Ibandrono rūgštis, 150mg, plėvele dengtos tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: Gedeon Richter Plc, Vengrija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Ibandrono rūgštis
I PRIEDAS
PREPARATO CHARAKTERISTIKŲ SANTRAUKA
1.VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
OSSICA 150 mg plėvele dengtos tabletės
2.KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Kiekvienoje plėvele dengtoje tabletėje yra 168,81 mg natrio ibandronato monohidrato, atitinkančio 150 mg ibandrono rūgšties.
Pagalbinė medžiaga, kurios poveikis žinomas: kiekvienoje plėvele dengtoje tabletėje yra 294,69 mg laktozės monohidrato.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3.FARMACINĖ FORMA
Plėvele dengta tabletė.
Baltos ar balkšvos spalvos, ovalo formos, abipus išgaubtos, plėvele dengtos tabletės, kurių vienoje pusėje įspausta „M24“, kitoje pusėje įspaudo nėra.
4.KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1Terapinės indikacijos
Moterų po menopauzės, kurioms padidėjusi kaulų lūžių rizika (žr. 5.1 skyrių), osteoporozės gydymas. Įrodytas veiksmingumas mažinant stuburo slankstelių lūžių riziką; veiksmingumas mažinant šlaunikaulio kaklelio lūžių riziką nenustatytas.
- Dozavimas ir vartojimo metodas
Dozavimas
Rekomenduojama dozė yra viena OSSICA 150 mg plėvele dengta tabletė vieną kartą per mėnesį. Rekomenduojama tabletę išgerti tą pačią kiekvieno mėnesio dieną.
OSSICA 150 mg plėvele dengtas tabletes vartoti ryte nevalgius (bent 6 valandas), o išgėrus tabletę nevalgyti ir negerti (išskyrus vandenį), taip pat nevartoti kitų medicininių produktų ir papildų (pavyzdžiui, kalcio) bent 1 valandą (žr. 4.5 skyrių).
Praleidę vaisto dozę pacientai turėtų išgerti vieną OSSICA 150 mg plėvele dengtą tabletę kitos dienos ryte po to, kai prisiminė, išskyrus, tuos atvejus, kai iki kitos dozės pagal planą liko mažiau nei 7 dienos. Tada pacientai turėtų toliau vartoti vaistą vieną kartą per mėnesį, tomis dienomis, kurios buvo numatytos iš pradžių.
Jeigu iki kitos dozės pagal planą liko mažiau nei 7 dienos, pacientai turėtų palaukti iki ateis laikas kitai dozei ir toliau vartoti po vieną tabletę kas mėnesį, taip, kaip buvo numatyta iš pradžių.
Negalima vartoti dviejų tablečių per vieną savaitę.
Pacientams, kurie negauna pakankamai kalcio ir (ar) vitamino D su maistu, šių medžiagų skirti papildomai (žr. 4.4 ir 4.5 skyrius).
Optimali osteoporozės gydymo bisfosfonatais trukmė nėra nustatyta. Gydymo pratęsimo būtinybę, remiantis gydymo ibandrono rūgštimi nauda ir galima rizika konkrečiam pacientui, reikia vertinti periodiškai, ypač praėjus 5 ar daugiau gydymo metų.
Ypatingos pacientų grupės
Pacientai, kurių inkstų funkcija sutrikusi
OSSICA 150 mg plėvele dengtos tabletės nerekomenduojamos pacientams, kurių kreatinino klirensas mažesnis kaip 30 ml/min., nes nepakanka klinikinės patirties (žr. 4.4 ir 5.2 skyrius).
Pacientams, kurių inkstų funkcija sutrikusi lengvai ar vidutiniškai ir kreatinino klirensas lygus ar didesnis negu 30 ml/min., dozės koreguoti nereikia.
Pacientai, kurių kepenų funkcija sutrikusi
Dozės koreguoti nereikia (žr. 5.2 skyrių).
Senyviems pacientams (>65 m.)
Dozės koreguoti nereikia (žr. 5.2 skyrių).
Vaikų populiacija
Jaunesniems nei 18 metų vaikams aktualių OSSICA 150 mg plėvele dengtų tablečių indikacijų nėra ir OSSICA 150 mg plėvele dengtų tablečių tyrimai šiai populiacijai neatlikti (žr. 5.1 ir 5.2 skyrius).
Vartojimo metodas Vartoti per burną.- Nuryti nesmulkintą tabletę, užgerti pilna stikline vandens (nuo 180 ml iki 240 ml) stovint arba tiesiai sėdint. Negalima užgerti vandeniu, kuriame yra didelė kalcio koncentracija. Jeigu manote, kad vandentiekio vandenyje gali būti didelė kalcio koncentracija (kietas vanduo), tuomet patartina vartoti mažos mineralizacijos buteliuose išpilstytą vandenį.
- Išgėrus OSSICA 150 mg plėvele dengtą tabletę nesigulti 1 valandą.
- Užgerti OSSICA 150 mg plėvele dengtą tabletę galima tik vandeniu.
- Tablečių nekramtyti ir nečiulpti, nes gali išopėti burna bei ryklė.
4.3Kontraindikacijos
- Padidėjęs jautrumas ibandrono rūgščiai arba bet kuriai 6.1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai.
- Hipokalcemija.
- Stemplės ištuštėjimo trukmę ilginantys stemplės sutrikimai, tokie kaip striktūra ar achalazija.
- Negalėjimas bent 60 minučių išbūti vertikalioje padėtyje stovint ar sėdint.
4.4Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
HipokalcemijaJei yra hipokalcemija, ją reikia koreguoti prieš pradedant gydymą OSSICA150 mg plėvele dengtomis tabletėmis. Kiti kaulų ir mineralų metabolizmo sutrikimai turi būti veiksmingai gydomi. Svarbu, kad visi pacientai vartotų tinkamą kalcio ir vitamino D kiekį.
Virškinimo trakto sudirginimasGeriamieji bisfosfonatai gali vietiškai dirginti viršutinės virškinimo trakto dalies gleivinę. Dėl šio galimo dirginančio poveikio ir galimo gretutinių ligų pablogėjimo reikia būti atsargiems OSSICA skiriant pacientams, sergantiems viršutinės virškinimo trakto dalies ligomis, pvz., patvirtinta Barrett’o stemple, disfagija, kitomis stemplės ligomis, gastritu, duodenitu ar opomis. Geriamaisiais bisfosfonatais gydytiems pacientams buvo pastebėtos nepageidaujamosreakcijos, tokios kaip ezofagitas, stemplės opos ar erozijos, kurie kai kuriais atvejais buvo sunkūs ir reikalaujantys hospitalizacijos, retais atvejais pasireiškė kraujavimu arba sąlygojo stemplės susiaurėjimą ar prakiurimą. Nustatyta, kad sunkių stemplės nepageidaujamų reakcijų pavojus yra didesnis pacientams, kurie nesilaiko dozavimo rekomendacijų ir (arba), pasireiškus simptomams, verčiantiems galvoti apie stemplės sudirginimą, geriamuosius bisfosfonatus toliau vartoja. Pacientai turi kreipti ypatingą dėmesį į dozavimą ir būti pajėgūs laikytis ten pateiktų nurodymų (žr. 4.2 skyrių).Gydytojai turi budriai reaguoti į bet kokius simptomus, rodančius galimą stemplės reakciją į gydymą, ir pacientams, kuriems atsiranda stemplės dirginimo požymių, pavyzdžiui, atsiranda rijimo sutrikimai ar jie pasunkėja, skauda ryjant, vargina skausmas už krūtinkaulio ar rėmuo, nurodyti nebegerti OSSICA ir kreiptis medicinos pagalbos.
Nors kontroliuojamuose klinikiniuose tyrimuose nebuvo stebėta jokios padidėjusios rizikos, vaistą jau įdiegus į rinką, buvo gauti reti pranešimai apie bisfosfonatų vartojimo metu atsiradusias skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opas, kai kurios iš jų buvo sunkios ir su komplikacijomis.Ir nesteroidiniai vaistiniai preparatai nuo uždegimo, ir bisfosfonatai dirgina virškinimo traktą, todėl kartu su šių preparatų vartoti reikia atsargiai.
Žandikaulio osteonekrozė
Vėžiu sirgusiems pacientams, kurie gydant pagal schemą pirmiausia vartojo bisfosfonatų į veną, registruota žandikaulio osteonekrozės atvejų, kurių metu paprastai iškrisdavo dantis ir (ar) pasireikšdavo vietinė infekcija (taip pat ir osteomielitas). Dauguma šių pacientų taip pat buvo gydomi chemoterapija ir kortikosteroidais. Žandikaulio osteonekrozė taip pat registruota osteoporoze sirgusiems pacientams, vartojusiems geriamuosius bisfosfonatus.
Prieš pradedant gydyti bisfosfonatais pacientus, kuriems yra papildomų rizikos faktorių (pvz., vėžys, chemoterapija, radioterapija, kortikosteroidų vartojimas, bloga burnos higiena), reikia profilaktinės odontologo apžiūros ir gydymo.
Gydymo metu, jei įmanoma, tokie pacientai turi vengti invazinių odontologinių procedūrų. Pacientams, kuriems gydymo bisfosfonatais metu pasireiškė žandikaulio osteonekrozė, odontologinės operacijos gali pasunkinti būklę. Nėra duomenų rodančių, ar pacientui, kuriam reikia atlikti odontologinę procedūrą, bisfosfonatų vartojimo nutraukimas sumažina žandikaulio osteonekrozės riziką. Gydymo strategiją gydytojas turi parinkti kiekvienam pacientui individuliai pagal klinikinę situaciją, atsižvelgdamas į naudos ir rizikos santykį.
Atipiniai šlaunikaulio lūžiai
Gydant bisfosfonatais buvo pastebėti atipiniai šlaunikaulio pogūbriniai ar diafizės lūžiai, visų pirma ilgai nuo osteoporozės gydytiems pacientams. Šie skersiniai ar trumpi įstrižiniai lūžiai gali pasireikšti bet kurioje šlaunikaulio vietoje – nuo pat mažojo gūbrio iki pat virškrumplinės keteros. Šie lūžiai įvyksta po mažos traumos arba ne dėl jos, o kai kurie pacientai kelias savaites ar mėnesius iki pilno šlaunikaulio lūžio jaučia šlaunies ar kirkšnies skausmą, dažnai susijusį su stresinių lūžių radiologiniais požymiais. Lūžiai dažnai būna abipusiai, todėl reikia ištirti bisfosfonatais gydomų pacientų, kuriems yra lūžęs šlaunikaulio kūnas, priešingos pusės šlaunikaulį. Be to, buvo pastebėtas blogas tokių lūžių gijimas. Reikia apsvarstyti, ar pacientams, kuriems įtariamas atipinis šlaunikaulio lūžis, gydymo bisfosfonatais nevertėtų nutraukti, kol jam individualiai bus įvertintas naudos ir rizikos santykis.
Pacientams reikia patarti, kad bisfosfonatų vartojimo metu praneštų apie bet kokį šlaunies, klubo ar kirkšnies skausmą, o visus pacientus, kuriems pasireiškia tokie simptomai, reikia ištirti, ar jie nepatyrė nepilno šlaunikaulio lūžio.
Inkstų pažeidimas
OSSICA 150 mg plėvele dengtos tabletės nerekomenduojamos pacientams, kurių kreatinino klirensas mažesnis kaip 30 ml/min., nes nepakanka klinikinės patirties (žr. 5.2 skyrių).
Galaktozės netoleravimas
Šio vaistinio preparato sudėtyje yra laktozės. Pacientams, kuriems yra retų paveldimų sutrikimų: galaktozės netoleravimas, Lapp laktazės trūkumas ar gliukozės ir galaktozės malabsorbcija, šio vaistinio preparato vartoti negalima.
4.5Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Vaistinio preparato sąveika su maistu
Maistas dažniausiai sumažina biologinį geriamosios ibandrono rūgšties prieinamumą. Panašu, kad produktai, kuriuose yra kalcio, įskaitant pieną, ir kitų daugiavalenčių katijonų (aliuminio, magnio, geležies), blogina OSSICA 150 mg plėvele dengtų tablečių absorbciją. Tai patvirtina tyrimų su gyvūnais duomenys. Todėl pacientai turi gerti OSSICA 150 mg plėvele dengtą tabletę ryte nevalgę (bent 6 valandas), o išgėrę vaisto dozę, nevalgyti dar 1 valandą (žr. 4.2 skyrių).
Sąveika su kitais vaistiniais preparatais
Manoma, kad metabolinės sąveikos neturėtų būti, kadangi ibandrono rūgštis neslopina pagrindinių žmogaus kepenų P450 izofermentų ir nesužadina žiurkių kepenų citochromo P450 sistemos fermentų (žr. 5.2 skyrių). Ibandrono rūgštis pasišalina tik per inkstus sekrecijos būdu, jos biotransformacija nevyksta.
Kalcio papildai, antacidiniai vaistai ir kai kurie geriamieji medicininiai produktai, kuriuose yra daugiavalenčių katijonų
Panašu, kad kalcio papildai, antacidiniai vaistai ir kai kurie geriamieji medicininiai produktai, kuriuose yra daugiavalenčių katijonų (aliuminio, magnio, geležies), blogina OSSICA 150 mg plėvele dengtų tablečių absorbciją. Todėl pacientai neturėtų vartoti kitų geriamųjų medicininių produktų bent 6 valandas iki OSSICA 150 mg plėvele dengtų tablečių vartojimo ir dar 1 valandą pavartojus OSSICA150 mg plėvele dengtų tablečių.
Acetilsalicilo rūgštis ir NVNU
Kadangi acetilsalicilo rūgštis, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU) ir bisfosfonatai yra susiję su virškinimo trakto dirginimu, šių vaistų kartu reikia skirti atsargiai (žr. 4.4 skyrių).
H2 receptorių blokatoriai ar protonų siurblio inhibitoriai
Iš 1500 pacienčių, dalyvavusių BM 16549 tyrime, kurio metu buvo lyginamas ibandrono rūgšties dozavimas kartą per mėnesį ir kartą per parą, 14 % ir 18 % vartojo histamino (H2), blokatorius ar protonų siurblio inhibitorius atitinkamai po vienerių ir dvejų metų. Šioms pacientėms viršutinio virškinimo trakto aukšto sutrikimų dažnis buvo panašus tarp tų, kurios vartojo vieną OSSICA 150 mg plėvele dengtą tabletę kartą per mėnesį, ir tų, kurios ibandrono rūgšties 2,5 mg vartojo kartą per parą.
Sušvirkštus ranitidino į veną sveikiems savanoriams vyrams ir moterims po menopauzės, biologinis ibandrono rūgšties prieinamumas padidėjo maždaug 20 %, tikriausiai dėl sumažėjusio skrandžio sulčių rūgštingumo. Tačiau šis padidėjimas patenka į normalių biologinio ibandrono rūgšties prieinamumo reikšmių amplitudę, todėl OSSICA 150 mg plėvele dengtų tablečių skiriant kartu su H2 antagonistais ar su kitais skrandžio pH didinančiais vaistais dozės koreguoti nereikia.
4.6Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumas
OSSICA yra skirtas vartoti tik moterims po menopauzės, jo negalima vartoti vaisingo amžiaus moterims.
Dar nepakanka duomenų apie ibandrono rūgšties skyrimą nėščioms moterims. Tiriant žiurkes nustatytas toksinis poveikis reprodukcinei sistemai (žr. 5.3 skyrių). Galimas pavojus žmogui nežinomas.
OSSICA 150 mg plėvele dengtų tablečių negalima vartoti nėštumo metu.
Žindymas
Nėra žinoma, ar ibandrono rūgštis išskiriama į motinos pieną. Tiriant nustatyta, kad, vaisto sušvirkštus į veną, žindančių žiurkių piene buvo nedaug ibandrono rūgšties.
OSSICA 150 mg plėvele dengtų tablečių žindymo metu vartoti negalima.
Vaisingumas
Duomenų apie ibandrono rūgšties poveikius žmonėms nėra. Poveikio žiurkių reprodukcijai tyrimų metu geriamoji ibandrono rūgštis vaisingumą sumažino. Tyrimų su žiurkėmis metu suleistos į veną didelės ibandrono rūgšties paros dozės vaisingumą sumažino (žr. 5.3 skyrių).
4.7Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Remiantis farmakodinamika ir farmakokinetika bei pastebėtomis nepageidaujamomis reakcijomis manoma, kad ibandronatas gebėjimo vairuoti ir valdyti mechanizmus neveikia arba veikia nereikšmingai.
4.8Nepageidaujamas poveikis
Saugumo duomenų santrauka Dažniausios sunkios nepageidaujamos reakcijos yra anafilaksinė reakcija/šokas, atipiniai šlaunikaulio lūžiai, žandikaulio osteonekrozė, virškinimo trakto sudirginimas ir akių uždegimas (žr. skirsnį „Kai kurių nepageidaujamų reakcijų aprašymas” ir 4.4 skyrių).Dažniausiai pastebėtos nepageidaujamos reakcijos yra sąnarių skausmas bei į gripą panašūs simptomai. Šie simptomai paprastai būna susiję su pirmąja doze, trunka neilgai, yra nesunkūs ar vidutinio sunkumo, toliau vartojant preparatą paprastai praeina savaime be gydymo vaistais (žiūrėkite paragrafą „Į gripą panaši liga“).Nepageidaujamų reakcijų sąrašas lentelėje
Visų žinomų nepageidaujamų reakcijų apžvalga yra pateikta 1-oje lentelėje.
Geriamosios ibandrono rūgšties 2,5 mg per parą saugumas buvo vertinamas pagal 1251 pacientės, vartojusios preparatą keturių placebu kontroliuojamų klinikinių tyrimų, metu, duomenis; didžioji dauguma pacienčių dalyvavo pagrindiniame trejų metų lūžių tyrime (MF 4411).
Dvejų metų trukmės osteoporoze sergančių moterų po menopauzės tyrimo (BM 16549) metu bendrieji 150 mg ibandrono rūgšties, vartojamos kartą per mėnesį, ir 2,5 mg ibandrono rūgšties per parą saugumo duomenys buvo panašūs. Bendra pacienčių, kurioms pasireiškė nepageidaujama reakcija, proporcija vartojant ibandrono rūgštį po 150 mg vieną kartą per mėnesį grupėje atitinkamai po vienerių ir dvejų metų buvo 22,7 % ir 25 %. Daugeliu atvejų gydymo nutraukti nereikėjo.
Nepageidaujamos reakcijos yra išvardytos pagal MedDRA organų sistemų klases ir dažnį. Nepageidaujamo poveikio dažnis apibūdinamas taip: labai dažnas (≥ 1/10), dažnas (nuo ≥ 1/100 iki < 1/10), nedažnas (nuo ≥ 1/1 000 iki < 1/100), retas (nuo ≥ 1/10 000 iki < 1/1 000), labai retas (< 1/10 000), dažnis nežinomas (negali būti įvertintas pagal turimus duomenis). Kiekvienoje dažnio grupėje nepageidaujamos reakcijos išdėstytos mažėjančio sunkumo tvarka.
1 lentelė. Nepageidaujamos reakcijos į vaistą, pasitaikiusios (>1/100, ≤1/10), kurios, tyrėjų nuomone, galėjo būti susijusios su gydymu, pasireiškusios III fazės BM 16549 ir MF 4411 tyrimų metu ir vaistui esant rinkoje pomenopauzės moterims, kurios vartojo ibandrono rūgštį po 150 mg kartą per mėnesį arba gėrė ibandrono rūgštį po 2,5 mg kasdien.
Organų sistemų klasės | Dažnas | Nedažnas | Retas | Labai retas | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Imuninės sistemos sutrikimai |
| Bronchų astmos pasunkėjimas | Padidėjusio jautrumo reakcijos | Anafilaksinė reakcija ar šokas*† | ||||||
Nervų sistemos sutrikimai | Galvos skausmas | Svaigulys |
|
| ||||||
Akių sutrikimai |
|
| Akių uždegimas*† |
| ||||||
Virškinimo trakto sutrikimai* | Ezofagitas, gastritas, gastroezofaginio refliukso liga, dispepsija, viduriavimas, pilvo skausmas, pykinimas | Ezofagitas, įskaitant stemplės opėjimą arba striktūras ir rijimo sutrikimą, vėmimas, dujų kaupimasis virškinimo trakte | Duodenitas |
| ||||||
Odos ir poodinio audinio sutrikimai | Bėrimas |
| Angioedema, veido edema, dilgėlinė |
| ||||||
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai | Artralgija, mialgija, skeleto raumenų skausmas, mėšlungis, skeleto raumenų sustingimas | Nugaros skausmas | Atipiniai šlaunikaulio pogūbriniai ir diafizės lūžiai † | Žandikaulio osteonekrozė *† | ||||||
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai | Į gripą panaši liga* | Nuovargis |
|
|
*Žiūrėti informaciją žemiau
†Nustatyta vaistui esant rinkoje.
Kai kurių nepageidaujamų reakcijų aprašymas
Virškinimo trakto sutrikimai
Kartą per mėnesį dozavimo tyrime dalyvavo anksčiau sirgusios virškinimo trakto ligomis pacientės, tai pat ir sirgusios pepsine opa, iš kurios nekraujavo, ar dėl kurios nereikėjo gydytis ligoninėje, taip pat pacientės, kurioms buvo vaistais išgydyta dispepsija ar refliuksas. Šioms pacientėms viršutinės virškinimo trakto dalies sutrikimų dažnis buvo vienodas vartojant 150 mg kartą per mėnesį ar po 2,5 mg per parą.
Į gripą panaši liga
Į gripą panašus sindromas pasireiškia kaip ūminės fazės reakcija arba tokiais simptomais kaip raumenų, sąnarių skausmas, karščiavimas, šaltkrėtis, nuovargis, pykinimas, apetito sumažėjimas ar kaulų skausmas.
Žandikaulio osteonekrozė
Bisfosfonatais gydytiems pacientams registruota žandikaulio osteonekrozės atvejų. Dauguma atvejų registruota vėžiu sirgusiems pacientams, bet jų buvo ir tarp pacientų, vartojusių preparatą dėl osteoporozės. Paprastai dėl žandikaulio osteonekrozės iškrenta dantis ir (ar) prasideda vietinė infekcija (taip pat ir osteomielitas). Manoma, kad rizikos veiksniai taip pat yra vėžio diagnozė, chemoterapija, radioterapija, kortikosteroidų vartojimas ar bloga burnos higiena (taip pat žr. 4.4 skyrių).
Akių uždegimas
Vartojusiesiems ibandrono rūgštį buvo pastebėti akių uždegimo reiškiniai, tokie kaip uveitas, episkleritas ir skleritas. Kai kuriais atvejais šie reiškiniai išnykdavo tik nutraukus ibandrono rūgšties vartojimą.
Anafilaksinė reakcija ar šokas
Ibandrono rūgštimi į veną gydytiems pacientams buvo pastebėtos anafilaksinės reakcijos ar šoko atvejai, įskaitant mirtį nulėmusius atvejus.
Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas
www.vvkt.ltSvarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato pateikimo į rinką, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, užpildę interneto svetainėje http:/// esančią formą, ir atsiųsti ją paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, faksu 8 800 20131 arba el. paštu .
4.9Perdozavimas
Specifinės informacijos apie OSSICA 150 mg plėvele dengtų tablečių perdozavimo reiškinių gydymą nėra.
Tačiau, remiantis duomenimis apie šios klasės junginius, geriamosios vaisto formos perdozavimas gali sukelti nepageidaujamas viršutinės virškinimo trakto dalies reakcijas (pavyzdžiui, virškinimo sutrikimą, rėmenį, ezofagitą, gastritą ar opą) arba hipokalcemiją. OSSICA 150 mg plėvele dengtoms tabletėms neutralizuoti duodama pieno ar antacidinių preparatų, bet kokios nepageidaujamos reakcijos gydomos simptomiškai. Kadangi yra stemplės sudirginimo rizika, pacientui negalima sukelti vėmimo, jis turi būti vertikalioje padėtyje.
5.FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – vaistai kaulų ligų gydymui, bisfosfonatai, ATC kodas – M05BA06
Veikimo mechanizmas
Ibandrono rūgštis yra stipriai veikiantis bisfosfonatas, priklausantis azoto molekulę turinčiai bisfosfonatų grupei, kuri selektyviai veikia kaulinį audinį ir specifiškai slopina osteoklastų aktyvumą, tiesiogiai neveikdama kaulų formavimosi. Ji neslopina osteoklastų proliferacijos. Ibandrono rūgštis laipsniškai didina kaulų masę ir mažina lūžių dažnį, slopindama moterų po menopauzės suaktyvėjusią kaulų apykaitą iki to lygio, kuris buvo prieš menopauzę.
Farmakodinaminis poveikis
Farmakodinaminis ibandrono rūgšties poveikis yra kaulų rezorbcijos slopinimas. In vivo ibandrono rūgštis stabdo eksperimentiškai sužadintą kaulų destrukciją, sukeltą slopinamos lytinių liaukų funkcijos, retinoidų, navikų ar navikų ekstraktų. Jaunoms (greitai augančioms) žiurkėms taip pat slopinama endogeninė kaulų rezorbcija, dėl to padidėja normali kaulų masė lyginant su gyvūnų, negavusių preparato.
Gyvūnų modeliai patvirtino, kad ibandrono rūgštis stipriai slopina osteoklastų aktyvumą. Jokie duomenys nerodo, kad augančioms žiurkėms būtų slopinama mineralizacija, net kai vartojama 5000 kartų didesnė negu osteoporozei gydyti dozė.
Ilgai kasdien ar su pertraukomis (ilgi intervalai tarp dozių) preparatą gavusioms žiurkėms, šunims ir beždžionėms formavosi naujas, normalus kaulinis audinys, kurio mechaninis atsparumas išliko toks pat arba padidėjo net skiriant toksines dozes. Žmonėms ibandrono rūgšties efektyvumas, jos vartojant kasdien ar su pertraukomis, kai intervalas tarp dozių yra 9–10 savaičių, įrodytas klinikiniame tyrime (MF 4411), šio tyrimo metu buvo patvirtintas ibandrono rūgšties efektyvumas lūžių prevencijai.
Modeliuose su gyvūnais ibandrono rūgštis sukėlė biocheminių rodiklių pokyčius, kurie rodė nuo dozės priklausomą kaulų rezorbcijos slopinimą, iš jų ir sumažėjusį biocheminių kolageno irimo žymenų (pavyzdžiui, deoksipiridinolino ir kryžminių I tipo kolageno N-telopeptidų (NTX) kiekį šlapime.
I fazės bioekvivalentiškumo tyrime dalyvavo 72 moterys po menopauzės, kurios gėrė po 150 mg kas 28 dienas, iš viso keturias dozes, CTX slopinimas serume po pirmosios dozės nustatytas po 24 valandų (vidutinis slopinimas 28 %), vidutinis didžiausias slopinimas (69 %) nustatytas po 6 dienų. Praėjus 6 dienoms po trečiosios ir ketvirtosios dozių, didžiausio slopinimo mediana buvo 74 %, praėjus 28 dienoms po ketvirtosios dozės slopinimo mediana sumažėjo iki 56 %. Jeigu vėliau vaisto nebevartojama, biocheminiai kaulų rezorbcijos žymenys nebeslopinami.
Klinikinis veiksmingumas ir saugumas
Norint nustatyti, kurioms moterims kaulų lūžių dėl osteoporozės rizika yra padidėjusi, reikia atsižvelgti į nepriklausomus rizikos veiksnius, pvz., mažą KMT, amžių, anksčiau buvusius kaulų lūžius, kaulų lūžius šeimos anamnezėje, greitą kaulų apykaitą ir mažą kūno masės indeksą.
Ibandrono rūgštis 150 mg kartą per mėnesį
Kaulų mineralų tankis (KMT)
Dvejų metų trukmės dvigubai aklo daugiacentrio BM 16549 tyrimo, kuriame dalyvavo osteoporoze sergančios moterys po menopauzės (pradinis juosmeninių slankstelių KMT T lygmuo mažesnis nei -2,5 SD), metu įrodyta, kad ibandrono rūgštis 150 mg kartą per mėnesį yra bent jau tokia pat efektyvi didinant KMT kaip ibandrono rūgštis 2,5 mg per parą. Tai parodė ir pirminė analizė po vienerių metų, ir patvirtinančioji tikslų analizė po dvejų metų (2lentelė).
2 lentelė: Vidutinis santykinis juosmeninių slankstelių, bendro klubo kaulų, šlaunikaulio kaklelio ir gumburo srities KMT pokytis lyginant su pradine verte po vienerių (pirminė analizė) ir po dvejų (protokolo populiacijos) BM 16549 tyrimo metų.
Vienų metų BM 16549 tyrimo duomenys | Dvejų metų BM 16549 tyrimo duomenys | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
Vidutinis santykinis pokytis lyginant su pradine verte % [95 % PI] | Ibandrono rūgštis 2,5 mg kartą per parą (N=318) | Ibandrono rūgštis 150 mg kartą per mėnesį (N=320) | Ibandrono rūgštis 2,5 mg kartą per parą (N=294) | Ibandrono rūgštis 150 mg kartą per mėnesį (N=291) | ||
Juosmeninių slankstelių L2-L4 KMT | 3,9 [3,4, 4,3] | 4,9 [4,4, 5,3] | 5 [4,4, 5,5] | 6,6 [6, 7,1] | ||
Bendras klubo kaulų KMT | 2 [1,7, 2,3] | 3,1 [2,8, 3,4] | 2,5 [2,1, 2,9] | 4,2 [3,8, 4,5] | ||
Šlaunikaulio kaklelio KMT | 1,7 [1,3, 2,1] | 2,2 [1,9, 2,6] | 1,9 [1l4, 2l4] | 3,1 [2,7, 3,6] | ||
Gumburo srities KMT | 3,2 [2,8, 3,7] | 4,6 [4,2, 5,1] | 4l0 [3l5, 4l5] | 6,2 [5,7, 6,7] |
Dar daugiau, perspektyvinės analizės metu įrodyta, kad ibandrono rūgšties 150 mg kartą per mėnesį poveikis didinant juosmeninių slankstelių KMT buvo stipresnis už ibandrono rūgšties 2,5 mg kartą per parą po vienerių metų (p=0,002) ir po dvejų metų, p < 0,001.
Po vienerių metų (pirminė analizė) juosmeninių slankstelių KMT padidėjo ar nepakito lyginant su pradine reikšme (gautas KMT atsakas) 91,3 % (p=0,005) pacienčių, vartojusių ibandrono rūgštį 150 mg kartą per mėnesį, lyginant su 84 % pacienčių, vartojusių ibandrono rūgšties 2,5 mg kartą per parą. Po dvejų metų atsakas gautas atitinkamai 93,5 % (p=0,004) ir 86,4 % pacienčių vartojusių ibandrono rūgštį 150 mg kartą per mėnesį ar ibandrono rūgšties 2,5 mg kartą per parą.
Po vienerių metų bendras klubo kaulų KMT padidėjo ar nepakito lyginant su pradine reikšme 90 % pacienčių, vartojusių ibandrono rūgštį 150 mg kartą per mėnesį, lyginant su 76,7 % pacienčių, vartojusių ibandrono rūgšties 2,5 mg kartą per parą (p <0,001). Po dvejų metų bendras klubo kaulų KMT padidėjo ar nepakito lyginant su pradine reikšme 93,4 % (p < 0,001) pacienčių, vartojusių ibandrono rūgštį 150 mg kartą per mėnesį ir 78 4 % pacienčių, vartojusių ibandrono rūgšties 2,5 mg per parą.
Taikant griežtesnius kriterijus bei atsižvelgiant ir į juosmeninių slankstelių, ir į bendrą klubo kaulų KMT, per vienerius metus atsakas buvo gautas 83,9 % pacienčių, vartojusių ibandrono rūgštį 150 mg kartą per mėnesį, lyginant su 65,7 % pacienčių, vartojusių ibandrono rūgšties 2,5 mg kartą per parą (p <0,001). Po dvejų metų šį kriterijų atitiko 87,1 % ir 70,5 % pacienčių atitinkamai 150 mg kartą per mėnesį ir 2,5 mg kartą per parą grupėse (p <0,001).
Biocheminiai kaulų apykaitos žymenys
Kliniškai reikšmingas CTX kiekio sumažėjimas serume stebėtas kaskart, kai jis buvo tiriamas, t.y. 3-ą, 6-ą, 12-ą ir 24-ą mėnesį. Po vienerių metų (pirminė analizė) vidutinis reliatyvus pokytis lyginant su pradine reikšme buvo –76 % tais atvejais, kai buvo vartojama ibandrono rūgšties 150 mg kartą per mėnesį, ir –67 %, kai buvo vartojama ibandrono rūgšties 2,5 mg per parą. Po dvejų metų vidutinis reliatyvus pokytis buvo –68 % ir -62 % atitinkamai 150 mg kartą per mėnesį ir 2,5 mg kartą per parą grupėse.
Po vienerių metų buvo manoma, kad atsakas (registruotas, kai pradinė reikšmė sumažėjo ≥50 % ) buvo gautas 83,5 % ibandrono rūgšties 150 mg per mėnesį vartojusių pacienčių, lyginant su 73,9 % ibandrono rūgšties 2,5 mg per parą vartojusiųjų (p=0,006). Po dvejų metų atsakas buvo gautas 78,7 % ir 65,6 % pacienčių, vartojusių atitinkamai 150 mg kartą per mėnesį ir 2,5 mg kartą per parą (p=0,002).
Remiantis BM 16549 tyrimo duomenimis, manoma, kad ibandrono rūgšties 150 mg dozė kartą per mėnesį yra bent jau tokia pat efektyvi lūžių profilaktikai kaip ir ibandrono rūgšties 2,5 mg per parą.
Ibandrono rūgštis 2,5 mg kartą per parą
Pradinio trejų metų trukmės randomizuoto, dvigubai aklo, placebu kontroliuojamo kaulų lūžių tyrimo (MF 4411) metu statistiškai patikimai ir kliniškai reikšmingai sumažėjo naujų radiografinių morfometrinių ir simptominių stuburo slankstelių lūžių dažnis (3 lentelė). Šio tyrimo metu ibandrono rūgšties buvo geriama po 2,5 mg per parą kasdien arba po 20 mg su pertraukomis (tiriamasis dozavimas). Ibandrono rūgšties pacientės gėrė ryte nevalgiusios, išgėrusios vaistą nevalgė ir negėrė dar 60 minučių (badavimo laikas išgėrus dozę). Tyrime dalyvavo moterys nuo 55 metų iki 80 metų, kurioms menopauzė prasidėjo mažiausiai prieš 5 metus, kurių juosmeninių slankstelių KMT bent viename slankstelyje [L1-L4] buvo nuo 2 iki 5 SN mažesnis už vidurkį prieš menopauzę (T lygmuo) ir kurioms buvo nuo vieno iki keturių slankstelinių lūžių. Visos pacientės gavo po 500 mg kalcio ir 400 TV vitamino D per parą. Efektyvumas buvo vertinamas tiriant 2928 pacientes. Vartojant po 2,5 mg ibandrono rūgšties kasdien, statistiškai patikimai ir kliniškai reikšmingai sumažėjo naujų slankstelių lūžių dažnis. Per trejus tyrimo metus gydant 62 % (p=0,0001 ) sumažėjo naujų radiografinių slankstelinių lūžių dažnis. Po 2 metų reliatyvi rizika sumažėjo 61 % (p=0,0006). Po vienerių gydymo metų statistiškai patikimo skirtumo nebuvo nustatyta (p=0,056). Lūžių dažnį mažinantis poveikis nekito per visą tyrimą, ilgainiui nesumažėjo ir efektyvumas.
Simptominių stuburo slankstelių lūžių dažnis taip pat sumažėjo reikšmingai – 49 % (p=0,011). Stiprų vaisto poveikį slankstelių lūžiams atspindi ir statistiškai patikimai sulėtėjęs ūgio mažėjimas pacientėms lyginant su placebo gavusiųjų grupe (p<0,0001).
3 lentelė: Trejų metų trukmės lūžių tyrimo MF 4411 rezultatai (%, 95 % PI)
Placebas (N=974) | Ibandrono rūgštis 2,5 mg kartą per parą (N=977) | |
---|---|---|
Sumažėjusi santykinė rizika Nauji morfometriniai slankstelių lūžiai | 62 % (40,9, 75,1) | |
Naujų morfometrinių slankstelių lūžių dažnis | 9,56 % (7,5, 11,7) | 4,68 % (3,2, 6,2) |
Sumažėjusi simptominių slankstelių lūžių santykinė rizika | 49 % (14,03, 69,49) | |
Simptominių slankstelinių lūžių dažnis | 5,33 % (3,73, 6,92) | 2,75 % (1,61, 3,89) |
KMT – vidutinis juosmeninių slankstelių pokytis per 3 metus lyginant su pradine verte | 1,26 % (0,8, 1,7) | 6,54 % (6,1, 7) |
KMT – vidutinis bendras klubo kaulų pokytis per 3 metus lyginant su pradine verte | -0,69 % (-1, -0,4) | 3,36 % (3, 3,7) |
Toliau gydymo ibandrono rūgštimi efektas buvo vertinamas analizuojant pogrupį pacienčių, kurių pradinis juosmeninių slankstelių KMT T lygmuo buvo mažesnis kaip -2,5. Slankstelių lūžių rizikos sumažėjimas buvo panašus į visos grupės vertę.
4 lentelė: Trejų metų trukmės lūžių tyrimo MF 4411 rezultatai (%, 95 % PI) pacienčių, kurių pradinis juosmeninių slankstelių KMT T lygmuo buvo mažesnis kaip –2,5
Placebas (N=587) | Ibandrono rūgštis 2,5 mg kartą per parą (N=575) | |
---|---|---|
Sumažėjusi santykinė rizika Nauji morfometriniai slankstelių lūžiai | 59 % (34,5, 74,3) | |
Naujų morfometrinių slankstelių lūžių dažnis | 12,54 % (9,53, 15,55) | 5,36 % (3,31, 7,41) |
Sumažėjusi simptominių slankstelių lūžių santykinė rizika | 50 % (9.49, 71.91) | |
Simptominių slankstelinių lūžių dažnis | 6,97 % (4,67, 9,27) | 3,57 % (1,89, 5,24) |
KMT – vidutinis juosmeninių slankstelių pokytis per 3 metus lyginant su pradine verte | 1,13 % (0,6, 1,7) | 7,01 % (6,5, 7,6) |
KMT – vidutinis bendras klubo kaulų pokytis per 3 metus lyginant su pradine verte | -0,70 % (-1,1, -0,2) | 3,59 % (3,1, 4,1) |
Visoje MF4411 tyrimo pacientų populiacijoje neslankstelinių lūžių dažnis nesumažėjo, tačiau kasdien vartojamas ibandronatas buvo efektyvus didelės rizikos subpopuliacijoje (šlaunikaulio kaklelio KMT T lygmuo mažesnis kaip -3), kurioje neslankstelinių lūžių rizika sumažėjo 69 %.
Kasdien vartojant 2,5 mg vaisto, nuolat didėjo stuburo slankstelių ir kitų kaulų KMT.
Per trejus metus juosmeninių slankstelių KMT padidėjo 5,3 % lyginant su placebo gavusiųjų grupe ir 6,5 % lyginant su pradine verte. Klubo kaulų pokytis, lyginant su pradine verte, buvo toks: 2,8 % –šlaunikaulio kaklelio, 3,4 % – bendras klubo kaulų ir 5,5 % – gumburo srities.
Kaip tikėtasi, biocheminiai kaulų apykaitos žymenys (pavyzdžiui, šlapimo CTX ir serumo osteokalcinas) rodė sulėtėjusią apykaitą iki lygio, buvusio prieš menopauzę, ir stipriausias veikimas pasiektas per 3–6 mėnesius.
Kliniškai reikšmingai 50 % sumažėjo biocheminių kaulų rezorbcijos žymenų praėjus vienam mėnesiui nuo gydymo ibandrono rūgštimi 2,5 mg pradžios.
Nutraukus gydymą, kaulų reabsorbcija vėl padidėjo iki prieš gydymą buvusio patologiškai suintensyvėjusio lygio, susijusio su osteoporoze po menopauzės.
- Atliekant histologinius moterų po menopauzės, kurios buvo gydytos dvejus ir trejus metus, kaulų biopsijų tyrimus, nustatyta, kad kaulinis audinys yra normalus, be mineralizacijos defektų.
- Vaikų populiacija (žr. 4.2 ir 5.2 skyrius)
Ibandrono rūgšties vartojimo saugumas ir veiksmingumas vaikams netirtas, duomenų nėra.
5.2Farmakokinetinės savybės
Įvairių gyvūnų ir žmonių tyrimų duomenimis, pirminis farmakologinis ibandrono rūgšties poveikis kauliniam audiniui nėra tiesiogiai proporcingas koncentracijai plazmoje.
Absorbcija
Išgerta ibandrono rūgštis greitai absorbuojama viršutinėje virškinimo trakto dalyje ir koncentracija plazmoje didėja proporcingai dozei, jei ši yra iki 50 mg, jei dozė didesnė – koncentracija padidėja labiau, nei būtų proporcinga dozei. Didžiausia koncentracija plazmoje pasiekiama per 0,5–2 valandas (vidutiniškai per 1 valandą), jei pacientas nevalgęs, absoliutus biologinis prieinamumas yra maždaug 0,6 %. Absorbcija blogėja, jei vaisto vartojama kartu su maistu ar gėrimais (išskyrus vandenį). Ibandrono rūgšties, išgertos standartinių pusryčių metu, biologinis prieinamumas sumažėja beveik 90 % lyginant su biologiniu prieinamumu, kai vaisto vartojama nevalgius. Biologinis prieinamumas reikšmingai nesumažėja, jei ibandrono rūgšties geriama 60 minučių prieš pirmąjį dienos valgį. Biologinis prieinamumas mažėja, KMT didėja lėčiau, jeigu valgoma ar geriama nepraėjus 60 minučių po ibandrono rūgšties vartojimo.
Pasiskirstymas
Iš pradžių patekusi į sisteminę kraujotaką ibandrono rūgštis greitai jungiasi su kauliniu audiniu arba išsiskiria su šlapimu. Žmonėms nustatytas galutinis pasiskirstymo tūris yra mažiausiai 90 l, o į kaulus patenka 40–50% cirkuliuojančios vaisto dozės. Su žmogaus plazmos baltymais susijungia maždaug 85–87 % vaisto(nustatyta in vitro, kai susidaro gydomoji koncentracija), todėl sąveika su kitais vaistiniais preparatais dėl išstūmimo mažai tikėtina.
Biotransformacija
Nėra duomenų, kad ibandrono rūgštis būtų metabolizuojama gyvūnų ar žmonių organizme.
Eliminacija
Dalis absorbuotos ibandrono rūgšties pasišalina iš kraujotakos ir pateka į kaulus (moterų po menopauzės organizme maždaug 40–50 %), kita dalis nepakitusi pasišalina pro inkstus. Neabsorbuota ibandrono rūgštis nepakitusi pasišalina su išmatomis.
Nustatytų pusinės eliminacijos periodų reikšmių amplitudė buvo plati, dažniausiai nustatytas galutinis pusinės eliminacijos periodas truko 10–72 valandas. Kadangi apskaičiuotos reikšmės dažniausiai yra tyrimo trukmės, vartotos dozės ir tyrimo metodo jautrumo funkcija, manoma, kad tikrasis galutinis pusinės eliminacijos periodas yra gerokai ilgesnis, taip pat, kaip ir kitų bisfosfonatų. Ankstyvoji plazmos koncentracija mažėja greitai, vaisto suleidus į veną ar išgėrus iki 10 % didžiausios vertės sumažėja atitinkamai per 3 ir per 8 valandas.
Bendrasis ibandrono rūgšties klirensas yra mažas, vidutinė vertė svyruoja tarp 84–160 ml/min. Inkstų klirensas (sveikų moterų po menopauzės apie 60 ml/min.) sudaro 50–60 % bendrojo klirenso ir yra susijęs su kreatinino klirensu. Manoma, kad skirtumas tarp bendrojo ir inkstų klirenso atspindi vaisto patekimą į kaulus.
Atrodo, kad sekrecijoje nedalyvauja žinomos rūgščių ar šarmų transporto sistemos, dalyvaujančios šalinant kitas veikliąsias medžiagas. Be to, ibandrono rūgštis neslopina daugumos žmogaus kepenų P450 izofermentų bei neindukuoja žiurkių kepenų citochromų P450.
Specialiųjų klinikinių situacijų farmakokinetika
Lytis
Moterų ir vyrų biologinis ibandrono rūgšties prieinamumas ir farmakokinetika yra panašūs.
Rasė
Nėra duomenų apie kliniškai svarbius etninius mongolidų ir europidų rasės ibandrono rūgšties kinetikos skirtumus. Apie negridų rasės pacientus turima labai nedaug duomenų.
Sutrikusi inkstų funkcija
Ibandrono rūgšties inkstų klirensas pacientams, kuriems yra įvairaus laipsnio inkstų pažeidimas, yra tiesiogiai proporcingas kreatinino klirensui (KK).
Dozės koreguoti nereikia, kai inkstų pažeidimas nedidelio ar vidutinio laipsnio (kreatinino klirensas yra lygus ar didesnis kaip 30 ml/min.), tai nustatyta BM 16549 tyrime, kuriame dalyvavo pacientės, kurioms buvo nedidelio ar vidutinio laipsnio inkstų pažeidimas.
Tiriamiesiems, kuriems buvo sunkus inkstų pažeidimas (kreatinino klirensas mažesnis kaip 30 ml/min.), 21 dieną geriant po 10 mg ibandrono rūgšties, buvo nustatyta 2–3 kartus didesnė preparato koncentracija plazmoje negu tiriamiesiems, kurių inkstų funkcija normali, o bendrasis ibandrono rūgšties klirensas buvo 44 ml/min. Tiriamųjų, kuriems buvo sunkus inkstų pažeidimas ir kurie gavo 0,5 mg vaisto į veną, bendrasis, inkstų ir neinkstinis klirensas sumažėjo atitinkamai 67%, 77 % ir 50%, tačiau nebuvo nustatyta sumažėjusios tolerancijos, susijusios su padidėjusia ekspozicija. Kadangi nepakanka klinikinės patirties, OSSICA 150 mg plėvele dengtos tabletės nerekomenduojamos pacientėms, kurioms yra sunkus inkstų pažeidimas (žr. 4.2 ir 4.4 skyrius). Ibandrono rūgšties farmakokinetika nevertinta pacientams, kuriems yra paskutiniosios stadijos inkstų pažeidimas, koreguojamas kitu būdu negu hemodializė. Tokių pacientų ibandrono rūgšties farmakokinetika nežinoma, todėl ibandrono rūgšties jiems nereikėtų skirti.
Sutrikusi kepenų funkcija (žr. 4.2 skyrių)
Nėra informacijos apie pacientų, kurių pažeistos kepenys, ibandrono rūgšties farmakokinetiką. Kepenys neturi įtakos ibandrono rūgšties klirensui, nes preparatas nemetabolizuojamas, o išsiskiria per inkstus ekskrecijos būdu arba patenka į kaulus. Todėl pacientams, kuriems pažeistos kepenys, dozės koreguoti nereikia.
Senyvi pacientai (žr. 4.2 skyrių)
Dispersinės analizės duomenimis, nenustatyta, kad amžius, kaip nepriklausomas faktorius, būtų susijęs su bet kurio iš tirtų farmakokinetikos rodmenų. Senstant inkstų funkcija blogėja. Tai ir yra vienintelis veiksnys, į kurį reikėtų atkreipti dėmesį (žr. skyrių apie inkstų pažeidimą).
Vaikų populiacija (žr. 4.2 ir 5.1 skyrius)
- Nėra informacijos apie ibandrono rūgšties skyrimą šių amžiaus grupių pacientams.
5.3Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Ikiklinikinių tyrimų metu poveikis pastebėtas tik kai ekspozicija buvo tokia, kuri laikoma pakankamai viršijančia maksimalią žmogui, todėl jo klinikinė reikšmė yra maža.
Mutageniškumas / kancerogeniškumas:
Galimo kancerogeniškumo pavojaus nenustatyta. Genotoksiškumo tyrimų metu nenustatyta ibandrono rūgšties poveikio genų aktyvumui.
Toksinis poveikis reprodukcijai:
Tiriant žiurkes ir triušius, kuriems buvo skirta ibandrono rūgšties per burną, tiesioginio toksinio ar teratogeninio poveikio vaisiui nenustatyta, taip pat nepastebėta nepageidaujamų reiškinių F1 kartos žiurkių palikuonių raidai, kai numanoma vaisto koncentracija buvo bent 35 kartus didesnė negu žmogaus organizme. Tiriant toksinį poveikį reprodukcijai, žiurkėms sugirdžius 1 mg/kg kūno svorio ir didesnes paros dozes, poveikis vaikingumui pasireiškė padidėjusia embrionų žūtimi prieš implantaciją. Tiriant toksinį poveikį reprodukcijai, žiurkių patinams į veną sušvirkštus 0,3 mg/kg kūno svorio per parą, sumažėjo spermos kiekis, o patinų ir patelių vaikingumas sumažėjo sušvirkštus atitinkamai 1 mg/kg kūno svorio ir 1,2 mg/kg kūno svorio per parą. Tiriant toksinį poveikį žiurkių reprodukcijai, nustatyta nepageidaujamų reiškinių, būdingų bisfosfonatų klasės vaistams. Tai sumažėjęs implantacijos vietų skaičius, pasunkėjęs natūralus jauniklių atsivedimas (distocija) ir padažnėję vidaus organų pokyčiai (inkstų geldelių ir šlapimtakių sindromas).
6.FARMACINĖ INFORMACIJA
- Pagalbinių medžiagų sąrašas
Tabletės branduolys
Laktozė monohidratas
Povidonas (K30)
Mikrokristalinė celiuliozė (12 ir 101)
Krospovidonas
Magnio stearatas
Bevandenis koloidinis silicio dioksidas
Tabletės plėvelė
Opadry II baltasis 85F18422:
Polivinilo alkoholis
Titano dioksidas (E171)
Talkas
Makrogolis (3350)
6.2Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3Tinkamumo laikas
2 metai.
- Specialios laikymo sąlygos
Šiam vaistiniam preparatui specialių laikymo sąlygų nereikia.
- Talpyklės pobūdisir jos turinys
PVC/PE/PVDC/Al baltos lizdinės plokštelės, kuriose yra 1 tabletė. Pakuotėje yra 1 arba 3 tabletės.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Specialių reikalavimų nėra.
7.RINKODAROS TEISĖS TURĖTOJAS
Gedeon Richter Plc.
Gyömrői út 19-21
1103 Budapest
Vengrija
8.RINKODAROS PAŽYMĖJIMO NUMERIS (-IAI)
N1 – LT/1/10/1902/003
N3 – LT/1/10/1902/004
9.RINKODAROS TEISĖS SUTEIKIMO / ATNAUJINIMO DATA
Rinkodaros teisė pirmą kartą suteikta 2010 m. kovo mėn.5 d.
Rinkodaros teisė paskutinį kartą atnaujinta 2015 m. gegužės mėn. 26 d.
10. TEKSTO PERŽIŪROS DATA
2015 m. gegužės mėn. 26 d.
vvkt.ltIšsami informacija apie šį vaistinį preparatą pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos tinklalapyje
II PRIEDASRINKODAROS SĄLYGOSA.GAMINTOJAS (-AI), ATSAKINGAS (-I) UŽ SERIJŲ IŠLEIDIMĄB.TIEKIMO IR VARTOJIMO SĄLYGOS IR ARPIBOJIMAIA.GAM INTOJAS (-AI), ATSAKINGAS (-I) UŽ SERIJŲ IŠLEIDIMĄGamintojo, atsakingo už serijų išleidimą, pavadinimas ir adresasGedeon Richter Plc.
Gyömrői út. 19–21
1103 Budapest
Vengrija
B.TIEKIMO IR VARTOJIMO SĄLYGOS AR APRIBOJIMAIReceptinis vaistinis preparatas.
III PRIEDASŽENKLINIMAS IR PAKUOTĖS LAPELISA. ŽENKLINIMAS INFORMACIJA ANT IŠORINĖS PAKUOTĖSKartono dėžutė1.VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMASOssica 150 mg plėvele dengtos tabletės
Acidum ibandronicum
2.VEIKLIOJI (-IOS) MEDŽIAGA (-OS) IR JOS (-Ų) KIEKIS (-IAI)Kiekvienoje plėvele dengtoje tabletėje yra 150 mg ibandrono rūgšties (natrio ibandronato monohidrato pavidalu).
3.PAGALBINIŲ MEDŽIAGŲ SĄRAŠASSudėtyje yra laktozės monohidrato. Daugiau informacijos pateikta pakuotės lapelyje.4.FARMACINĖ FORMA IR KIEKIS PAKUOTĖJE1 plėvele dengta tabletė3 plėvele dengtos tabletės5.VARTOJIMO METODAS IR BŪDAS (-AI)Vartoti per burną.
Prieš vartojimą perskaitykite pakuotės lapelį.6.SPECIALUS ĮSPĖJIMAS, KAD VAISTINĮ PREPARATĄ BŪTINA LAIKYTI VAIKAMS NEPASTEBIMOJE IR NEPASIEKIAMOJE VIETOJELaikyti vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.7.KITAS (-I) SPECIALUS (-ŪS) ĮSPĖJIMAS (-AI) (JEI REIKIA)8.TINKAMUMO LAIKASTinka iki {mm/MMMM}
9.SPECIALIOS LAIKYMO SĄLYGOS10.SPECIALIOS ATSARGUMO PRIEMONĖS DĖL NESUVARTOTO VAISTINIO PREPARATO AR JO ATLIEKŲ TVARKYMO (JEI REIKIA)11.RINKODAROS TEISĖS TURĖTOJO PAVADINIMAS IR ADRESASGedeon Richter Plc.
Gyömrői út 19-21.
1103 Budapest
Vengrija
((RG logo))12.RINKODAROS PAŽYMĖJIMO NUMERIS (_IAI)N1 – LT/1/10/1902/003
N3 – LT/1/10/1902/004
13.SERIJOS NUMERISSerija14.PARDAVIMO (IŠDAVIMO) TVARKAReceptinis vaistinis preparatas.15.VARTOJIMO INSTRUKCIJA16.INFORMACIJA BRAILIO RAŠTUossica 150 mgMINIMALI informacija ant LIZDINIŲ PLOKŠTELIŲ ARBA DVISLUOKSNIŲ JUOSTELIŲLizdinė plokštelė1.VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMASOssica 150 mg plėvele dengtos tabletės
Acidum ibandronicum
2.RINKODAROS TEISĖS TURĖTOJO PAVADINIMASGedeon Richter Plc.
((RG-emblem))
3.TINKAMUMO LAIKASTinka iki {mm/MMMM}4.SERIJOS NUMERISSerija5.KITAB. PAKUOTĖS LAPELISPakuotės lapelis: informacija vartotojui
OSSICA 150 mg plėvele dengtos tabletės
Ibandrono rūgštis
Atidžiai perskaitykite visą šį lapelį, prieš pradėdami vartoti vaistą, nes jame pateikiama Jums svarbi informacija.
- Neišmeskite šio lapelio, nes vėl gali prireikti jį perskaityti.
- Jeigu kiltų daugiau klausimų, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
- Šis vaistas skirtas tik Jums, todėl kitiems žmonėms jo duoti negalima. Vaistas gali jiems pakenkti (net tiems, kurių ligos požymiai yra tokie patys kaip Jūsų).
- Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis (net jeigu jis šiame lapelyje nenurodytas), kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.Žr. 4 skyrių.
Apie ką rašoma šiame lapelyje?
- Kas yra OSSICA ir kam jis vartojamos
- Kas žinotina prieš vartojant OSSICA
- Kaip vartoti OSSICA
- Galimas šalutinis poveikis
- Kaip laikyti OSSICA
- Pakuotės turinys ir kita informacija
- nepakankamas kalcio ir vitamino D kiekis maiste;
- rūkymas ar per gausus alkoholio vartojimas;
- vaikščiojimo ar kitų kūno svorį reguliuojančių pratimų trūkumas;
- osteoporozės atvejai šeimoje.
- Kas žinotina prieš vartojant OSSICA
OSSICA vartoti negalima:
- jeigu yra alergija ibandrono rūgščiai arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje).
- Jeigu Jums yra tam tikrų stemplės (burną su skrandžiu jungiančio organo) veiklos sutrikimų, tokių kaip jos susiaurėjimas ar sunkus ryjimas.
- Jeigu Jūs negalite bent vieną valandą (60 minučių) pastovėti ar tiesiai pasėdėti.
- Jei Jūsų kraujyje yra ar anksčiau buvo maža kalcio koncentracija. Pasitarkite su gydytoju.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Kai kurie žmonės turi labai atsargiai vartoti OSSICA. Pasitarkite su gydytoju, prieš pradėdami vartoti OSSICA:
- jei Jums yra kitų mineralinių medžiagų metabolizmo sutrikimų (pvz., vitamino D trūkumas);
- jei sutrikusi Jūsų inkstų funkcija;
-jei yra rijimo ar virškinimo sutrikimų;
-jeigu reikia gydyti dantis ar atlikti odontologinę operaciją, pasakykite dantų gydytojui, kad vartojate OSSICA. Jeigu sergate vėžiu, pasakykite apie tai odontologui.
Gali pasireikšti stemplės dirginimas, uždegimas ar išopėjimas, dažnai pasižymintys tokiais simptomais kaip stiprus skausmas krūtinėje, stiprus skausmas ryjant maistą ir (arba) geriant, stiprus pykinimas ar vėmimas, ypač jeigu Jūs neužgeriate tabletės pilna stikline vandens ir (arba) jeigu Jūs atsigulate nepraėjus vienai valandai po ibandronato pavartojimo. Jei pajusite šiuos simptomus, nebevartokite OSSICA ir nedelsdami kreipkitės į gydytoją (žr. 3 skyrių).Vaikams ir paaugliams
OSSICA negalima vartoti jaunesniems nei 18 metų vaikams ir paaugliams.
Kiti vaistai ir OSSICA
- Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
-papildus, kuriuose yra kalcio, magnio, geležies arba aliuminio, nes jie gali pakeisti OSSICA poveikį;
-acetilsalicilo rūgštį ir kitus nesteroidinius vaistus nuo uždegimo (NVNU) (įskaitant ibuprofeną, diklofenaką ir naprokseną), kurie gali dirginti skrandį ir žarnyną. OSSICA taip pat gali sukelti šiuos reiškinius. Taigi ypač atsargiai vartokite skausmą malšinančius vaistus ar vaistus nuo uždegimo kartu su OSSICA.
Išgėrę OSSICA150 mg plėvele dengtą tabletę, palaukite bent 1 valandą ir tik tada gerkite kitus vaistus, įskaitant virškinimą gerinančius preparatus, kalcio papildus ar vitaminus.
OSSICA vartojimas su maistu ir gėrimais Nevartokite OSSICA tablečių kartu su maistu. OSSICA, vartojamos kartu su maistu, yra mažiau veiksmingos.Galima gerti vandenį, bet ne kitus gėrimus. Išgėrę OSSICA, palaukite bent 1 valandą ir tik tada valgykite arba gerkite (žr. 3. Kaip vartoti OSSICA).
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
OSSICA skiriamos tik moterims po menopauzės, vaisingo amžiaus moterims
šio vaisto negalima vartoti,
Nevartokite OSSICA, jei esate nėščia ar žindote kūdikį.
Prieš vartojant šį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Jūs galite vairuoti ir valdyti mechanizmus, kadangi manoma, kad OSSICA Jūsų gebėjimo vairuoti ir valdyti mechanizmus neveikia arba veikia nereikšmingai.
OSSICA sudėtyje yra laktozės.
Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate ar nevirškinate kokių nors rūšių cukraus (pvz., jeigu Jums yra galaktozės netolerancija, Lapp laktazės stoka arba gliukozės-galaktozės absorbcijos sutrikimas), prieš pradėdami vartoti šį vaistą pasitarkite su savo gydytoju.
- Kaip vartoti OSSICA
Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Įprasta OSSICA 150 mg plėvele dengtų tablečių dozė yra viena tabletė per mėnesį.
Kaip kas mėnesį išgerti tabletę
Svarbu kruopščiai laikytis šių nurodymų. Jie skirti tam, kad OSSICA greitai patektų į skrandį, taigi mažiau dirgintų.
-Gerkite po vieną OSSICA kartą per mėnesį.
-Pasirinkite tokią mėnesio dieną, kurią būtų lengva prisiminti. OSSICA išgerti pasirinkite arba tą pačią datą (pvz., kiekvieno mėnesio 1-ąją dieną) arba tą pačią mėnesio dieną (pvz., pirmąjį kiekvieno mėnesio sekmadienį). Pasirinkite pagal Jūsų režimą tinkamiausią dieną.
-OSSICA vartokite praėjus bent 6 valandoms, kai Jūs paskutinį kartą ką nors valgėte ar gėrėte, išskyrus vandenį.
-Gerkite OSSICA tabletę
-ryte tik atsikėlę ir
-nieko nevalgę ir negėrę (skrandis turi būti tuščias).
-Nurykite tabletę užgerdami pilna stikline vandens (bent 180 ml). Tabletės neužgerkite vandeniu, kuriame yra daug kalcio, vaisių sultimis ar kitu gėrimu. Jeigu manote, kad vandentiekio vandenyje yra daug kalcio (kietas vanduo), patartina užsigerti mažos mineralizacijos buteliuose išpilstytu vandeniu.
-Nurykite visą tabletę – nekramtykite, nesmulkinkite ir neleiskite jai ištirpti burnoje.
-Išgėrę tabletę dar vieną valandą (60 minučių)
- nesigulkite; turite būti vertikalioje padėtyje (stovėti ar sėdėti), kad dalis vaisto nepatektų atgal į stemplę;
- nieko nevalgykite;
- nieko negerkite (išskyrus vandenį, jei reikia);
- nevartokite jokių kitų vaistų.
-Po valandos Jūs galite pirmą kartą tą dieną pavalgyti ir atsigerti. Pavalgę galite atsigulti, jei norite, ar vartoti kitus būtinus vaistus.
OSSICA vartojimo trukmė
-Svarbu vartoti OSSICA 150 mg plėvele dengtas tabletes kas mėnesį tiek laiko, kiek paskiria gydytojas.
Po 5 metų gydymo OSSICA, pasitarkite su gydytoju, ar Jums tęsti gydymą OSSICA.Ką daryti pavartojus per didelę OSSICA dozę?
Jei netyčia išgėrėte daugiau nei vieną tabletę, išgerkite pilną stiklinę pieno ir nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
Nemėginkite sukelti vėmimo ir negulkite – OSSICA gali dirginti stemplę.
Pamiršus pavartoti dozę
Pamiršus išgerti tabletę pasirinktos dienos rytą, negalima gerti tabletės tą dieną vėliau. Vietoj to, pažiūrėkite į kalendorių, kada pagal planą reikės gerti kitą dozę:
Jeigu pamiršote išgerti tabletę pasirinktą dieną ir iki kitos dozės pagal planą liko tik nuo 1 iki 7 dienų
Niekada negerkite dviejų OSSICA tą pačią savaitę
Palaukite, kol ateis laikas gerti tabletę ir išgerkite ją kaip įprasta; vėliau vėl vartokite po vieną tabletę per mėnesį Jūsų kalendoriuje pagal planą pažymėtomis dienomis.
Jeigu pamiršote išgerti tabletę pasirinktą dieną ir iki kitos dozės pagal planą liko daugiau kaip 7 dienos
Išgerkite tabletę kitos dienos ryte po to, kai prisiminėte; vėliau vėl vartokite po vieną tabletę per mėnesį Jūsų kalendoriuje pagal planą pažymėtomis dienomis.
Jeigu pastebėjote bet kurį iš šių šalutinių poveikių, vaisto nebevartokite ir nedelsdami kreipkitės į gydytoją arba slaugytoją, nes Jums gali reikėti skubios medicininės pagalbos:
Nedažni (gali pasireikšti ne dažniau kaip 1 iš 100 pacientų):
- stiprus skausmas krūtinėje, stiprus skausmas nurijus maistą ar gėrimą, stiprus pykinimas ar vėmimas, sunkumas ryti. Gali būti, kad Jums prasidėjo sunkus stemplės uždegimas, galimai su opomis ar stemplės susiaurėjimu.
Reti (gali pasireikšti ne dažniau kaip 1 iš 1000 pacientų):
- niežėjimas, veido, lūpų, liežuvio ar gerklės patinimas, sunkinantis kvėpavimą.
- užsitęsęs akių skausmas ir uždegimas,
- naujai atsiradęs skausmas, silpnumas ar nemalonus pojūtis šlaunies, klubo ar kirkšnies srityje. Tai gali būti ankstyvieji galimo neįprasto šlaunikaulio lūžio požymiai.
- Labai reti (gali pasireikšti ne dažniau kaip 1 iš 10000 pacientų):
- skausmas ar žaizda burnoje ar žandikaulyje. Tai gali būti ankstyvieji sunkios žandikaulio ligos (nekrozės (žuvusio kaulinio audinio) žandikaulyje požymiai);
- sunkios, galinčios sukelti grėsmę gyvybei alerginės reakcijos.
Kiti galimi šalutiniai poveikiai
Dažni (gali pasireikšti ne dažniau kaip 1 iš 10 pacientų):
- galvos skausmas
- rėmuo, diskomfortas ryjant, skrandžio ar pilvo skausmas (gali būti dėl skrandžio uždegimo), nevirškinimas, pykinimas, viduriavimas (laisvi viduriai)
- mėšlungis, sąnarių ar galūnių sustingimas
- į gripą panašūs simptomai, tokie kaip karščiavimas, drebulys ir šaltkrėtis, diskomforto jausmas, kaulų skausmas bei raumenų ir sąnarių diegliai. Jeigu bet kuris iš poveikių tampa varginantis arba tęsiasi ilgiau negu keletą parų, pasitarite su slaugytoju ar gydytoju;
- išbėrimas.
Nedažni (gali pasireikšti ne dažniau kaip 1 iš 100 pacientų):
- galvos svaigimas
- vidurių pūtimas (dujų kaupimasis, išsipūtimo jausmas)
- nugaros skausmas
- nuovargio ir išsekimo jausmas
- astmos priepuolis
Reti (gali pasireikšti ne dažniau kaip 1 iš 1000 pacientų):
- dvylikapirštės žarnos (pirmosios žarnyno dalies) uždegimas, sukeliantis pilvo skausmą
- dilgėlinė
Pranešimas apie šalutinį poveikį
www.vvkt.ltJeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui arba slaugytojui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti tiesiogiai, užpildę interneto svetainėje esančią formą, paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, tel: 8 800 73568, faksu 8 800 20131 arba el. paštu . Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
- Kaip laikyti OSSICA
Ant lizdinių plokštelių ir dėžutės po „Tinka iki“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
- Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
OSSICA sudėtis
-Kiekvienoje plėvele dengtoje tabletėje yra 168,81 mg natrio ibandronato monohidrato, atitinkančio 150 mg ibandrono rūgšties.
- Pagalbinės medžiagos.
Tabletės branduolys: laktozė monohidratas, povidonas (K30), mikrokristalinė celiuliozė (12 ir 101), krospovidonas, magnio stearatas, bevandenis koloidinis silicio dioksidas.
Tabletės plėvelė: Opadry II baltasis 85F18422, kurio sudėtyje yra polivinilo alkoholio, titano dioksido (E171), talko, makrogolio (3350).
OSSICA išvaizda ir kiekis pakuotėje
OSSICA 150 mg plėvele dengtos tabletės yra baltos ar balkšvos spalvos, ovalios, abipus išgaubtos, plėvele dengtos tabletės, kurių vienoje jų pusėje įspausta „M24“, kitoje pusėje įspaudo nėra.
Tabletės tiekiamos baltomis PVC/PE/PVDC/Al lizdinėmis plokštelėmis po 1 ar 3 tabletes.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
- Rinkodaros teisės turėtojas ir gamintojas
Gedeon Richter Plc.
Gyömrői út 19-21
1103 Budapest
Vengrija
Jeigu apie šį vaistą norite sužinoti daugiau, kreipkitės į vietinį rinkodaros teisės turėtojo atstovą.Gedeon Richter atstovybė
Maironio 23-3
Vilnius
Tel. +370 5 268 53 92
Šio vaistinio preparato rinkodaros teisė EEE valstybėse narėse suteikta tokiais pavadinimais:
Bulgarija – Ossica
Vengrija – Ossica
Latvija – Ossica
Lietuva – Ossica
Lenkija – Ossica
Rumunija – Ossica
Slovakija – Ossica
- Šis pakuotės lapelis paskutinį kartą peržiūrėtas 2015-05-26
- http://www.vvkt.lt/Išsami informacija apie šį vaistą pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos tinklalapyje .
Tarptautinis pavadinimas | Ibandrono rūgštis |
Vaisto stiprumas | 150mg |
Vaisto forma | plėvele dengtos tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/10/1902 |
Registratorius | Gedeon Richter Plc, Vengrija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2010.03.05 |
Vaistas perregistruotas | 2015.05.26 |
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Ateina žmogus pas gydytoją, visas liūdnas, susikrimtęs ir sako:
- Ką daryti, daktare, aš nežmoniškai mėgstu dešreles…
- Aš irgi jas labai mėgstu.
- Šaunu, daktare, - apsidžiaugė žmogelis. – Eime aš jums savo kolekciją parodysiu.- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?