Priešais jus – šeši paveikslėliai. Kiekvienas iš jų yra priežastis Lėtiniam Venų Nepakankamumui. Kai kuriuos faktorius, tokius kaip nutukimas ar judėjimo stoka, mes galime patys reguliuoti, tačiau genetika, amžius bei nėštumas – neišvengiamai paliečia daugumą iš mūsų. Ką daryti, kad LVN nesukeltų mums rimtų sveikatos problemų? Koks gydymas yra taikomas LVN profilaktikai?
Kas yra LVN?
LVN – tai veninio kraujo tėkmės sutrikimas iš galūnės į širdį. LVN simptomai yra nurodomi tokie kaip kojų tinimas, nuovargis, mėšlungio tipo skausmas, o ligai progresavus gali būti matomos jau išsiplėtusios ir pamėlusios kojų venos. Jeigu liga yra negydoma, vėlesnėse jos stadijose gali atsirasti žaizdos – trofinės opos.
LVN lemiančios priežastys ir gydymas
Nėštumas
Neštumas – džiugus laikotarpis moteriai, kuomet mažylio laukimas kelia daug gerų emocijų. Tiesa, ne visada tik geras emocijas. Moters kūnas reaguoja į tokius pokyčius: vargina nuovargis, o 4-5 nėštumo mėnesyje, padidėjus veniniam spaudimui apatinėse galūnėse, kraujas kojų venose cirkuliuoja lėčiau, atsiranda didesnė tikimybė vystytis LVN, venų varikozei. Kaip viskas vyksta?
O viskas vyksta labai paprastai. Kuomet moteris laukiasi, jos organizme išsiskiria hormonai, kurie atpalaiduoja lygiuosius raumenis, esančius ne tik gimdoje, bet ir venų sienelėse. Gimda, kuri nėštumo laikotarpiu padidėja, ima spausti dubens venas ir dėl to veninio kraujo tekėjimas gerokai pablogėja. Nėštumo metu moteriai, kuri nori sumažinti nemalonius LVN simptomus, reikėtų dėvėti kompresines kojines. Kompresinės kojinės suspaudžia venas ir saugo jas nuo žalingo poveikio.
Kita efektyvi priemonė yra gelis „Lioton 1000“. Šis vaistinis preparatas padeda pagerinti kraujotaką smulkiosiose kraujagyslėse, mažinti kojų tinimą, kuris itin dažnai gali atsirasti nėštumo metu. Tačiau vienas iš svarbiausių patarimų moterims, kurios dar tik ketina pastoti, būtų prieš pastojant išsitirti venas ir pasikonsultuoti su savo gydytoju. Kompresinės kojinės bei gydomieji geliai namų vaistinėlėje turėtų būti jau nuo pat pirmosios nėštumo dienos.
Genetika
LVN įtakos turi ir paveldimumas. Žinoma, jei sirgo seneliai, tėvai, tai didelė tikimybė, kad 60- 80 proc. neišvengiamai sirgs ir jų vaikaičiai ar vaikai.
Antsvoris
Per didelis mūsų kūno svoris neigiamai veikia veninio kraujo nutekėjimą – jis pasunkėja, slėgis kojose padidėja, dėl to atsiranda papildomas krūvis venų vožtuvams.
Judėjimo stoka
Kai po sunkios darbo dienos kojos tinsta, jas maudžia ir skauda – tai ne tik ilgų darbo valandų rezultatas. Tai – rimtos ligos, lėtinio venų nepakankamumo požymiai. Nejudrus, sėdimas arba stovimas darbas gali išprovokuoti LVN simptomus. Mankšta darbo vietoje turėtų būti įprastas dalykas tiems, kurie nori išvengti LVN. Net ir trumpi, keleto minučių specialūs pratimai, – čiurnos pajudinimas, blauzdos raumenų tempimo pratimai gali gerokai pagerinti arterinio kraujo tekėjimą.
LVN gydymas
Vieno tyrimo metu buvo nustatyta, kad vaistiniai preparatai, kurių sudėtyje yra heparino, veiksmingai padeda mažinti LVN sukeliamus simptomus. Tyrimo metu paaiškėjo, jog gelis „Lioton 1000“ pacientams, kurie sirgo ūminiu arba lėtiniu pooperaciniu kojų venų nepakankamumu, po 7–15 dienų sumažino audinių edemą, paraudimą ir skausmą.
Kito tyrimo duomenimis, gelis „Lioton 1000“ per 14 dienų reikšmingai sumažino kojų venų varikozės simptomus, ypač spontaninį skausmą ir patinimą. Žinoma, įvairūs vaistiniai geliai nėra vienintelė priemonė kovojant su LVN. Labai daug įtakos LVN eigai turi ir žmogaus kasdieniniai įpročiai: judėjimas, mankšta, sveika mityba – antsvorio neturėjimas ir pan., tad nepamirškite juos ugdytis.
Parengė: L.Rimgailė