Nors neretai patyčias siejame su mokykla, patyčios nebūtinai ten baigiasi – suaugę žmonės kartais iš kitų žmonių tyčiojasi ir kitose savo gyvenimo vietose, pavyzdžiui, darbovietėje. Štai JAV nustatyta, kad bent 30 proc. žmonių patiria mobingą – patyčias, nepagarbų kolegų elgesį darbe. Nustatyta, kad patyčias darbe išgyvenantys žmonės neretai skundžiasi širdies ir kraujagyslių problemomis, raumenų, kaklo skausmais, jiems kyla minčių apie savižudybę (jei ir jus aplanko panašios mintys, apsilankykite svetainėje tuesi.lt). Be to, mobingas kenkia ir darbuotojų profesiniams rezultatams – patyčias patiriantiems darbuotojams sunkiau įsiminti informaciją, priimti sprendimus ir valdyti savo emocijas. Tad kaip gi galite sau padėti, jei esate mobingo taikinys?
Supraskite: mobingas – ne jūsų kaltė
Kuo anksčiau tai suprasite, tuo geriau, teigia specialistai. Jūs nesukėlėte patyčių, jūs jų ir nenusipelnėte, tad nustokite save kaltinti – neretai patyčios prasideda, kai darbe pradedamas jausti pavydas.
Pasikalbėkite su žmogiškųjų išteklių skyriaus atstovais
Žmogiškųjų išteklių skyrius darbuotojai dirba ne tik ieškodami naujų darbuotojų ar rengdami įvairius jau esamų darbuotojų mokymus, bet ir spręsdami patyčių klausimą – tik atminkite, kad šiuo atveju pridera laikytis konfidencialumo. Galbūt paaiškės, kad apie iš jūsų besityčiojantį asmenį darbe jau yra pranešta, tad jūs šioje kovoje už savo ramybę darbe esate ne vienas.
Pakalbėkite su savo vadovo vadovu
Tiesioginis jūsų vadovo vadovas tikriausiai pasamdė iš jūsų besityčiojantį jūsų vadovą, todėl gali būti jam lojalus, pastebi specialistai. Vis dėlto, paprašykite žmogiškųjų išteklių skyriaus atstovų surengti susitikimą su tuo aukščiausio lygio vadovu ir pasistenkite jam įrodyti, kad ne tik jūs, bet ir jo verslas gali nukentėti nuo patyčių.
Atsiribokite
Paprasčiausias būdas išvengti patyčių – nebebendrauti su besityčiojančiu asmeniu. Galbūt galite paprašyti perkelti jus į kitą skyrių, kuriame nereikės dirbti su tuo nepagarbiai besielgiančiu bendradarbiu? O galbūt teks ir keisti darbą: svarbiausia – jūsų sveikata ir ramybė, primena specialistai.
Bendraukite su žmonėmis už darbo ribų
Patariama savęs neizoliuoti – bendraukite su mylimais, artimais, širdžiai mielais žmonėmis. Būdami vieni ir nenorėdami su niekuo bendrauti tik dar labiau sau pakenksite.
Lankykite terapiją
Psichoterapeutas padės jums išgyventi mobingo sukeltą traumą: stresą, įtampą, depresiją, teigia specialistai. Lankyti terapiją verta net ir praėjus nemažai laiko – patyčių traumos poveikis ilgalaikis ir su patyčių pasėkmėmis kovosite ilgai.
Giedrė Izabelė Janušaitė (Šaltinis The Healthy)