Europos hemofilijos konsorciumo (European Haemophilia Consortium) nacionalinėms organizacijoms išplatintas pranešimas privertė sunerimti sergančiuosius hemofilija: Jungtinėje karalystėje sergančiajam diagnozuota Kroicfeldo-Jakobo liga, kitaip dar vadinama kempinlige.
"Ši žinia privertė mus sunerimti – niekas iš mūsų negalime būti tikri, kad nesame užkrėsti šia liga", – sakė Lietuvos žmonių, sergančių hemofilija, asociacijos vadovas Marius Pigulevičius.
Vasario mėnesį Jungtinės Karalystės Sveikatos apsaugos agentūra paskelbė, kad sergančiojo hemofilija organizme rasta prionų (baltyminių dalelių), kurie sukelia Kroicfeldo-Jakobo ligą. Šie prionai aptikti mirusio septyniasdešimtmečio vyro organizme. Tai pirmas toks atvejis, kai sergančiojo hemofilija organizme rasta šios pavojingos ligos sukėlėjų. Kol vyras buvo gyvas, jokių Kroicfeldo-Jakobo ligos požymių nebuvo pastebėta, mirė jis taip pat ne nuo šios ligos. Įtariama, kad Kroicfeldo-Jakobo liga vyras galėjo būti užkrėstas prieš vienuolika metų per plazmos kilmės krešėjimo faktorius.
"Prasidėjus kraujavimui mes turime tuoj pat susileisti reikalingo kraujo krešėjimo faktoriaus. Jie būna dviejų rūšių: plazmos kilmės ir rekombinantiniai. Rekombinantiniai yra visiškai saugūs, o plazmos kilmės – saugūs tiek, kiek žinomi ligų sukėlėjai. Kai kuriuos jų, kaip ir minėtos Kroicfeldo-Jakobo ligos, labai sunku nustatyti. Juo labiau, kad žmogus jau gali būti užsikrėtęs šia liga, net to neįtardamas duoti kraujo, nes ligos požymiai išryškėja vėliau. Taip nutiko ir Jungtinės Karalystės atveju", – kalbėjo M.Pigulevičius.
Pasak jo, apie 70 proc. sergančiųjų hemofilija, iki 1992 metų per plazmos kilmės krešėjimo faktorius buvo užkrėsti hepatitu C. Atsiradus modernesnėms ligų sukėlėjų nustatymo bei virusų nukenksminimo technologijoms, tikimybė užsikrėsti hepatitu C sumažėjo. Tačiau, kaip rodo Jungtinės Karalystės atvejis, atsiranda vis naujų, pavojingų per kraują perduodamų ligų.
"Todėl mes siekiame, kad nors vaikai ir hemofilija sergantys asmenys, praėję hepatito C ir B gydymo kursus, būtų gydomi saugiais rekombinantiniais krešėjimo faktoriais", – sakė M.Pigulevičius.
Apie hemofiliją:
Hemofilija yra paveldima genetinė liga, dėl kurios žmogaus organizmas negali užtikrinti kraujo krešėjimo. Negydoma sunki hemofilijos forma pasireiškia kraujo išsiliejimu į sąnarius ir raumenis, kas gali sukelti luošumą jau vaikystėje. Šia liga sergantiems žmonėms pavojingos net nedidelės chirurginės intervencijos, tokios kaip danties traukimas.
Apie Lietuvos žmonių, sergančių hemofilija, asociaciją:
Lietuvos žmonių, sergančių hemofilija, asociacija (LŽSHA) buvo įkurta 1996 m. LŽSHA yra Pasaulinės hemofilijos asociacijos ir Europos hemofilijos konsorciumo narė, aktyviai dalyvaujanti šių organizacijų veikloje bei palaikanti nuolatinį kontaktą su hemofilija sergančiais žmonėmis, su gydytojais. Taip pat ji rūpinasi nuo hemofilijos kenčiančių žmonių reikalais, jų integracija ir kt.
Medicine