam ranką), pakosėjus ar nusičiaudėjus, prieš ir po žaizdos sutvarkymo ir panašiais atvejais.
 
Laikydamiesi šių paprastų taisyklių, mes ne tik užkirsime kelią infekcijų plitimui, bet ir padėsime sau ir šalia mūsų esantiems žmonėms išlikti sveikiems!

iMed

Infekcinės ligos

Testas apie vandens reikšmę mūsų oranizmui