- Gaivinimo ABC
- Ką daryti užspringus
- Ką daryti apsinuodijus
- Ką daryti nudegus
- Ką daryti nušalus
- Ką daryti ištikus šilumos smūgiui
Mokėjimas tinkamai atlikti pradinį gaivinimą yra itin svarbu gelbstint žmogaus gyvybę. Sustojus širdžiai, išnyksta kraujotaka ir vidaus organai nebeaprūpinami deguonimi. Jautriausios deguonies badui yra smegenys. Negrįžtami pakitimai gali atsirasti jau po kelių minučių, o mirtis nekvėpuojantį žmogų ištinka per 8 – 10 min. Dėl šios priežastis labai svarbu pradėti gaivinti kuo anksčiau.
Prieš pradedant gaivinimą:
- Įvertinkite grėsmę savo ir nukentėjusiojo gyvybei, bei imkitės priemonių jai pašalinti
- Įvertinkite nukentėjusiojo sąmoningumą. Garsiai klauskitės kaip jis jaučiasi? Pajudinkite per pečius. Jei įtariate stuburo ar kaklo traumą, judinti griežtai draudžiama.
- Jei nukentėjusysis neatsako, kvieskite greitąją medicininę pagalbą. Jei esate vienas, o nukentėjusysis naujagimis ar vaikas iki 8 metų, pradėti gaivinimą nedelsiant ir po 2 min gaivinimo kvieskite GMP ir toliau tęskite gaivinimą.
Gaivinimo ABC
Atminkit gaivinimo ABC
A – Airway – „atverkite kelią orui“
B – Breathing – užtikrinkite kvėpavimą
C – Circulation – užtikrinkite kraujotaką
A – Airway – Kelias orui
- Paguldykite asmenį ant nugaros.
- Atverkite kvėpavimo takus – uždėdami ranką ant kaktos, švelniai atloškite galvą ir keldami apatinį žandikaulį į viršų, pražiodinkite nukentėjusį.
- Patikrinkite ar nukentėjusysis kvėpuoja – ar juda krūtinės ląsta, ar yra kvėpavimo garsas, ar jaučiamas kvėpavimas pridėjus skruostą? Trukmė neilgiau 10s.
B – Breathing –Kvėpavimas.
Dirbtinis kvėpavimas gali būti atliekamas burna į burną ar burna į nosį, jei nukentėjusiojo burna yra sunkiai sužalota, ar jos negalima praverti.
- Apžiokite nukentėjusiojo burną, kad neliktų tarpų orui išeiti ir užspauskite nukentėjusiojo nosį.
- Įpūskite oro į nukentėjusiojo plaučius ir žiūrėkite ar pakyla krūtinė. Jei pakyla, atlikite dar vieną įpūtimą. Jei krūtinė nepasikelia pučiant orą, kartokite kvėpavimo takų atvėrimo procedūrą (A). Gaivinant per minutę atlikti 20 įpūtimų.
- Jei dar kartą atvėrus kvėpavimo takus nepavyksta įpūsti oro nukentėjusiajam, gaivinti kaip esant svetimkūniui kvėpavimo takuose.
C – Circulation – Kraujotaka.
Atlikus du veiksmingus įpūtimus vertinkite nukentėjusiojo kraujotaką čiuopdami pulsą nukentėjusiojo kakle, žaste, kirkšnyje, bandykite išgirsti širdies darbą. Jei nukentėjusiojo širdis plaka 60 ir daugiau kartų per minutę, išorinio širdies masažo nereikia. Jei kraujotakos požymių nėra, pradedamas išorinis širdies masažas.
- Delnai vienas ant kito dedami ant krūtinkaulio tarp spenelių. Rankas per alkūnes laikyti ištiestas.
- Naudokite savo kūno svorio jėgą atlikdami krūtinės ląstos paspaudimus. Paspaudimai turi būti greiti, 2-4 cm gylio. Atliekama apie 100 paspaudimų per minutę.
- Tęskite gaivinimą iki nukentėjusysis atsigaus, atvyks GMP arba iškils pavojus jūsų gyvybei.
Ką daryti užspringus
Suaugusieji ir maži vaikai dažniausiai užspringsta valgydami. Tuomet veidas pamėlsta (ištikus širdies priepuoliui, veidas pasidaro pilkšvai blyškus), jis griebiasi už gerklės, negali ištarti nė žodžio, dūsta, nugriūva. Reikia veikti labai greitai ir teisingai, t.y. didinti spaudimą plaučiuose, kad svetimkūnis iššautų kaip kamštis.
- Jei žmogus pats kosti, nieko nedarykite.
Jei žmogus nekvėpuoja:
- Staigiai spūstelėkite pilvą (Heimlicho metodas). Atsistokite jam už nugaros (jei ligonis guli, atsitūpkite virš jo), apimkite rankomis liemenį, uždėkite kumštį aukščiau jo bambos, o kitą plaštaką – ant kumščio ir staigiai spūstelėkite pilvą į vidų ir aukštyn. Pakartokite tai keletą kartų. Jei gulintis ligonis vemia, pasukite galvą į šoną, išvalykite burną.
- Stipriai suduokite plaštaka tarp menčių 5 kartus.
- Jei svetimkūnis nepasišalino, vėl taikykite Heimlicho metodą.
Ką daryti apsinuodijus
Suvalgius ar išgėrus netinkamų produktų, galima apsinuodyti. Dažniausi požymiai – pykinimas, vėmimas, kvėpavimo sutrikimai, sąmonės netekimas, traukuliai. Jei žmogus apsinuodijo šarmais ir rūgštimis (sieros, azoto, acto), distiliuotais naftos produktais (benzinu):
- Nemėginkite vimdyti, kad neprakiurtų skrandis ir stemplė.
- Duokite gerti daug vandens (jei ligonis turi sąmonę).
- Duokite aktyvuotos anglies . Svarbu: aktyvuota anglis efektyvi tik didelėmis dozėmis – 3-4 tabletės vienam kilogramui kūno masės, pvz.: 70 kg žmogui reikia daugiau nei 200 tablečių.
- Uždėkite šaltą kompresą ant kaklo, kad nepaburktų burnos gleivinė ir gabenkite į ligoninę.
Jei žmogus apsinuodijo vaistais, grybais, augalais:
- Sukelkite vėmimą, pvz., pirštais, ir stebėkite, kad nepaspringtų (jei ligonis turi sąmonę).
- Duokite gerti daug vandens (jei ligonis turi sąmonę).
- Duokite aktyvuotos anglies (jei ligonis turi sąmonę).
- Paguldykite ant šono, tikrinkite pulsą, jei reikia – darykite dirbtinį kvėpavimą ir nedelsiant gabenkite į ligoninę.
Ką daryti nudegus
Dažniausios nudegimų priežastys – neatsargumas buityje. Pagal nudegimo požymius skiriama:
- pirmo laipsnio nudegimas (oda sausa ir raudona, skausminga)
- antro laipsnio nudegimas (oda raudona ir skausminga, atsiranda vandeningų pūslių)
- trečio laipsnio nudegimas (atsiranda gilios žaizdos, odos suanglėjimas).
Apsiplikius karštais skysčiais ar nudegus visų pirma:
- Greitai atvėsinkite nudegusią vietą šaltu vandeniu (dušas, vonia, baseinas). Tai ne tik numalšins skausmą, bet ir užkirs kelią pažeidimui plisti gilyn į audinius. Esant giliam nudegimui (2-ojo ir 3-iojo laipsnio), vėsinkite iki pusės valandos arba tol, kol nebeskaudės. Atminkite: svarbiau nedelsiant vėsinti nudegusią vietą, nei kviesti gydytoją.
- Švariai aptvarstykite žaizdą: iš pradžių žaizdos būna švarios, todėl jas reikia saugoti nuo užteršimo. Didelius odos plotus laisvai pridenkite švaria paklode ar rankšluosčiu. Nereikėtų nuiminėti pridegusių prie odos rūbų, išskyrus smilkstančius.
- Nedelsiant kvieskite gydytoją ar gabenkite nukentėjusįjį į ligoninę.
Ką daryti nušalus
Net ir vasarą galima patirti nušalimų, pvz.: jei atostogaujate kalnuose. Nušalimai būna paviršiniai ir gilūs. Greičiausiai nušąla rankų ir kojų pirštai, ausys, nosis, skruostai ir lytiniai organai. Iš pradžių odą ima dilgčioti, paskui nestipriai skaudėti. Vėliau odoje atsiranda baltos dėmeles. Tai paviršinis nušalimas, kurį gydyti reikia kaip galima greičiau:
- Šildykite nušalusią vietą kitomis kūno vietomis: pirštus pakiškite po pažastimis, skruostus ir ausis lieskite rankomis, pėdas priglauskite prie draugo pilvo ir pan.
- Atsargiai – netrinkite nušalusių vietų nei ledu, nei sniegu.
Esant giliam nušalimui, gabenkite ligonį į ligoninę. Prieš tai:
- Palaikykite kūno temperatūrą – nuneškite ligonį į užuovėją ar šiltesnę vietą.
- Duokite atsigerti ko nors karšto.
- Apklokite šiltais drabužiais.
- Netvarstykite nušalusios vietos.
- Netrinkite ir nemasažuokite.
- Nenaudokite jokių tepalų ar miltelių.
Ką daryti ištikus šilumos smūgiui
Šilumos smūgis dažniausiai ištinka dėl fizinio persitempimo, dirbant ar sportuojant karštu oru. Tuomet kūno temperatūra pakyla iki 40°C ir daugiau. Požymių gali atsirasti staiga ar nepastebimai: ligonį pykina, troškina, jis viduriuoja, atsiranda galvos svaigimas, sutrikusi orientacija, mieguistumas, abejingumas, netvirta eisena, raumenų traukuliai ir net sąmonės netekimas. Visa tai gali baigtis mirtimi, todėl būtina veikti greitai ir efektyviai!
- Atverkite kvėpavimo takus.
- Atvėsinkite kūną – nuneškite nukentėjusįjį į pavėsį arba apliekite šaltu vandeniu.
- Duokite gerti ko nors šalto.
- Gabenkite į ligoninę.