Spalinės

Pagal ką galima spręsti, kad vaikas turi kirmėlių? Ar tikrai vaistų nuo
kirmėlių galima vaikui duoti profilaktiškai?
Monika

Vilniaus Antakalnio poliklinikos vaikų ligų gydytoja
Nijolė Saniukienė:

– Virškinimo trakte parazituojančios kirmėlės ar jų lervos – dažna vaikučių
problema. Labiausiai paplitusios spalinės, kuriomis užsikrėtę būna iki 20 proc.
vaikų.

Ilgą laiką turintis spalinių vaikas gali nieko nejausti. Kiek vėliau jis ima
skųstis naktiniu išangės niežėjimu, būna dirglumu, jį gali kamuoti nemiga,
nuovargis. Sunkiais atvejais gali atsirasti naktinis šlapimo nelaikymas. Nakties
metu nesąmoningai kasantis išangę ir tarpvietę galima pažeisti odos vientisumą,
todėl gali prisidėti infekcija.

Dažnai turintis kirmėlių vaikas naktimis “griežia” dantimis. Mergaitėms gali
būti makšties sudirginimo arba net uždegimo simptomai. Užkratas plinta per
rankas, pernešant spalinių kiaušinėlius nuo išangės ant aplinkos daiktų
patalynės, žaislų, rūbų, baldų, nuo kurių juos “pasiima” kiti šeimos nariai ar
žmonės. Apsikrėsti galima ir pakartotinai, kai užkratas pernešamas per nešvarias
rankas į to paties žmogaus burną. Ši liga lengvai plinta šeimose, kolektyvuose.
Užkratas ant aplinkos daiktų kambario temperatūroje gali išbūti iki 3 savaičių.

Dar vienas dažnas kirmėlių sukeltas susirgimas – askaridozė. Tai taip pat
“nešvarių” rankų liga. Ši infekcija tiesiogiai neperduodama vieno asmens kitam,
nes kiaušinėliai turi pabūti žemėje apie 3 savaites ir tik po to užkratas plinta
per maistą ar vandenį. Liga gali tūnoti žmogaus organizme metų metus.

Keletas suaugusių parazitų virškinimo trakte nesukelia jokių požymių, bet jei
patenka didelis parazitų kiekis, gali atsirasti požymiai panašūs į opaligės
simptomus.Suaugę parazitai gali būti iškosėti, išvemti ar pasišalinti per išangę.

Mamytės pavasarį ir vasarą dažnai profilaktiškai gydo vaikus nuo kirminų. Tačiau
kadangi vaistai yra toksiški, jie neretai sukelia pykinimą, galvos skausmus,
svaigimą, kartais vėmimą, prarandamas apetitas. Kirminų nustatymas išmatose nėra
vaikučius gąsdinantis tyrimas, todėl prieš gydymą įsitikinkite, ar jis būtinas.
Be abejo, visada yra atvejų, kai liga įtariama, bet tyrimai kirminų nenurodo,
tada pasitarkite su gydytoju. Lengvos infekcijos gydomos vienkartiniu vaistų
sugirdymu, o sudėtingesniais atvejais gali būti reikalingas 2-3 dienų gydymo
kursas.