+6
-0
+6
Traumos, kurios tyko šaltuoju metų laiku

Žiema – tikra laimė vaikams, tačiau tikras galvos skausmas – kelininkams, o senjorams ir skubantiems –  tai pats pavojingiausias metų laikas. Atšalus orui dažnas iš mūsų per skubėjimą gatvėje galim paslysti ir patirti traumą. Kad taip nenutiktų, šaltuoju metų laiku reikia būti itin atsargiems ir atidiems.

 „Pagavau zuikį“ – nieko tokio, keliuosi ir einu toliau?

 Tikriausiai ne vienam iš Jūsų yra tekę patirti tą jausmą, kuomet žiemą gatvėje netyčia ėmėte ir paslydote. Kalta dėl to gali būti ne tik slidi kelio danga, bet ir mūsų neatsargumas.

Gerai, jei „pagavus zuikį“ gatvėje atsistojame ir galime eiti toliau, tačiau ką daryti tuomet, kai staiga suprantame, kad toks nekaltas parkritimas gatvėje „padovanojo“ mums traumą – pasitempėm riešo ar čiurnos sąnarius, lūžo kaulai?

Jei nukritus ant slidaus kelio pajautėte skausmą, tapo sunku judinti sumuštą kūno vietą, pradėjo tinti – tokiu atveju vertėtų apsilankyti pas gydytoją. Rentgenologinis tyrimas parodys, ar kaulas nėra lūžęs. Žmogus neturėtų pats bandyti atstatyti sąnario išnirimo ar kaulo lūžio, nes nežinant galima nutraukti kraujagysles, nervus. Viskas, ką jūs galite padaryti tuo metu, kai netikėtai nukrentate ant kelio ir patiriate traumą, tai imobilizuoti (užfiksuoti) lūžusią galūnę tokioje padėtyje, kokioje ją radote, pasistengti jos nejudinti.

Yra atvejų, kuomet medicininę pagalbą privaloma kviesti nedelsiant. Jei lūžo stuburas, dubuo ar koja – greitoji pagalba yra privaloma. Patyrus mažesnes traumas, pavyzdžiui, piršto lūžį, nuvykti į gydymo įstaigą – traumatologijos punktą užfiksavus lūžimo vietą galite ir patys.

Norint išvengti traumų žiemą reikėtų einant neskubėti, dėvėti patogią ir neslidžią avalynę, būti labai atidiems.

Senjorams traumos žiemą dažnesnės

Vyresnio amžiaus žmonėms bėgant laikui kyla įvairių sveikatos sutrikimų, kurie gali turėti įtakos ir žiemos traumoms. Pavyzdžiui, sutrikus vestibuliniam aparatui, patirti traumą galima daug greičiau, nei jam veikiant puikiai.

Kartais net nereikia eiti į lauką, ant slidaus kelio, užtenka būti namuose ir daryti įprastus namų ruošos darbus ir traumos būna neišvengiamos. Senjorų kaulai senatvėje dažnai jau būna pažeisti osteoporozės, jie yra labai trapūs, tad net ir nedidelė trauma gali turėti rimtas komplikacijas.

Ką daryti, jei žmogus susižalojo galvą?

Galvos traumos – vienos iš pavojingiausių. Griūdamas žmogus gali stipriai susitrenkti galvą, tuomet jam gali pasireikšti tokie simptomai kaip pykinimas ar net sąmonės netekimas. Aplinkiniai turėtų išlikti neabejingi ir skubėti padėti tokios traumos ištiktam žmogui. Galvos traumą patyrusį žmogų, reikia stebėti, jei jis vemia, žiūrėti, kad neužspringtų, iškviesti greitąją pagalbą, jei reikia – skubiai imobilizuoti kaklą, bet jokiu būdu nesukinėti kaklo.

Patyrus lengvą traumą – šaldyti ledu ir gydyti sužeistą traumos vietą specialiomis priemonėmis?

Patyrus lengvą traumą žmonės dažnai vengia kreiptis į gydytojus ir traumos pažeistą vietą  ima patys gydytis –šaldyti ledu ir naudoti gydomuosius gelius.

Šaltis itin veiksminga priemonė esant patinimui traumos vietoje, jis mažina skausmą ir uždegimą. Šalčio pagalvėles reikėtų dėti kas 3-4 valandas, po 20 min. per dieną.

Sumuštą vietą rekomenduojama patepti geliu, kurio sudėtyje yra vietinio poveikio nuskausminamosios medžiagos pvz. ketoprofeno. Jei traumos vietoje atsirado patinimas ir kraujosrūvos, tuomet padėti galėtų heparino tepalas, pvz. , Lioton 1000“. Tokie geliai taip pat labai padeda esant sąnarių raiščių patempimams. Patinimui ir skausmui neatslūgus yra būtina kreiptis į gydytojus. Taigi, žiemą būkime atsargūs patys ir saugokime kitus.

L.Rimgailė