Blogą burnos kvapą medikai vadina galitoze. Dažniausiai dėl jo būna kaltos burnoje gyvenančios bakterijos, kurios, apdorodamos maisto likučius, gamina sieros vandenilio junginius.
Apie nekokį burnos kvapą vengia užsiminti net bičiuliai, artimiausi žmonės.
Prisivalgę česnako, pradžioje nesunkiai pajuntame pasikeitusį savo burnos kvapą – jis tampa svetimas ir neįprastas. Ar gaivus kvapas, lengviausia įsitikinti pakvėpavus į kumštį. Tačiau po kurio laiko prie savo burnos kvapo priprantama.
Moksliniais duomenimis, 90 proc. atvejų dėl prasto burnos kvapo kalta nepakankama burnos ertmės higiena, 6-8 proc. nekoks burnos kvapas sklinda dėl nosies ar gerklės problemų ir tik 2-4 proc. – dėl virškinamojo trakto ligų.
Artimiems žmonėms reikia sakyti tiesą. Kelias minutes jie jausis sutrikę, tačiau vėliau turėtų būti dėkingi už atvirumą ir suteiktą galimybę spręsti subtilią problemą.
Priežastys, kurias sukelia ligos
Ėduonis. Pažeistuose dantyse, emalio plyšiuose ir senose sutrupėjusiose plombose veisiasi ištisos kolonijos mikrobų. Būtinai du kartus per metus užsukite pas burnos higienistą, kuris apdoros visus emalio įskilimus. Vienąsyk per metus reikia apsilankyti pas stomatologą.
Nesandarios dantų karūnėlės. Po jomis kaupiasi maisto likučiai, tampantys blogo kvapo iš burnos priežastimi. Jei stomatologas sako, kad karūnėlė jau atitarnavo, ją reikia pakeisti.
Parodontozė. Tai lėtinis dantis supančių audinių uždegimas, kurį sukelia mikrobai. Kiekvieną parodontozės paaštrėjimą lydi prastas burnos kvapas. Gydymą gali paskirti gydytojas parodontologas. Labai efektyvi yra ozonoterapija – gydymas aparatu, aprūpinančiu burnos audinius aktyviuoju deguonimi.
Nosies ir gerklės uždegimai. Dažniausiai blogą burnos kvapą sukelia tonzilitas (lėtinis glandų uždegimas) ir sinusitas (lėtinis nosies ertmių uždegimas). Juos sukelia tos pačios bakterijos, kurios gyvena burnos ertmėje. Kreipkitės į gydytoją otolaringologą.
Virškinimo ligos. Skrandžio ir kepenų negalavimai dažniausia sukelia tokius nemalonius simptomus, kad žmogus paprastai kuo greičiau skuba pas gydytoją. Jeigu graužia rėmuo, pykina, prastai virškina, kreipkitės į vidaus ligų gydytojus.
Liaudiškos priemonės gaivesniam kvapui
- Juodoji ir žalioji arbata dezinfekuoja.
- Petražolės ir mėtos neutralizuoja kvapą.
- Kmynų arbata paskatina seilių išsiskyrimą.
- Obuoliai mechaniškai apvalo dantis.
Su ligomis nesusijusios priežastys
Po vakarėlio. Patartina rytą išsimaudyti po karštu dušu: šiluma padeda pašalinti iš organizmo alkoholio junginius. Be to, verta pakramtyti šviežios saliero šaknies, kuri turi dezodoruojančių savybių.
Gastronominė. Popietiniam kvapui pašalinti sugalvota kramtomoji guma be cukraus, burnos skalavimo skysčiai ir pan. Per verslo pietus ar romantišką vakarienę nerekomenduojama užsisakinėti sūrių ir kitų stipraus kvapo valgių. O jų užvalgę, nesivaržydami nueikite į vonios kambarį ir kruopščiai išsivalykite dantis, išsiskalaukite burną.
Stresas. Gerkite daug skysčių. Vartokite daugiau citrusinių vaisių – jie priverčia intensyviau darbuotis seilių liaukas.
Medikamentai. Nešviežias burnos kvapas kartais būna nuo vitaminų, ypač B grupės. Ilgai vartojant antibiotikus, taip pat pakinta burnos ertmės mikroflora. Blogą kvapą pamėginkite slopinti tam skirtomis kapsulėmis, skalavimais.
Dieta. Staigiai liesėjant, organizme intensyviai skaidosi riebalai. Kvėpuojant išsiskiria jų skilimo produktai. Reikėtų kuo daugiau gerti, kad iš organizmo būtų pašalinti toksinai.
Lietuvos sveikata