Pacientas:
- Daktare, man skauda gerklę.
Gydytojas:
- Prieikite prie lango ir kiek galite iškiškite liežuvį.
Pacientas:
- O kam? Man nuo to bus lengviau?
Gydytojas:
- Ne. Man nepatinka kaimynas, kuris dabar žiūri pro langą.
tert-butilamino perindoprilis+Indapamidas, 4mg+1,25mg, tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: SIA Ingen Pharma, Latvija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: tert-butilamino perindoprilis+Indapamidas
I PRIEDAS
PREPARATO CHARAKTERISTIKŲ SANTRAUKA
1.VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Perilexin 4 mg/1,25 mg tabletės
2.KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Kiekvienoje tabletėje yra 3,338 mg perindoprilio natrio druskos pavidalu (atitinkančio 4 mg tert-butilamino perindoprilio) ir 1,25 mg indapamido.
Kiekvienoje Perilexin 4 mg/1,25 mg tabletėje yra 59,499 mg bevandenės laktozės.
Pagalbinės medžiagos, kurių poveikis žinomas:
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3.FARMACINĖ FORMA
Tabletė
Tabletės yra baltos arba kreminės, pailgos, kiekvienoje pusėje yra gili vagelė. Vagelė skirta tik tabletei perlaužti, kad būtų lengviau nuryti, bet ne jai padalyti į lygias dozes.
4.KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1Terapinės indikacijos
Pirminės arterinės hipertenzijos gydymas. Perilexin 4 mg/1,25 mg vartojama tuo atveju, jeigu vien perindopriliu kraujospūdis kontroliuojamas nepakankamai.
4.2Dozavimas ir vartojimo metodas
Vartoti per burną.
Įprastinė dozė yra viena Perilexin tabletė, ji geriama kartą per parą, geriausia ryte prieš pusryčius. Jei įmanoma, rekomenduojama nustatyti atskirų veikliųjų medžiagų dozes. Perilexin 4 mg/1,25 mg tablečių reikia vartoti tuo atveju, jei kraujospūdžio nepavyksta tinkamai kontroliuoti Perilexin 2 mg/0,625 mg tabletėmis (jei tiekiamas). Jeigu kliniškai tikslinga, galima apsvarstyti galimybę vieną vaistinį preparatą vartojantį pacientą iš karto pradėti gydyti Perilexin 4 mg/1,25 mg tabletėmis.
Senyvi žmonės (žr. 4.4 skyrių)
Senyvus pacientus Perilexin (4 mg perindoprilio ir 1,25 mg indapamido) galima pradėti gydyti tik įvertinus inkstų funkciją ir kraujospūdžio reakciją.
Ligoniai, kurių inkstų funkcija sutrikusi (žr. 4.4 skyrių)
Jeigu yra sunkus inkstų funkcijos sutrikimas (kreatinino klirensas yra mažesnis kaip 30 ml/min.), Perilexin vartoti draudžiama.
Jeigu yra vidutinio sunkumo inkstų funkcijos sutrikimas (kreatinino klirensas yra mažesnis kaip 3060 ml/min.), rekomenduojama pradėti gydymą tinkamomis atskirų veikliųjų medžiagų preparatų dozėmis.
Jei kreatinino klirensas yra 60 ml/min. arba didesnis, dozės keisti nereikia.
Gydymo Perilexin metu reikia dažnai tirti kreatinino ir kalio koncentraciją kraujyje.
Ligoniai, kurių kepenų funkcija sutrikusi (žr. 4.3, 4.4 ir 5.2 skyrius)
Jeigu yra sunkus kepenų funkcijos sutrikimas, Perilexin vartoti draudžiama.
Jeigu yra vidutinio sunkumo inkstų funkcijos sutrikimas, dozės keisti nereikia.
Vaikų populiacija
Vaikų ir paauglių Perilexin gydyti negalima, kadangi tokių ligonių gydymo perindopriliu (vien juo ar kartu su kitais preparatais) veiksmingumas ir toleravimas nenustatytas.
4.3Kontraindikacijos
Susijusios su perindopriliu
- Padidėjęs organizmo jautrumas perindopriliui arba bet kuriam kitam AKF inhibitoriui.
- Buvusi angioneurozinė edema (Kvinkės edema), susijusi su ankstesniu gydymu AKF inhibitoriais.
- Įgimta ar idiopatinė angioneurozinė edema.
- Antras ir trečias nėštumo trimestrai (žr. 4.4 ir 4.6 skyrius).
Pacientams, kurie serga cukriniu diabetu arba kurių inkstų funkcija sutrikusi (GFG < 60 ml/min/1,73 m2), Perilexin negalima vartoti kartu su preparatais, kurių sudėtyje yra aliskireno (žr. 4.5 ir 5.1 skyrius).
Susijusios su indapamidu
- Padidėjęs organizmo jautrumas indapamidui arba bet kuriam kitam sulfonamidui.
- Sunkus inkstų funkcijos sutrikimas (kreatinino klirensas yra mažesnis kaip 30 ml/min.).
- Hepatinė encefalopatija.
- Sunkus kepenų funkcijos sutrikimas.
- Hipokalemija.
- Paprastai indapamido nerekomenduojama vartoti kartu su torsade de pointes aritmiją sukeliančiais preparatais, nepriskiriamais antiaritminiams preparatams (žr. 4.5 skyrių).
- Žindymo laikotarpis (žr. 4.6 skyrių).
Susijusios su Perilexin
- Padidėjęs jautrumas veikliajai ar bet kuriai 6.1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai.
Kadangi trūksta gydymo patirties, Perilexin tablečių negali vartoti:
- dializėmis gydomi pacientai;
- ligoniai, sergantys negydytų dekompensuotu širdies nepakankamumu.
4.4Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Specialūs įspėjimai
Bendri įspėjimai, susiję su perindopriliu ir indapamidu
Litis
Paprastai ličio preparatų nerekomenduojama vartoti kartu su kombinuotu perindoprilio ir indapamido preparatu (žr. 4.5 skyrių).
Susiję su perindopriliu
Neutropenija, agranulocitozė
Kai kuriems AKF inhibitoriais gydomiems ligoniams pasireiškė neutropenija, agranulocitozė, trombocitopenija bei anemija. Jeigu inkstų funkcija normali ir nėra kitokių rizikos veiksnių, neutropenija atsiranda retai.
Pacientus, kuriems yra kraujagyslių kolagenozė, kurie gydomi imuninę sistemą slopinančiais preparatais, kurie vartoja alopurinolio ar prokainamido, arba kuriems yra keli minėti rizikos veiksniai (ypač tuo atveju, jeigu prieš gydymą jau buvo sutrikusi inkstų funkcija), perindopriliu reikia gydyti itin atsargiai. Kai kuriems iš minėtų ligonių gydymo metu pasireiškė sunki infekcinė liga, kurios intensyvus gydymas antibiotikais keliems pacientams buvo neveiksmingas. Tokius ligonius gydant perindopriliu, reikia periodiškai tirti leukocitų kiekį kraujyje ir pacientus įspėti, kad atsiradus infekcijos simptomų, pvz., gerklės skausmui ar karščiavimui, informuotų gydytoją.
Padidėjęs jautrumas, angioneurozinė edema
Kai kuriems pacientams, gydytiems angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriais, įskaitant perindoprilį, retais atvejais atsirado veido, galūnių, lūpų, gleivinės, liežuvio, tikrojo balso aparato ir (arba) gerklų angioneurozinė edema. Ji gali atsirasti bet kuriuo gydymo laikotarpiu. Tokiai edemai pasireiškus, perindoprilio vartojimą būtina tuoj pat nutraukti, ligonį būtina tinkamai stebėti tol, kol išnyks visi simptomai. Nors veidą ir lūpas apimanti edema paprastai išnykdavo savaime, simptomai buvo sėkmingai šalinami vartojant antihistamininių preparatų.
Su gerklų edema susijusi angioneurozinė edema gali būti mirtina. Jeigu edema apima liežuvį, tikrąjį balso aparatą ar gerklas, galima kvėpavimo takų obstrukcija, todėl tokiam ligoniui būtina skubi medicinos pagalba: reikia tuoj pat po oda suleisti 0,30,5 ml epinefrino tirpalo (1:1000) ir (arba) palaikyti kvėpavimo takų praeinamumą.
Gauta duomenų, kad juodaodžiams AKF inhibitoriai angioneurozinę edemą sukelia dažniau negu nejuodaodžiams.
Žmonėms, kuriems buvo pasireiškusi su AKF inhibitoriais nesusijusi angioneurozinė edema, jos atsiradimo rizika vartojant AKF inhibitorių gali būti didesnė (žr. 4.3 skyrių).
AKF inhibitoriais gydomiems pacientams buvo retų žarnų angioneurozinės edemos atvejų. Toks poveikis pasireiškia pilvo skausmu (pykinimas ar vėmimas gali būti arba nebūti), kai kuriems ligoniams veido edemos prieš tai neatsirado, C-1 esterazės koncentracija buvo normali. Angioneurozinė edema diagnozuota remiantis procedūrų (pilvo KT, ultragarsinio tyrimo ar operacijos) duomenimis, simptomai išnykdavo nutraukus AKF inhibitorių vartojimą. Jei AKF inhibitoriumi gydomam ligoniui pradeda skaudėti pilvą, nustatant tokio simptomo priežastį, reikia pagalvoti apie žarnų angioneurozinę edemą.
Desensibilizuojamojo gydymo metu pasireiškiančios anafilaktoidinės reakcijos
Pacientams, kurie desensibilizacijos plėviasparnių vabzdžių (bičių, vapsvų) nuodais metu vartojo AKF inhibitorių, pavieniais atvejais pasireiškė užsitęsusi gyvybei pavojinga anafilaktoidinė reakcija. Desensibilizuojamus alergiškus pacientus AKF inhibitoriais reikia gydyti atsargiai, o ligonių, kuriems taikoma imunoterapija nuodais, šiais preparatais gydyti nerekomenduojama. Jei pacientui būtinas gydymas AKF inhibitoriais ir desensibilizuojamasis gydymas, tokių reakcijų galima išvengti, jei AKF inhibitorių vartojimas laikinai nutraukiamas iki desensibilizacijos likus mažiausiai 24 valandoms.
MTL aferezės metu pasireiškiančios anafilaktoidinės reakcijos
AKF inhibitorių vartojantiems pacientams, kurių mažo tankio lipoproteinų (MTL) aferezei buvo naudota dekstrano sulfato, retais atvejais procedūros metu pasireikšdavo gyvybei pavojinga anafilaktoidinė reakcija. Prieš kiekvieną aferezę AKF inhibitorių vartojimą laikinai nutraukus, tokios reakcijos atvejų nebuvo.
Hemodialize gydomi pacientai
AKF inhibitorių vartojantiems pacientams, kuriems buvo atliekama dializė ir naudojamos didelio laidumo membranos (pvz., AN69®), buvo anafilaktoidinių reakcijų atvejų. Reikia apsvarstyti galimybę tokiems pacientams naudoti kitokio tipo dializės membranas arba skirti kitos klasės preparatų hipertenzijai gydyti.
Kalį organizme sulaikantys diuretikai, kalio druskos
Paprastai perindoprilio vartoti kartu su kalį organizme sulaikančiais diuretikais ir kalio druskomis nerekomenduojama (žr. 4.5 skyrių).
Nėštumas
Nėščių moterų pradėti gydyti AKF inhibitoriais negalima. Išskyrus atvejus, kai tolesnis gydymas AKF inhibitoriais yra būtinas, pastoti planuojančioms moterims juos reikia keisti kitokiais antihipertenziniais vaistiniais preparatais, kurių vartojimo saugumas nėštumo metu ištirtas. Nustačius nėštumą, AKF inhibitorių vartojimą būtina nedelsiant nutraukti ir, jei reikia, skirti kitokį tinkamą gydymą (žr. 4.3 ir 4.6 skyrius).
Dvigubas renino, angiotenzino ir aldosterono sistemos (RAAS) nuslopinimas
Turima įrodymų, kad kartu vartojant AKF inhibitorių, angiotenzino II receptorių blokatorių ar aliskireną padidėja hipotenzijos, hiperkalemijos ir inkstų funkcijos susilpnėjimo (įskaitant ūminį inkstų nepakankamumą) rizika. Todėl nerekomenduojama dvigubai nuslopinti RAAS, vartojant AKF inhibitorių, angiotenzino II receptorių blokatorių ar aliskireno derinį (žr. 4.5 ir 5.1 skyrius).
Vis dėlto, jei dvigubas nuslopinimas laikomas absoliučiai būtinu, šis gydymas turi būti atliekamas tik prižiūrint specialistams ir dažnai bei atidžiai tiriant inkstų funkciją, elektrolitų koncentraciją bei kraujospūdį.
Pacientams, sergantiems diabetine nefropatija, negalima kartu vartoti AKF inhibitorių ir angiotenzino II receptorių blokatorių.
Susiję su indapamidu
Jeigu kepenų funkcija sutrikusi, tiazidiniai bei į juos panašūs diuretikai gali sukelti hepatinę encefalopatiją. Jeigu toks poveikis pasireiškia, diuretikų vartojimą būtina nedelsiant nutraukti.
Jautrumas šviesai
Gauta pranešimų apie jautrumo šviesai padidėjimą, atsiradusį vartojant tiazidinių ir į juos panašių diuretikų (žr. 4.8 skyrių). Jei gydymo metu pasireiškia jautrumo šviesai reakcija, gydymą rekomenduojama nutraukti. Jei manoma, kad gydymą diuretikais būtina atnaujinti, rekomenduojama saugoti kūno vietas, veikiamas saulės arba dirbtinių UVA spindulių.
Atsargumo priemonės
Susijusios su perindopriliu ir indapamidu
Inkstų funkcijos sutrikimas
Jeigu yra sunkus inkstų funkcijos sutrikimas (kreatinino klirensas yra <30 ml/min.), Perilexin vartoti draudžiama.
Hipertenzija sergantiems pacientams, kuriems inkstų ligos prieš pradedant gydyti nebuvo, tačiau kurių inkstų funkciją atspindintys kraujo tyrimai rodo, jog ji sutrikusi, gydymą būtina nutraukti. Inkstų funkcijai sunormalėjus, vėl gydyti galima tik mažesne doze arba viena iš veikliųjų medžiagų.
Tokių ligonių kalio ir kreatinino koncentraciją reikia tirti reguliariai: pirmą kartą - po dviejų savaičių, vėliau (kai gydymas tampa nekintantis) - kas du mėnesiai. Inkstų funkcijos nepakankamumas dažniausiai atsirasdavo pacientams, kurie sirgo sunkiu širdies funkcijos nepakankamumu arba inkstų funkcijos nepakankamumu (įskaitant sukeltą inksto arterijos stenozės).
- Jei yra abipusė arba vienintelio funkcionuojančio inksto arterijos stenozė, šio vaistinio preparato paprastai vartoti nerekomenduojama.
Hipotenzija, skysčių ir elektrolitų trūkumas organizme
Ligoniams, kurių organizme trūksta natrio (ypač jei yra inksto arterijos stenozė), gali staigiai pasireikšti hipotenzija. Būtina nuolat stebėti, ar tokiems ligoniams neatsiranda klinikinių skysčių ir elektrolitų stokos (pvz., sukeltos viduriavimo arba vėmimo) požymių, bei reguliariai matuoti elektrolitų koncentraciją plazmoje.
Jeigu pasireiškia didelė hipotenzija, į veną gali reikėti infuzuoti izotoninio natrio chlorido tirpalo.
Jeigu pasireiškia laikina hipotenzija, gydymą tęsti galima. Kai kraujo tūris ir spaudimas sunormalinamas, galima pradėti gydyti arba mažesne doze, arba tik viena iš veikliųjų medžiagų.
Kalio koncentracija
Perindoprilio vartojimas kartu su indapamidu nuo hipokalemijos neapsaugo (ypač jeigu yra cukrinis diabetas arba inkstų funkcijos nepakankamumas). Kaip ir vartojant kitokių kombinuotų antihipertenzinių preparatų, kuriuose yra diuretikų, gydymo Perilexin metu reikia reguliariai nustatinėti kalio koncentraciją plazmoje.
Susijusios su perindopriliu
Kosulys
Gauta duomenų apie angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitorių vartojantiems ligoniams pasireiškiantį sausą kosulį. Jis būna nuolatinis ir nutraukus minėtų preparatų vartojimą išnyksta. Reikia turėti omenyje, kad tokio simptomo priežastis gali būti jatrogeninė. Jei manoma, kad gydymas angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriumi reikalingas, reikia apsvarstyti preparato vartojimo tęsimą.
Vaikų populiacija
Vaikų ir paauglių gydymo perindopriliu (vien juo ar kartu su kitais preparatais) veiksmingumas ir toleravimas nenustatytas.
Arterinės hipotenzijos ir (arba) inkstų nepakankamumo rizika (jeigu yra širdies nepakankamumas, skysčių ir elektrolitų trūkumas ir kt.)
Pacientams, kurių pradinis kraujospūdis mažas, kuriems yra inkstų arterijos stenozė, stazinis širdies nepakankamumas arba kepenų cirozė su edema ir ascitu, labai padidėja renino, angiotenzino ir aldosterono sistemos aktyvumas, ypač jei organizme labai trūksta vandens ir (arba) elektrolitų (pvz., dėl druskos kiekio maiste ribojimo ar ilgalaikio gydymo diuretikais).
Tokiems ligoniams angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriai, slopindami minėtą sistemą (ypač po pirmos dozės išgėrimo bei per pirmas dvi gydymo savaites), gali staiga sumažinti kraujospūdį ir (arba) padidinti kreatinino koncentraciją serume bei sukelti funkcinį inkstų nepakankamumą. Jis gali atsirasti staiga (toks sutrikimas nedažnas) arba vėliau. Tokius ligonius reikia pradėti gydyti mažesne doze ir ją didinti palaipsniui.
Senyvi žmonės
Prieš gydymą būtina ištirti senyvų žmonių inkstų funkciją ir nustatyti kalio koncentraciją. Kad neatsirastų staigios hipotenzijos, pradinę dozę reikia laipsniškai koreguoti atsižvelgiant į kraujospūdžio reakciją, ypač jei ligonio organizme trūksta vandens ir elektrolitų.
Pacientai, sergantys ateroskleroze
Hipotenzija gali pasireikšti visiems pacientams, tačiau ypač atsargiai būtina gydyti išemine širdies liga arba smegenų kraujotakos nepakankamumu sergančius ligonius. Jiems pradinė dozė turi būti kiek įmanoma mažesnė.
Renovaskulinė hipertenzija
Renovaskulinę hipertenziją reikia gydyti revaskuliarizacija. Vis dėlto pacientams, kurie laukia koreguojamosios operacijos arba kuriems jos atlikti neįmanoma, gydymas angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriais gali būti naudingas.
Jei Perilexin skiriama pacientui, kuriam yra arba įtariama, kad yra inksto arterijos stenozė, ligonį būtina pradėti gydyti ligoninėje, skirti mažą dozę bei stebėti inkstų funkciją ir kalio koncentraciją kraujyje, kadangi kai kuriems tokiems ligoniams atsiranda funkcinis inkstų nepakankamumas, kuris nutraukus vaistinio preparato vartojimą išnyksta.
Kitų rizikos grupių pacientai
Ligonius, kurie serga sunkiu širdies nepakankamumu (IV funkcinės klasės) arba nuo insulino priklausomu cukriniu diabetu (susijusiu su polinkiu į spontaninį kalio koncentracijos padidėjimą), gydyti būtina pradėti atidžiai stebint medikui, pradinė dozė turi būti maža. Jei ligonis serga hipertenzija ir jo vainikinė kraujotaka yra nepakankama (yra išeminė širdies liga), jam pradedant vartoti AKF inhibitorių, gydymo beta adrenoreceptorių blokatoriais nutraukti nereikia.
Cukriniu diabetu sergantys pacientai
Cukriniu diabetu sergantiems pacientams, gydytiems geriamaisiais vaistiniais preparatais nuo diabeto arba insulinu, reikia dažnai tirti gliukozės koncentraciją kraujyje, ypač pirmaisiais gydymo AKF inhibitoriais mėnesiais.
Rasiniai skirtumai
Perindoprilis, kaip ir kitokie angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriai, juodaodžių kraujospūdį mažina silpniau negu nejuodaodžių galbūt todėl, kad hipertenzija sergančių juodaodžių kraujyje renino kiekis dažnai būna mažas.
Operacija, anestezija
Anestezijos metu angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitorių vartojantiems pacientams gali pasireikšti hipotenzija, ypač tuo atveju, jeigu anestezija sukeliama preparatu, kuris mažina kraujospūdį.
Dėl to, jeigu įmanoma, ilgai veikiančių angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitorių, pvz., perindoprilio, vartojimą reikia nutraukti iki operacijos likus vienai parai.
Aortos arba mitralinio vožtuvo stenozė, hipertrofinė kardiomiopatija
Jeigu yra kraujo tekėjimo iš kairiojo skilvelio obstrukcija, AKF inhibitoriais reikia gydyti atsargiai.
Kepenų nepakankamumas
Retais atvejais AKF inhibitorių vartojimas buvo susijęs su sindromu, kuris prasideda cholestazine gelta, progresuoja į žaibinę kepenų nekrozę ir (kartais) baigiasi mirtimi. Šio sindromo mechanizmas neaiškus. AKF inhibitorių vartojantys pacientai, kuriems pasireiškia gelta arba labai padidėja kepenų fermentų koncentracija, turi nutraukti AKF inhibitorių vartojimą ir būti atitinkamai prižiūrimi medikų (žr. 4.8 skyrių).
Hiperkalemija
Kai kuriems AKF inhibitoriais, įskaitant perindoprilį, gydomiems pacientams padidėjo kalio koncentracija serume. Hiperkalemijos išsivystymo rizikos veiksniai yra inkstų nepakankamumas, inkstų funkcijos pablogėjimas, didesnis nei 70 metų amžius, cukrinis diabetas, kiti tuo pat metu pasireiškiantys sutrikimai, ypač dehidracija, ūminė širdies dekompensacija, metabolinė acidozė ir kartu vartojami kalį organizme sulaikantys diuretikai (pvz., spironolaktonas, eplerenonas, triamterenas arba amiloridas), kalio papildai, druskų pakaitalai, kuriuose yra kalio, arba kiti kalio koncentraciją kraujyje didinantys preparatai (pvz., heparinas). Jei vartojama kalio papildų, kalį organizme sulaikančių diuretikų arba druskų pakaitalų, kuriuose yra kalio, gali reikšmingai padidėti kalio koncentracija serume, ypač jei inkstų funkcija sutrikusi. Hiperkalemija gali sukelti sunkią, kartais mirtiną aritmiją. Jei manoma, kad aukščiau paminėtų preparatų vartoti būtina, juos reikia vartoti atsargiai ir dažnai tirti kalio koncentraciją serume (žr. 4.5 skyrių).
Susijusios su indapamidu
Skysčių ir elektrolitų pusiausvyra
Natrio koncentracija
Prieš gydymą bei reguliariai jo metu būtina tirti natrio koncentraciją serume. Visi diuretikai gali sumažinti natrio koncentraciją serume, tokio poveikio pasekmės gali būti sunkios. Iš pradžių simptomų gali ir nebūti, todėl ypač svarbu reguliariai tirti natrio koncentraciją. Senyviems bei ciroze sergantiems pacientams tyrimą būtina kartoti dažniau (žr. 4.8 bei 4.9 skyrius).
Kalio koncentracija
Svarbiausia rizika, susijusi su tiazidinių ir į juos panašių diuretikų vartojimu, yra kalio kiekio organizme mažėjimas, sukeliantis hipokalemiją. Nuo jos (kalio koncentracija <3,4 mmol/l) būtina saugoti didelės rizikos grupių ligonius (nepaisant to, ar jie vartoja vieną, ar kelis preparatus): senyvus ir (arba) prastai besimaitinančius žmones, pacientus, sergančius kepenų ciroze su edema ir ascitu, vainikinės kraujotakos sutrikimu ar širdies nepakankamumu.
Tokiems pacientams hipokalemija stiprina toksinį širdį veikiančių glikozidų poveikį bei didina širdies ritmo sutrikimo riziką.
Ligoniai, kurių QT intervalas pailgėjęs (nepriklausomai nuo to, ar tai įgimtas, ar jatrogeninis sutrikimas), irgi priklauso rizikos grupei. Hipokalemija bei bradikardija yra sunkios mirtį sukelti galinčios aritmijos, ypač torsade de pointes, atsiradimą skatinantys veiksniai.
Visais atvejais reikia dažniau matuoti kalio koncentraciją plazmoje. Pirmąjį tyrimą būtina atlikti pirmą gydymo savaitę.
Diagnozavus hipokalemiją, ją būtina koreguoti.
Kalcio koncentracija
Tiazidiniai ir į juos panašūs diuretikai gali mažinti kalcio išsiskyrimą su šlapimu ir laikinai šiek tiek padidinti kalcio koncentraciją plazmoje. Jeigu ji padidėja labai, tai gali būti nediagnozuoto hiperparatiroidizmo požymis. Tokiu atveju prieš prieskydinių liaukų funkcijos tyrimą indapamido vartojimą reikia nutraukti.
Gliukozės koncentracija kraujyje
Būtina stebėti cukriniu diabetu sergančių pacientų gliukozės koncentraciją kraujyje, ypač jei kalio koncentracija kraujyje yra maža.
Šlapimo rūgštis
Jeigu yra hiperurikemija, gali padidėti polinkis į podagros priepuolius.
Inkstų funkcija ir diuretikai
Visavertis tiazidinių ir į juos panašių diuretikų poveikis pasireiškia tik tada, jeigu inkstų funkcija yra normali arba tik šiek tiek sutrikusi (kreatinino koncentracija suaugusių žmonių plazmoje mažesnė kaip maždaug 25 mg/l, t. y. <220 mikromolių/l).
Senyviems žmonėms kreatinino koncentraciją plazmoje būtina perskaičiuoti atsižvelgiant į amžių, kūno svorį ir lytį. Naudojama Cockroft formulė:
Clcr = (140 - amžius) x kūno svoris /0,814 x kreatinino koncentracija plazmoje
(amžius metais, kūno svoris kilogramais, kreatinino koncentracija plazmoje mikromoliais/l).
Ši formulė tinka senyviems vyrams. Moterims gautą rezultatą reikia padauginti iš 0,85.
Gydymo pradžioje diuretikų sukelta hipovolemija (antrinė dėl padidėjusio natrio ir vandens netekimo) sumažina glomerulų filtraciją, todėl gali didėti šlapalo bei kreatinino koncentracija kraujyje. Jeigu inkstų funkcija normali, toks laikinas funkcinis inkstų nepakankamumas nepageidaujamų pasekmių nesukelia, tačiau jei inkstų funkcijos sutrikimas jau buvo, jis gali pasunkėti.
Sportininkai
Sportininkus reikia informuoti, kad vaistiniame preparate esanti veiklioji medžiaga gali lemti teigiamą dopingo testo rezultatą.
Pagalbinės medžiagos
Perilexin negalima vartoti pacientams, kuriems nustatytas retas paveldimas sutrikimas – galaktozės netoleravimas, Lapp laktazės stygius arba gliukozės ir galaktozės malabsorbcija.
4.5Sąveika su kitais vistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Susijusi su perindopriliu ir indapamidu
Vaistiniai preparatai, kurių kartu su perindopriliu ir indapamidu vartoti nerekomenduojama
Ličio preparatai. Kartu su AKF inhibitoriais vartojant ličio, kai kuriems pacientams laikinai padidėdavo ličio koncentracija serume ir sustiprėdavo toksinis poveikis. Kartu vartojami tiazidiniai diuretikai gali dar labiau didinti ličio koncentraciją ir stiprinti dėl sąveikos su AKF inhibitoriais sustiprėjusį toksinį ličio poveikį. Kartu su perindopriliu ir indapamidu ličio preparatų vartoti nerekomenduojama. Jeigu taip gydyti būtina, reikia dažnai tirti ličio koncentraciją serume (žr. 4.4 skyrių).
Vaistiniai preparatai, kurių kartu su perindopriliu ir indapamidu reikia vartoti itin atsargiai
- Baklofenas. Baklofenas gali stiprinti antihipertenzinį poveikį. Gydymo metu būtina sekti kraujospūdį bei inkstų funkciją ir, jei reikia, koreguoti antihipertenzinio preparato dozę.
- Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (įskaitant dideles acetilsalicilo rūgšties dozes). Kartu su AKF inhibitoriais vartojami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (t. y. uždegimą slopinančios acetilsalicilo rūgšties dozės, COX-2 inhibitoriai ir neselektyvaus poveikio NVNU) gali mažinti antihipertenzinį poveikį. Jei tuo pat metu vartojama AKF inhibitorių ir NVNU, gali didėti inkstų funkcijos blogėjimo (įskaitant ūminio inkstų funkcijos nepakankamumo atsiradimą) rizika ir didėti kalio koncentracija serume, ypač jei ligonio inkstų funkcija jau yra sutrikusi. Minėtų vaistų kartu būtina vartoti atsargiai, ypač jei pacientas senyvas. Ligonio organizme skysčio kiekis turi būti pakankamas, be to, kombinuoto gydymo pradžioje ir reguliariai jo metu būtina tirti inkstų funkciją.
Vaistiniai preparatai, kurių kartu su perindopriliu ir indapamidu reikia vartoti atsargiai
- Imipramino tipo ( tricikliai) antidepresantai, neuroleptikai. Stiprėja antihipertenzinis poveikis, didėja ortostatinės hipotenzijos rizika (poveikis adityvus).
- Kortikosteroidai, tetrakozaktidas. Silpnėja antihipertenzinis poveikis (kortikosteroidai organizme sulaiko druskas ir skysčius).
- Kiti antihipertenziniai preparatai. Su perindopriliu ir indapamidu kartu vartojant kitų antihipertenzinių preparatų kraujospūdis gali sumažėti papildomai.
Susijusi su perindopriliu
Vaistiniai preparatai, kurių kartu su perindopriliu vartoti nerekomenduojama
- Kalį organizme sulaikantys diuretikai (spironolaktonas, triamterenas bei kombinuoti jų preparatai), kalis (jo druskos). AKF inhibitoriai mažina diuretikų sukeliamą kalio netekimą. Kalį organizme sulaikantys diuretikai (pvz., spironolaktonas, triamterenas, amiloridas), kalio papildai bei druskos pakaitalai, kuriuose yra kalio, gali reikšmingai didinti kalio koncentraciją serume (dėl to ligonis gali net mirti). Jei yra dokumentuota hiperkalemija ir dėl to perindoprilio reikia vartoti kartu su minėtais preparatais, jų skirti reikia atsargiai, be to, būtina dažnai matuoti kalio koncentraciją serume bei daryti EKG.
Vaistiniai preparatai, kurių kartu su perindopriliu reikia vartoti ypač atsargiai
- Preparatai nuo cukrinio diabeto (insulinas, gliukozės kiekį kraujyje mažinantys sulfonamidai). Angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriai (gauta duomenų apie kaptoprilį ir enalaprilį) gali stiprinti insulino ir geriamųjų gliukozės koncentraciją kraujyje mažinančių sulfonilkarbamidų sukeliamą hipoglikeminį poveikį. Hipoglikemijos epizodų atsiranda labai retai, kadangi pagerėja gliukozės toleravimas ir sumažėja insulino poreikis.
Vaistiniai preparatai, kurių kartu su perindopriliu reikia vartoti atsargiai
- Alopurinolis, citostatikai, imunosupresantai, sisteminio poveikio kortikosteroidai, prokainamidas. Šių preparatų vartojant kartu su AKF inhibitoriais, didėja leukopenijos atsiradimo rizika.
- Anestetikai. AKF inhibitoriai gali stiprinti kraujospūdį mažinantį kai kurių anestetikų poveikį.
- Diuretikai (tiazidiniai arba kilpiniai diuretikai). Ankstesnis gydymas didelėmis diuretikų dozėmis gali sukelti skysčio trūkumą organizme ir hipotenzijos riziką gydymo perindopriliu pradžioje.
- Aukso preparatai. Retais atvejais pacientams, tuo pat metu gydomiems injekciniu aukso preparatu (natrio aurotiomalatu) ir AKF inhibitoriumi, įskaitant perindoprilį, atsirado vazomotorinių reakcijų (gali simptomai yra veido paraudimas, pykinimas, vėmimas ir hipotenzija).
Susijusi su indapamidu
Vaistiniai preparatai, kurių kartu su indapamidu reikia vartoti ypač atsargiai
- Preparatai, sukeliantys torsade de pointes aritmiją. Kadangi kyla hipokalemijos rizika, indapamido būtina atsargiai vartoti su torsade de pointes aritmiją sukeliančiais preparatais: IA klasės antiaritminiais preparatais (chinidinu, hidrochinidinu, dizopiramidu), III klasės antiaritminiais preparatais (amjodaronu, dofetilidu, ibutilidu, bretiliu, sotaloliu), kai kuriais neuroleptikais (chlorpromazinu, ciamemazinu, levomepromazinu, tioridazinu, trifluoperazinu), benzamidais (amisulpridu, sulpridu, sultopridu, tiapridu), butirofenonais (droperidoliu, haloperidoliu), kitais neuroleptikais (pimozidu), kitais preparatais, pvz., bepridiliu, cisapridu, difemaniliu, į veną leidžiamu eritromicinu, halofantrinu, mizolastinu, moksifloksacinu, pentamidinu, sparfloksacinu, į veną leidžiamu vinkaminu, metadonu, astemizolu, terfenadinu. Rekomenduojama neleisti sumažėti kalio koncentracijai serume, koreguoti pasireiškusią hipokalemiją ir, jei reikia, matuoti QT intervalą.
- Kalio kiekį mažinantys preparatai (į veną injekuojamas amfotericinas B, sisteminio poveikio gliukokortikoidai ir mineralokortikoidai, tetrakozaktidas, stimuliuojamojo poveikio vidurių laisvinamieji preparatai). Didėja hipokalemijos rizika (poveikis būna adityvus). Būtina matuoti ir, jei reikia, koreguoti kalio koncentraciją plazmoje. Ypač atsargiai būtina gydyti širdį veikiančių glikozidų vartojančius pacientus. Rekomenduojama vartoti peristaltikos nestimuliuojančių vidurių laisvinamųjų preparatų.
- Širdį veikiantys glikozidai. Jeigu organizme trūksta kalio, stiprėja toksinis širdį veikiančių glikozidų poveikis. Būtina stebėti kalio koncentraciją plazmoje, EKG ir, jei reikia, keisti gydymą.
Preparatai, kurių kartu su indapamidu reikia vartoti atsargiai
- Metforminas. Metformino sukeliama laktatų acidozė siejama su diuretikų, ypač kilpinių, sukeliamu funkciniu inkstų nepakankamumu. Jeigu vyrų kraujo plazmoje kreatinino koncentracija yra didesnė negu 15 mg/l (135 mikromoliai/l), moterų − 12 mg/l (110 mikromolių/l), metforminu gydyti negalima.
- Kontrastą sukeliantys preparatai, kuriuose yra jodo. Jeigu yra diuretikų sukelta dehidracija, didėja ūminio inkstų nepakankamumo rizika, ypač jei vartojamos didelės kontrastą sukeliančių preparatų, kuriuose yra jodo, dozės. Prieš preparatų, kuriuose yra jodo, vartojimą būtina koreguoti skysčių kiekį organizme.
- Kalcio druskos. Kadangi mažėja kalcio išsiskyrimas su šlapimu, didėja hiperkalcemijos atsiradimo rizika.
- Ciklosporinas. Kreatinino koncentracija serume gali padidėti (ciklosporino koncentracija nekinta) net tuo atveju, jei druskų ir vandens organizme netrūksta.
4.6Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Atsižvelgiant į šiame kombinuotame preparate esančių veikliųjų medžiagų poveikį nėštumui ir žindymui, Perilexin pirmąjį nėštumo trimestrą vartoti nerekomenduojama, o antrąjį ir trečiąjį nėštumo trimestrą draudžiama.
Žindymo laikotarpiu Perilexin vartoti draudžiama. Atsižvelgiant į gydymo svarbą motinai, būtina nuspręsti, ar nutraukti žindymą, ar Perilexin vartojimą.
Nėštumas
Informacija, susijusi su perindopriliu
Pirmuoju nėštumo trimestru AKF inhibitorių vartoti nerekomenduojama (žr. 4.4 skyrių). Antruoju ir trečiuoju nėštumo trimestrais jų vartoti draudžiama (žr. 4.3 ir 4.4 skyrius).
Epidemiologinių tyrimų duomenys dėl pirmuoju nėštumo trimestru vartojamų AKF inhibitorių teratogeninio poveikio nėra galutiniai, tačiau nedidelio rizikos padidėjimo atmesti negalima. Išskyrus atvejus, kai tolesnis gydymas AKF inhibitoriais yra būtinas, pastoti planuojančioms moterims juos reikia keisti kitokiais antihipertenziniais vaistiniais preparatais, kurių vartojimo nėštumo metu saugumas ištirtas. Nustačius nėštumą, AKF inhibitorių vartojimą būtina nedelsiant nutraukti ir, jei reikia, skirti kitokį tinkamą gydymą.
Žinoma, kad antruoju arba trečiuoju nėštumo trimestrais vartojami AKF inhibitoriai sukelia toksinį poveikį žmogaus vaisiui (inkstų funkcijos susilpnėjimą, oligohidramnioną, kaukolės kaulėjimo sulėtėjimą) ir naujagimiui (inkstų nepakankamumą, hipotenziją, hiperkalemiją) (žr. 5.3 skyrių).
Jeigu moteris antruoju arba trečiuoju nėštumo trimestru vartojo AKF inhibitorių, reikia ultragarsu sekti vaisiaus inkstų funkciją ir kaukolę.
Reikia atidžiai sekti, ar naujagimiams, kurių motinos nėštumo metu vartojo AKF inhibitorių, nepasireiškia hipotenzija (žr. 4.3 ir 4.4 skyrius).
Informacija, susijusi su indapamidu
Ilgalaikė tiazidinių diuretikų ekspozicija trečiuoju nėštumo trimestru gali mažinti moters plazmos tūrį bei gimdos ir placentos kraujotaką, todėl gali pasireikšti vaisiaus ir placentos išemija bei sulėtėti augimas. Be to, naujagimiams, kurių motinos prieš pat gimdymą vartojo tiazidinių diuretikų, buvo retų hipoglikemijos ir trombocitopenijos atvejų.
Žindymas
Žindymo laikotarpiu Perilexin vartoti draudžiama.
Informacija, susijusi su perindopriliu
Kadangi nėra informacijos apie perindoprilio vartojimą žindymo metu, perindoprilis yra nerekomenduojamas, ir alternatyvus gydymas vaistiniu preparatu, geriau ištirtu dėl saugumo žindymo metu, yra tinkamesnis, ypač žindant naujagimius bei prieš laiką gimusius kūdikius.
Informacija, susijusi su indapamidu
Indapamido išsiskiria su moters pienu. Indapamidas labai panašus į tiazidinius diuretikus, kurių vartojimas žindymo laikotarpiu yra susijęs su pieno išsiskyrimo sumažėjimu ar net išnykimu. Gali padidėti jautrumas vaistiniams preparatams, kurie yra sulfonamidų dariniai, atsirasti hipokalemija ir naujagimių gelta.
4.7Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Susijęs su perindopriliu, indapamidu ir Perilexin
Ir kartu, ir atskirai vartojamos veikliosios medžiagos gebėjimo vairuoti ir valdyti mechanizmus nekeičia, tačiau kai kuriems pacientams, ypač gydymo pradžioje arba kartu vartojantiems kitokių antihipertenzinių preparatų, gali atsirasti su kraujospūdžio sumažėjimu susijusių reakcijų.
Dėl minėto poveikio gebėjimas vairuoti arba valdyti mechanizmus gali sutrikti.
4.8Nepageidaujamas poveikis
Perindoprilis slopina renino, angiotenzino ir aldosterono sistemą bei mažina indapamido sukeliamą kalio netekimą.
2% pacientų, gydomų Perilexin, pasireiškia hipokalemija (kalio koncentracija tampa <3,4 mmol/l).
Gydymo metu galinčio pasireikšti nepageidaujamo poveikio dažnis apibūdinamas taip:
- labai dažni (1/10);
- dažni (nuo 1/100 iki <1/10);
- nedažni (nuo 1/1 000 iki <1/100);
- reti (nuo 1/10 000 iki <1/1 000);
- labai reti (<1/10 000), dažnis nežinomas (negali būti įvertintas pagal turimus duomenis).
Organų sistemų klasė | Labai dažni | Dažni | Nedažni | Reti | Labai reti | Dažnis nežinomas |
---|---|---|---|---|---|---|
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai | Trombocitopenija, leukopenija, neutropenija, agranulocitozė, aplazinė anemija, hemolizinė anemija. Angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriais gydomiems ligoniams, kuriems buvo tam tikra būklė (persodintas inkstas, daroma hemodializė), pasireiškė anemija (žr. 4.4 skyrių). | |||||
Psichikos sutrikimai | Nuotaikos arba miego sutrikimas. | |||||
Nervų sistemos sutrikimai | Parestezija, galvos skausmas, astenija, galvos svaigimas, galvos sukimasis | Konfūzija. | ||||
Akių sutrikimai | Regos sutrikimas. | |||||
Ausų ir labirintų sutrikimai | Spengimas ausyse. | |||||
Kraujagyslių sutrikimai | Ortostatinė arba kitokia hipotenzija (žr. 4.4 skyrių). | |||||
Širdies sutrikimai | Aritmija, įskaitant bradikardiją, skilvelinę tachikardiją ir prieširdžių virpėjimą, krūtinės angina ir miokardo infarktas. Toks poveikis gali būti antrinis, susijęs su didele hipotenzija didelės rizikos grupės pacientams (žr. 4.4 skyrių). | |||||
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai | Gauta duomenų apie angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitorių vartojantiems ligoniams pasireiškiantį sausą kosulį. Jis būna nuolatinis ir nutraukus minėtų preparatų vartojimą išnyksta. Reikia turėti omenyje, kad tokio simptomo priežastis gali būti jatrogeninė. Dusulys | Bronchų spazmas. | Eozinofilinė pneumonija, rinitas | |||
Virškinimo trakto sutrikimai | Vidurių užkietėjimas, burnos džiūvimas, pykinimas, skausmas pakrūtinio srityje, anoreksija, vėmimas, pilvo skausmas, skonio pojūčio sutrikimas, dispepsija, viduriavimas. | Pankreatitas. | ||||
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai | Citolizinis arba cholestazinis hepatitas (žr. 4.4 skyrių). | Ligoniams, sergantiems kepenų nepakankamumu, gali atsirast hepatinė encefalopatija (žr. 4.3 ir 4.4 skyrius). | ||||
Odos ir poodinio audinio sutrikimai | Išbėrimas, niežulys, makulopapulinis išbėrimas. | Angioneurozinė veido, galūnių, lūpų, gleivinės, liežuvio, tikrojo balso aparato ir (arba) gerklų edema, dilgėlinė (žr. 4.4 skyrių). Padidėjusio jautrumo reakcijos (dažniausiai odos) pacientams, turintiems polinkį į alerginę ar astminę reakciją. Purpura, gali pasunkėti ūminė išplitusi sisteminė raudonoji vilkligė. | Daugiaformė raudonė, toksinė epidermio nekrolizė, Stevens-Johnson‘o sindromas. Gauta duomenų apie padidėjusio jautrumo šviesai reakcijas (žr. 4.4 skyrių). | |||
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai | Mėšlungis. | |||||
Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai | Inkstų nepakankamumas. | Ūminis inkstų nepakankamumas. | ||||
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai | Impotencija. | |||||
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai | Astenija. | Prakaitavimas. |
Tyrimai
- Kalio kiekio sumažėjimas ir ypač didelė hipokalemija kai kuriems rizikos grupės ligoniams (žr. 4.4 skyrių).
- Hiponatremija su hipovolemija, sukelianti dehidraciją ir ortostatinę hipotenziją.
- Šlapimo rūgšties ir gliukozės koncentracijos kraujyje padidėjimas gydymo metu.
- Nedidelis šlapalo koncentracijos bei kreatinino koncentracijos plazmoje padidėjimas, išnykstantis preparato vartojimą nutraukus. Toks poveikis dažnesnis, jei yra inksto arterijos stenozė, jei arterinė hipertenzija gydoma diuretikais arba jei yra inkstų nepakankamumas.
- Kalio koncentracijos padidėjimas (paprastai laikinas).
Reti. Kalcio koncentracijos plazmoje padidėjimas.
Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas
www.vvkt.ltSvarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato pateikimo į rinką, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, užpildę interneto svetainėje http:/// esančią formą, ir atsiųsti ją paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, faksu 8 800 20131 arba el. paštu .
4.9Perdozavimas
Perdozavus labiausiai tikėtina nepageidaujama reakcija yra hipotenzija, kartais kartu gali pasireikšti pykinimas, vėmimas, raumenų mėšlungis, galvos svaigimas, mieguistumas, konfūzija ir oligurija (dėl hipovolemijos gali pasireikšti anurija). Gali sutrikti elektrolitų ir skysčio pusiausvyra (pasireikšti hiponatremija ir hipokalemija).
Pirmiausia būtina imtis priemonių, padedančių greitai pašalinti preparatą (-us) iš virškinimo trakto: plauti skrandį ir (arba) duoti gerti aktyvintosios anglies, sunormalinti skysčių ir elektrolitų kiekį. Pacientas turi būti stebimas specializuotame centre tol, kol būklė netaps visiškai normali.
Jeigu pasireiškia didelė hipotenzija, pacientą galima paguldyti ant nugaros ir galvą nuleisti žemiau. Prireikus galima į veną infuzuoti izotoninio natrio chlorido tirpalo arba kitokio kraujo tūrį didinančio skysčio.
Veiklų perindoprilio metabolitą perindoprilatą iš organizmo galima pašalinti dialize (žr. 5.2 skyrių).
5.FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė − perindoprilis ir diuretikai, ATC kodas − C09BA04.
Perilexin yra kompleksinis vaistinis preparatas, kuriame yra angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriaus tert-butilamino perindoprilio ir diuretiko chlorosulfamoilo darinio indapamido. Farmakologinį poveikį lemia kiekviena veiklioji medžiaga bei jų derinio sukeliamas adityvus sinergetinis poveikis.
Farmakologinio poveikio mechanizmas
Būdingas Perilexin
Vartojant Perilexin, veikliųjų medžiagų antihipertenzinis poveikis būna adityvus sinergetinis.
Būdingas perindopriliui
Perindoprilis yra angiotenziną konvertuojančio fermento (AKF), kuris angiotenziną I paverčia kraujagysles sutraukiančia medžiaga angiotenzinu II, inhibitorius. Be to, šis fermentas skatina aldosterono išsiskyrimą iš antinksčių žievės ir kraujagysles plečiančios medžiagos bradikinino skilimą į neveiklius heptapeptidus.
Dėl tokio poveikio:
- sumažėja aldosterono sekrecija;
- padidėja renino aktyvumas kraujo plazmoje, nes slopinamas neigiamas aldosterono grįžtamasis ryšys;
- preparatą vartojant nuolat, mažėja bendras periferinis kraujagyslių pasipriešinimas (stipriausias poveikis pasireiškia raumenų ir inkstų kraujagyslėms), tačiau druskų ir vandens organizme nesikaupia, refleksinės tachikardijos neatsiranda.
Antihipertenzinis perindoprilio poveikis atsiranda ir pacientams, kurių organizme renino koncentracija maža ar normali.
Perindoprilis veikia per veiklų metabolitą perindoprilatą. Kiti metabolitai yra neaktyvūs.
Perindoprilis lengvina širdies darbą, nes:
- išplėsdamas venas (galbūt dėl prostaglandinų metabolizmo pokyčio), mažina širdies prieškrūvį;
- silpnindamas bendrą periferinį pasipriešinimą, mažina širdies pokrūvį.
Toliau išvardytas tyrimų su širdies nepakankamumu sergančiais ligoniais metu nustatytas poveikis.
- Mažėja kairiojo bei dešiniojo skilvelio prisipildymo spaudimas.
- Mažėja bendras periferinių kraujagyslių pasipriešinimas.
- Didėja širdies išstumiamas kraujo tūris bei gerėja širdies indeksas.
- Gerėja sritinė raumenų kraujotaka.
Be to, pagerėja ir fizinio krūvio testo rezultatai.
Būdingas indapamidui
Indapamidas yra sulfonamidų darinys, kuriame yra indolo žiedas. Farmakologinis jo poveikis panašus į tiazidinių diuretikų. Indapamidas slopina natrio reabsorbciją žieviniame segmente, kuriame vyksta praskiedimas. Indapamidas didina natrio ir chlorido (kiek mažiau - kalio bei magnio) išskyrimą su šlapimu), todėl išsiskiria daugiau šlapimo ir pasireiškia antihipertenzinis poveikis.
Antihipertenzinio poveikio apibūdinimas
Būdinga Perilexin
Perilexin hipertenzija sergantiems ligoniams mažina ir sistolinį, ir diastolinį arterinį kraujospūdį. Poveikis nepriklauso nuo amžiaus, bet priklauso nuo dozės dydžio ir pasireiškia tiek gulint, tiek stovint. Antihipertenzinis poveikis trunka 24 valandas. Kraujospūdžio kontrolė pasireiškia greičiau nei per mėnesį, tachifilaksijos nebūna. Gydymą nutraukus, atoveiksmio hipertenzijos nebūna.
Klinikinių tyrimų metu nustatyta, kad kartu vartojamų perindoprilio ir indapamido poveikis būna sinergetinis, palyginti su atskirai vartojamų veikliųjų medžiagų poveikiu.
Daugiacentrio atsitiktinių imčių dvigubai koduoto tyrimo su aktyvia kontroline grupe (PICXEL) metu lygintas perindoprilio ir indapamido derinio bei vien enalaprilio poveikis echokardiografiniams kairiojo skilvelio hipertrofijos (KSH) rodmenims.
PICXEL tyrimo metu hipertenzija sirgę pacientai, kuriems buvo KSH (kairiojo skilvelio masės indeksas (KSMI) didesnis kaip 120 g/m2 vyrams ir didesnis kaip 100 g/m2 moterims), buvo suskirstyti į atsitiktines imtis ir vienerius metus kartą per parą vartojo 2 mg perindoprilio ir 0,625 mg indapamido arba 10 mg enalaprilio. Dozė buvo koreguojama atsižvelgiant į kraujospūdžio kontrolę (didžiausia kartą per parą vartojamo perindoprilio dozė buvo 8 mg, indapamido - 2,5 mg, arba 40 mg enalaprilio). Tik 34% ligonių tyrimo pabaigoje vis dar vartojo 2 mg perindoprilio ir 0,625 mg indapamido (10 mg enalaprilio dozę vartojo 20% pacientų).
Gydymo pabaigoje KSMI reikšmingai labiau sumažėjo perindoprilio ir indapamido vartojusiems ligoniams (-10,1 g/m²) nei enalaprilio vartojusiems pacientams (-1,1 g/m²) visoje į atsitiktines imtis suskirstytų žmonių populiacijoje. KSMI skirtumas tarp grupių buvo -8,3 (95% PI (-11,5;-5.0), p <0,0001).
Geresnis poveikis KSMI pasireiškė vartojant didesnes perindoprilio ir indapamido dozes, nei yra Perilexin.
Sistolinio kraujospūdžio skirtumo vidurkis (vertinant rodmenų skirtumą tarp atsitiktinių imčių) buvo -5,8 mmHg (95% PI (-7,9; -3,7), p <0,0001), diastolinio kraujospūdžio skirtumo vidurkis buvo -2,3 mmHg (95% PI (-3,6,-0,9), p=0,0004). Vadinasi, poveikis kraujospūdžiui buvo stipresnis perindoprilio ir indapamido vartojusių pacientų grupėje.
Būdinga perindopriliui
Perindoprilis yra veiksmingas gydant įvairaus sunkumo (lengvą, vidutinio sunkumo bei sunkią) hipertenziją. Sistolinis ir diastolinis kraujospūdis mažėja ir stovint, ir gulint.
Stipriausias antihipertenzinis vienkartinės dozės poveikis pasireiškia po preparato pavartojimo praėjus 4–6 valandoms, poveikis trunka 24 valandas.
Net po 24 valandų AKF slopinimas būna maždaug 80% maksimalaus poveikio.
Ligoniams, kurie į gydymą reaguoja, kraujospūdis tampa normalus po mėnesio ir toks išlieka, tachifilaksijos nebūna.
Nutraukus perindoprilio vartojimą, atoveiksmio hipertenzijos nebūna.
Perindoprilis plečia kraujagysles, atkuria pagrindinių arterijų elastingumą, koreguoja histologinius ir morfologinius pasipriešinimo kraujagyslių pokyčius bei mažina kairiojo skilvelio hipertrofiją.
Kartu su perindopriliu vartojant tiazidinį diuretiką, poveikis kraujospūdžiui būna sinergetinis.
Jeigu angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriaus vartojama kartu su tiazidiniu diuretiku, mažėja vien diuretiko vartojant pasireiškiančios hipokalemijos rizika.
Dviem dideliais atsitiktinės atrankos, kontroliuojamais tyrimais (ONTARGET (angl. „ONgoing Telmisartan Alone and in combination with Ramipril Global Endpoint Trial“) ir VA NEPHRON-D (angl. „The Veterans Affairs Nephropathy in Diabetes“)) buvo ištirtas AKF inhibitoriaus ir angiotenzino II receptorių blokatoriaus derinio vartojimas.
ONTARGET tyrime dalyvavo pacientai, kurių anamnezėje buvo širdies ir kraujagyslių ar smegenų kraujagyslių liga arba 2 tipo cukrinis diabetas ir susijusi akivaizdi organų-taikinių pažaida. VA NEPHRON-D tyrimas buvo atliekamas su pacientais, sergančiais 2 tipo cukriniu diabetu ir diabetine nefropatija.
Šie tyrimai neparodė reikšmingo teigiamo poveikio inkstų ir (arba) širdies ir kraujagyslių ligų baigtims ir mirštamumui, bet, palyginti su monoterapija, buvo pastebėta didesnė hiperkalemijos, ūminio inkstų pažeidimo ir (arba) hipotenzijos rizika. Atsižvelgiant į panašias farmakodinamines savybes, šie rezultatai taip pat galioja kitiems AKF inhibitoriams ir angiotenzino II receptorių blokatoriams.
Todėl pacientams, sergantiems diabetine nefropatija, negalima kartu vartoti AKF inhibitorių ir angiotenzino II receptorių blokatorių.
ALTITUDE (angl. „Aliskiren Trial in Type 2 Diabetes Using Cardiovascular and Renal Disease Endpoints“) tyrimu buvo siekiama ištirti, ar būtų naudingas aliskireno įtraukimas į standartinį pacientų, sergančių 2 tipo cukriniu diabetu ir lėtine inkstų liga, širdies ir kraujagyslių liga arba abiem ligomis, gydymą AKF inhibitoriumi arba angiotenzino II receptorių blokatoriumi. Tyrimas buvo nutrauktas pirma laiko, nes padidėjo nepageidaujamų baigčių rizika. Mirčių nuo širdies ir kraujagyslių ligų ir insulto atvejų skaičius aliskireno grupėje buvo didesnis nei placebo grupėje, o nepageidaujami reiškiniai ir sunkūs nepageidaujami reiškiniai (hiperkalemija, hipotenzija ir inkstų funkcijos sutrikimai) aliskireno grupėje taip pat pasireiškė dažniau nei placebo grupėje.
Būdinga indapamidui
Jei vartojama tik indapamido, antihipertenzinis poveikis trunka 24 valandas. Kraujospūdį mažinanti dozė diurezę didina tik šiek tiek.
Antihipertenzinis indapamido poveikis yra proporcingas arterijų sienelių elastingumo pagerėjimui bei bendro ir arteriolių sukeliamo periferinio kraujagyslių pasipriešinimo sumažėjimui.
Indapamidas mažina kairiojo širdies skilvelio hipertrofiją.
Didinant tiazidinių arba į juos panašių diuretikų dozę daugiau, nei rekomenduojama, antihipertenzinis poveikis nekinta, o nepageidaujamas poveikis toliau stiprėja, todėl, jeigu gydymas neveiksmingas, šių preparatų dozę didinti draudžiama.
Be to, vertinant trumpalaikį, vidutinės trukmės arba ilgalaikį indapamido poveikį hipertenzija sergantiems pacientams, nustatyta, kad:
- nebūna poveikio riebalų (trigliceridų cholesterolio bei DTL cholesterolio) metabolizmui;
- nebūna poveikio angliavandenių metabolizmui (net hipertenzija sergantiems diabetikams).
5.2Farmakokinetinės savybės
Perilexin
Kartu vartojant perindoprilio ir indapamido, jų farmakokinetika nekinta, palyginti su atskirai vartojamų veikliųjų medžiagų parametrais.
Perindoprilis
Išgertas perindoprilis absorbuojamas greitai. Didžiausia koncentracija plazmoje atsiranda per 1 valandą. Pusinės perindoprilio eliminacijos laikas yra 1 valanda.
Perindoprilis yra provaistas. 27% išgertos perindoprilio dozės patenka į kraujotaką veikliojo metabolito perindoprilato pavidalu. Be perindoprilato, susidaro dar 5 metabolitai, jie yra neaktyvūs. Didžiausia perindoprilato koncentracija plazmoje atsiranda per 3–4 valandas.
Maistas slopina perindoprilio virtimą perindoprilatu, taigi ir biologinį prieinamumą, todėl tert-butilamino perindoprilio reikia gerti kartą per parą ryte prieš valgį.
Nustatyta tiesinė priklausomybė tarp perindoprilio dozės bei ekspozicijos plazmoje.
Laisvo perindoprilato pasiskirstymo tūris yra maždaug 0,2 l/kg kūno svorio. Prie plazmos baltymų (daugiausia prie angiotenziną konvertuojančio fermento) jungiasi maždaug 20% perindoprilato, tačiau tai priklauso nuo koncentracijos.
Perindoprilatas išskiriamas su šlapimu, galutinis laisvosios frakcijos pusinės eliminacijos laikas yra maždaug 17 valandų, pusiausvyrinė apykaita nusistovi per 4 dienas.
Perindoprilato eliminacija iš senyvų bei širdies ar inkstų funkcijos nepakankamumu sergančių pacientų organizmo būna lėtesnė. Jei yra inkstų funkcijos sutrikimas, dozę rekomenduojama koreguoti atsižvelgiant į sutrikimo sunkumą (kreatinino klirensą).
Perindoprilato dializės klirensas yra 70 ml/min.
Pacientų, sergančių kepenų ciroze, organizme perindoprilio kinetika pakinta: pradinės medžiagos kepenų klirensas sumažėja perpus. Vis dėlto susidarančio perindoprilato kiekis nekinta, todėl dozės koreguoti nereikia (žr. 4.2 ir 4.4 skyrius).
Indapamidas
Indapamidas greitai ir visas absorbuojamas iš virškinimo trakto.
Didžiausia koncentracija plazmoje atsiranda praėjus maždaug vienai valandai po vaistinio preparato išgėrimo. Prie plazmos baltymų jungiasi 79% preparato.
Pusinės eliminacijos laikas yra 14–24 valandos (vidurkis - 18 valandų). Vartojant kartotines dozes, preparato nesikaupia. Iš organizmo indapamidas daugiausia išskiriamas su šlapimu (70% dozės) bei išmatomis (22% dozės) neveiklių metabolitų pavidalu.
Jei yra inkstų nepakankamumas, indapamido farmakokinetika nekinta.
5.3Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Toksinis Perilexin poveikis yra šiek tiek stipresnis nei kiekvienos veikliosios medžiagos atskirai. Duomenų apie toksinio šių medžiagų derinio poveikio žiurkių inkstams sustiprėjimą negauta, tačiau pasireiškė toksinis poveikis šunų virškinimo traktui, be to, toksinis poveikis vaikingoms žiurkių patelėms buvo stipresnis nei sukeliamas vien perindoprilio. Vis dėlto tokius nepageidaujamus reiškinius sukėlė dozės, kurios labai viršijo žmonėms skiriamą gydomąją dozę.
Atskirai atliktų ikiklinikinių perindoprilio ir indapamido tyrimų metu duomenų apie genotoksinį, kancerogeninį ir teratogeninį poveikį negauta.
6.FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1Pagalbinių medžiagų sąrašas
Bevandenė laktozė
Kukurūzų krakmolas
Mikrokristalinė celiuliozė
Talkas
Magnio stearatas (E470B)
6.2Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3Tinkamumo laikas
18 mėnesių.
6.4Specialios laikymo sąlygos
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 °C temperatūroje.
6.5Pakuotė ir jos turinys
Al/Al lizdinės plokštelės. Kartono dėžutėje yra 30 tablečių.
6.6Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Specialių reikalavimų nėra.
7.RINKODAROS TEISĖS TURĖTOJAS
SIA Ingen Pharma
K. Ulmaņa gatve 119
LV-2167 Mārupe, Rīga
Latvija
8.RINKODAROS PAŽYMĖJIMO NUMERIS (-IAI)
LT/1/10/2167/002
9.RINKODAROS TEISĖS SUTEIKIMO / ATNAUJINIMO DATA
Rinkodaros teisė pirmą kartą suteikta 2010 m. rugsėjo mėn. 16 d.
10.TEKSTO PERŽIŪROS DATA
2015 m. kovo mėn. 24 d.
vvkt.ltIšsami informacija apie šį vaistinį preparatą pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos tinklalapyjeII PRIEDAS
RINKODAROS SĄLYGOS
A.GAMINTOJAS (-AI), ATSAKINGAS (-I) UŽ SERIJŲ IŠLEIDIMĄ
B.TIEKIMO IR VARTOJIMO SĄLYGOS AR APRIBOJIMAI
A.GAMINTOJAS (-AI), ATSAKINGAS (-I) UŽ SERIJŲ IŠLEIDIMĄ
Gamintojo (-ų), atsakingo (-ų) už serijų išleidimą, pavadinimas (-ai) ir adresas (-ai)
Galex, d.d.
Tišinska ulica 29g
9000 Murska Sobota
Slovėnija
arba
Extractum Pharma Co.Ltd
6413 – Kunfeherto
IV. Korzet 6
Vengrija
Su pakuote pateikiamame lapelyje nurodomas gamintojo, atsakingo už konkrečios serijos išleidimą, pavadinimas ir adresas.
B.TIEKIMO IR VARTOJIMO SĄLYGOS AR APRIBOJIMAI
Receptinis vaistinis preparatas
III PRIEDAS
ŽENKLINIMAS IR PAKUOTĖS LAPELIS
A. ŽENKLINIMAS
INFORMACIJA ANT IŠORINĖS PAKUOTĖS
KARTONO DĖŽUTĖ
1.VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Perilexin 4 mg/1,25 mg tabletės
tert-Butylamini perindoprilum/ Indapamidum
2.VEIKLIOJI MEDŽIAGA IR JOS KIEKIS
Kiekvienoje tabletėje yra 4 mg tert-butilamino perindoprilio (atitinkančio 3,338 mg perindoprilio) ir 1,25 mg indapamido.
3.PAGALBINIŲ MEDŽIAGŲ SĄRAŠAS
Sudėtyje yra bevandenės laktozės.
Daugiau informacijos pateikta pakuotės lapelyje.
4.FARMACINĖ FORMA IR KIEKIS PAKUOTĖJE
Tabletės
30 tablečių
5.VARTOJIMO METODAS IR BŪDAS (-AI)
Vartoti per burną.
Prieš vartojimą perskaitykite pakuotės lapelį.
6.SPECIALUS ĮSPĖJIMAS, KAD VAISTINĮ PREPARATĄ BŪTINA LAIKYTI VAIKAMS NEPASTEBIMOJE IR NEPASIEKIAMOJE VIETOJE
Laikyti vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
7.KITAS (-I) SPECIALUS (-ŪS) ĮSPĖJIMAS (-AI) (JEI REIKIA)
8.TINKAMUMO LAIKAS
Tinka iki mm/MMMM
9.SPECIALIOS LAIKYMO SĄLYGOS
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 ºC temperatūroje.
10.SPECIALIOS ATSARGUMO PRIEMONĖS DĖL NESUVARTOTO VAISTINIO PREPARATO AR JO ATLIEKŲ TVARKYMO (JEI REIKIA)
11.RINKODAROS TEISĖS TURĖTOJO PAVADINIMAS IR ADRESAS
SIA Ingen Pharma
K. Ulmaņa gatve 119
LV-2167 Mārupe, Rīga
Latvija
12.RINKODAROS PAŽYMĖJIMO NUMERIS
LT/1/10/2167/002
13.SERIJOS NUMERIS
Serija
14.PARDAVIMO (IŠDAVIMO) TVARKA
Receptinis vaistinis preparatas.
15.VARTOJIMO INSTRUKCIJA
16.INFORMACIJA BRAILIO RAŠTU
Perilexin 4 mg/1,25 mg
MINIMALI informacija ant LIZDINIŲ PLOKŠTELIŲ ARBA DVISLUOKSNIŲ JUOSTELIŲ
LIZDINĖ PLOKŠTELĖ
1.VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Perilexin 4 mg/1,25 mg tabletės
tert-Butylamini perindoprilum/ Indapamidum
2.RINKODAROS TEISĖS TURĖTOJO PAVADINIMAS
SIA Ingen Pharma
3.TINKAMUMO LAIKAS
Tinka iki mm/MMMM
4.SERIJOS NUMERIS
Serija
5.KITA
B. PAKUOTĖS LAPELIS
Pakuotės lapelis: informacija vartotojui
Perilexin 4 mg/1,25 mg tabletės
tert-butilamino perindoprilis ir indapamidas
Atidžiai perskaitykite visą šį lapelį, prieš pradėdami vartoti vaistą, nes jame pateikiama Jums svarbi informacija.
- Neišmeskite šio lapelio, nes vėl gali prireikti jį perskaityti.
- Jeigu kiltų daugiau klausimų, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
- Šis vaistas skirtas tik Jums, todėl kitiems žmonėms jo duoti negalima. Vaistas gali jiems pakenkti (net tiems, kurių ligos požymiai yra tokie patys kaip Jūsų).
- Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis (net jeigu jis šiame lapelyje nenurodytas) kreipkitės į gydytoją arba vaistininką. Žr. 4 skyrių.
Apie ką rašoma šiame lapelyje?
- Kas yra Perilexin ir kam jis vartojamas
- Kas žinotina prieš vartojant Perilexin
- Kaip vartoti Perilexin
- Galimas šalutinis poveikis
- Kaip laikyti Perilexin
- Pakuotės turinys ir kita informacija
1.Kas yra Perilexin ir kam jis vartojamas
Jūsų vaisto pavadinimas yra Perilexin.
Perilexin yra dviejų veikliųjų medžiagų perindoprilio ir indapamido derinys. Perilexin yra antihipertenzinis preparatas, vartojamas didelio kraujospūdžio ligai (hipertenzijai) gydyti. Perindoprilis priklauso vaistų, vadinamų angiotenziną konvertuojančio fermento (AKF) inhibitoriais, grupei. Šie preparatai plečia kraujagysles, todėl širdžiai tampa lengviau pumpuoti kraują kraujagyslėmis.
Indapamidas yra diuretikas. Diuretikai didina pro inkstus išskiriamo šlapimo kiekį. Vis dėlto indapamidas skiriasi nuo kitų diuretikų, kadangi jis tik šiek tiek didina išskiriamo šlapimo kiekį. Kiekviena veiklioji medžiaga mažina kraujospūdį, todėl jos abi kontroliuoja kraujospūdį.
2.Kas žinotina prieš vartojant Perilexin
Perilexin vartoti negalima:
- jeigu yra alergija perindopriliui, bet kuriam kitam AKF inhibitoriui, indapamidui, bet kuriam kitam sulfonamidui arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje);
- jeigu ankstesnio AKF inhibitorių vartojimo metu buvo atsiradę tokių simptomų kaip švokštimas, veido ar liežuvio patinimas, stiprus niežulys arba sunkus odos išbėrimas (būklė, vadinama angioneurozine edema) arba jei Jums ar Jūsų giminaičiams tokių simptomų buvo atsiradę bet kokiomis aplinkybėmis;
- jeigu sergate sunkia kepenų liga arba yra būklė, vadinama hepatine encefalopatija (degeneracinė galvos smegenų liga);
- jeigu sergate sunkia inkstų liga arba jei esate gydomas dializėmis;
- jeigu kalio kiekis kraujyje yra mažas arba didelis;
- jeigu manoma, kad Jums gali būti negydytas dekompensuotas širdies nepakankamumas (galimi simptomai yra sunkus skysčių kaupimasis, kvėpavimo pasunkėjimas);
- jeigu esate daugiau nei 3 mėnesius nėščia. Taip pat yra geriau vengti Perilexin vartoti ankstyvojo nėštumo metu (žr. poskyrį „Nėštumas ir žindymo laikotarpis“);
- jeigu maitinate krūtimi;
- jeigu Jūs sergate cukriniu diabetu arba Jūsų inkstų veikla sutrikusi ir Jums skirtas kraujospūdį mažinantis vaistas, kurio sudėtyje yra aliskireno.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju arba vaistininku prieš pradėdami vartoti Perilexin:
- jeigu yra aortos stenozė (svarbiausios iš širdies išeinančios kraujagyslės susiaurėjimas), hipertrofinė kardiomiopatija (širdies raumens liga) ar inksto arterijos stenozė (inkstą krauju aprūpinančios arterijos susiaurėjimas);
- jeigu yra bet koks širdies ar inkstų sutrikimas;
- jeigu yra kepenų sutrikimas;
- jeigu sergate kolagenoze (odos liga), pvz., sistemine raudonąja vilklige arba skleroderma;
- jeigu sergate ateroskleroze (yra arterijų sukietėjimas);
- jeigu sergate hiperparatiroidizmu (per stipri prieskydinių liaukų veikla);
- jeigu sergate podagra;
- jeigu sergate cukriniu diabetu;
- jeigu ribojate druskos kiekį maiste arba vartojate druskų pakaitalų, kuriuose yra kalio;
- jeigu vartojate ličio preparatų arba kalį organizme sulaikančių diuretikų (spironolaktoną, triamtereną), kadangi jų vartoti kartu su Perilexin nerekomenduojama (žr. poskyrį „Kitų vaistų vartojimas“);
- jeigu vartojate kurį nors iš šių vaistų padidėjusiam kraujospūdžiui gydyti:
- angiotenzino II receptorių blokatorių (ARB) (vadinamąjį sartaną, pavyzdžiui, valsartaną, telmisartaną, irbesartaną), ypač jei turite su diabetu susijusių inkstų sutrikimų;
- aliskireną.
Jūsų gydytojas gali reguliariai ištirti Jūsų inkstų funkciją, kraujospūdį ir elektrolitų kiekį (pvz., kalio) kraujyje.
Taip pat žiūrėkite informaciją, pateiktą poskyryje „Perilexin vartoti negalima“.
Jeigu manote, kad esate (arba galite tapti) nėščia, turite apie tai pasakyti savo gydytojui. Ankstyvuoju nėštumo laikotarpiu Perilexin vartoti nerekomenduojama. Vartojamas po trečio nėštumo mėnesio, šis vaistas gali padaryti didžiulės žalos Jūsų kūdikiui, žr. poskyrį “Nėštumas ir žindymo laikotarpis“.
Jei vartojate Perilexin, informuokite gydytoją arba kitokį sveikatos priežiūros specialistą:
- prieš anesteziją ir (arba) operaciją;
- jei neseniai viduriavote, vėmėte arba netekote daug skysčių;
- prieš dializę ar mažo tankio lipoproteinų aferezę (cholesterolio pašalinimą iš kraujo specialiu aparatu);
- prieš desensibilizuojamąjį gydymą, mažinantį alergijos bičių ar vapsvų nuodams sukeliamą poveikį;
- jei bus atliekamas tyrimas, kurio metu švirkščiamas kontrastą sukuriantis preparatas, kuriame yra jodo ( medžiagos, leidžiančios pamatyti organus, pvz., inkstus arba skrandį, rentgenologinio tyrimo metu).
Sportininkai turi žinoti, kad Perilexin tabletėse esanti veiklioji medžiaga (indapamidas) gali lemti teigiamą dopingo testą.
Vaikams ir paaugliams
Vaikams ir paaugliams Perilexin vartoti negalima.
Kiti vaistai ir Perilexin
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Perilexin tablečių nerekomenduojama vartoti su:
- ličio preparatais (vaistais depresijai gydyti);
- kalį organizme sulaikančiais diuretikais (spironolaktonu, triamterenu), kalio druskomis.
Kitų vaistų vartojimas gali keisti gydymo Perilexin poveikį, todėl gydytoją būtina informuoti, jei vartojate bet kurį iš toliau išvardytų vaistų, nes būtinos atsargumo priemonės.
- Kitokie vaistai didelio kraujospūdžio ligai gydyti.
- Prokainamidas (vaistas nuo nereguliaraus širdies plakimo).
- Alopurinolis (juo gydoma podagra).
- Terfenadinas ar astemizolas (antihistamininiai preparatai nuo šienligės ir alergijos).
- Kortikosteroidai (vaistai nuo įvairių ligų, įskaitant sunkią astmą ir reumatoidinį artritą).
- Imunosupresantai (vaistai, vartojami autoimuninėms ligoms gydyti ir organų atmetimo profilaktikai po organų persodinimo), pvz., ciklosporinas.
- Preparatai nuo vėžio.
- Injekciniai eritromicino (antibiotiko) preparatai.
- Halofantrinas (preparatas nuo kai kurių maliarijos rūšių).
- Pentamidinas (vaistas nuo plaučių uždegimo).
- Injekciniai aukso preparatai (jais gydomas reumatoidinis poliartritas).
- Vinkaminas (vaistas senyvų pacientų simptominiams pažinimo sutrikimams, įskaitant atminties praradimą, gydyti).
- Bepridilis (juo gydoma krūtinės angina).
- Vaistai nuo širdies ritmo sutrikimo (pvz., chinidinas, hidrochinidinas, dizopiramidas, amjodaronas, sotalolis).
- Digoksinas ir kitokie širdį veikiantys glikozidai (jais gydomos širdies ligos).
- Baklofenas (preparatas, mažinantis raumenų sustingimą, atsirandantį sergant kai kuriomis ligomis, pvz., išsėtine skleroze).
- Preparatai nuo cukrinio diabeto, pvz., insulinas, metforminas.
- Kalcio preparatai, įskaitant kalcio papildus.
- Stimuliuojamojo poveikio vidurių laisvinamieji preparatai, pvz., senos preparatai.
- Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (pvz., ibuprofenas), didelė salicilatų (pvz., aspirino) dozė.
- Injekciniai amfotericino B preparatai (jais gydomos sunkios grybelių sukeltos ligos).
- Vaistai psichikos sutrikimams, pvz., depresijai, nerimui, šizofrenijai, gydyti, pvz., tricikliai antidepresantai, neuroleptikai (tokie kaip amisulpridas, sulpiridas, sultopridas, tiapridas, haloperidolis, droperidolis).
- Tetrakozaktidas (vaistas nuo Krono ligos).
Jūsų gydytojui gali tekti pakeisti vaisto dozę ir (arba) imtis kitų atsargumo priemonių:
jeigu vartojate angiotenzino II receptorių blokatorių (ARB) arba aliskireną (taip pat žiūrėkite informaciją, pateiktą poskyriuose „Perilexin vartoti negalima“ ir „Įspėjimai ir atsargumo priemonės“).
Perilexin vartojimas su maistu ir gėrimais
Perilexin geriausia vartoti prieš valgį.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Nėštumas
Jeigu esate nėščia ,žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia, arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku. Jūsų gydytojas lieps Jums nebevartoti vaisto prieš planuojant pastojimą arba iš karto sužinojus apie nėštumą ir paskirs kitą vaistinį preparatą vietoje Perilexin. Perilexin yra nerekomenduojamas ankstyvojo nėštumo laikotarpiu ir negali būti vartojamas, jei esate daugiau kaip tris mėnesius nėščia, nes tuomet jis gali labai pakenkti Jūsų kūdikiui.
Žindymo laikotarpis
Jei maitinate krūtimi, Perilexin vartoti negalite.
Pasakykite savo gydytojui, jei maitinate krūtimi ar ruošiatės pradėti tai daryti.
Nedelsdama kreipkitės į gydytoją.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Perilexin budrumo paprastai neveikia, tačiau kai kuriems žmonėms gali atsirasti įvairių su kraujospūdžio sumažėjimu susijusių reakcijų, pvz., galvos svaigimas ar silpnumas. Tokiu atveju gebėjimas vairuoti ir valdyti mechanizmus gali pablogėti.
Perilexin sudėtyje yra laktozės.
Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.
3.Kaip vartoti Perilexin
Visada vartokite šį vaistą tiksliai, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką. Rekomenduojama paros dozė yra viena tabletė, vartojama vieną kartą per parą. Gydytojas gali nuspręsti keisti dozę.
Jei Jūsų inkstų funkcija sutrikusi, gydytojas gali nuspręsti, keisti dozavimą.
Tabletę geriausia gerti ryte, prieš valgį. Tabletę reikia nuryti užsigeriant stikline vandens.
Vagelė skirta tik tabletei perlaužti, jeigu ją visą būtų sunku nuryti.
Ką daryti pavartojus per didelę Perilexin dozę?
Jei išgėrėte daugiau tablečių negu reikia, būtina nedelsiant kreiptis į artimiausios ligoninės skubios pagalbos skyrių arba savo gydytoją. Labiausiai tikėtinas perdozavimo poveikis yra kraujospūdžio sumažėjimas. Jei kraujospūdis tampa labai mažas (galimi jo simptomai yra galvos svaigimas ir alpulys), gali būti naudinga atsigulti ir pakelti aukščiau kojas.
Pamiršus pavartoti Perilexin
Perilexin svarbu gerti kasdien, kadangi reguliarus gydymas yra veiksmingesnis. Vis dėlto, jei pamiršote išgerti Perilexin tabletę, kitą dozę gerkite įprastu metu. Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę.
Nustojus vartoti Perilexin
- Didelio kraujospūdžio liga paprastai gydoma visą gyvenimą, todėl prieš nutraukdamas šio vaisto vartojimą, pasitarkite su gydytoju.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4.Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Jeigu atsiranda bet kuris toliau išvardytas poveikis, nedelsdamas nutraukite vaisto vartojimą ir kreipkitės į gydytoją.
- Patinsta veidas, lūpos, burna, liežuvis ar gerklė, pasunkėja kvėpavimas.
- Pasireiškia stiprus galvos svaigimas ar alpulys.
- Širdis pradeda plakti nepaprastai dažnai arba nereguliariai.
Toliau išvardytas galimas šalutinis poveikis.
- Dažnas (gali pasireikšti 1 iš 10 žmonių): galvos skausmas, galvos svaigimas, galvos sukimasis, badymo ir dilgčiojimo pojūtis, regos sutrikimas, spengimas ausyse (triukšmo pojūtis ausyse), alpulys dėl mažo kraujospūdžio, kosulys, dusulys, virškinimo trakto sutrikimas (pykinimas, pilvo skausmas duobutės srityje, anoreksija, vėmimas, pilvo skausmas, skonio pojūčio sutrikimas, burnos džiūvimas, dispepsija arba virškinimo pasunkėjimas, viduriavimas, vidurių užkietėjimas), alerginės reakcijos (pvz., odos išbėrimas, niežulys), mėšlungis, nuovargis.
- Nedažnas (gali pasireikšti 1 iš 100 žmonių): nuotaikos svyravimas, miego sutrikimas, bronchų spazmas (krūtinės spaudimas, švokštimas ir dusulys), angioneurozinė edema (galimi simptomai yra švokštimas, veido ir liežuvio patinimas), dilgėlinė, purpura (raudoni smulkūs taškeliai odoje), inkstų sutrikimas, impotencija, prakaitavimas.
- Labai retas (gali pasireikšti 1 iš 10 000 žmonių): sumišimas, širdies ir kraujagyslių sutrikimai (nereguliarus širdies plakimas, krūtinės angina, širdies priepuolis), eozinofilinis plaučių uždegimas (reta plaučių uždegimo rūšis), rinitas (užsikimšusi arba bėganti nosis), sunkios odos reakcijos, pvz., daugiaformė raudonė. Sergant sistemine raudonąja vilklige (tam tikra kolagenoze), ji gali pasunkėti. Gauta duomenų apie jautrumo šviesai reakcijas (odos išvaizdos pokyčius) po buvimo saulėje arba dirbtiniuose UVA spinduliuose.
- Gali atsirasti kraujo, inkstų, kepenų arba kasos sutrikimų ir pakisti laboratorinių (kraujo) tyrimų rodmenys. Gydytojas gali nurodyti atlikti kraujo tyrimus Jūsų būklei stebėti. Kepenų nepakankamumo atveju (sergant kepenų ligomis) gali prasidėti kepenų encefalopatija (degeneracinė galvos smegenų liga).
Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Pranešimas apie šalutinį poveikį
www.vvkt.ltJeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti tiesiogiai, užpildę interneto svetainėje esančią formą, paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, tel: 8 800 73568, faksu 8 800 20131 arba el. paštu . Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5.Kaip laikyti Perilexin
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Ant kartono dėžutės ir lizdinės plokštelės po „Tinka iki“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinka vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 °C temperatūroje.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6.Pakuotės turinys ir kita informacija
Perilexin sudėtis
- Veikliosios medžiagos yra tert-butilamino perindoprilis ir indapamidas.
Kiekvienoje tabletėje yra 3,338 mg perindoprilio natrio druskos pavidalu (atitinkančio 4 mg tert-butilamino perindoprilio) ir 1,25 mg indapamido.
- Pagalbinės medžiagos yra bevandenė laktozė, kukurūzų krakmolas, mikrokristalinė celiuliozė, talkas, magnio stearatas (E470B).
Perilexin išvaizda ir kiekis pakuotėje
Perilexin 4 mg/1,25 mg tabletės yra baltos arba kreminės, pailgos, kiekvienoje pusėje yra gili vagelė. Vagelė skirta tik tabletei perlaužti, kad būtų lengviau nuryti, bet ne jai padalyti į lygias dozes.
Tabletės supakuotos Al/Al lizdinėse plokštelėse. Dėžutėje yra 30 tablečių.
Rinkodaros teisės turėtojas ir gamintojas
Rinkodaros teisės turėtojas
SIA Ingen Pharma
K. Ulmaņa gatve 119
LV-2167 Mārupe, Rīga
Latvija
Gamintojas
Galex, d.d.
Tišinska ulica 29g
9000 Murska Sobota
Slovėnija
arba
Extractum Pharma Co.Ltd
6413 – Kunfeherto
IV. Korzet 6
Vengrija
Šis vaistinis preparatas EEE šalyse narėse yra registruotas tokiais pavadinimais.
ItalijaPerindopril e Indapamide Ranbaxy 4 mg/1.25 mg Compresse
LietuvaPerilexin 4 mg/1,25 mg tabletės
SlovėnijaDoprigalin 4 mg/1.25 mg tablete
Šis pakuotės lapelis paskutinį kartą peržiūrėtas 2015-03-24
- http://www.vvkt.lt/Išsami informacija apie šį vaistą pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos tinklalapyje .
Tarptautinis pavadinimas | tert-butilamino perindoprilis+Indapamidas |
Vaisto stiprumas | 4mg+1,25mg |
Vaisto forma | tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/10/2167 |
Registratorius | SIA Ingen Pharma, Latvija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2010.09.16 |
Vaistas perregistruotas |
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?