Nors vyrai save neretai laiko galingais ir bebaimiais kovotojais, kai kalba pasisuka apie sveikatą, neria į krūmus. “Moterys gerokai drąsesnės”, – nė neabejodamas sako socialinės akcijos “Išsaugokime vyrus” mecenatas Ramūnas Karbauskis ir priduria, kad jos vienintelės galinčios stipriosios lyties atstovus įkalbėti profilaktiškai pasitikrinti dėl prostatos vėžio.


Neskausmingas tyrimas

Dažnai vyrai, kadangi yra stiprioji lytis, jei sušlubuoja sveikata dažnai numoja ranka teigdami, kad persidirbo, pervargo, bet išsimiegojus viskas stebuklingai dings. Deja, realybė niūroka. Vyrus kaip giltinė dalgiu šienauja prostatos vėžys.
Antradienį Vilniaus universiteto Onkologijos institute buvo pristatyta Prostatos vėžio prevencijos paramos ir labdaros fondo inicijuotas projektas. Jo metu per šalį riedės autobusiukas – mini laboratorija, kur kiekvienas vyriškis galės nemokamai atlikti PSA testą.
Kasmet prostatos vėžys Lietuvoje diagnozuojamas 3 tūkst. vyrų. Anot, Prostatos vėžio prevencijos paramos ir labdaros fondo prezidento Gedimino Žyžio, statistika nebūtų tokia gąsdinanti, jei stiprioji lytis kasmet atliktų PSA kraujo tyrimą.
Šiai minčiai pritaria ir Lietuvos urologų draugijos pirmininkas dr. Daimantas Milonas. “Tyrimas – revoliucija, vienintelis iš visų, kuris turėjo tokią įtaką ligos gydymui. Jis plačiausiai naudojamas vėžinis žymuo, padedantis įtarti ir nustatyti ankstyvąsias prostatos vėžio stadijas. Jis taip pat labai vertingas ir ligos kontrolei po gydymo”, – tvirtina dr. D.Milonas. Mediko teigimu, vyrams baimintis tikrai nėra ko, tik bakst ir viskas: “PSA tyrimas tikrai nesudėtingas ir neskausmingas – kraujas imamas iš venos alkūnės linkyje.”

Trūksta sveikatos kultūros
Daugelyje Europos šalių profilaktinis sveikatos pasitikrinimas natūralus reiškinys. Tuo tarpu Lietuvoje, tai – gana neįprasta. Juk visuomet randame pasiteisinimų: tai nėra laiko, tai poliklinikoje eilės per ilgos ar dar kas.
Akcijos mecenatas ir globėjas Ramūnas Karbauskis teigia, kad miestų vyrai labiau savim rūpinasi, o kaimuose į negalavimus numoja ranka: “Vyrai kaip tas begemotas, kuris bijojo skiepų – kol nieko neskauda, niekur nesikreipia. Jau nekalbu apie profilaktinį sveikatos patikrinimą. Pas mus dar nėra kultūros rūpintis savo sveikata. Dažniau susigrimbam, kai būna per vėlu.” Tiesa, specialistai pastebi, kad šioje srityje moterys kiek atsakingesnės.
Statistiškai Lietuvoje vyrai miršta dešimčia metų ansčiau, o, medikų teigimu, tokia situacija susiklosčiusi ne tik dėl to, kad stiprioji lytis daugiau stresuoja ar dirba, tiesiog jie pamiršta pasirūpinti savimi.
“Ech, pamatytumėte, kaip Italijoje moterys rūpinasi savo vyrų sveikata. Jos tiesiogine šio žodžio prasme griebia vyrus už ausų ir nutempia pas gydytojus. O kai vyksta konferencija apie prostatos vėžį, didžiąją dalį auditorijos užpildo būtent dailioji lytis. Uždavinėja klausimus specialistams, konspektuojasi ir alkūne baksnoja mylimuosius, kad šie nesnaustų, o klausytųsi, ką specialistai kalba apie jų antrąją širdį – prostatą”, – pasakoja G.Žižys.
 

Faktas:
Pirmą kartą šalyje startuoja socialinė akcija “Išsaugokime vyrus”. Nuo lapkričio 7 d. po Lietuvos regionus pradės keliauti mobili kraujo ėmimo laboratorija, kurioje bus atliekamas nemokamas prostatos specifinio antigeno (PSA) kraujo tyrimas rizikos grupės vyrams.
 

Lietuvos sveikata

Tai skauda – vyrams