Šiandien moteriški aukštakulniai batai tinkami visomis progoms ir bet kokiu oru. Kodėl nepatogi avalynė yra tokia populiari ir kokios yra dėvėjimo pasekmės?
Kulniukas senovėje ir dabar
Iš išsaugotų istorijos faktų galima daryti išvadą, kad bato kulnas atsirado dėl praktinės problemos pusės. Vieni iš pirmųjų batai ant pagrindo buvo nešiojami senovės Graikijos (III tūkstantmečio pabaigoje pr. m. e.) teatro aktorių, siekiant padidinti ūgį. Vėliau Japonijoje ir Kinijoje specialūs batai ant platformos stabdė moteriškos pėdos augimą. Egipto mėsininkai dėvėjo kažką panašaus į kulniukus, norėdami išvengti negyvų gyvūnų kraujo dėmių. Kulniuko prototipą išgalvojo Rytų kraštų raiteliai XXII amžiuje, kad koja nepraslystų kilpoje. Viduramžių Europoje miestelėnai naudojo batus ant pritvirtintos diržais medinės platformos, norėdami išvengti gatvių bjaurasties. Rytų šalyse tokie batai buvo dėvimi pirtyse, siekiant nepajusti pėdų nudegimo nuo kontakto su karštu grindiniu. Tačiau jau XV ir XVI amžiuje kulnas ir platforma pradėjo keistis ir įgyti dekoratyvinį pobūdį, artėti prie dabartinės situacijos.
Šiandien kone kiekviena moteris turi bent vieną porą aukštakulnių. Bet kuriuo metų laiku miesto gatvėse kaukši asfaltu dailiosios lyties kulniukai. Taigi kodėl aukštakulniai batai, absurdiški patogumo požiūriu, yra tokie populiarūs? Todėl, kad mada diktuoja grožio standartus ir daugelis šiandienos žurnalų bei filmų rėkte rėkia: moteris su aukštakulniais lieknesnė, elegeantiškesnė ir rafinuotesnė, jaunesnė, gražesnė, laimingesnė, pritraukia vis daugiau vyrų žvilgsnių, atrodo seksualiau.
Grožio pasekmės
Deja, grožis ir patrauklumas slepia nemalonų ir net kenksmingą poveikį sveikatai, pradedant nuo traumų ir baigiant lėtiniais pakitimais. Aukšti kulniukai padidina kritimų ir traumų pavojų, kaip čiurnos sąnario išnirimas, kulkšnies sausgyslių patempimai, įskilę pado kaulai. Tai sukelia stiprų skausmą, ilgą laiką apriboja judėjimo galimybes.
Vaikščiojant aukštakulniais, svorio centras pasislenka į priekį, nugara, išlaikanti pusiausvyrą, pasvyra atgal. Įvyksta dubens slankstelių poslinkis, padidėja nugaros išlenkimas. Rezultatas – osteochondrozė, raumenų skausmai, stuburo kreivumas.
Be to, įvyksta svorio perskirstymas pėdoje. Visa apkrova tenka batų noselei. Dėl to kai kurie raumenys ir sąnariai atrofuojasi ir keičiasi, kraujotaka sutrinka, pėda nustoja amortizuoti. Taigi, moteris turi visas galimybes „prisišaukti“ plokščiapėdystę, artritą, artrozę, edemą, tromboflebitą, varikozinį venų išsiplėtimą. Dažnai moteris kamuojantis negalavimas – didžiojo pėdos piršto deformacija, kitaip dar vadinama „hallux valgus“. Kyla pavojus nagų plokštelių išsilenkimui, todėl nagai gali įaugti į odą. Tikimybė „pasigauti” infekciją ir grybelį didesnė, nei esant nepažeistiems nagams.
Dėvimi aukšti kulniukai sukuria papildomą spaudimą kelių sąnariams ir padidina osteoartrito riziką. Kai tik bateliai su žemu kulniuku pakeičiami naujaisiais, ant aukšto kulno, šie pavojai padidėja proporcingai kulno aukščiui.
Moterims, reguliariai dėvnčioms aukštus kulniukus, blauzdų raumenyse yra daug mažiau raumenų pluoštų. Be to, jų Achilo sausgyslės, kaip taisyklė, yra žymiai masyvesnės ir standesnės. Laikui bėgant nepatogu vaikščioti basomis dėl blauzdų įtampos stokos. Taip pat gana sunku susilenkti ir paliesti grindis ranka.
Nėščiosioms moterims aukštakulniai ypač pavojingi. Nuolatinis per didelis raumenų įtempimas, padidėjusi ir taip nemaža nugaros įtampa, kraujo tiekimo pažeidimas. Dėl šios priežasties moteriai gali kilti persileidimas, vaisiaus padėties pažeidimas, strijos ant pilvo, patinimas, skausmas apatinėje nugaros dalyje.
Kaip pasirinkti tinkamus batus
Taigi, kokius tinkamus batus dėvėti merginoms ir moterims? Pasak daugumos ortopedų, rekomenduojama nešioti kulną iki 5 cm aukščio. Avalynės kulniukas apie 2,5 cm netgi reikalingas. Ir geriau, jei noselė yra suapvalinta. Padas neturėtų būti labai standus ir storas, kad pačios pėdos raiščiai ir raumenys galėtų atlikti amortizatoriaus vaidmenį. Pageidautina, kad batai būtų būtų iš odos arba zomšos (tai yra iš natūralių medžiagų) su vidiniu supinatoriumi, o nugarėlė gana standi.
Ir, žinoma, batus reikia keisti ne rečiau kaip kartą per metus, kitaip išsivystys juose grybelis arba praradę formą, negalės tinkamai palaikyti pėdos.
Visiškai atsisakyti aukštų kulniukų tikriausiai sunku, ypač moterims, kurios neįsivaizduoja gyvenimo be mados. Bet jūs galite rūpintis savo kojomis ir sveikata, laikydamiesi tam tikrų taisyklių:
-Aukštą kulniuką rekomenduojama dėvėti ne ilgiau kaip 2-3 valandas per dieną ir ne daugiau kaip 2-3 kartus per savaitę. Tai reiškia, kad batus reikia keisti – plokščias padas, žemas kulnas, aukštas kulnas.
-Leiskite savo kojoms pailsėti, vaikščiokite daugiau basomis, masažuokite, naudokite specialius kremus, skirtus pavargusioms kojoms.
-Grįžti į „žemesnius” batus reikia palaipsniui. Nuo ilgo aukštakulnių dėvėjimo, pėdos keičia struktūrą, neįprastai dirba raumenys, todėl staigus perėjimas į „tinkamus” batus gali būti per daug skausmingas.
-Nedėvėkite aukštakulnius, jei esate linkusios į artritą, išsiplėtusias venas ir kitas kojų ligas (net jei šios ligos kamuoja artimiausius šeimos narius). Aukštų kulniukų geriau atsisakyti iš anksto, prieš pasirodant pirmiesiems ligos požymiams.
Dėvėti aukštus kulniukus ar ne – laisvas moterų pasirinkimas. Bet jei grožiui iš tikrųjų reikia aukos, ar verta paaukoti patį grožį – jūsų kojų grožį ir sveikatą.
Parengė: L.Varanavičienė