Ligos pažeidžiamas organas ar kūno dalis
Ligos dažniausiai pažeidžiami asmenys
Ligos priežastys ir rizikos veiksniai
Ligos simptomai ir požymiai
Ligos gydymas
Profilaktika
Tai lengvai užkrečiama kvėpavimo takų liga, kurią sukelia bakterija Bordetella Pertussis. Šiai ligai būdingas priepuolinio tipo kosulys bei jo metu pasireiškiantis specifinis aukšto tono garsas „whoop“ įkvepiant.
Bakterija lokalizuojasi ir pažeidžia kvėpavimo takų gleivinę, kurią dengia vadinamosios cilijos – plaukeliai. Judėdamos cilijos pašalina mikroorganizmus iš kvėpavimo takų. Veikiant Boredetellai Perstussis, plaukeliai pažeidžiami ir nebesugeba atlikti savo funkcijos – kvėpavimo takų gleivinė tiesiogiai kontaktuoja su sukėlėju, kas iššaukia uždegiminę reakciją ir varginančius kosulio priepuolius.
Bakterija lokalizuojasi nosiaryklėje, bronchuose ir bronchiolėse. Plaučių jungiamasis audinys ir kraujagyslės lieka nepažeisti, tuo tarpu plaukuotasis epitelis uždegimo metu ima gaminti pūlingą sekretą, kuris užkemša smulkiuosius kvėpavimo takus ir sukelia jų išsiplėtimą, kosulį, cianozę ir pneumoniją. Dėl pilnai nesubrendusių kvėpavimo takų šis sukėlėjas ypač pavojingas naujagimiams ir kūdikiams.
Liga pavojingiausia jaunesniems nei pusės metų amžiaus kūdikiams. Šioje amžiaus grupėje fiksuojama daugiausiai mirčių nuo kokliušo. Trečdalis susirgimo atvejų fiksuojamas 10-19 metų amžiaus grupėje. Ir tik apie 20% sergančiųjų – vyresni nei 20 metų amžiaus.
Sukėlėjas plinta oro lašeliniu būdu, taip pat tiesioginio kontakto metu, uždarose erdvėse. Sergamumo pikas – vėlyva vasara ir ankstyvas ruduo. Liga lengvai užkrečiama. Dažnai vaikai užsikrečia nuo mamų ar kitų šeimos narių. Naujagimiai, ypač neišnešioti, kūdikiai, sergantys lėtinėmis ligomis, turintys sklaidos trūkumų, turi didesnę riziką užsikrėsti ir sulaukti ligos komplikacijų.
Rizikos faktoriai:
· Neskiepyti vaikai
· Kontaktas su infekuotu asmeniu
· Epidemija
· Nėštumas
Vyresniame amžiuje sirgimo riziką didina astma ir nutukimas.
Ligos inkubacinis periodas(laiko tarpas nuo užsikrėtimo iki pirmųjų požymių pasireiškimo) trunka 3-12 dienų. Liga trunka apie 6 savaites ir yra skirstoma į tris fazes: uždegimo, kosulio priepuolių ir sveikimo. Vyresniems vaikams ir suaugusiems nebūtinai pasireiškia visos trys fazės, dažnai juos vargina nepertraukiamas kosulys, dusulys bei galvos skausmai. Skiepyti suaugę paprastai perserga į bronchitą panašia forma, kuomet nėra būdingo „whoop“ kosulio, tuo tarpu neskiepytiems asmenims būdingas „woop“ tipo kosulys bei pozicinis vėmimas.
1. Uždegiminė fazė:
· Sloga
· Konjunktyvitas, ašarojimas
· Čiaudulys
· Nežymus karščiavimas
2. Kosulio priepuolių fazė:
· Keliolika minučių trunkantys kosulio priepuoliai su tipingu „whoop“ garsu, kuomet įkvėpimo metu oras eina pro vis dar susiaurėjusius kvėpavimo takus
· Kūdikiams, jaunesniems nei 6 mėnesių amžiaus, „whoop“ garsas nebūdingas, tačiau jiems pasireiškia apnėjos (nekvėpavimo) epizodai, kurie gali sąlygoti uždusimą. Raudonos spalvos veidas kosulio priepuolių metu ir vėmimas dažnai būdingas sergantiems vaikams.
3. Sveikimo fazė:
· Iki kelių savaičių trunkantis chroniškas kosulys
Liga diagnozuojama užaugus B. pertussis kultūrai nosiaryklės pasėlyje bei atlikus imunologinius tyrimus.
Pacientai gali užkrėsti kitus nuo uždegiminės fazės pradžios iki 3 savaičių nuo priepuolinio kosulio pradžios arba iki 5 dienų nuo efektyvios antibiotiko terapijos pradžios.
Vyresni nei 1 metų vaikai turi būti pradėti gydyti ne vėliau kaip 3 savaitės nuo kosulio pradžios, jaunesni nei 1 metų amžiaus vaikai ir nėščios moterys – ne vėliau kaip 6 savaitės nuo kosulio pradžios. Ligą diagnozavus vėlai, antibiotiko terapija neturi reikšmės ir nesumažina ligos trukmės bei infekcijos plitimo.
Antibiotikai:
· Jaunesni nei 1 metų amžiaus vaikai: eritromicinas, klaritromicinas ir azitromicinas
· Vyresniems nei 1 metų amžiaus: eritromicinas, klaritromicinas, azitromicinas, biseptolis
Vaikai skiepijami kombinuota kokliušo, stabligės ir difterijos vakcina 2, 4, 6, 18 mėnesių ir 6-7 metų amžiuje. Skiepai padeda išvengti galimų ligos sukeltų komplikacijų.