Kūdikio išnešiojimas – tai, žinoma, stebuklas, tačiau jis iššaukia daug pokyčių moters organizme, nes fiziniai gebėjimai ir sveikatos būklė kiekvienos yra skirtingi. Venų varikozė nėštumo metu – labai dažnas reiškinys, ypač patyrusioms šią ligą anksčiau. Tai liga, kuri gali išplisti į skirtingas kūno dalis: kojas, rankas, liemenį, veido odą, bet taip pat įtakoti vidaus organus, įskaitant gimdą, makštį, tiesiąją žarną. Moterys, esančios tokioje padėtyje, susiduria su hemarojaus atvejais, ir tai yra tiesiosios žarnos venų varikozės pasireiškimas. Trofinės opos, kraujavimas ir tromboflebitas yra nepilnas pavojingų ligos komplikacijų sąrašas.
Tačiau nereikia išsigąsti. Varikozinių venų ir nėštumo problema kvalifikuotų gydytojų ir pačių moterų dėka yra išsprendžiama. Tik reikia ligą atpažinti ir imtis priemonių.
Kodėl varikozės liga pasireiškia nėštumo metu?
Kai embrionas auga, cirkuliuojančio kraujo kiekis motinos kūne padidėja, arčiau gimimo tūris dvigubėja. Palaipsnis kūno svorio padidėjimas, sustiprėjęs slėgis į venas silpnina kraujagyslių sieneles. Be to, hormoninis kitimas sukelia raumenų atsipalaidavimą, kas neigiamai veikia venų tonusą. Kas mėnesį sunkėjanti gimda vis daugiau slegia mažojo dubens organus. Tai provokuoja apatinių galūnių venų suslėgimą. Nuo septinto nėštumo mėnesio moterų bet kokia kūno pozicija tampa nepatogiu – po 15-20 minučių ji jaučia nutirpimą ir sunkumą. Kraujo stagnacijos apraiškos pasireiškia lėtiniu venų nepakankamumu.
Pradinis ligos laikotarpis yra nedidelė apatinių galūnių kraujagyslių deformacija. Vakare blauzdos tampa kietos, tarsi švininės, o kojose jaučiamas nuovargis ir sunkumas. Vėlyvesniu periodu kyla nakties spazmai, nors ne visada dėl to atsibundama. Kai būklė pablogėja, kojos pradeda ne tik tinti, bet jau skauda po pietų, oda niežti, niežulys naktį intensyvėja.
Kitu ligos etapu pasireiškia sunki venų deformacija. Po oda išryškėja mazgeliai arba ištisos sritys keistai išgaubtų venų. Ne visada tai lydima skausmingų pojūčių, tačiau šiuo etapu ignoruoti ligą jokiu būdu negalima, ypač nėštumo padėtyje. Galų gale matomi tik išoriniai pasireiškimai. O kas vyksta su vidaus organų venomis? Prasidėjęs, bet vėlai diagnozuotas kraujavimas gali liūdnai baigtis tiek motinai, tiek jos kūdikiui.
Provokuojantys veiksniai
Toli gražu ne visos moterys nėštumo laikotarpiu susiduria su varikoziniu venų išsiplėtimu. Tačiau pravartu žinoti, kokie veiksniai sukelia šią ligą:
- paveldimas polinkis;
- pradinis perteklinis svoris arba pernelyg greitas masės didėjimas nėštumo metu;
- ilgalaikis saulės poveikis;
- kartotiniai ir daugiavaisiai nėštumai;
- ginekologinės ligos, pvz., endometriozė;
- padidėjusi estrogenų gamyba;
- anksčiau vartoti hormoniniai kontraceptikai;
- darbas, susijęs su ilgu sėdėjimu ar stovėjimu;
- nejudrus gyvenimo būdas.
Pradinis venų išsiplėtimas nėštumo laikotarpiu reikalauja paprastų prevencinių priemonių:
Moterims, kurioms jau seniai pažįstama ši problema, akivaizdu, kad vaiko išnešiojimas neigiamai veikia kraujagyslių būklę. Varikozę nėštumo metu gydyti būtina, tačiau renkantis vaistus, gydytojas turėtų įvertinti jūsų padėtį. Kartu su vaistų vartojimu, turite:
- Nuolat stebėti kūno svorį, kad išvengtumėte netolygių šuolių.
- Siekiant sumažinti kojų apkrovą, suteikti pirmenybę minkštai patogiai avalynei žema pakulne.
- Nedėvėti kojinių, puskojinių su apspaudžiančiomis gumelėmis. Kartu su flebologu pasirinkti specialias terapinio suspaudimo kojines ir pėdkelnes, kurių tankis yra 100, 140 arba 280 den. Šis trikotažas sukuria skirtingą spaudimą apatinių galūnių dalims.
- Nuo ketvirto mėnesio dėvėkite specialų nėščiosios diržą. Tai padeda paskirstyti apkrovą ir šiek tiek sumažina slėgį dubens organams.
- Venkite nešioti sunkesnius svorius: neimkite vyresnių vaikų, neneškite sunkių maišelių su maistu.
- Maudykitės šiltoje vonioje, bet jokiu atveju ne karštoje. Kontrastinis dušas ir plaukimas yra naudingi kraujagyslių ir viso kūno sveikatai.
- Siekiant sumažinti apatinių galūnių venų spaudimą, patariama miegoti ant kairiojo šono, po pilvu ir po keliu pakišus mažas pagalvėles.
Pabandykite surasti pusiausvyrą aktyvumo pasiskirstyme, kad laikas, praleistas stovint, sėdint ir gulint beveik sutaptų ir būtų kaitaliojami. Jei įmanoma, kas 3 valandas dienos eigoje atsigulkite ir išlaikykite kojas iškėlusios ant pagalvių. Jei jums tinka, pabandykite pakelti lovos galą 10-15 cm. Nesėdėkite koja ant kojos – tai tiesioginis kelias varikozei įsigyti.
Norėdamos užkirsti kelią vidurių užkietėjimui, stebėkite savo mitybą ir išgeriamo skysčio kiekį. Kiekvieną dieną patariama išgerti bent 1,5-2 litrus skysčio: mineralinio vandens, žaliosios arbatos, vaisių sulčių. Be to, svarbu neapleisti virškinimo sistemos, tad patariama vartoti sėlenas, avižinius dribsnius, taip pat vaisius ir daržoves, kuriuose yra daug skaidulų : kopūstus, morkas, obuolius.
Išgydyti ligą 2-3 etape be vaistų yra neįmanoma. Siekiant palengvinti padėtį ir sulėtinti patologiją, gydytojas gali skirti:
– geriamų flebotonikų (sudėtiniai augalinės kilmės vaistai, stiprinantys kraujagysles) ,
-gelio Lioton 1000. Gelio sudėtyje yra didelė heparino koncentracija. Heparinas pasižymi kraują skystinančiu, priešuždegiminiu ir antiendeminiu poveikiu. „Lioton“ gelis yra nesudėtingai vartojamas nereceptinis vaistas, gerinantis vietinę mikrocirkuliaciją, sumažinantis patinimą ir apsaugantis nuo kraujo krešulių susidarymo paviršinėse venose.
Stebėkite ligos pasireiškimus, pasitarkite su flebologu ir laikykitės jo rekomendacijų.
Parengė: L.Varanavičienė