Kova su antsvoriu Jungtinėse Amerikos Valstijose opi problema. Ne kartą teigta, kad didelį antsvorį turinčių asmenų sveikatos apsauga kainuoja kelis kartus brangiau nei normalaus svorio žmonių. Tuo tarpu JAV mokslininkai apskaičiavo, kad nutukę darbuotojai JAV darbdaviams kasmet kainuoja 73,1 mlrd. dolerių – daugiausia dėl to, kad darbe dažniau blogai jaučiasi arba būna mažiau darbingi dėl sveikatos problemų. 

 

Praranda tūkstančius

Pacientai netelpa į lovas
Panašią problemą kelia ir Didžiosios Britanijos mokslininkai, o jiems antrina ir medikai. Nes dėl vis augančio nutukusių žmonių skaičiaus ligoninės privalo samdyti daugiau personalo. Maža to – atnaujinti inventorių, pavyzdžiui, lovas, nes didelė dalis antsvorį turinčių arba nutukusių asmenų į jas tiesiog netelpa.
Aštuonis dešrainius pusryčiams suraitantis 42-ių britas Keitas Martinas buvo pripažintas sunkiausiu žmogumi planetoje. Beveik 368 kg sveriantis vyras juda lovoje ant ratukų, o jo aptarnavimui reikia net 18 medicinos, slaugos ir socialinių darbuotojų būrio.
Kad nejudantį sunkiasvorį nugabentų į netoli jo namų Harlesdene (Šiaurės Vakarų Londonas) esančią ligoninę, jį pakelti turi 8 greitosios medicininės pagalbos ekipažo vyrai. O į ligoninę važiuoti prireikia dažnai. Beje, tai – vienintelė priežastis per pastaruosius 10 metų, dėl kurios ligonis palieka kalėjimu tapusį savo guolį.
Vyriškį dukart per dieną lanko keturi socialiniai darbuotojai. Keturios slaugės triskart per savaitę ateina K.Martino numaudyti ir įvertinti jo sveikatos būklės – milžiniškas svoris nepaprastai smarkiai apkrauna širdį ir kitus vidaus organus. Medikai tvirtina, jog norint atlikti skrandžio suveržimo (angl. – „gastric band“) operaciją, pirmiausia yra būtina, jog pacientas numestų bent pusę savo svorio. Tiesa tokiam žingsniui nesiryžta ir pats pacientas, nes jam gerai taip, kaip yra.

Sulieknėti trukdo smegenys
Naujas tyrimas parodė, kad maisto vaizdas įjungia tam tikras skirtingas smegenų dalis. Todėl nutukusiems žmonėms, net tada, kai protas žino, jog kūnas nėra alkanas, smegenys elgiasi taip lyg būtų priešingai. Tai reiškia, kad kai nutukę žmonės stengiasi mesti svorį, jiems gali nepavykti, nes neuroniniai centrai vis liepia jiems valgyti. Normalaus svorio žmonėms pavalgius gliukozės kiekis kraujyje atsistato ir tai yra ženklas smegenims, jog kūnui šiuo metu daugiau nebereikia kalorijų. Nutukusiems žmonėms šis ryšys neveikia. Net tada, kai žmogus ką tik pavalgė, vėl pamačius kaloringą maistą, atsiranda alkio jausmas, nepaisant cukraus kiekio kraujyje.
Šis naujas atradimas, atliktas pasitelkus smegenų skanavimą, Kalifornijos universitete. Tyrimo autorė Eliza Epel sako, kad tyrimo medžiaga gali paaiškinti kai kurių nutukusių žmonių potraukį valgyti, nepaisant jau suvalgyto maisto kiekio.
Robertas Šervinas iš Jeilo universiteto sako, kad įdomiausia tyrimo dalis yra ta, kad nutukusių žmonių smegenys bent kiek sumažėjus gliukozės kiekiui kraujyje, išjungia tas sritis, kurios atsakingos už žmogaus valią, o tuo metu viršų ima skatinančios valgyti smegenų sritys. Tai leidžia manyti, kad būtent smegenų veikla nulemia tukimą.

Tarp kitko:

35,7 proc. suaugusiųjų ir 16,9 proc. vaikų yra nutukę, – tokius JAV federalinių ligų kontrolės ir prevencijos centro surinktus duomenis skelbia “The Journal of the American Medical Association”. JAV sveikatos apsaugos sistema yra pati brangiausia pasaulyje sistema – 2011 metais jai skirta 2,6 trilijono dolerių, arba 17,9 proc. bendrojo nacionalinio produkto. Vienam asmeniui skirta  8402 doleriai,  o tai daugiau nei dvigubai viršija 15 turtingiausių pasaulio šalių išleidžiamą sumą.

JAV tyrėjai apskaičiavo, kad už lėšas, kurios prarandamos dėl nutukusių žmonių sveikatos sutrikimų, būtų galima nusamdyti 1,8 mln. darbuotojų, per metus uždirbančių 42 tūkst. dolerių (maždaug vidutinę JAV darbuotojo metinę algą)

Parengė Inga Markeliūtė

Lietuvos sveikata