Namiškis skundžiasi, kad jam galbūt trūksta vitaminų, nes kamuoja niūrios mintys ir trūksta energijos? Pasiūlykite jam bananų. Šie egzotiški vaisiai ne veltui vadinami gamtos antidepresantais ir stimuliatoriais. Jie nervų sistemą aprūpina būtina energija, sumažina kraujospūdį, sutvarko virškinimą, vidurius, stiprina širdies raumenis.
 
Vertina net sportininkai
Palyginti su obuoliais, bananuose yra 4 kartus daugiau baltymų, 2 kartus daugiau angliavandenių, 3 kartus daugiau fosforo, 5 kartus daugiau geležies ir vitamino A bei 2 kartus daugiau kitų vitaminų ir mineralinių medžiagų. Bananai yra cukraus, krakmolo, obuolių rūgšties, ląstelienos, įvairių mikroelementų šaltinis. Be to, juose yra ląstelienos ir pektininių medžiagų, kurios gerina virškinimą. Bananuose gausu kalio, geležies, todėl šiuos vaisius reikia valgyti tiems, kurie skundžiasi širdies veiklos sutrikimu, kintančiu kraujospūdžiu, anemija. Įvairūs fermentai skatina angliavandenių pasisavinimą, gerina protinę veiklą, stiprina nervų sistemą, didina atsparumą įtampai.
Bananus ypač vertina sportininkai. Suvalgę porą bananų energijos gausime tiek, kiek užtenka 90 minučių intensyviai mankštintis.
Vaisių minkštime yra keletas labai svarbių ir fiziologiškai aktyvių medžiagų: serotonino, norpinefrino, dopamino ir katecholamino. Šios aktyviosios skaidulinės medžiagos padeda palaikyti normalią žarnyno veiklą, saugo nuo vidurių užkietėjimo, mažina rūgštingumą esant skrandžio opaligei. Bananai naudingi kepenų ligoms gydyti. Švelnaus skonio vaisiai, tyrė ar sultys naudingos mažiems vaikams. Efektyviai gydo skrandžio ir žarnyno sutrikimus.
 
Jei reikia laimės ir mažesnio svorio
Bananuose esantis triptofanas skatina „laimės hormonų“ išsiskyrimą, padeda išsaugoti gerą nuotaiką, atsikratyti depresijos. Ir ne tik jos, bet ir nepageidaujamo svorio. Japonų mokslininkai tvirtina, kad bananuose esančios medžiagos padeda išvalyti organizmą, numesti ir išlaikyti pageidaujamą svorį. Dieta yra labai paprasta: vaisius reikia valgyti rytais, pusryčiaujant. Bananai suteikia sotumo jausmą, juose esantys fermentai greitina virškinimo procesus, riebalų skaidymąsi, mažina cukraus kiekį kraujyje. Esant didesniam cukraus kiekiui kasa išskiria daugiau insulino. Kol šis yra kraujyje, organizmas nedegina, bet kaupia riebalus. Laikantis tokios dietos labiau tinka nevisiškai sunokę vaisiai, kol krakmolas dar nespėjęs pavirsti cukrumi. Tam netinka pernokę, sodriai geltoni su rusva įtrūkusia luobele bananai.
 
Atgaivins bet kokio tipo veido odą
Naudojami ir grožio procedūroms. Bananų kaukės tinka bet kokio tipo veido odai. Šių vaisių yra įvairiose kosmetikos priemonėse. Prinokę bananai gerai pamaitina ir atgaivina odą. Tereikia banano gabalėliu ar banano ir apelsino minkštimo tyre patepti veidą ir kaklą. Riebiai veido odai tinka banano, obuolio, išplakto kiaušinio baltymo, šaukštelio alyvuogių aliejaus ir trupučio krakmolo kaukė. Į banano tyrę dera įmaišyti tik arbatinį šaukštelį citrinos sulčių. Arba tyrė sumaišoma tik su kiaušinio baltymu ir keliais lašais aliejaus. Ši kaukė gerai nuvalo riebalus, balina odą, strazdanas, gydo odos pigmentines dėmes, sutraukia poras. Sausai, vėjo nugairintai, saulės nudegintai veido odai ar sudiržusioms nuo darbų rankoms tinka banano tyrė, į kurią įmaišome šaukštelį pašildyto pieno ar grietinėlės, naudingas ir kefyras ar rūgpienis. Odą maitina ir gaivina banano tyrė, kurioje lygiomis dalimis įdėta varškės ir kiaušinio trynio. Apvytusiai, suglebusiai ar pavargusiai odai į vieno banano tyrę įmaišome du šaukštus grietinės ir šaukštą medaus. Spuoguotam veidui skirta bananų ir avokadų kaukė. Jai pagaminti reikia 1 mažo banano ir avokado, 2 šaukštų natūralaus jogurto, 2–3 lašų vitamino E. Viską plakti, kol pasidarys vientisa masė. Košele ištepti veidą, palaikyti 20 minučių ir nuplauti šiltu vandeniu.
 
Ar žinojote, kad…
• banano, pieno ir medaus kokteilį tinka gerti esant pagirioms. Toks gėrimas padeda atkurti normalų cukraus kiekį kraujyje, slopina pykinimą. Be to, šia tyrele patepus vietą, į kurią įkando vabzdys, mažiau niežės odą, sumažės patinimas;
• bananų stiebų sultis verta gerti sergantiems epilepsija, isterija, hipertonija, sutrikus širdies veiklai;
• iš bananų lapų daromi indai, jais dengiami būstai, pinami dembliai, daromos plaušinės. Bananai naudojami popieriaus gamyboje, iš jų plaušo siuvami drabužiai;
• iš bananų žievelių galima gaminti ekologišką kurą. Iš smulkintų bananų žievelių ir medžių drožlių gaminami briketai. Toks tinkamai išdžiūvęs bananų kuras gerai dega, yra ekologiškas;
• bananams šaldytuve ne vieta. Žemesnėje negu 12° C temperatūroje žievelė pajuoduoja, bananai labai greitai sugenda. Vaisius rekomenduojama laikyti kambario temperatūroje kur nors pakabintus. Žalius bananus geriausia nokinti popieriniame maišelyje kambario temperatūroje.
 
iMed