Ligos pažeidžiamas organas ar kūno dalis
Ligos dažniausiai pažeidžiami asmenys
Ligos priežastys ir rizikos veiksniai
Ligos gydymas
Skausmas ir perštėjimas gerklėje, apsunkintas ryjimas – vieni iš labiausiai paplitusių nusiskundimų ir apsilankymų priežasčių pas ausų-nosies-gerklės specialistą ir pas šeimos gydytoją. Skausmas gerklėje gali būti tik vienu simptomu arba sudedamąja ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos dalimi. Reiktų pažymėti, kad tokiais klinikiniais simptomais pasireiškia ūmūs ir lėtiniai infekciniai uždegiminiai burnos ertmės, ryklės, gerklų susirgimai (faringitas, tonzilitas, laringitas, epiglotitas, angina).
Skausmas gerklėje paprastai būna nuolatinis, stiprėja ryjant. Tai gali būti vieninteliu nusiskundimu, dėl kurio žmogus kreipiasi į gydytoją, tačiau dažniausiai, kartu atsiranda bendras silpnumas, karščiavimas, galvos skausmas, sloga - tai yra nusiskundimai būdingi ūmiam viršutinių kvėpavimo takų uždegimui. Vaikams iki 4 metų angina ir ūmus faringitas pasireiškia kitaip: vaikai skundžiasi ne gerklės skausmu ir apsunkintu ryjimu, o pykinimu, pilvo skausmu, šaltkrėčiu. Dažniausiai, gerklės skausmas prasideda ūmiai. Ilgalaikis gerklės skausmas pasitaiko retai.
Angina ir ūmus faringitas - labiausiai paplitę vaikų amžiuje, tačiau jaunesni nei 4m. vaikai retai skundžiasi skausmu gerklėje. Gerklės skausmas taip pat dažnas paaugliams ir suaugusiems iki 45 metų, vyresniame amžiuje pasitaiko rečiau. Virusai ir bakterijos dauginasi, cirkuliuoja mūsų aplinkoje, todėl dažniausiai infekcinėmis ligomis susergame įkvėpę su oru šių patogenų. Tai yra išorinis užsikrėtimo kelias. Vidiniu keliu užsikrečiama, sergant lėtiniu tonzilitu, lėtiniu sinusitu (nosies ančių gleivinės uždegimu), kuomet infekcijos šaltinis yra pats organizmas. Šiuo atveju patologiniai mikroorganizmai nuolat gyvena žmogaus organizme ir susirgimas gali prasidėti staiga, kai sumažėja organizmo atsparumas, žmogui peršalus, sergant lėtinėmis ligomis.
Dažniausia, gerklės skausmo priežastis - virusinis faringitas - gerklės gleivinės uždegimas, kurį sukelia virusai. Tonzilitu vadinamas gomurio tonzilių uždegimas, o angina apibrėžiama kaip ūmus infekcinis susirgimas, kuriam būdingi tonzilių ir gerklės gleivinės uždegimas. Be jau minėtų, dažniausia pasitaikančių, gerklės skausmo priežasčių, kartais gerklės skausmą gali sukelti ir kiti, infekciniai susirgimai (skarlatina, difterija, infekcinė mononukleozė) bei sisteminės jungiamojo audinio ligos. Skausmo gerklėje priežastimi taip pat gali būti gleivinės trauma po medicininių intervencijų, vaistų vartojimas (dekongestantų, cholinoblokatorių), mechaninis ar cheminis sudirginimas (rūkymas, dūmai, dulkės, karštas ir aštrus maistas, šaltas oras ir pan.).
Derėtų prisiminti ir dažnai vaikams pasitaikančius gerklės ir ryklės gleivinės sužalojimus: gerklės gleivinės pažeidimą svetimkūniais (būdingas ūmus skausmas gerklėje, seilėtekis, skausmas rijant); balso stygų pertempimą dainuojant ar garsiai šaukiant (gerklės skausmas ir balso prikimimas); nudegimus rūgštimis ar šarmais, karštais gėrimais ir maistu.
Jeigu gerklės skausmą sukėlė virusinė infekcija, antibiotikai nepadės. Organizmas pats pajėgus kovoti su infekcija, tačiau gerklės skausmui sumažinti – rekomenduojama vartoti čiulpiamas tabletes falimint">Falimint. Tabletės lėtai tirpsta, tokiu būdu užtikrina laipsnišką aktyviųjų medžiagų atsipalaidavimą ir ilgalaikį jų kontaktą su burnos ir ryklės gleivine. falimint/">Falimint savybės panašios į mentolio. Dėl stipraus šaldančio ir gaivinčio falimint/">Falimint poveikio – gerklės skausmas bei varginantis sausas kosulys aprimsta. falimint/">Falimint nedžiovina gleivinės ir nesukelia sąstingio jausmo burnoje. Ūmiuoju laikotarpiu falimint/">Falimint tabletę reiktų sučiulpti kas 2 val., nekramtyti. Mažėjant skausmui, laikotarpį tarp tablečių vartojimo galima padidinti iki 4 val.. Paprastai gydymo kursas trunka 5 – 7 dienas. falimint/">Falimint tabletės rekomenduojama vartoti iki išnyks skausmas.