Gražios kojos daugeliui moterų buvo siekiamybė nuo neatmenamų laikų. Dar labiau kojų grožiu buvo susirūpinta tuomet, kai atsirado pirmieji sijonai, 1920 metais. Tais metais sijonai dar nebuvo tokie trumpi, kokie jie tapo 1925 metais ir labiausiai paplito 1960 metais. Net nebuvo abejonių, jog sijonai dar ilgai gyvuos ne vienos merginos ar moters drabužinėje. Ir kol dizaineriai kūrė ir tobulino įvairius sijonų modelius, tol merginos ėmė vis daugiau ir daugiau dėmesio skirti savo kojų grožiui…Ypač dabar, kuomet artėja pavasaris, ne viena moteris į spintos gilumą deda per žiemą pabodusias storas kelnes ir į dienos šviesą traukia žavingus, lengvus ir ore plastančius sijonus…
Gražių kojų apibrėžtis
Gražios kojos – tai ne tos, kurios yra įdegusios nuo saulės ar soliariumo. Ne, gražios kojos – tai sveikos kojos, tokios, kuriose ne tik kad nesimato celiulito, bet ir išsiplėtusių venų. Deja, tačiau daugeliui moterų dėl gražių ir sveikų kojų reikia gerokai pasistengti. Pavyzdžiui, jog kojų oda būtų stangri, be celiulito, reikia skirti daugiau dėmesio mitybai, atsisakyti gazuotų gėrimų nuo kurių kartais atsiranda ne tik rėmuo, bet ir celiulitas. Ir, žinoma, būtinai mankštintis, daryti įvairius kojų pratimus. Ir net jei Jūsų kojos bus be celiulito, tačiau ant jų matysis išryškėjęs kapiliarų tinklas, tai jau tikrai nepuoš net labiausiai išmankštintų, raumeningų kojų. Lėtinis venų nepakankamumas vargina daugybę Lietuvos moterų, tad būtina pirmiausia pasirūpinti kojų sveikata.
Norite turėti gražias ir sveikas kojas? Štai keletas patarimų
Sportas – tai viena iš paprasčiausių prevencijos priemonių nuo kojų venų varikozės. Ar tai būtų pasivaikščiojimas, ar važinėjimas dviračiu, ar plaukimas – visa tai palankiai veikia kojų sveikatą. Ypač važiavimas dviračiu yra puikus būdas pagerinti kraujo cirkuliaciją kojose. Neturite dviračio? Ne bėda, minti dviratį galite ir vakarais, priešais televizoriaus ekraną, tiesiog iškėlę kojas, tarsi mindamos „pedalus“, taip, kaip galbūt kadais darydavote mokykloje, per fizinio lavinimo pamoką. Jei pastebėjote, jog kojų venų varikozė jau gerokai pažengusi, tuomet reikėtų ieškoti gydomųjų priemonių.
Tepalai, kurių sudėtyje yra heparino, naudojami venų ligoms gydyti, venų trombozės profilaktikai. Daugiausia heparino yra „Lioton1000“ sudėtyje. Rankomis masažuojami kojų raumenis, naudojant šį, heparino tepalą, pagerėja kraujotaka, gelis vėsina, mažina kojų sunkumo jausmą bei tinimą, maloniai kvepia ir neturėtų erzinti aplinkinių žmonių. Tad jei matote, jog atsirado pirmieji venų nepakankamumo požymiai, tokie kaip kojų skausmas, sunkumas, nuovargis, tuomet nedelskite ir imkitės gydymo priemonių, kurios padėtų išvengti vėlesnių komplikacijų.
Varikozinės venos ir skrydis lėktuvu: ką būtina žinoti?
Daugybė moterų, kurios turi išsiplėtusias venas, kartais ima nerimauti tuomet, kai jų laukia ilgas skrydis lėktuvu. Atrodo, taip ilgai planuotus atostogų džiaugsmus staiga ima temdyti kojų sveikata, mat dėl išsiplėtusių venų didėja venų trombozės rizika. Ar žinojote, jog sėdint veninės tėkmės greitis 2/3 yra mažesnis nei stovint? Tad nieko keisto, kodėl po valandos sėdėjimo padidėja kraujo klampumas ir baltymų koncentracija kraujo plazmoje. Trombozę susidaryti skatina tokie veiksniai kaip ilgai trunkantys skrydžiai daugiau nei 4val.), nejudrumas, antsvoris, amžius (vyresnio amžiaus žmonėms didėja rizika), nėštumas, kojų venų patologija, pvz., varikozė ir netgi nepakankamai išgeriamų skysčių kiekis. Tad visuomet, kai skrendate lėktuvu, pasistenkite reguliariai gerti vandenį: tokiu būdu organizmas bus nuolat papildomas skysčiais, nepatirs dehidratacijos, nesutirštės kraujas. Ir dar, skrendant lėktuvu nepamirškite karts nuo karto pajudėti, pamankštinti blauzdos raumenis, suaktyvinti kraujotaką, mūvėti elastines kojines ir, jei reikia, nepamiršti naudoti kojų tinimą sumažinančius preparatus.
Sėkmės puoselėjant gražias ir sveikas kojas!
Parengė: L.Rimgailė