Kvetiapinas, 150mg, plėvele dengtos tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: EGIS Pharmaceuticals PLC, Vengrija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Kvetiapinas
1. Kas yra Ketilept ir kam jis vartojamas
Jums paskirtas vaistas vadinamas Ketilept. Jo veiklioji medžiaga yra kvetiapinas. Ketilept priklauso vaistų nuo psichozės grupei. Šios grupės vaistai šalina tam tikrų psichikos ligų simptomus: haliucinacijas (t.y. nepaaiškinamų balsų girdėjimą), keistas ir gąsdinančias mintis, elgesio pokyčius, vienišumo ir sumišimo pojūčius.
Ketilept taip pat gali būti vartojamas gydyti žmonėms, sergantiems liga, kurios metu būna ypač gera nuotaika ar sujaudinimas. Šia liga sergantys žmonės gali pajusti, kad jiems miego reikia mažiau nei įprastai, jie daugiau kalba ir gali jaustis neįprastai irzlūs.
Be to, Ketilept galima vartoti pacientams, kurių prislėgta nuotaika, trūksta energijos, kurie jaučia kaltės jausmą, neteko apetito arba negali miegoti.
Gydytojas gali ir toliau skirti Jums Ketilept, net kai jaučiatės geriau, kad ligos simptomai nepasikartotų.
Jums gali būti naudinga pasakyti giminaičiams ar artimiems draugams, kad sergate depresija ar jaučiate nerimą. Paprašykite juos paskaityti šį pakuotės lapelį. Galite jų paprašyti, kad Jus perspėtų, jeigu pastebės, kad Jūsų depresija ar nerimas pasunkėjo, arba jie nerimauja dėl Jūsų elgesio pokyčių.
2. Kas žinotina prieš vartojant Ketilept
Ketilept vartoti negalima:
- jeigu yra alergija kvetiapinui arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje);
- jeigu Jūs vartojate ar neseniai vartojote bet kokių iš šių vaistų: ŽIV proteazių inhibitorius pvz., nelfinaviras (vartojamas ŽIV infekcijos gydymui), azolo grupės antigrybelinius preparatus pvz., ketokonazolas (vartojamas grebelinės infekcijos gydymui), eritromiciną, klaritromiciną (antibiotikus) arba nefazodoną (vartojamas depresijos gydymui).
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju arba vaistininku, prieš pradėdami vartoti Ketilept:
- jeigu Jūs ar kas nors iš šeimos narių turi kokių nors širdies sutrikimų, pavyzdžiui, dažnas širdies plakimas, „QT intervalo pailgėjimas“ arba jeigu vartojate vaistų, kurie gali daryti įtaką širdies susitraukimų dažniui;
- jeigu Jūsų žemas kraujospūdis;
- jeigu Jums yra buvęs insultas (ypač jei esate vyresnio amžiaus žmogus);
- jeigu Jums ar Jūsų šeimos nariui buvo padidėjęs kraujo krešėjimas, nes vaistai, tokie kaip šis, gali paskatinti kraujo krešulių susidarymą.
- Jeigu turite kepenų veiklos sutrikimų;
- jeigu Jums kada nors yra buvęs epilepsijos priepuolis (traukuliai);
- jeigu Jūs sergate cukriniu diabetu arba yra rizikos veiksnių susirgti diabetu (šeimoje yra sirgusių diabetu arba nėštumo metu buvo labai padidėjęs gliukozės kiekis kraujyje), Jūsų gydytojas gali tikrini gliukozės kiekį kraujyje;
- jeigu sergate pankreatitu (kasos uždegimu) ar turite požymių, susijusių su pankreatitu, pvz., tulžies pūslės akmenligė ar padidėjęs trigleciridų (tam tikrų kraujyje esančių riebalų) kiekis;
- jeigu Jūs žinote, kad praeityje Jūsų kraujyje buvo mažas baltųjų kraujo kūnelių kiekis, kurį galbūt sukėlė kiti vaistai;
- jeigu Jūs esate senyvas pacientas, sergantis demencija (yra smegenų funkcijos susilpnėjimas). Tokiu atveju Ketilept vartoti negalima, nes vartojant vaistinius preparatus, kurių grupei priklauso Ketilept, gali padidėti insulto pavojus, o senyviems pacientams, sergantiems demencija, kai kuriais atvejais ir mirties pavojus.
Jeigu Jūs vykstate į ligoninę, svarbu pasakyti medicinos personalui, kad vartojate Ketilept.
Mintys apie savižudybę ir depresijos pasunkėjimas
Jeigu sergate depresija ir (arba) jaučiate nerimą, kartais Jums gali kilti minčių apie savęs žalojimą ar savižudybę. Pradėjus pirmą kartą vartoti antidepresantus, tokių minčių gali kilti dažniau, nes turi praeiti šiek tiek laiko (paprastai apie dvi savaitės, bet kartais ir ilgiau), kol šie vaistai pradės veikti.
Tokia minčių tikimybė Jums yra didesnė šiais atvejais:
- jeigu anksčiau mąstėte apie savižudybę arba savęs žalojimą;
- jeigu esate jaunas suaugęs. Klinikinių tyrimų duomenys parodė, kad psichikos sutrikimais sergantiems jauniems suaugusiems (jaunesniems kaip 25 metų), vartojant antidepresantų, su savižudybe siejamo elgesio rizika yra didesnė.
Jeigu bet kuriuo metu galvojate apie savižudybę arba savęs žalojimą, nedelsdami kreipkitės į gydytoją arba vykite į ligoninės priėmimo skyrių.
Jums gali būti naudinga pasakyti giminaičiams ar artimiems draugams, kad sergate depresija ar jaučiate nerimą. Paprašykite juos paskaityti šį pakuotės lapelį. Galite jų paprašyti, kad Jus perspėtų, jeigu pastebės, kad Jūsų depresija ar nerimas pasunkėjo, arba jie nerimauja dėl Jūsų elgesio pokyčių.
Pacientams, vartojantiems Ketilept, pastebėtas svorio augimas. Jūs ir jūsų gydytojas turėtų reguliariai tikrinti Jūsų kūno svorį.
Vaikams ir paaugliams
Ketilept saugumas ir veiksmingumas vaikams ir paaugliams nebuvo nustatytas. Ketilept nerekomenduojama vartoti vaikams ir paaugliams, jaunesniems kaip 18 metų.
Kiti vaistai ir Ketilept
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Ypač svarbu pasakyti gydytojui, jeigu vartojate bet kuriuos šiuos vaistus:
- nuo infekcijos (pvz., eritromiciną, kuris yra antibiotikas, antigrybelinį preparatą ketokonazolą arba ŽIV proteazių inhibitorius);
- nuo nerimo;
- nuo depresijos;
- epilepsijai gydyti (tokius kaip fenitoinas, karbamazepinas arba natrio valproatas);
- dideliam kraujospūdžiui mažinti;
- rifampicino (tuberkuliozei gydyti);
- barbitūratų (miego sutrikimams gydyti);
- tioridazino (psichozėms gydyti);
- vaistų, kurie gali turėti įtakos širdies susitraukimų dažniui, pavyzdžiui vaistų, kurie sutrikdo elektrolitų pusiausvyrą (sumažina kalio arba magnio kiekį), pvz. diuretikų (šlapimą varančių piliulių) arba tam tikros rūšies antibiotikų.
Prieš nutraukdami kokio nors vaisto vartojimą, pasitarkite su gydytoju.
Jeigu Jums atliekamas narkotikų nustatymo šlapime testas, ir Jūs vartojate Ketilept, testas gali parodyti teigiamus metadono ar vaistų nuo depresijos, vadinamų triciklių antidepresantų, rezultatus, net jeigu Jūs metadono ar triciklių antidepresantų nevartojate. Rezultatą reikėtų patikslinti atlikus papildomus tyrimus.
Ketilept vartojimas su maistu, gėrimais ir alkoholiu
Jūs galite vartoti Ketilept su maistu arba atskirai.
Vartodami Ketilept, venkite alkoholinių gėrimų. Jei reguliariai vartojate alkoholį, prieš vartodami Ketilept, pasakykite gydytojui.
Vartodami Ketilept, negerkite greipfrutų sulčių.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Nėštumo metu Ketilept vartoti negalima, nebent tai būsite aptarę su gydytoju.
Toliau išvardinti simptomai gali pasireikšti naujagimiams, kurių motinos vartojo Ketilept paskutinio trimestro (paskutinius tris nėštumo mėnesius) metu: drebėjimas, raumenų sustingimas ir / arba silpnumas, mieguistumas, sujaudinimas, kvėpavimo sutrikimai ir sunkumas maitintis. Jeigu Jūsų kūdikiui pasireiškia bet kuris iš šių simptomų, Jums gali reikėti kreiptis į gydytoją.
Jeigu žindote, Ketilept vartoti negalima.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Ketilept gali sukelti mieguistumą. Kol nežinote, koks bus tablečių poveikis, vairuoti ir valdyti mechanizmų negalima.
Ketilept sudėtyje yra laktozės
Laktozės netoleravimo atveju reikėtų atsižvelgti, kad kiekvienoje Ketilept 150 mg plėvele dengtoje tabletėje atitinkamai yra 24,0 mg laktozės. Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, prieš vartodami šį vaistą pasitarkite su gydytoju.
3. Kaip vartoti Ketilept
Visada vartokite ši vaistą tiksliai, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Jūsų gydytojas nuspręs, kokią pradinę dozę Jums vartoti, ir ją palaipsniui didins. Kiekvienai indikacijai yra skirtingas vaisto dozavimas.
Dozė gali būti nuo 150 mg iki 800 mg per parą, atsižvelgiant į Jūsų individualų gydymą ir poreikius.
Jeigu esate vyresnio amžiaus arba Jūsų kepenų ar inkstų veikla sutrikusi, gydytojas gali nuspręsti skirti mažesnę Ketilept dozę.
Prarykite Ketilept tabletę visą, nekramtykite, užgerdami vandeniu. Tabletės galima vartoti su maistu arba be jo.
Nenustokite vartoti tablečių, net jei pasijusite geriau, nebent taip nurodė gydytojas.
Vartojimas vaikams ir paaugliams
Vaikams ir jaunesniems kaip 18 metų paaugliams Ketilept vartoti negalima.
Ką daryti pavartojus per didelę Ketilept dozę?
Jeigu pavartojote didesnę dozę, nei Jums paskyrė gydytojas, kuo greičiau kreipkitės į savo gydytoją ar artimiausią ligoninę. Perdozavus gali atsirasti tokių požymių ir simptomų: mieguistumas ir slopinimas, greitas širdies plakimas ir žemas kraujo spaudimas.
Pamiršus pavartoti Ketilept
Jeigu pamiršote pavartoti dozę, suvartokite ją iškart, kai tik prisiminsite. Praleistos dozės nevartokite kartu su kita vaisto doze arba jeigu iki kitos dozės vartojimo liko nedaug laiko. Tada toliau tęskite gydymą tokiomis dozėmis, kokias paskyrė gydytojas.
Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę.
Nustojus vartoti Ketilept
Nenustokite vartoti Ketilept, net jei ir pasijutote geriau, nebent Jums taip nurodė gydytojas.
Jeigu staigiai nustotumėte vartoti Ketilept, gali atsirasti tokių simptomų kaip pykinimas, vėmimas, nemiga, galvos svaigimas, galvos skausmas, viduriavimas, būsite dirglus arba gali pasikartoti Jūsų pradinė liga. Gydytojas gali Jums pasiūlyti laipsniškai mažinti dozę prieš visai nutraukiant gydymą.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Jeigu pastebite kurį nors čia nurodytą šalutinį poveikį, nebevartokite Ketilept ir nedelsdami kreipkitės į gydytoją ar artimiausią ligoninę:
- karščiavimas, nuolatinis ryklės skausmas ar burnos opos (gali būti labai sumažėjusio baltųjų kraujo kūnelių kiekio požymis);
- epilepsijos priepuoliai (traukuliai);
- alerginės reakcijos, įskaitant dilgėlinę, odos paburkimą ir paburkimą apie burną;
- nekontroliuojami judesiai, daugiausia veido ar liežuvio (vėlyvoji diskinezija);
- labai aukšta kūno temperatūra, greitesnis kvėpavimas, pastebimas kraujo spaudimo padidėjimas arba greitas širdies plakimas, prakaitavimas, raumenų sustingimas, neįprastas mieguistumas ar alpimas (piktybinio neurolepsinio sindromo simptomai);
- gelta (odos ir akių pageltimas),
- hepatitas (kepenų uždegimas),
- ilgai trunkanti ir skausminga erekcija;
- kraujo krešuliai venose, ypač esantys kojose (pasireiškia kojų patinimu, skausmu ir paraudimu) kraujagyslėmis gali nukeliauti į plaučius, sukeldami skausmą krūtinėje ir pasunkindami kvėpavimą;
- sunkios alerginės reakcijos (vadinamos anafilaksinėmis), kurių metu gali būti sunku kvėpuoti, gali atsirasti galvos svaigimas ir kritimas;
- staigus odos tinimas, dažniausiai aplink akis, lūpas ir gerklę (angioneurozinė edema);
- sunkus bėrimas, kuris gali plisti labai greitai. Simptomai gali būti odos paraudimas, pūslių susidarymas ar lupimasis, galimos pūslelės burnoje ar nosyje.
Kiti galimi nepageidaujami reiškiniai:
Labai dažnas šalutinis poveikis (pasireiškia daugiau kaip 1 iš 10 pacientų):
- galvos svaigimas (gali sukelti alpimą);
- galvos skausmas;
- mieguistumas (ilgiau vartojant Ketilept, jis gali išnykti) (gali sukelti alpimą);
- burnos džiūvimas;
- svorio padidėjimas;
- vaisto vartojimo nutraukimo požymiai (simptomai, pasireiškiantys nustojus vartoti Ketilept): bloga savijauta, pykinimas, galvos skausmas, viduriavimas, nemiga, galvos svaigimas ir dirglumas. Vaisto vartojimą reikia nutraukti palaipsniui.
Dažnas šalutinis poveikis (pasireiškia nuo 1 iki 10 iš 100 pacientų):
- greitas širdies plakimas;
- jausmas, kad stipriai, dažnai plaka širdis arba neįvyksta kai kurie širdies susitraukimai;
- vidurių užkietėjimas;
- virškinimo sutrikimas;
- silpnumas(gali sukelti alpimą);
- rankų ar kojų pabrinkimas;
- alpimas;
- nosies užgulimas;
- mažas kraujospūdis atsistojus, dėl to gali atsirasti galvos svaigimas arba alpimas(gali sukelti alpimą);
- didelis cukraus kiekis kraujyje;
- miglotas matymas;
- nenormalūs raumenų judesiai, įskaitant apsunkintą raumenų judėjimo pradžią, drebulį, nenustygimą arba neskausmingą nuolatinį sustingimą;
- neįprasti sapnai arba košmarai;
- padidėjęs alkio pojūtis;
- padidėjęs dirglumas;
- kalbos sutrikimai;
- mintys apie savižudybę ir depresijos pasunkėjimas. Kreipkitės į savo gydytoją ar artimiausią ligoninę kuo greičiau.
- dusulys;
- vėmimas (ypač senyviems pacientams);
- karščiavimas.
Nedažnas šalutinis poveikis (pasireiškia 1 iki 10 iš 1 000 pacientų):
- nuolat judančios kojos (nenugalimas poreikis judinti kojas);
- rijimo sutrikimai;
- elektrinio širdies laidumo sutrikimas (QT intervalo pailgėjimas), matomas atlikus EKG;
- seksualinė disfunkcija;
- diabeto išsivystymas;
- lėtesnis negu įprastai širdies suitraukimų dažnis, kuris gali atsirasti gydymo pradžioje ir kuris gali būti susijęs su žemu kraujospūdžiu ir alpimu.
Retas šalutinis poveikis (pasireiškia 1 iki 10 iš 10 000 pacientų):
- atsiradimas kelių medicininių būklių, kurios, pasireiškusios vienu metu, didina širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto atsiradimo riziką (metabolinis sindromas)
- krūtų pabrinkimas ir netikėta pieno gamyba vyrams ir moterims;
- mėnesinių ciklo sutrikimai;
- vaikščiojimas, kalbėjimas, valgymas ar kitos veiklos miegant;
- sumažėjusi kūno temperatūra (hipotermija);
- kasos uždegimas, kuris sukelia stiprų skausmą pilvo srityje ir nugaroje.
Labai retas šalutinis poveikis (pasireiškia mažiau kaip 1 iš 10 000 pacientų):
- netinkama hormono, kuris kontroliuoja šlapimo tūrį, sekrecija;
- raumeninių skaidulų irimas ir raumenų skausmas (rabdomiolizė).
Dažnis nežinomas (negali būti įvertintas pagal turimus duomenis):
- odos išbėrimas nevienodomis raudonomis dėmėmis (daugiaformė eritema).
Vaistų grupė, kuriai priklauso Ketilept, gali sukelti širdies ritmo sutrikimus, kurie gali būti sunkūs, o rimtais atvejais mirtini.
Pastebėti šie nepageidaujami reiškiniai tik atlikus kraujo tyrimus:
- tam tikrų kraujo ląstelių kiekių pokyčiai (pvz., baltųjų ir raudonųjų kraujo kūnelių, trombocitų);
- kepenų fermentų kiekio padidėjimas (ilgiau vartojant Ketilept, jis išnyksta);
- tam tikrų riebalų kiekio pokyčiai (lipidų koncentracijos padidėjimas, pvz., trigleciridų ir cholesterolio);
- kreatinfosfokinazės koncentracijos padidėjimas (raumenis sudarantis komponentas);
- cukraus kraujyje kiekio padidėjimas;
- prolaktino koncentracijos padidėjimas (retais atvejais tai gali sukelti krūtų pabrinkimą ir netikėtai prasidėjusią pieno gamybą vyrams ir moterims, moterims gali sutrikti mėnesinės);
- natrio kiekio sumažėjimas kraujyje;
- skydliaukės hormonų kiekio pokyčiai kraujyje.
Jeigu savo ligai gydyti Jūs vartojote kitą vaistą ir dėl to vaisto poveikio Jums buvo nutrūkusios mėnesinės, vaistą pakeitus į Ketilept, mėnesinės gali vėl atsirasti.
Kitas šalutinis poveikis, kuris gali pasireikšti vaikams ir paaugliams
Vaikams ir paaugliams gali pasireikšti tokie pat nepageidaujami reiškiniai, kaip ir suaugusiems žmonėms.
Toliau nurodyti nepageidaujami reiškiniai, pasireiškę tik vaikams ir paaugliams.
Labai dažnas šalutinis poveikis (pasireiškia daugiau kaip 1 iš 10 pacientų):
- kraujo spaudimo padidėjimas.
Toliau nurodyti nepageidaujami reiškiniai, dažniau pasireiškę vaikams ir paaugliams.
Labai dažnas šalutinis poveikis (pasireiškia daugiau kaip 1 iš 10 pacientų):
- hormono, vadinamo prolaktinu, kiekio padidėjimas kraujyje. Retais atvejais dėl hormono prolaktino padidėjimo gali:berniukams ir mergaitėms pabrinkti krūtys ir netikėtai prasidėti pieno gamyba, mergaitėms gali išnykti arba tapti nereguliarios mėnesinės;
- padidėjęs apetitas;
- nenormalūs raumenų judesiai, įskaitant apsunkintą raumenų judėjimo pradžią, drebulį, nenustygimą arba neskausmingą raumenų sustingimą.
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
5. Kaip laikyti Ketilept
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Laikyti žemesnėje kaip 25 °C temperatūroje.
Ant pakuotės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus Ketilept vartoti negalima. Vaistas tinka vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Ketilept sudėtis
- Veiklioji medžiaga yra kvetiapinas. Vienoje plėvele dengtoje tabletėje yra 150 mg kvetiapino (atitinka 172,7 mg kvetiapino hemifumarato).
- Pagalbinės medžiagos (Ketilept 150 mg plėvele dengtos tabletės):
- Tabletės branduolys: magnio stearatas, bevandenis koloidinis silicio dioksidas, povidonas K-90, karboksimetilkrakmolo A natrio druska, laktozės monohidratas (24,0 mg), mikrokristalinė celiuliozė.
- Tabletės plėvelė:
- Baltasis Opadry II 33G28523 (triacetinas, makrogolis 3350, laktozės monohidratas, titano dioksidas (E171), hipromeliozė);
- Rausvasis Opadry II 33G24283 (geltonasis geležies oksidas (E172), raudonasis geležies oksidas (E172), triacetinas, makrogolis 3350, laktozės monohidratas, titano dioksidas (E171), hipromeliozė).
Ketilept išvaizda ir kiekis pakuotėje
Išvaizda
Ketilept 150 mg plėvele dengtos tabletės – šviesiai rausvos spalvos, bekvapės ar beveik bekvapės, ovalios, abipus išgaubtos, plėvele dengtos tabletės, kurių vienoje pusėje yra įspaustos dvi stilizuotos, viena prieš kitą stovinčios E raidės, bei dalijimo įranta kitoje pusėje. Tabletę galima padalinti į dvi lygias dozes.
Pakuotė
Bespalvė permatoma PVC/PVdC/Al folijos lizdinė plokštelė arba rudas stiklinis buteliukas (III tipo) uždarytas baltu polietileniniu užspaudžiamuoju dangteliu. Dėžutėje yra 30 ar 60 plėvele dengtų tablečių.
Tarptautinis pavadinimas | Kvetiapinas |
Vaisto stiprumas | 150mg |
Vaisto forma | plėvele dengtos tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/07/0746 |
Registratorius | EGIS Pharmaceuticals PLC, Vengrija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2007.07.04 |
Vaistas perregistruotas | 2011.10.25 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Ketilept 150 mg plėvele dengtos tabletės
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
150 mg plėvele dengta tabletė: vienoje plėvele dengtoje tabletėje yra 150 mg kvetiapino (atitinka 172,7 mg kvetiapino hemifumarato).
Pagalbinės medžiagos, kurių poveikis žinomas:
Vienoje Ketilept 150 mg plėvele dengtoje tabletėje yra 24 mg laktozės monohidrato.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Ketilept 150 mg plėvele dengtos tabletės – šviesiai rausvos spalvos, bekvapės ar beveik bekvapės, ovalios, abipus išgaubtos, plėvele dengtos tabletės, kurių vienoje pusėje yra įspaustos dvi stilizuotos, viena prieš kitą stovinčios E raidės, bei dalijimo įranta kitoje pusėje. Tabletę galima padalinti į dvi lygias dozes.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Šizofrenijos gydymas.
Vidutinio sunkumo ir sunkių manijos epizodų, susijusių su bipoliniu sutrikimu, gydymas.
Su bipoliniu sutrikimu susijusių depresijos epizodų gydymas.
Tolesnių depresijos, manijos ir mišrių epizodų profilaktika pacientams, kurie reagavo į manijos, mišrių arba depresijos epizodų gydymą kvetiapinu.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Kiekviena indikacija turi skirtingą dozavimo planą. Dėl to būtina užtikrinti, kad pacientas gautų aiškią informaciją apie jo ligai tinkamą dozavimą.
Vartojimo metodas
Ketilept galima vartoti su maistu arba be jo.
Dozavimas
Suaugusiems žmonėms
Šizofrenijos gydymas
Ketilept reikia vartoti du kartus per parą.
Bendra paros dozė pirmąsias 4 gydymo dienas yra 50 mg (pirmą dieną), 100 mg (antrą dieną), 200 mg (trečią dieną) ir 300 mg (ketvirtą dieną).
Nuo 4-os dienos įprastinė veiksminga Ketilept dozė yra 300–450 mg per parą.
Atsižvelgiant į individualų klinikinį atsaką ir toleravimą, paros dozę galima parinkti nuo 150 iki 750 mg.
Manijos epizodų, susijusių su bipoliniu sutrikimu, gydymas
Ketilept reikia vartoti du kartus per parą. Bendra paros dozė pirmąsias 4 gydymo dienas yra: 100 mg (pirmą dieną), 200 mg (antrą dieną), 300 mg (trečią dieną) ir 400 mg (ketvirtą dieną). Toliau iki 6 dienos reikėtų pasiekti ne didesnę kaip 800 mg paros dozę, didinant vaisto dozę ne daugiau kaip po 200 mg per parą. Atsižvelgiant į individualų klinikinį atsaką ir toleravimą, dozę galima koreguoti nuo 200 iki 800 mg per parą. Įprastinė veiksminga dozė yra 400–800 mg per parą.
Su bipoliniu sutrikimu susijusių depresijos epizodų gydymas
Ketilept reikia vartoti vieną kartą per parą prieš miegą.
Visa paros dozė pirmosioms keturioms gydymo dienoms yra 50 mg (pirmą dieną), 100 mg (antrą dieną), 200 mg (trečią dieną) ir 300 mg (ketvirtą dieną). Rekomenduojama paros dozė yra 300 mg.
Priklausomai nuo klinikinio atsako, dozę galima palaipsniui didinti iki 600 mg per parą.Antidepresinis poveikis pasireiškė vartojant 300–600 mg per parą, tačiau trumpai 600 mg dozę vartojusiems pacientams, palyginti su pacientais, vartojusiais 300 mg dozę, papildomos naudos nepastebėta (žr. 5.1 skyrių).
Manijos, depresijos ir mišrių epizodų, sergant bipoliniu sutrikimu, pasikartojimų prevencija
Pacientai, kurių ūminis bipolinis sutrikimas buvo sėkmingai gydomas kvetiapinu, turėtų tęsti gydymą tomis pačiomis dozėmis. Dozę reikia pritaikyti atsižvelgiant į atskiro paciento klinikinį atsaką ir toleravimą, vartojant 300–800 mg du kartus per parą. Palaikomojo gydymo metu svarbu vartoti mažiausią veiksmingą dozę.
Bipolinės depresijos gydymą turėtų taikyti gydytojas, turintis bipolinio sutrikimo gydymo patirties.
Senyviems pacientams
Kaip ir kitus antipsichozinius ir antidepresantus, Ketilept reikėtų atsargiai vartoti senyvo amžiaus pacientams, ypač pradiniu dozavimo laikotarpiu.
Atsižvelgiant į klinikinį atsaką ir tai, kaip konkretus pacientas toleruoja gydymą, gali prireikti lėtesnio Ketilept dozės nustatymo ir mažesnių gydomųjų paros dozių nei vartojamos jaunesniems pacientams.
Vidutinis kvetiapino plazmos klirensas vyresnių nei 65 metų amžiaus pacientų organizme gali sumažėti 30–50%, palyginti su jaunesniais pacientais.
Šio vaistinio preparato veiksmingumas ir saugumas bipolinio sutrikimo struktūros depresiniu epizodu sergantiems pacientams, vyresniems kaip 65 metų, vertinamas nebuvo.
Panašiai kaip ir senyvo amžiaus pacientams, lėtesnis dozės titravimas ir mažesnės gydomosios dozės rekomenduojamos išsekusiems arba turintiems polinkį į hipotenzines reakcijas pacientams.
Vaikų populiacija
Vaikams ir jaunesniems kaip 18 metų paaugliams kvetiapino vartoti nerekomenduojama, nes trūksta duomenų, kurie pagrįstų vaistinio preparato vartojimą šioje amžiaus grupėje. Placebu kontroliuojamu tyrimų metu gauti įrodymai pateikti 4.4, 4.8, 5.1 ir 5.2 skyriuose.
Inkstų funkcijos sutrikimas
Pacientams, kurių inkstų funkcija sutrikusi, dozės koreguoti nebūtina.
Kepenų funkcijos sutrikimas
Kvetiapinas ekstensyviai metabolizuojamas kepenyse, ir kepenų ligomis sergančių pacientų organizme išgerto junginio plazmos klirensas yra 30% mažesnis nei sveikų žmonių organizme. Todėl kvetiapino reikia atsargiai vartoti pacientams, sergantiems kepenų funkcijos sutrikimu, ypač pradinėje gydymo fazėje. Rekomenduojama pradinė dozė – 25 mg per parą. Ją reikėtų didinti kas dieną po 25–50 mg, kol bus pasiekta veiksminga dozė, atsižvelgiant į klinikinį poveikį ir paciento individualų toleravimą.
4.3 Kontraindikacijos
Padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai pagalbinei medžiagai, kurios išvardintos 6.1 skyriuje.
Negalima kartu su Ketilept vartoti citochromo P450 3A4 inhibitorių, tokių kaip ŽIV proteazės inhibitorius, azolo grupės antigrybelinių preparatų, eritromicino, klaritromicino ir nefazodono (taip pat žr. 4.5 ir 5.2 skyrius).
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Ketilept vartojamas pagal kelias indikacijas, todėl jo saugumo pobūdį reikia vertinti, atsižvelgiant į konkretaus paciento diagnozę ir vartojamą dozę.
Vaikų populiacija (10–17 metų)
Ketilept nerekomenduojama vartoti vaikams ir paaugliams, jaunesniems kaip 18 metų, nes nepakanka duomenų, kuriais būtų galima pagrįsti vaistinio preparato vartojimą šio amžiaus pacientams. Klinikinių tyrimų rezultatai parodė, kad, be suaugusiems žmonėms nustatyto žinomo saugumo profilio (žr. 4.8 skyrių), vaikams ir paaugliams, palyginti su suaugusiais žmonėmis, dažniau atsirasdavo tam tikrų nepageidaujamų reiškinių (padidėdavo apetitas, prolaktino koncentracija serume ir ekstrapiramidiniai simptomai) ir buvo nustatytas vienas anksčiau suaugusius pacientus tiriant nepasireiškęs nepageidaujamas poveikis – kraujo spaudimo padidėjimas. Vaikams ir paaugliams taip pat buvo nustatyta skydliaukės funkcijos tyrimų pokyčių.
Be to, ilgalaikio gydymo saugumas augimui ir brandai po 26 savaitės tiriamas nebuvo. Apie ilgalaikį poveikį pažinimo ir elgesio vystymuisi nežinoma.
Atliekant placebu kontroliuojamus tyrimus, kuriuose dalyvavo vaikai ir paaugliai, kvetiapinas buvo susijęs su padidėjusiu ekstrapiramidinių simptomų dažniu, palyginti su placebu, duodamu pacientams, sergantiems šizofrenija ir bipoline manija (žr. 4.8 skyrių).
Savižudybė ir (arba) mintys apie savižudybę ar klinikinės būklės pablogėjimas
Bipolinio sutrikimo metu pasireiškusi depresija yra susijusi su minčių apie savižudybę, savęs žalojimo ir savižudybės (su savižudybe siejamų reiškinių) rizikos padidėjimu. Ši rizika išlieka, kol būklė reikšmingai nepagerėja. Pirmąsias kelias gydymo savaites ar ilgiau būklė gali nepagerėti, todėl pacientus reikia atidžiai stebėti, kol būklė pagerės. Remiantis bendrąja klinikine patirtimi, ankstyvuoju sveikimo laikotarpiu savižudybės rizika gali padidėti.
Be to, gydytojai turėtų apsvarstyti galimą su savižudybe susijusių reiškinių riziką, atsirandančią staiga nutraukus gydymą kvetiapinu ir sąlygojamą žinomų gydomai ligai būdingų rizikos veiksnių.
Kitos psichikos būklės, dėl kurių kvetiapinas skiriamas vartoti, taip pat gali sietis su padidėjusia su savižudybe susijusių reiškinių rizika. Be to, šios būklės gali būti sergant didžiosios depresijos epizodo metu. Todėl gydant pacientus kitomis psichikos ligomis reikia laikytis tų pačių atsargumo priemonių kaip ir gydant pacientus, sergančius didžiosios depresijos epizodu.
Pacientams, kuriems praeityje buvo su savižudybe susijusių poelgių, arba tiems pacientams, kurie parodė išreikštas savižudybės idėjas prieš gydymą, minčių apie savižudybę ar savižudybės ketinimų rizika didesnė ir gydymo metu juos reikia įdėmiai stebėti. Placebu kontroliuojamų antidepresinių vaistinių preparatų suaugusiųjų klinikinių tyrimų metaanalizė parodė, kad jaunesniems kaip 25 metai pacientams, gydytiems antidepresantais, su savižudybe susijusių poelgių rizika didesnė palyginti su vartojusiais placebą.
Pacientus, ypač tuos, kuriems būdinga didelė rizika, reikia įdėmiai stebėti gydymo pradžioje ir keičiant vaistinio preparato dozę. Pacientus (ir jų globėjus) reikia įspėti, kad būtina sekti bet kokius būklės pablogėjimo požymius, su savižudybe susijusius poelgius arba mintis apie savižudybę, taip pat kitus neįprastus elgesio pokyčius ir, jeigu jų atsiranda, nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Pacientų, kuriems bipolinio sutrikimo metu pasireiškė sunkios depresijos epizodai, trumpesnio laikotarpio placebu kontroliuoto klinikinio tyrimo metu jaunesniems kaip 25 metų suaugusiems pacientams, gydytiems kvetiapinu, pastebėta didesnė, palyginti su pacientais, vartojusiais placebą, su savižudybe siejamų reiškinių rizika (atitinkamai 3%, palyginti su 0%).
Mieguistumas ir svaigulys
Gydymas kvetiapinu yra susijęs su mieguistumu ir jam giminingais simptomais, tokiais kaip raminamasis poveikis (žr. 4.8 skyrių). Pacientų, kuriems pasireiškė bipolinė depresija, gydymo klinikinių tyrimų metu mieguistumas paprastai prasidėdavo per pirmąsias tris gydymo paras ir daugiausia būdavo lengvas ar vidutinio stiprumo. Jeigu pacientams, sergantiems su bipoliniu sutrikimu susijusia depresija, pasireiškia stiprus mieguistumas, jiems gali būti reikalingas dažnesnis kontaktas mažiausiai dvi savaites nuo mieguistumo pradžios arba kol pagerės simptomai, be to, galbūt reikės apsvarstyti gydymo nutraukimą.
Gydymas kvetiapinu susijęs su ortostatine hipotenzija ir susijusiu svaiguliu (žr. 4.8 skyrių), kurie kaip ir mieguistumas pasitaiko dažniausiai pradiniu laikotarpiu, nustatant vaistinio preparato dozę. Dėl to pacientai, ypač senyvi, gali dažniau nugriūti ir susižeisti. Todėl pacientus reikia įspėti, kad jie būtų atsargūs, kol pripras prie galimo vaistinio preparato poveikio.
Širdies ir kraujagyslių sistemos liga
Kvetiapino reikia atsargiai vartoti pacientams, sergantiems širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, smegenų kraujagyslių ligomis ar kitomis būklėmis, kurių metu yra padidėjusi hipotenzijos tikimybė.
Kveitapinas gali sukelti ortostatinę hipotenziją, ypač pradiniame dozės titravimo periode; vyresnio amžiaus pacientams tai pasitaiko dažniau nei jaunesniems pacientams. Jai pasireiškus, svarstytinas dozės sumažinimo ar lėtesnio jos didinimo tikslingumas. Gretutinėmis širdies ir kraujagyslių ligomis sergantiems pacientams dozę gali būti tikslinga didinti lėčiau.
QT intervalo pailgėjimas
Klinikinių tyrimų metu ir vartojant pagal PCS nurodymus nustatyta, kad kvetiapinas nėra susijęs su nuolatiniu absoliutaus QT intervalo pailgėjimu. Vaistiniui preparatui patekus į rinką, buvo pranešta apie QT intervalo pailgėjimą vartojant gydomąsias kvetiapino dozes (žr. 4.8 skyrių) ir perdozavus (žr. 4.9 skyrių). Kaip ir kitus antipsichozinius vaistus, kvetiapiną reikia atsargiai skirti vartoti pacientams, kurie serga širdies ir kraujagyslių liga ar kurių kraujo giminaičiams yra buvęs QT pailgėjimas. Panašiai kvetiapiną reikia atsargiai skirti vartoti kartu su QTc intervalą pailginančiais vaistais, neuroleptikais, ypač senyviems žmonėms, pacientams, kuriems yra įgimtas ilgo QT intervalo sindromas, sergantiesiems staziniu širdies nepakankamumu, širdies hipertrofija, esant hipokalemijai ir hipomagnemijai (žr. 4.5 skyrių).
Senyvo amžiaus pacientai, sergantys su demencija susijusia psichoze
Su demencija susijusiai psichozei gydyti kvetiapinas neregistruotas.
Atsitiktinės atrankos placebu kontroliuojamų klinikinių tyrimų duomenimis, demencija sergantiems ir kai kuriuos atipinius antipsichozinius preparatus vartojantiems pacientams nepageidaujamų smegenų kraujagyslių reiškinių rizika padidėja maždaug tris kartus. Tokio rizikos padidėjimo šioje tiriamųjų populiacijoje mechanizmas nežinomas. Su kitais vaistiniais preparatais nuo psichozės susijusio pavojaus ir pavojaus kitoms populiacijoms padidėjimo galimybė nepaneigta. Jei yra insulto rizikos veiksnių, kvetiapino skiriama atsargiai.
Atipinių antipsichozinių vaistų metaanalizėje aprašyta, kad senyvo amžiaus pacientams, sergantiems su demencija susijusia psichoze, padidėja mirties rizika, palyginti su placebą vartojančiais pacientais.
Tačiau atliekant du 10 savaičių trukmės placebu kontroliuojamus kvetiapino klinikinius tyrimus su ta pačia pacientų populiacija (n = 710; amžiaus vidurkis – 83 metai, amžiaus intervalas – nuo 56 iki 99 metų), kvetiapinu gydytų pacientų mirštamumo dažnis buvo 5,5%, o placebą vartojusių pacientų grupėje – 3,2%. Šiuose klinikiniuose tyrimuose dalyvavę pacientai mirė dėl įvairių priežasčių, kurios tokioje populiacijoje buvo tikėtinos. Šie duomenys nenurodo priežastinio ryšio tarp gydymo kvetiapinu ir senyvo amžiaus pacientų, sergančių demencija, mirties.
Epilepsijos traukuliai
Placebu kontroliuojamų klinikinių tyrimų metu nepastebėta jokio epilepsijos traukulių pasireiškimo dažnio skirtumo tarp pacientų, gydomų kvetiapinu, ir vartojančiųjų placebą. Nėra duomenų apie traukulių pasireiškimo dažnį pacientams, kuriems preityje yra buvęs traukuliais pasireiškiantis sutrikimas. Kaip ir vartojant kitus antipsichozinius vaistus, rekomenduojama atsargiai skirti pacientams, kuriems anksčiau yra buvę epilepsijos traukulių (žr. 4.8 skyrių).
Vėlyvoji diskinezija
Vėlyvoji diskinezija yra negrįžtamasis nevalingais judesiais pasireiškiantis sutrikimas, kuris gali išsivystyti pacientams, gydytiems antipsichoziniais vaistais, tarp jų ir kvetiapinu. Jeigu atsiranda vėlyvosios diskinezijos požymių ar simptomų, reikia apsvarstyti dozės sumažinimo ar Ketilept vartojimo nutraukimo galimybę. Nutraukus gydymą vėlyvosios diskinezijos simptomai gali pasunkėti arba net atsirasti (žr. 4.8 skyrių).
Ekstrapiramidiniai simptomai
Placebu kontroliuojamų klinikinių tyrimų duomenimis, kvetiapinas, palyginti su placebu, buvo susijęs su ekstrapiramidinių simptomų padažnėjimui bipoliniu sutrikimu sergantiems pacientams, kurie buvo gydomi nuo didžiosios depresijos epizodų (žr. 4.8 ir 5,1 skyrius).
Vartojant kvetiapiną gali pasireikšti akatizija, kuriai būdingas nemalonus ar varginantis nenustygimas vietoje ir poreikis judėti, dažnai taip pat išnyksta gebėjimas ramiai sėdėti ar stovėti. Šių sutrikimų pasireiškimo tikimybė būna didžiausia pirmąsias kelias gydymo savaites. Pasireiškus tokių simptomų, dozės didinimas gali būti kenksmingas.
Piktybinis neuroleptinis sindromas (PNS)
Piktybinis neuroleptinis sindromas yra gyvybei grėsminga būklė, kuri gali būti susijusi su gydymu antipsichoziniais vaistais, įskaitant kvetiapiną (žr. 4.8 skyrių). Jis pasireiškia hipertermija, sąmonės sutrikimu, raumenų rigidiškumu, autonominiu nestabilumu (neritmiška širdies veikla ar nestabilus kraujo spaudimas, prakaitavimas, aritmija) ir padidėjusia kreatinfosfokinazės koncentracija. Tokiu atveju Ketilept reikia nutraukti ir taikyti atitinkamą medicininį gydymą.
Sunki neutropenija
Kvetiapino klinikinių tyrimų metu nedažnai pasireiškė sunki neutropenija (neutrofilų skaičius <0,5 x 109/l). Dauguma sunkios neutropenijos atvejų buvo nustatyti per pirmuosius du gydymo kvetiapinu mėnesius. Neaišku, ar tai buvo susiję su doze. Patirtis, sukaupta vaistui patekus į rinką, rodo, kad leukopenija ir (ar) neutropenija išnyksta, nutraukus gydymą kvetiapinu. Galimi neutropenijos rizikos veiksniai yra jau anksčiau buvęs mažas leukocitų kiekis (WBC) ir buvusi vaistų sukelta neutropenija. Pacientams, kurių organizme neutrofilų yra mažiau negu 1 x 109/l, kvetiapino vartojimą reikia nutraukti. Reikia stebėti, ar šiems pacientams neatsiranda infekcijos požymių ir simptomų, bei tikrinti jų neutrofilų skaičių (kol jis taps didesnis negu 1,5 x 109/l) (žr. 4.8 ir 5.1 skyrius).
Venų tromboembolija
Buvo pranešta apie venų tromboembolijos (VTE) atvejus vartojant antipsichotinius vaistus. Kadangi antipsichotiniais preparatais gydomi pacientai dažnai turi įgytų VTE rizikos veiksnių, prieš gydymą Ketilept ir gydymo metu turi būti nustatomi visi galimi VTE rizikos veiksniai bei imamasi profilaktinių priemonių.
Sąveika (taip pat žr. 4.5 skyrių)
Tuo pačiu metu vartojant kvetiapiną ir stiprų kepenų fermentų induktorių, tokį kaip karbamazepinas arba fenitoinas, gerokai sumažėja kvetiapino koncentracija kraujo plazmoje, todėl gydymas kvetiapinu gali būti ne toks veiksmingas. Pacientus, vartojančius kepenų fermentų induktorių, pradėti gydyti Ketilept reikia tik tokiu atveju, jeigu gydytojas nusprendžia, kad kvetiapino nauda didesnė nei rizika, nutraukus vartoti kepenų fermentų induktorių. Svarbu, kad šis kepenų fermentų induktorius būtų nutraukiamas laipsniškai ir, jei reikia, būtų pakeistas kepenų fermentų neveikiančiu analogu (pvz., natrio valproatu).
Kūno masė
Gauta pranešimų apie kvetiapiną vartojančių pacientų kūno masės prieaugį. Reikia juos sverti ir taikyti kliniškai būtinas priemones, atsižvelgiant į vaistinių preparatų nuo psichozės vartojimo rekomendacijas (žr. 4.8 ir 5.1 skyrius).
Hiperglikemija
Aprašyta retų atvejų, kai, vartojant kvetiapiną, pasireiškė hiperglikemija ir (arba) pasireiškė ar pasunkėjo diabetas (buvo net atvejų, kai pasireiškė ketoacidozė ar koma ir ištiko mirtis, žr. 4.8 skyrių). Kai kuriais atvejais prieš tai buvo gautas pranešimas apie svorio prieaugį (tai gali būti rizikos veiksnys). Pacientui rekomenduojamas atitinkamas klinikinis stebėjimas, atsižvelgiant į vaistinių preparatų nuo psichozės vartojimo rekomendacijas. Vaistinius preparatus nuo psichozės, įskaitant kvetiapiną, vartojančius pacientus reikia stebėti dėl galimų hiperglikemijos požymių ir simptomų (polidipsijos, poliurijos, polifagijos ir silpnumo). Jei pacientas serga cukriniu diabetu arba yra šios ligos rizikos veiksnių, tai reikia reguliariai tikrinti, ar nepablogėjo gliukozės koncentracijos kraujyje reguliavimas. Be to, pacientą reikia reguliariai sverti.
Lipidai
Kvetiapino klinikinių tyrimų metu pastebėta trigliceridų, mažo tankio lipoproteinų (MTL) ir bendrojo cholesterolio koncentracijos padidėjimo bei didelio tankio lipoproteinų (DTL) koncentracijos sumažėjimo atvejų (žr. 4.8 skyrių). Jeigu kliniškai tikslinga, lipidų pokyčius reikia pašalinti.
Metabolizmo sutrikimų rizika
Atsižvelgiant į klinikinių tyrimų metu nustatytus kūno svorio, gliukozės koncentracijos kraujyje (žr. „Hiperglikemija“) ir lipidų koncentracijos pokyčius manoma, kad šiuo vaistiniu preparatu gydomiems pacientams (taip pat ir tiems, kurių rodmenys iki gydymo buvo normalūs) gali padidėti metabolizmo sutrikimų rizika, kurią būtina koreguoti atsižvelgiant į klinikinį poreikį (taip pat žr. 4.8 skyrių).
Disfagija
Gydant kvetiapinu pasireiškė disfagija (žr. 4.8 skyrių) ir aspiracija. Pacientams, kuriems gresia aspiracinė pneumonija, Ketilept vartoti atsargiai.
Pankreatitas
Klinikinių tyrimų metu ir šį vaistinį preparatą pateikus į rinką, gauta pranešimų apie pankreatito atvejus. Nors pankreatito rizikos veiksnių buvo nustatyta ne visais pateikus į rinką praneštais atvejais, tačiau daugelis pacientų jų turėjo – tai buvo padidėjusi trigliceridų koncentracija (žr. 4.4 skyrių), tulžies pūslės akmenys, alkoholinių gėrimų vartojimas.
Poveikis kepenims
Atsiradus geltai, Ketilept gydymą reikėtų nutraukti.
Papildoma informacija
Yra nedaug duomenų apie kvetiapino derinimą su divalproeksu ar ličiu, gydant vidutinio sunkumo ar sunkius manijos epizodus. Tačiau kombinuotas gydymas buvo gerai toleruojamas (žr. 4.8 ir 5.1 skyrius). Paaiškėjo, kad trečią gydymo savaitę pasireiškė suminis poveikis.
Ūminio nutraukimo simptomai
Yra aprašyta, kad staiga nutraukus kvetiapino vartojimą atsirado ūminių nutraukimo simptomų, tokių kaip nemiga, pykinimas, vėmimas, galvos skausmas, viduriavimas, vėmimas, galvos svaigimas ir irzlumas. Patartina vaistinio preparato vartojimą nutraukti palaipsniui, mažiausia per vieną ar dvi savaites (žr. 4.8 skyrių).
Laktozė
Ketilept sudėtyje yra laktozės monohidrato, todėl šio vaistinio preparato negalima vartoti pacientams, kuriems nustatytas retas paveldimas sutrikimas galaktozės netoleravimas, Lapp laktazės stygius arba gliukozės ir galaktozės malabsorbcija.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Dėl pagrindinio Ketilept kvetiapino poveikio centrinei nervų sistemai jį vartoti kartu su kitais centrinio poveikio vaistiniais preparatais ir alkoholiu reikia atsargiai.
Citochromas P450 (CYP) 3A4 yra fermentas, labiausiai atsakingas už citochromo P450 veikiamą kvetiapino metabolizmą. Atliekant sąveikos tyrimą su sveikais savanoriais, kvetiapiną (25 mg dozę) skiriant kartu su ketokonazolu, CYP3A4 inhibitoriumi, kvetiapino AUC padidėjo 5–8 kartus. Remiantis šiais duomenimis, negalima vartoti kvetiapino ir CYP3A4 inhibitorių tuo pačiu metu. Be to, vartojant kvetiapiną nerekomenduojama gerti greipfrutų sulčių.
Kartotinių dozių tyrimo su pacientais metu, vertinant kvetiapino farmakokinetiką prieš skiriant karbamazepiną (žinomas kepenų fermentų induktorius) ir gydant karbamazepinu, nustatyta, kad kartu vartojant karbamazepiną labai padidėjo kvetiapino klirensas. Šis klirenso padidėjimas sumažino sisteminį kvetiapino poveikį (matuojamas AUC) vidutiniškai 13%, palyginti su kvetiapino klirensu, nustatytu vartojant vieną vaistinį preparatą, tačiau stipresnis poveikis pasireiškė tik kai kuriems pacientams. Dėl šios sąveikos gali sumažėti kvetiapino koncentracija plazmoje, o tai gali pakeisti gydymo kvetiapinu efektyvumą.
Vartojant kvetiapiną kartu su fenitoinu (mikrosomų izofermentų induktoriumi), gerokai padidėja kvetiapino klirensas, maždaug 450 %. Kepenų fermentų induktorių vartojančius pacientus galima gydyti Ketilept tik tokiu atveju, jeigu gydytojas nusprendžia, kad gydymo Ketilept nauda yra svarbesnė už gydymo kepenų fermentų induktoriais nutraukimo riziką. Svarbu, kad bet kokie gydymo kepenų fermentų induktoriumi pokyčiai būtų laipsniški ir prireikus būtų galima pakeisti vaistiniu preparatu, kuris neaktyvina kepenų fermentų (pvz., natrio valproatu) (taip pat žr. 4.4 skyrių).
Cimetidinas (žinomas P450 inhibitorius) kartu vartojamo kvetiapino farmakokinetikai įtakos neturėjo.
Kartu vartojami vaistiniai preparatai nuo psichozės risperidonas ar haloperidolis reikšmingos įtakos kvetiapino farmakokinetikai neturi. Tioridazinas padidino geriamojo kvetiapino plazmos klirensą maždaug 70%.
Kartu vartojami antidepresantai imipraminas (CYP2D6 inhibitorius) ar fluoksetinas (CYP3A4 ir CYP2D6 inhibitorius) reikšmingos įtakos kvetiapino farmakokinetikai neturi.
Kartu vartojamas kvetiapinas įtakos ličio farmakokinetikai neturėjo.
Vartojant kvetiapiną (250 mg 3 k./d.), vidutinis geriamojo lorazepamo (vienkartinė 2 mg dozė) plazmos klirensas sumažėjo 20%.
Kartu vartojami natrio valproatas ir kvetiapinas kliniškai reikšmingos įtakos vienas kito farmakokinetikai neturėjo. Retrospektyviojo vaikų ir paauglių, vartojusių valproato, kvetiapino arba jų abiejų, tyrimo metu leukopenija ir neutropenija šių vaistinių preparatų derinio grupės pacientams pasireiškė dažniau negu bet kurios monoterapijos grupės.
Oficialių sąveikos tyrimų su dažniausiai vartojamais širdies ir kraujagyslių sistemą veikiančiais vaistiniais preparatais nebuvo atlikta.
Kvetiapiną vartoti kartu su kitais vaistiniais preparatais, kurie sutrikdo elektrolitų pusiausvyrą ar ilgina QTc intervalą, reikia atsargiai.
Gauta pranešimų apie klaidingai teigiamus metadono ir triciklių antidepresantų imunofermentinių tyrimų duomenis kvetiapiną vartojantiems pacientams. Abejotinus imunofermentinių tyrimų duomenis rekomenduojama patvirtinti tinkamais chromatografiniais metodais.
4.6 Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumo laikotarpis
Nenustatyta, ar kvetiapinas saugus ir veiksmingas moterims nėštumo laikotarpiu. Iki šiol tyrimai su gyvūnais jokio žalingo poveikio požymių neparodė, tačiau galimas poveikis vaisiaus akims tiriamas nebuvo.
Nėštumo metu Ketilept galima vartoti tik, kad nauda yra didesnė už galimą pavojų. Po kvetiapino pavartojimo nėštumo metu naujagimiams pastebėta nutraukimo simptomų.
Naujagimiams, kurie nėštumo trečiojo trimestro metu buvo paveikti antipsichotiniais vaistiniais preparatais (įskaitant kvetiapiną), kyla šalutinio poveikio rizika, įskaitant ekstrapiramidinius ir / arba nutraukimo simptomus, kurie gali skirtis pagal sunkumą ir trukmę po gimimo. Buvo gauta pranešimų apie sujaudinimą, hipertoniją, hipotoniją, tremorą / drebėjimą, mieguistumą, kvėpavimo slopinimą ir maitinimosi sutrikimą. Dėl šios priežasties naujagimius reikia atidžiai stebėti.
Žindymo laikotarpis
Publikuota pranešimų apie tai, kad kvetiapinas išsiskiria į moters pieną, tačiau informacija apie išskiriamą jo kiekį yra prieštaringa. Todėl žindančioms motinoms reikia patarti nežindyti kūdikio, kol vartoja kvetiapino.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Atsižvelgiant į pagrindinį kvetiapino poveikį centrinei nervų sistemai, manoma, kad šis vaistinis preparatas gali trikdyti veiklą, kuriai reikia sutelkto dėmesio. Dėl to pacientui reikia patarti, kad nevairuotų ir nevaldytų mechanizmų, kol paaiškės jo individualus jautrumas šio vaistinio preparato poveikiui.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Dažniausios praneštos nepageidaujamos reakcijos į vaistinį preparatą (NRV), pasireiškusios vartojant kvetiapiną yra mieguistumas, galvos svaigimas, burnos džiūvimas, lengva astenija, vidurių užkietėjimas, tachikardija, ortostatinė hipotenzija ir dispepsija.
Vartojant kvetiapiną, kaip ir kitus antipsichozinius vaistus, yra buvę svorio padidėjimo, sinkopės, neuroleptinio piktybinio sindromo, leukopenijos, neutropenijos ir periferinės edemos atvejų.
Nepageidaujamo poveikio dažnis, pasireiškiantis vartojant kvetiapiną, suskirstytas pagal kūno organų sistemas apibūdinamas taip: labai dažnas (≥ 1/10), dažnas (nuo ≥ 1/100 iki < 1/10), nedažnas (nuo ≥ 1/1 000 iki < 1/100), retas (nuo ≥ 1/10 000 iki < 1/1000), labai retas (< 1/10 000) ir nežinomas (negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis).
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai
Labai dažnas: sumažėjusi hemoglobino koncentracija23
Dažnas: leukopenija1,29, sumažėjęs neutrofilų kiekis, padidėjęs eozinifilų kiekis28
Nedažnas: trombocitopenija, anemija, sumažėjęs trombocitų kiekis14
Retas: agranulocitozė27
Dažnis nežinomas: neutropenija1
Imuninės sistemos sutrikimai
Nedažnas: padidėjęs jautrumas (įskaitant alergines odos reakcijas)
Labai retas: anafilaksinė reakcija6
Endokrininiai sutrikimai
Dažnas: hiperprolaktinemija16, sumažėjusi bendrojo T4 koncentracija25, sumažėjusi laisvojo T4 koncentracija25, sumažėjusi bendrojo T3 koncentracija25, padidėjusi TSH koncentracija25
Nedažnas: sumažėjusi laisvojo T3 koncentracija25, hipotirozė 22
Labai retas: sutrikusi antidiuretinio hormono sekrecija
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai
Labai dažnas: padidėjusi trigliceridų koncentracija serume11, 31 padidėjusi bendro (ypač MTL) cholesterolio koncentracija 12, 31, sumažėjusi DTL cholesterolio koncentracija 18, 31, svorio prieaugis 9, 31
Dažnas: padidėjęs apetitas, iki hiperglikeminės padidėjusi gliukozės koncentracija 7, 31
Nedažnas: hiponatremija20, cukrinis diabetas 1, 5, 6
Retas: metabolizmo sutrikimų sindromas30
Psichikos sutrikimai
Dažnas: nenormalūs sapnai, košmarai, mintys apie savižudybę ir savižudiškas elgesys21
Retas: somnambulizmas ir kiti susiję reiškiniai, pvz., kalbėjimas miegant ir su miegu susiję valgymo sutrikimai
Nervų sistemos sutrikimai
Labai dažnas: galvos svaigimas4, 17, mieguistumas2, 17, galvos skausmas
Dažnas: apalpimas4, 17, ekstrapiramidiniai simptomai1, 22, dizartrija
Nedažnas: traukuliai1, neramių kojų sindromas, vėlyvoji diskinezija1,6
Akių sutrikimai
Dažnas: vaizdo ryškumo sumažėjimas
Širdies sutrikimai
Dažnas: tachikardija4, palpitacija24
Nedažnas: pailgėjęs QT intervalas 1,13, 19, bradikardija33
Kraujagyslių sutrikimai
Dažni: ortostatinė hipotenzija4, 17
Retas: venų tromboembolija 1
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai
Dažnas: sloga, dusulys23
Virškinimo trakto sutrikimai
Labai dažnas: burnos džiūvimas
Dažnas: vidurių užkietėjimas, dispepsija, vėmimas26
Nedažnas: disfagija8
Retas: pankreatitas1
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai
Dažnas: padidėjusi alanino aminotransferazės (ALT) koncentracija serume3, padidėjusi gama-GT koncentracija3
Reti: gelta6, kepenų uždegimas
Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Labai retas: angioedema6, Stivenso ir Džonsono sindromas6
Dažnis nežinomas: toksinė epidermio nekrolizė, daugiaformė eritema
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai
Labai retas: rabdomiolizė
Nėštumo, pogimdyminė ir perinatalinė būklės
Dažnis nežinomas: vaistinio preparato nutraukimo sindromas naujagimiui32
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai
Nedažnas: lytinės veiklos sutrikimas
Retas: priapizmas, galaktorėja, krūtų pabrinkimas, menstruacijų sutrikimai
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai
Labai dažnas: nutraukimo simptomai1, 10
Dažnas: lengva astenija, periferinė edema, irzlumas, karščiavimas
Retas: piktybinis neurolepsinis sindromas1, hipotermija
Tyrimai
Retas: kreatinkinazės kiekio kraujyje padidėjimas15
1 Žr. 4.4 skyrių.
2 Mieguistumas dažniausiai pasireiškia per pirmas dvi gydymo savaites ir paprastai, tęsiant kvetiapino vartojimą, praeina.
3 Kai kuriems kvetiapiną vartojantiems pacientams pasireiškė nesimptominis transaminazių (ALT, AST) ar gama-GT koncentracijos kraujo serume padidėjimas (nustatytas nukrypimas nuo normalaus iki ≥ 3x viršutinė normos riba bet kutiuo metu). Kvetiapiną vartojant toliau, šių fermentų koncentracijos paprastai sunormalėdavo.
4 Kvetiapinas, kaip ir kitokie adrenerginius alfa1 receptorius blokuojantys antipsichoziniai preparatai, gali sukelti ortostatinę hipotenziją, susijusią su galvos svaigimu, tachikardija, kai kuriems pacientams – apalpimu, ypač pradiniu dozės titravimo laikotarpiu (žr. 4.4 skyrių).
5 Labai retai gauta pranešimų apie cukrinio diabeto pasunkėjimą.
6 Šių su vaistinio preparato vartojimu susijusių nepageidaujamų reakcijų dažnis nustatytas remiantis tik duomenimis, sukauptais vaistui patekus į rinką.
7 Bent vienu atveju gliukozės kiekis nevalgius buvo ≥ 126 mg/dl (≥ 7,0 mmol/l) arba pavalgius ≥ 200 mg/dl (≥ 11,1 mmol/l).
8 Disfagijos padažnėjimas vartojant kvetiapiną, palyginti su placebu, buvo pastebėtas tik bipolinės depresijos klinikinių tyrimų metu.
9 Pagrįstas > 7% kūno svorio padidėjimu nuo pradinio kūno svorio. Daugiausia pasireiškė pirmosiomis gydymo savaitėmis.
10 Trumpalaikių, placebu kontroliuojamų monoterapijos klinikinių tyrimų, kurių metu įvertinti nutraukimo simptomai, buvo pastebėta tokių nutraukimo simptomų: nemiga, pykinimas, galvos skausmas, viduriavimas, vėmimas, galvos svaigimas ir irzlumas. Po vaisto nutraukimo praėjus vienai savaitei šių reakcijų dažnis reikšmingai sumažėjo.
11 Mažiausiai vienu atveju trigliceridų ≥ 200 mg/dl (2,258 mmol/l) (18 metų arba vyresni pacientai) arba ≥ 150 mg/dl (1,694 mmol/l) (jaunesni kaip 18 metų pacientai).
12 Mažiausiai vienu atveju cholesterolio ≥ 6,2064 mmol/l (18 metų arba vyresni pacientai) arba ≥ 5,172 mmol/l (jaunesni kaip 18 metų pacientai). Labai dažnai pastebėtas MTL padidėjimas ≥ 0,769 mmol/l. Tarp pacientų, kurių MTL padidėjo, vidutinis pokytis tarp jų buvo ≥ 1,07 mmol/l.
13 Žr. toliau pateiktą tekstą.
14 Mažiausiai vienu atveju kraujo plokštelių ≤ 100 x 109/l.
15 Remiantis klinikiniu tyrimu, pranešimai apie nepageidaujamą kraujo kreatinkinazės padidėjimo reiškinį yra nesusiję su piktybiniu neurolepsiniu sindromu.
16 Prolaktino kiekis bet kuriuo metu vyresniems negu 18 metų pacientams: > 20 mikrogramų/l (> 869,56 pmol/l) vyrams, > 30 mikrogramų/l (> 1304,34 pmol/l) moterims.
17 Gali skatinti pargriuvimus.
18 DTL bet kuriuo metu: < 40 mg/dl (1,025 mmol/l) vyrams; < 50 mg/dl (1,282 mmol/l) moterims.
19 Įskaičiuoti pacientai, kurių koreguotas QT intervalas, buvęs < 450 msek. trukmės, pailgėjo ≥ 30 msek. ir pasidarė ≥ 450 msek. Placebu kontroliuojamų kvetiapino tyrimų metu vidutinis pokytis ir pacientų, kuriems nustatytas klinikai reikšmingas pailgėjimas, procentas kvetiapino ir placebo grupėse buvo panašus.
20 Bent vieną kartą nustatytas nukrypimas nuo >132 mmol/L iki <132 mmol/L.
21 Pranešimų apie mintis apie savižudybę ir savižudišką elgesį gauta vartojant kvetiapino ar netrukus po jo vartojimo (žr. 4.4 ir 5.1 skyrius).
22 Žr. 5.1 skyrių.
23 Visų tyrimų, įskaitant atvirus jų tęsinius, metu sumažėjusi hemoglobino koncentracija (≤ 13 g/dl [8,07 mmol/l] vyrams, ≤ 12 g/dl [7,45 mmol/l] moterims) bent kartą nustatyta 11 % kvetiapino vartojusių pacientų. Vidutinis didžiausias hemoglobino koncentracijos sumažėjimas, bet kuriuo laiku nustatytas šiems pacientams, buvo 1,5 g/dl.
24 Gautų pranešimų duomenimis, dažnai kartu būdavo tachikardija, galvos svaigimas, ortostatinė hipotenzija ir (arba) širdies ar kvėpavimo takų liga.
25 Visų klinikinių tyrimų metu užfiksuoti potencialiai reikšmingi klinikai nukrypimai, kai koncentracija iki gydymo buvo normali. Bendrojo T4, laisvojo T4, bendrojo T3 ir laisvojo T3 nukrypimais laikyta bet kuriuo metu nustatyta mažesnė kaip 0,8 x apatinė normos riba (pmol/L) koncentracija, TSH – didesnė kaip 5 mIU/l koncentracija.
26 Remiantis padidėjusio vėmimo dažnio senyviems pacientams (vyresniems kaip 65 metų) duomenimis.
27 Neutrofilų skaičiaus pokytis, kai iki gydymo jų buvo ≥ 1,5·109/l, o bet kuriuo laiku gydant rasta 0,5·109/l.
28Visų klinikinių tyrimų metu užfiksuoti potencialiai reikšmingi klinikai nukrypimai, kai koncentracija iki gydymo buvo normali. Eozinofilų kiekio nukrypimu laikyta bet kuriuo metu nustatyta ≥ 1 x 109/L.
29 Visų klinikinių tyrimų metu užfiksuoti potencialiai reikšmingi klinikai nukrypimai, kai koncentracija iki gydymo buvo normali. Laeukocitų kiekio nukrypimu laikyta bet kuriuo metu nustatyta ≤ 3x109/L.
30 Remiantis visų kvetiapino klinikinių tyrimų metu gautais metabolinio sindromo nepageidaujamo reiškinio pranešimais.
31 Kai kuriems pacientams klinikinių tyrimų metu nustatytas daugiau kaip vieno metabolinio rizikos veiksnio (kūno svoris, gliukozės koncentracija kraujyje, lipidų koncentracija) pablogėjimas (žr. 4.4 skyrių).
32 Žr.4.6 skyrių.
(**33) Gali pasireikšti iš karto pradėjus gydymą ar šiek tiek vėliau ir būti susijusi su hipotenzija ir (arba) sinkope. Dažnis apskaičiuotas pagal bradikardijos ir su ja susijusių nepageidaujamų reiškinių pranešimus visų kvetiapino klinikinių tyrimų metu.
Gauta pranešimų, kad vartojant neuroleptikus yra buvę QT pailgėjimo, skilvelių aritmijos, staigios neaiškių priežasčių sukeltos mirties, širdies sustojimo ir Torsade de Pointes atvejų, kurie, kaip manoma, yra antipsichozinių vaistų grupės preparatams būdingas poveikis (žr. 4.4 skyrių).
Vaikų populiacija (10–17 metų)
Anksčiau aprašytus suaugusiems žmonėms būdingus NRV reikėtų turėti omenyje gydant vaikus ir paauglius. Toliau pateiktoje lentelėje pateikti nepageidaujami reiškiniai, vaikams ir paaugliams (10–17 metų) pasireiškiantys dažniau nei suaugusiems žmonėms arba suaugusiems žmonėms nenustatyti.
Nepageidaujamo poveikio dažnis apibūdinamas taip: labai dažnas (≥ 1/10), dažnas (nuo ≥ 1/100 iki < 1/10), nedažnas (nuo ≥ 1/1 000 iki < 1/100), retas (nuo ≥ 1/10 000 iki < 1/1 000), labai retas (< 1/10 000).
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai
Labai dažnas: padidėjęs apetitas
Nervų sistemos sutrikimai
Labai dažnas: ekstrapiramidiniai simptomai1
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai
Dažnas: irzlumas2
Tyrimai
Labai dažnas: prolaktino kiekio padidėjimas3, kraujo spaudimo padidėjimas4
1 Žr. 5.1 skyrių.
2 Pastaba: dažnis toks pat kaip suaugusiųjų, bet irzlumas gali būti susijęs su skirtingais klinikiniais poveikiais vaikams ir paaugliams, palyginti su suaugusiais žmonėmis.
3 Prolaktino kiekiai bet kuriuo metu (jaunesniems kaip 18 metų pacientams): > 20 mikrogramų/l (> 869,56 pmol/l) vyrams; > 26 mikrogramai/l (> 1130,428 pmol/l) moterims. Mažiau nei 1% pacientų prolaktino kiekis padidėjo > 100 mikrogramų/l.
4 Remiantis dviem trumpalaikiais (3–6 savaičių) placebu kontroliuojamais klinikiniais tyrimais, kuriuose dalyvavo vaikai ir paaugliai, sistolinio kraujo spaudimo poslinkiai virš kliniškai reikšmingų ribų (pritaikyta pagal Sveikatos kriterijų nacionalinį institutą [angl. National Institute of Health criteria] arba sistolinio > 20 mmHg ar diastolinio >10 mmHg kraujospūdžio padidėjimas, matuojant bet kuriuo metu.
4.9 Perdozavimas
Dauguma pastebėtų apsinuodijimo simptomų ir požymių (mieguistumas, sedacija, tachikardija, hipotenzija) buvo sustiprėjusio farmakologinio poveikio pasekmės.
Gauta pranešimų, kad klinikinių tyrimų metu yra buvę mirties atvejų dėl ūminio perdozavimo, pavartojus 13,6 g dozę, o vaistui patekus į rinką mirties atvejų būta išgėrus ne mažesnę kaip 6 g vieno kvetiapino dozę, tačiau buvo pranešta ir apie pacientų, ūmiai perdozavusių ne didesnę kaip 30 g dozę, pasveikimą. Vaistui patekus į rinką labai retai gauta panešimų, kad perdozavus vieno kvetiapino ištiko mirtis, koma. Be to, perdozavus atskirai vartoto kvetiapino, pranešta apie tokius reiškinius: pailgėjęs QT intervalas, traukuliai, epilepsinė būklė, rabdomiolizė, susilpnėjęs kvėpavimas, šlapimo susilaikymas, sutrikusi orientacija, karščiavimas, ir (arba) psichomotorinis sujaudinimas.
Pacientams, ir anksčiau sirgusiems sunkia kardiovaskuline liga, gali būti didesnė perdozavimo padarinių rizika (žr. 4.4 skyrių Širdies ir kraujagyslių sistemos liga).
Gydymas
Specifinio priešnuodžio kvetiapinui nėra. Sunkaus apsinuodijimo atveju reikia pagalvoti apie kelių vaistinių preparatų suvartojimo galimybę ir yra rekomenduojama taikyti intensyvios slaugos priemones, tarp jų kvėpavimo takų praeinamumo atkūrimą ir palaikymą, pakankamo aprūpinimo deguonimi užtikrinimą, plaučių ventiliaciją bei širdies ir kraujagyslių sistemos funkcijos stebėjimą ir palaikymą. Nors absorbcijos stabdymas, taikomas perdozavimo atveju, tiriamas nebuvo, sunkiais atvejais reikia pagalvoti apie skrandžio plovimą, kurį, jei įmanoma, reikia atlikti per vieną valandą nuo vaistų prarijimo. Reikia apsvarstyti aktyvintos anglies vartojimo galimybę.
Perdozavus kvetiapino pasireiškusią gydymui nepasiduodančią hipotenziją reikia atitinkamai gydyti, t. y. skirti skysčių į veną ir (arba) simpatomimetikų, tačiau netinka epinefrinas ir dopaminas, kadangi kvetiapinui užblokavus alfa receptorius, gali pasunkėti hipotenzija dėl beta receptorių stimuliavimo.
Atidi medicininė priežiūra ir būklės stebėjimas reikalingas tol, kol pacientas pasveiks.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – antipsichoziniai vaistai, diazepinai, oksazepinai, tiazepinai ir oksepinai.
ATC kodas – N05A H04.
Veikimo mechanizmas
Kvetiapinas yra atipinis antipsichozinis vaistas. Kvetiapinas ir jo veiklus žmogaus plazmos metabolitas norkvetiapinas, sąveikauja su daugelio neuromediatorių receptoriais. Kvetiapinui ir norkvetiapinui yra būdingas afinitetas smegenų serotonino (5-HT2 A) bei dopamino D1 ir D2 receptoriams. Manoma, kad šis antagonizmo receptoriams derinys, kurio selektyvumas 5-HT2 A receptoriams didesnis nei dopamino D2- receptoriams, lemia klinikines antipsichozines kvetiapino savybes bei silpnesnį šalutinį poveikį ekstrapiramidinei sistemai, palyginti su tipiniais antipsichotikais. Be to, norkvetiapinui būdingas didelis afinitetas norepinefrino nešikliui (NEN). Kvetiapinui ir norkvetiapinui taip pat būdingas didelis afinitetas histaminerginiams ir adrenerginiams alfa1 receptoriams bei mažesnis adrenerginiams alfa2 ir serotonino 5-HT1A receptoriams. Kvetiapinas neturi pastebimo afiniteto cholinerginiams muskarininiams ar benzodiazepinų receptoriams.
Farmakodinaminis poveikis
Kvetiapino aktyvumą patvirtina antipsichozinio poveikio tyrimų, pvz., sąlyginio išvengimo reflekso, duomenys. Elgsenos ir neurofiziologiniais tyrimais nustatyta, kad jis blokuoja dopamino agonistų poveikį ir didina dopamino metabolitų koncentraciją (šis pokytis yra neurocheminis D2 - receptorių blokados rodiklis).
Ikiklinikinių tyrimų, kurie leidžia prognozuoti nepageidaujamus ekstrapiramidinius simptomus, duomenys parodė, kad kvetiapinas skiriasi nuo tipinių antipsichozinių preparatų ir jo profilis yra atipiškas. Po ilgalaikio vartojimo kvetiapinas nedidino D2 - receptorių jautrumo. Veiksmingomis D2 -receptorius blokuojančiomis dozėmis vartotas kvetiapinas sukėlė tik silpną katalepsiją. Kvetiapino poveikis limbinei sistemai yra selektyvus, nes po ilgalaikio vartojimo depoliarizacijos slopinimas pasireiškė tik A10 mezolimbinės, bet ne A9 nigrostriatinės, sistemos neuronuose, kuriuose yra dopamino. Ūmus ar ilgalaikis kvetiapino vartojimas haloperidoliu įjautrintoms ar šio vaisto nevartojusioms kapucinų rūšies beždžionėms sukėlė tik minimalų distoninį labilumą.
Kokiu mastu kvetiapino farmakologinis aktyvumas žmonėms priklauso nuo jo metabolito norkvetiapino farmakologinio aktyvumo, nežinoma.
Klinikinis veiksmingumas
Šizofrenija
Trijų placebu kontroliuojamųjų klinikinių tyrimų duomenimis, ekstrapiramidinių simptomų atsiradimo ar kartu skiriamų anticholinerginių preparatų vartojimo skirtumų kvetiapino ir placebo grupėse gydant šizofrenija sergančius pacientus, įskaitant vieną pacientą, kuris vartojo nuo 75 iki 750 mg kvetiapino dozes per parą, nebuvo. Šizofrenijos atkryčių profilaktikos kvetiapinu ilgalaikis veiksmingumas koduotų klinikinių tyrimų metu neįvertintas. Atvirų tyrimų duomenimis, tęsiant gydymą, kvetiapinas veiksmingai palaikė šizofrenija sergančių pacientų, kuriems pasireiškė atsakas pradinio gydymo metu, klinikinės būklės pagerėjimą, o tai rodo tam tikrą ilgalaikį veiksmingumą.
Klinikinių tyrimų duomenimis, kvetiapinas buvo veiksmingas gydant ir teigiamus, ir neigiamus šizofrenijos simptomus. Vienu klinikiniu tyrimu kvetiapiną palyginus su chlorpromazinu ir dviem tyrimais – su haloperidoliu, nustatytas panašus šių vaistų veiksmingumas taikant trumpalaikį gydymą.
Bipolinis sutrikimas
Keturių placebu kontroliuotų tyrimų metu buvo vertinamas iki 800 mg kvetiapino paros dozės poveikis gydant manijos epizodus (dviejų tyrimų metu gydyta vien kvetiapinu, kitų dviejų – kartu su ličiu ar natrio valproatu). Ekstrapiramidinių simptomų ar poreikio vartoti anticholinerginių preparatų dažnis vartojant kvetiapiną ir placebą nesiskyrė. Atipiniams vaistiniams preparatams nuo psichozės būdinga tai, kad jie nesukelia ekstrapiramidinių sutrikimų.
Klinikinių tyrimų duomenimis, kvetiapinas yra veiksmingas bipoline manija sergantiems pacientams vien tik juo arba kartu su kitais vaistais mažinant manijos simptomus. Pacientų, kurie reagavo į gydymą, vidutinė kvetiapino paros dozė paskutinę gydymo savaitę buvo 600 mg, maždaug 85% tokių pacientų vartojo 400–800 mg paros dozę.
Keturių klinikinių tyrimų, kuriuose dalyvavo pacientai, kuriems buvo diagnozuotas I arba II tipo bipolinis sutrikimas su greita ciklų kaita arba be jos, duomenimis, 51% kvetiapinu gydytų pacientų aštuntąją savaitę buvo nustatytas MADRS bendrojo balo pagerėjimas bent 50%, palyginti su 37% placebo grupės pacientų. Antidepresinis poveikis buvo reikšmingas aštuntąją parą (pirmąją savaitę).
Gydant ūminę maniją kvetiapinu, epizodų buvo mažiau, palyginti su placebu. Tęsiant gydymą, antidepresinis poveikis kvetiapinu gydytiems pacientams išsilaikė (vidutinė gydymo trukmė – 30 savaičių). Kvetiapinas 49 % sumažino nuotaikų kaitos (manijos ir depresijos) riziką. Vartojant 300 mg ir 600 mg kvetiapino, palyginti su placebu, rizika buvo sumažinta atitinkamai 41 % ir 55 %. Kvetiapinas buvo pranašesnis už placebą, gydant nerimo simptomus, susijusius su bipoline depresija, kaip rodo vidutinių pokyčių nuo pradinio lygmens 8 savaitę HAM-A bendras rezultatas.
Dviejų ligos kartojimosi prevencijos klinikinių tyrimų, kurių metu buvo įvertintas kvetiapino, vartojamo kartu su nuotaikos stabilizatoriais, veiksmingumas pacientams, kuriems būna manijos, depresijos ar mišrių epizodų, duomenimis, pagal laiko iki bet kokio nuotaikos reiškinio (manijos, mišraus ar depresijos epizodo) pasikartojimo pailgėjimą derinys su kvetiapinu buvo pranašesnis už monoterapiją nuotaikos stabilizatoriumi. Pasikartojimo atvejo dažnis buvo sumažintas 70 %. Kvetiapinas buvo vartojamas du kartus per parą 400–800 mg paros dozėmis kombinuotojo gydymo kartu su ličiu ar natrio valproato metu.
Vieno ilgalaikio klinikinio tyrimo (gydymo trukmė – iki 2 metų, vidutinė kvetiapino ekspozicija – 191 para), kurio metu buvo vertinta epizodų pasikartojimo profilaktika pacientams, kuriems buvo pasireiškę manijos, depresijos arba mišrūs epizodai, duomenimis, kvetiapinas veiksmingiau už placebą ilgino laikotarpį iki epizodų pasikartojimo pacientams, sergantiems I tipo bipoliniu sutrikimu. Nuotaikos reiškiniai pasireiškė atitinkamai 91 (22,5%) kvetiapino grupės pacientui, 208 (51,5%) placebo grupės pacientams ir 95 (26,1%) pacientams gydymo ličiu grupėje. Remiantis pacientų, kuriems pasireiškė atsakas į kvetiapiną, duomenų, gautų tęsiant gydymą kvetiapinu ir gydymą kvetiapinu pakeitus į gydymą ličiu, palyginimu, duomenys parodė, kad gydymo kvetiapinu pakeitimas į gydymą ličiu greičiausiai nesusijęs su laikotarpio iki nuotaikos reiškinio pasikartojimo pailgėjimu.
Veiksmingumas nepriklausė nuo amžiaus, lyties ir rasės, epizodų pasikartojimo dažnio ir geografinio regiono.
Pacientams, kuriems reikėjo hospitalizacijos arba gydymo keitimo, visų tipų (manijos, depresijos arba mišrių) epizodų rizika sumažėjo 74%, palyginti su placebu.
Manijos ir depresijos epizodų atvejais rizika buvo atitinkamai 73% ir 75%.
Depresijos ir atkryčio prevencijos tyrimų metu kvetiapinas, lyginamas su placebu, nepadidino savižudybės ir savižudiškų minčių rizikos.
Klinikinių tyrimų metu nustatyta, kad kvetiapinas, vartojamas du kartus per parą, veiksmingai gydo šizofreniją ir maniją, nors jo pusinės eliminacijos iš plazmos periodas yra maždaug 7 valandos. Tai patvirtina ir pozitronų emisijos tomografijos (PET) tyrimas, kuris parodė, kad kvetiapino poveikis 5-HT2 ir D2 - receptoriams truko 12 valandų. Didesnių nei 800 mg paros dozių veiksmingumas ir saugumas netirtas.
Klinikinis saugumas
Trumpalaikių placebu kontroliuojamųjų klinikinių šizofrenijos ir bipolinio sutrikimo manijos tyrimų duomenimis, suvestinis ekstrapiramidinių simptomų dažnis buvo panašus į placebo (šizofrenija: 7,8%, vartojant kvetiapiną, ir 8,0%, vartojant placebą; bipolinio sutrikimo manija: 11,2%, vartojant kvetiapiną, ir 11,4%, vartojant placebą). Kvetiapinu gydytiems pacientams buvo nustatytas didesnis ekstrapiramidinių simptomų dažnis, palyginti su gydytais placebu trumpalaikių placebu kontroliuojamųjų didžiosios depresijos sutrikimo ir bipolinio sutrikimo depresijos klinikinių tyrimų metu. Trumpalaikių placebu kontroliuojamųjų bipolinio sutrikimo depresijos klinikinių tyrimų metu suvestinis ekstrapiramidinių simptomų dažnis vartojant kvetiapiną buvo 8,9%, palyginti su 3,8%, vartojant placebą. Ir bipolinio sutrikimo depresijos, ir didžiosios depresijos sutrikimo tyrimų duomenimis, atskirų nepageidaujamų reiškinių (pvz.: akatizijos, ekstrapiramidinio sutrikimo, drebulio, diskinezijos, distonijos, neramumo, nevalingų raumenų susitraukimų, psichomotorinio hiperaktyvumo ir raumenų sąstingio) dažnis neviršijo 4% nei vienoje gydymo grupėje.
Trumpalaikių pastovios (nuo 50 mg per parą iki 800 mg per parą) dozės placebu kontroliuojamųjų tyrimų (trukmė nuo 3 iki 8 savaičių) duomenimis, vidutinis kvetiapinu gydytų pacientų kūno masės padidėjimas buvo nuo 0,8 kg, vartojant 50 mg paros dozę, iki 1,4 kg, vartojant 600 mg paros dozę (vartojant 800 mg paros dozę, kūno masės padidėjimas buvo mažesnis), palyginti su 0,2 kg padidėjimu pacientams, kurie vartojo placebą. Procentinės kvetiapinu gydytų pacientų, kurių kūno masė padidėjo ≥ 7%, dalies kitimo sritis buvo nuo 5,3 %, vartojant 50 mg paros dozę, iki 15,5%, vartojant 400 mg paros dozę (vartojant 600 mg ir 800 mg paros dozes, kūno masė padidėjo mažesnei daliai pacientų), palyginti su 3,7% pacientų, kurie vartojo placebą.
Epizodų pasikartojimo profilaktikos ilgesnį laikotarpį tyrimai turėjo atvirą fazę (nuo 4 iki 36 savaičių trukmės), kurios metu pacientai buvo gydyti kvetiapinu, o vėliau jiems atsitiktiniu būdu buvo skirtas nutraukimo laikotarpis, per kurį pacientams atsitiktiniu būdu buvo paskirta vartoti kvetiapiną arba placebą. Pacientų, kuriems atsitiktiniu būdu buvo paskirta vartoti kvetiapiną, vidutinis kūno masės padidėjimas atviros fazės laikotarpiu buvo 2,56 kg, o 48-ąją atsitiktinio vartojimo laikotarpio savaitę vidutinis kūno masės padidėjimas buvo 3,22 kg, palyginti su atviros fazės laikotarpio pradine mase. Pacientų, kuriems atsitiktiniu būdu buvo paskirta vartoti placebą, vidutinis kūno masės padidėjimas atviros fazės laikotarpiu buvo 2,39 kg, o 48-ąją atsitiktinio vartojimo laikotarpio savaitę vidutinis kūno masės padidėjimas buvo 0,89 kg, palyginti su atviros fazės laikotarpio pradine mase.
Placebu kontroliuojamųjų tyrimų, kuriuose dalyvavo senyvi pacientai, kuriems buvo diagnozuota su demencija susijusi psichozė, duomenimis, cerebrovaskulinių nepageidaujamų reiškinių dažnis 100 paciento metų gydant kvetiapinu buvo ne didesnis kaip placebu gydytiems pacientams.
Visų placebu kontroliuojamųjų monoterapijos klinikinių tyrimų, kuriuose dalyvavusių pacientų neutrofilų kiekis prieš gydymą buvo ≥ 1,5 x 109/l, duomenimis, bent vieną kartą neutrofilų kiekis < 1,5 x 109/l sumažėjo 1,9% kvetiapinu gydytų pacientų, palyginti su 1,3% pacientų, vartojusių placebą. Sumažėjimo > 0,5‑< 1,0 x 109/l dažnis kvetiapinu gydytiems pacientams buvo toks pat (0,2%), kaip ir placebą vartojusiems pacientams. Visų klinikinių tyrimų (kontroliuojamųjų placebu, atvirų, palyginimo su aktyviu palyginamuoju preparatu), kuriuose dalyvavo pacientai, kuriems prieš gydymą neutrofilų kiekis buvo ≥ 1,5 x 109/l, bent vieną kartą neutrofilų kiekis < 1,5 x 109/l sumažėjo 2,9% ir < 0,5 x 109/l sumažėjo 0,21% kvetiapinu gydytų pacientų.
Trumpalaikių pastovios dozės placebu kontroliuojamųjų klinikinių tyrimų duomenimis, gydymas kvetiapinu buvo susijęs su nuo dozės priklausomu skydliaukės hormonų koncentracijų sumažėjimu. Trumpalaikių placebu kontroliuojamųjų klinikinių tyrimų duomenimis, galimai kliniškai reikšmingo skydliaukės hormonų koncentracijų pokyčio dažniai buvo: bendrosios T4 koncentracijos – 3,4%, vartojant kvetiapiną, palyginti su 0,6%, vartojant placebą; laisvo T4 koncentracijos – 0,7%, vartojant kvetiapiną, palyginti su 0,1%, vartojant placebą; bendrosios T3 koncentracijos – 0,54%, vartojant kvetiapiną, palyginti su 0,0%, vartojant placebą, ir laisvo T3 koncentracijos – 0,2%, vartojant kvetiapiną, palyginti su 0,0%, vartojant placebą. TSH pokyčio dažnis buvo 3,2%, vartojant kvetiapiną, palyginti su 2,7%, vartojant placebą. Trumpalaikių placebu kontroliuojamųjų monoterapijos tyrimų duomenimis, abipusių galimai kliniškai reikšmingų T3 ir TSH koncentracijų pokyčių dažnis buvo 0,0% vartojant ir kvetiapiną, ir placebą, o T4 ir TSH koncentracijų pokyčių dažnis buvo 0,1%, vartojant kvetiapiną, palyginti su 0,0%, vartojant placebą. Šie skydliaukės hormonų koncentracijų pokyčiai paprastai nebuvo susiję su klinikiniais hipotirozės simptomais. Didžiausias bendrosios ir laisvo T4 koncentracijos sumažėjimas buvo stebėtas per pirmąsias šešias gydymo kvetiapinu savaites ir daugiau nemažėjo ilgalaikio gydymo metu. Beveik visais atvejais gydymo kvetiapinu nutraukimas buvo susijęs su poveikio bendrajai ir laisvo T4 koncentracijoms išnykimu nepriklausomai nuo gydymo trukmės. Aštuoniems pacientams, kuriems buvo išmatuotas TPG, TPG koncentracijos nepakito.
Katarakta / lęšio drumstys
Klinikinio tyrimo, kuris buvo atliktas, norint įrodyti galimą kataraktogeninį kvetiapino (200‑800 mg per parą) poveikį, palyginti su risperidono (2‑8 mg), šizofrenija arba šizoafektiniu sutrikimu sergantiems pacientams, duomenimis, procentinė pacientų, kuriems kataraktos laipsnis padidėjo, dalis kvetiapino grupėje (4 %) buvo ne didesnė, palyginti su risperidonu (10 %), kai ekspozicija pacientams buvo ne trumpesnė kaip 21 mėnuo.
Vaikų populiacija (10–17 metų)
3 savaičių trukmės, placebu kontroliuojamo klinikinio manijos gydymo tyrimo metu (n = 284 tiriamieji, 7–10 metų iš JAV) buvo tiriamas kvetiapino veiksmingumas ir saugumas. Apie 45 % populiacijos turėjo papildomą ADHD diagnozę. Be to, buvo atliktas 6 savaičių trukmės placebu kontroliuojamas šizofrenijos gydymo tyrimas (n = 222 tiriamieji, 13–17 metų). Abiejų tyrimų metu tiriamieji, kuriems gydymas kvetiapinu buvo neveiksmingas, buvo išbraukti. Gydymas kvetiapinu buvo pradedamas 50 mg per parą, o 2-ąją dieną dozė didinama iki 100 mg per parą. Vėliau dozė buvo titruojama iki tikslinės dozės (manijai gydyti – 400–600 mg per parą; šizofrenijai – 400–800 mg per parą), didinant dozę 100 mg per parą ir vartojant ją du tris kartus per parą.
Manijos tyrimo metu skirtumas tarp vidutinio LS pokyčio nuo pradinio lygmens YMRS bendrojoje skalėje (veiklus minus placebas) buvo -5,21, vartojant 400 mg per parą kvetiapino ir -6,56, vartojant 600 mg per parą kvetiapino. Pacientų, reagavusių į gydymą (YMRS pagerėjimas ≥ 50 %), buvo 64 % vartojant 400 mg per parą kvetiapino; 58 % – vartojant 600 mg per parą kvetiapino ir 37 % placebo grupėje.
Šizofrenijos tyrimo metu skirtumas tarp vidutinio LS pokyčio nuo pradinio lygmens PANSS bendrojoje skalėje (veiklus minus placebas) buvo -8,16, vartojant 400 mg per parą kvetiapino, ir -9,29, vartojant 800 mg per parą kvetiapino. Nei vartojant mažą dozę (400 mg per parą), nei didelę dozę (800 mg per parą) kvetiapinas nebuvo pranašesnis nei placebas, atsižvelgiant į pacientų, reagavusių į gydymą dalį, apibrėžtą kaip ≥ 30 % sumažėjimas nuo pradinio lygmens PANSS bendrojoje skalėje. Ir manijos, ir šizofrenijos tyrimų metu didesnės dozės sukelė daug mažesnį reakcijos dažnį.
Nėra duomenų apie palaikomojo gydymo poveikį šiai amžiaus grupei arba ligos pasikartojimo prevenciją.
26 savaičių trukmės ūminių tyrimų atviras tyrimo pratęsimas (n = 380 tiriamųjų), kvetiapiną dozuojant po 400–800 mg per parą, pateikė papildomų saugumo duomenų. Pranešama apie kraujo spaudimo padidėjimą vaikams ir paaugliams, taip pat pranešama apie padidėjusio apetito, ekstrapiramidinių simptomų ir prolaktino kiekio serume padidėjimo didesnį pasireiškimo dažnį vaikams ir paaugliams nei suaugusiesiems pacientams (žr. 4.4 ir 4.8 skyrius).
Ekstrapiramidiniai simptomai
Trumpalaikio placebu kontroliuojamo monoterapijos klinikinio tyrimo, kuriame dalyvavo šizofrenija sergantys paaugliai (13–17 metų), duomenimis, ekstrapiramidinių simptomų suvestinis dažnis, vartojant kvetiapiną buvo 12,9 %, o vartojant placebą – 5,3 %, nors individualių nepageidaujamų reiškinių (pvz., akatizijos, drebulio, ekstrapiramidinio sutrikimo, hipokinezijos, neramumo, psichomotorinio sujaudinimo, raumenų silpnumo, diskinezijos) dažnis visose gydymo grupėse neviršijo 4,1 %. Trumpalaikio placebu kontroliuojamo monoterapijos klinikinio tyrimo, kuriame dalyvavo bipoline manija sergantys vaikai ir paaugliai (10–17 metų), ekstrapiramidinių simptomų suvestinis dažnis, vartojant kvetiapiną buvo 3,6 %, o vartojant placebą – 1,1 %. Ilgalaikio, atviros fazės klinikinio tyrimo, gydant šizofreniją ir bipolinę maniją, duomenimis, skubaus gydymo reikalaujančių ekstrapiramidinių simptomų suvestinis dažnis buvo 10 %.
Svorio padidėjimas
Trumpalaikio klinikinio tyrimo, kuriame dalyvavo pediatriniai pacientai (10–17 metų), 17 % gydytų kvetiapinu ir 2,5 % vartojusių placebą pacientų svoris padidėjo ≥ 7 %. Po ilgo laiko, tikslinant normalų augimą, kaip kliniškai reikšmingo pokyčio rodiklis naudotas kūno masės indekso (KMI) padidėjimas mažiausiai 0,5 standartine deviacija, palyginti su pradiniu. 18,3 % trumpiausiai 26 savaites kvetiapinu gydytų pacientų atitiko šį kriterijų.
Savižudybė ir (arba) savižudiškos mintys ar klinikinės būklės pasunkėjimas
Atliekant trumpalaikius placebu kontroliuojamus klinikinius tyrimus, kuriuose dalyvavo šizofrenija sergantys pediatriniai pacientai, su savižudybe susijusių reiškinių dažnis tarp jaunesnių nei 18 metų pacientų, vartojančių kvetiapiną buvo 1,4 % (2/147), o tarp vartojančių placebą – 1,3 % (1/75). Trumpalaikių placebu kontroliuojamų klinikinių tyrimų, kuriame dalyvavo bipoline manija sergantys vaikai, su savižudybe susijusių reiškinių dažnis tarp jaunesnių nei 18 metų pacientų, vartojančių kvetiapiną, buvo 1 % (2/193), o tarp vartojančių placebą – 0 % (0/90).
5.2 Farmakokinetinės savybės
Absorbcija
Išgertas kvetiapinas greitai absorbuojamas. Didžiausia kvetiapino koncentracija plazmoje susidaro po 1,5 val. Pastovi koncentracija susidaro per 2 dienas.
Maistas neturi reikšmingos įtakos kvetiapino biologiniam prieinamumui.
Pasiskirstymas
Kvetiapinas plačiai pasiskirsto žmogaus organizme. Jo menamas pasiskirstymo tūris yra 10±4 l/kg. Kai kraujyje susidaro gydomosios kvetiapino koncentracijos, maždaug 83% šio vaistinio preparato būna prisijungę prie plazmos baltymų.
Biotransformacija
Kvetiapinas ekstensyviai metabolizuojamas kepenyse, vykstant dviems pagrindiniams biologinės transformacijos būdams – oksidinimui ir sulfoksidinimui.
Tyrimais in vitro nustatyta, kad pagrindinis nuo citochromo P450 priklausomo kvetiapino metabolizmo fermentas yra CYP3A4. Norkvetiapinas pirmiausia susidaro ir šalinamas, dalyvaujant CYP3A4. Aktyvaus metabolito norkvetiapino pastovi moliarinė koncentracija sudaro 35 % kvetiapino pastovios moliarinės koncentracijos.
Kartotinių dozių tyrimo, kuris buvo atliktas, norint įvertinti kvetiapino, vartojamo prieš vartojant ketokonazolą ir gydymo ketokonazolu metu, farmakokinetines savybes ir kuriame dalyvavo sveiki savanoriai, duomenimis, kartu vartojamas ketokonazolas padidino vidutinius kvetiapino Cmax ir AUC atitinkamai 235 % ir 522 %, vidutiniškai sumažindamas išgerto vaistinio preparato klirensą 84 %. Vidutinis kvetiapino pusinis periodas padidėjo nuo 2,6 iki 6,8 valandų, bet vidutinis tmax nepakito.
Nustatyta, kad kvetiapinas ir keletas jo metabolitų (įskaitant norkvetiapiną) yra silpno poveikio žmogaus citochromo P450 izofermentų (1A2, 2C9, 2C19, 2D6 ir 3A4 ) inhibitoriai in vitro, bet tik esant koncentracijai, kuri mažiausiai 5‑50 kartų yra didesnė už koncentraciją, kuri stebima vartojant įprastą veiksmingą žmogui dozę (300–800 mg per parą). Remiantis šiais tyrimų in vitro duomenimis, nepanašu, kad kvetiapiną vartojant kartu su kitais vaistiniais preparatais, pasireikš kliniškai reikšmingas nuo citochromo P450 priklausomas kitų vaistų metabolizmo slopinimas. Atsižvelgiant į tyrimų su gyvūnais duomenis, panašu, kad kvetiapinas gali sužadinti citochromo P450 izofermentus. Vis dėlto specialaus sąveikos tyrimo, kuriame dalyvavo psichoze sergantys pacientai, duomenimis, citochromo P450 izofermentų aktyvumo padidėjimo po kvetiapino pavartojimo nenustatyta.
Šalinimas
Išgėrus vienkartinę dozę radioaktyviu izotopu 14C žymėto kvetiapino, mažiau nei 5% vaistinio preparato dozės pašalinama nepakitusio vaistinio preparato pavidalu. Tai reiškia, kad kvetiapinas yra ekstensyviai metabolizuojamas. Maždaug 73 % radioaktyvios medžiagos randama šlapime, 21% – išmatose.
Kvetiapino ir norkvetiapino pusinės eliminacijos periodai yra atitinkamai apie 7 ir 12 valandų.
Linijiškumas / nelijiniškumas
Rekomenduotomis dozėmis vartojamo kvetiapino ir norkvetiapino farmakokinetika yra linijinė.
Farmakokinetinis / farmakodinaminis ryšys (-iai)
Nėra duomenų, kurie pagrįstų ryšį tarp kvetiapino koncentracijos kraujo serume ir gydymo atsako.
Ypatingos pacientų grupės
Kvetiapino ar norkvetiapino farmakokinetinės savybės nepriklauso nuo lyties ar rasės.
Senyvi žmonės
Senyvų žmonių kvetiapino klirenso vidurkis yra apie 30–50% mažesnis negu klirenso vidurkis, stebimas suaugusiems žmonėms, kurių amžius nuo 18 iki 65 metų.
Vaikai ir paaugliai (nuo 10 iki 17 metų)
Buvo tiriami 9 vaikų (amžius nuo 10 iki 12 metų) ir 12 paauglių, gydomų stacionare 400 mg kvetiapinu 2 kartus per parą, farmakokinetiniai duomenys. Stacionare normalizuotos dozės pagrindinio komponento, t.y. kvetiapino, koncentracija plazmoje vaikams ir paaugliams (nuo 10 iki 17 metų) buvo panaši kaip suaugusiems, nors vaikų Cmax intervalas buvo aukšesnės kokybės nei suaugusiųjų. Aktyvaus metabolito, norkvetiapino, AUC ir Cmax buvo didesni apytiksliai 62 % ir 49 % vaikams (10‑12 metų), ir 28 % ir 14 % paaugliams (13-17 metų), palyginus su suaugusiais.
Kepenų funkcijos sutrikimas
Žmonėms, kuriems nustatytas kepenų funkcijos sutrikimas (stabili alkoholinė cirozė), vidutinis kvetiapino plazmos klirensas sumažėja apie 25 %. Kadangi kvetiapinas yra ekstensyviai metabolizuojamas kepenyse, tikėtinas koncentracijos plazmoje padidėjimas pacientų grupėje, kuriems nustatytas kepenų funkcijos sutrikimas. Šiems pacientams gali prireikti koreguoti dozę (žr. 4.2 skyrių).
Inkstų funkcijos sutrikimas
Asmenims, turintiems sunkių inkstų funkcijos sutrikimų (kreatinino klirensas mažesnis negu 30 ml/min/1,73m2), vidutinis kvetiapino plazmos klirensas sumažėjo apytiksliai 25 %, tačiau individuali klirenso vertė išlieka sveikiems žmonėms nustatytose ribose. Su šlapimu išskiriama vidutiniškai mažiau nei 5 % molinės dozės frakcijos nepakitusio kvetiapino ir aktyvaus žmogaus plazmos metabolito norkvetiapino.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Atlikus daug genotoksiškumo tyrimų in vitro ir in vivo, genotoksiškumo nenustatyta. Laboratoriniams gyvūnams paskyrus klinikines vaisto dozes, buvo pastebėti žemiau išvardyti nuokrypiai, kurie ilgalaikiais klinikiniais tyrimais dar nepatvirtinti.
Karcinogeninis poveikis
Duodant 20, 75 arba 250 mg/kg kvetiapino per parą žiurkėms, visų dozių grupių patelėms padažnėjo pieno liaukos adenokarcinoma (šį poveikį galima paaiškinti ilgalaike hiperprolaktinemija).
Žiurkėms buvo nustatyta pigmento depozicija skydliaukėje, Cynomolgus beždžionėms – skydliaukės folikulinių ląstelių hipertrofija, sumažėjusi T3, hemoglobino koncentracija kraujo plazmoje, sumažėjęs eritrocitų ir leukocitų skaičius. Šunims atsirado lęšiuko drumstumas ir katarakta (apie kataraktą ar lęšio drumstis žr. 5.1 skyriuje).
Remiantis šiais duomenimis, gydymo kvetiapinu nauda turi būti įvertinta, atsižvelgiant į saugumo riziką pacientui.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Ketilept 150 mg plėvele dengtos tabletės
Tabletės branduolys
Magnio stearatas
Bevandenis koloidinis silicio dioksidas
Povidonas K-90
Karboksimetilkrakmolo A natrio druska
Laktozės monohidratas (24,0 mg)
Mikrokristalinė celiuliozė
Tabletės plėvelė
Baltasis Opadry II 33G28523 (triacetinas, makrogolis 3350, laktozės monohidratas, titano dioksidas (E171), hipromeliozė);
Rausvasis Opadry II 33G24283 (geltonasis geležies oksidas (E172), raudonasis geležies oksidas (E172), triacetinas, makrogolis 3350, laktozės monohidratas, titano dioksidas (E171), hipromeliozė).
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
5 metai.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 °C temperatūroje.
6.5 Pakuotė ir jos turinys
Ketilept 150 mg plėvele dengtos tabletės – 30 arba 60 plėvele dengtų tablečių bespalvėje, skaidrioje PVC/PVdC/Al folijos lizdinėje plokštelėje arba III tipo rudo stiklo buteliuke, kuris uždarytas baltu PE dangteliu ir įdėtas į kartono dėžutę.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Išduodamas tik pateikus receptą, kai diagnozė patikrinama specialisto arba ligoninėje, ir vaistas vartojamas prižiūrint gydytojui.
Bet kokį nesuvartotą preparatą arba atliekas reikia pašalinti laikantis vietinių reikalavimų.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Jei norite, kad dantys būtų sveiki, reiktų laikytis šių taisyklių:
1. Valytis juos du kartus per dieną.
2. Lankytis pas dantistą ne rečiau, kaip 2 kartus per metus.
3. Nekišti nosies, kur nereikia.- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?