Paauglių nėštumas

Viena aktualiausių paauglių sveikatos problemų pasaulyje yra mergaičių ankstyvasis nėštumas ir gimdymas, kurie dažniausiai būna neplanuoti ir nepageidaujami. Ankstyvasis gimdymas, abortas ir lytiniu būdu plintančios ligos turi įtakos paauglių sveikatai, psichosocialinei raidai ir ekonominei šalies gerovei. Paauglių nėštumas yra susiję su blogesniais gimdymo rezultatais, didesne priešlaikinio gimdymo tikimybe, mažu naujagimio svoriu ir mirtingumu. Pasaulyje kasmet gimdo apie 16 mln. paauglių iki 19 metų, iš jų 1 mln. – 12–15 metų. Dauguma gimdymų registruota besivystančiose šalyse. Kasmet pasaulyje paauglėms atliekama 5 mln. abortų.

Kas turi įtakos didėjančiam paauglių nėštumų ir abortų skaičiui? Manoma, kad pagrindiniai rizikos veiksniai yra socialiniai ir ekonominiai: mažos šeimos pajamos, žemas išsilavinimas, lytinio švietimo stoka, nedarbas, ankstyvasis seksualinis gyvenimas, nesaugūs lytiniai santykiai, žalingi įpročiai (tabako, alkoholio, narkotinių medžiagų vartojimas) ir rizikingas elgesys. Kuo žemesnis socialinis ir ekonominis lygis, tuo didesnė ankstyvojo nėštumo rizika, kuo jaunesnis gimdyvės amžius, tuo blogesnės gimdymo išeitys [1]. Pagrindiniai veiksniai, turintys įtakos blogoms gimdymo baigtims, yra: biologiniai paauglių organizmo ypatumai, vis dar vykstantis jaunų merginų augimas ir genitalijų formavimasis, trumpas gimdos kaklelio ilgis, mažas kūno masės indeksas ir necentralizuotas riebalų pasiskirstymas. Nėščioms paauglėms yra didesnė priešlaikinio gimdymo, preeklampsijos, eklampsijos, šlapimo takų infekcijos, anemijos, depresijos pagimdžius, ankstyvos mirties rizika. Nėštumo metu dėl besitęsiančio augimo paauglių mitybos poreikiai yra skirtingi, todėl dažnai motinos ir vaisiaus poreikiai nėra patenkinami. Pasireiškia maistinių medžiagų konkurencija tarp motinos ir vaisiaus. Dėl nepakankamo maistinių medžiagų prieinamumo ir / ar placentos nepakankamumo vaisiui didėja intrauterininio augimo sulėtėjimo rizika, infekcijos, mažo gimimo svorio, didesnio perinatalinio mirtingumo rizika, todėl vaikas ateityje gali turėti elgesio ir pažinimo problemų, būti žemesnio intelekto ir išsilavinimo, turėti priklausomybę nuo alkoholio ir narkotinių medžiagų, didesnę ankstyvojo nėštumo riziką [2]. Remiantis literatūros duomenimis, daugiavaisis nėštumas yra 3 kartus dažnesnis tarp juodosios rasės paauglių, kaip spėjama, dėl didesnio pirminio folikulus stimuliuojančio hormono io. Esant daugiavaisiam nėštumui, nėštumo ir gimdymo komplikacijų skaičius daug didesnis, palyginti su vienvaisio nėštumo atveju, o priešlaikinio gimdymo tikimybė padidėja iki 81 proc. Ilgalaikiai ankstyvojo paauglių nėštumo padariniai yra nepabaigta mokykla, nekvalifikuotas darbas, didesnis socialinės pagalbos poreikis, pakartotini neplanuoti nėštumai. Apie 60 proc. paauglių nebaigia mokyklos ir tik 3 proc. jų baigia aukštuosius mokslus iki 30 metų.

Remiantis Lietuvos registro 2014 metų duomenimis, jaunesnių nei 18 metų gimdyvių skaičius siekė 297, tai sudarė 1,1 proc. visų gimdymų Lietuvoje. Iš jų 0,2 proc. (43) gimdė iki 16 metų, 0,9 proc. (254) – 16–17 metų. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos 2010–2014 metų paauglių gimdymų duomenų analizinė parodė, kad statistiškai reikšmingai nėštumo ir gimdymo komplikacijų buvo daugiau tarp paauglių, palyginti su pilnamečių gimdyvių rezultatais, daugiau buvo priešlaikinių gimdymų, perinatalinių mirčių ir mažo svorio naujagimių [4].

Kalbant apie lytiniu būdu tarp paauglių plintančias ligas, remiantis Ligos kontrolės centro atliktų tyrimų duomenimis, nustatyta, kad apie 18,3 proc. seksualiai aktyvių merginų nuo 14 iki 19 metų yra užsikrėtusios mažiausiai vienu iš 23 žmogaus papilomos viruso (ŽPV) tipų, galinčių sukelti genitalijų karpas. Paauglės dažniausiai pastoja per 6 mėnesius nuo pirmų lytinių santykių pradžios, tačiau nėra nustatyto ryšio tarp ŽPV ir persileidimo, priešlaikinio gimdymo ar kitų nėštumo komplikacijų. Dėl lytinių organų karpų gimdymo metu yra tikimybė, kad maždaug 1 iš 400 kūdikių gali išsivystyti burnos gleivinės papilomatozė. Retais atvejais 6 ir 11 ŽPV tipas gali sukelti kvėpavimo takų papilomatozę kūdikiams ir vaikams, nors perdavimo būdas (t. y. transplacentinis, perinatalinis ar postnatalinis) nėra visiškai aiškus. Kokia turėtų būti pasirinka nėščiosios gydymo taktika? Nėštumo metu karpų dydis ir skaičius gali padidėti. Gydymo taktika labai priklauso nuo anatominės karpų lokalizacijos, jų dydžio, skaičiaus, santykio su makštimi ir karpų morfologijos. Po gimdymo labai tikėtina spontaninė genitalijų karpų regresija. Jei karpos neregresuoja, po gimdymo galima skirti monoterapiją podofilotoksinu, imikvimodo 5 proc. kremu arba krioterapiją. Dideles karpas prieš numatomą gimdymo terminą rekomenduojama pašalinti. Pirmo pasirinkimo gimdymo būdas yra gimdymas natūraliais gimdymo takais. Cezario pjūvio operacija (CPO) neindikuotina siekiant išvengti ŽPV infekcijos perdavimo naujagimiui. Paauglėms, turinčioms anogenitalinių karpų ir esant pilnai gimdymo takų obstrukcijai karpomis arba tikintis gausaus kraujavimo gimdymo metu, indikuotina atlikti CPO.

Labai svarbi paauglių nėštumo priežiūra, socialinė ir psichologinė parama, tinkama mityba. Paauglių nėštumas ir gimdymas nuo suaugusių moterų skiriasi. Mažojo dubens pasiruošimas gimdymui priklauso nuo menarchės pradžios ir pastojimo laiko. Paauglystėje dubens formavimasis dar nėra pasibaigęs, akušerinis dubuo yra mažos talpos, skersai susiaurėjęs – antropoidinio tipo. Vis dar augančių nėščių paauglių kaulų mineralų tankio sumažėjimas 3 kartus didesnis nei suaugusių gimdyvių. Tarp nėščių paauglių osteopenija yra gana dažnas reiškinys [3]. Gimdymas yra lėtesnis, oksitocino poreikis gimdymo metu yra dažnesnis. Paauglių nėštumas turėtų būti vertinamas kaip didelės rizikos nėštumas. Nėštumą turėtų prižiūri gydytojas akušeris ginekologas. Gimdyti nėščia paauglė turėtų trečio lygio ligoninėje. Svarbu, kad pacientę stebėtų multidisciplininė komanda, būtų teikiama tinkama psichologinė ir socialinė parama.

Greitas pakartotinas paauglių nėštumas (per 2 metus) nustatomas 35 proc. atvejų. Daugiau nei pusė tokių nėštumų vėl yra neplanuoti [5]. Taigi dar nėštumo metu svarbu paauglei suteikti aiškią ir išsamią informaciją apie saugią ir efektyvią kontracepciją po gimdymo.

Pasaulio sveikatos organizacija deda daug pastangų, kad sumažintų nėščių paauglių skaičių. Vienas svarbiausių paauglių nėštumo prevencijos veiksnių yra sveikatos suvokimo ir lytiškumo ugdymas mokykloje ir šeimoje.

 

Literatūra:

1. BMJ2014; 349 doi: https://doi.org/10.1136/bmj.g5887 (Published 15 October 2014).

2. Joanne Muter. The impact of uterine immaturity on obstetrical syndromes during adolescence Ivo Brosens, American Journal of Obstetrics & Gynecology MONTH 2017.

3. Altchek A, Deligdish L. Pediatric Adolescent and Young Adult Gynecology, Wiley-Blackwell, Chichester, UK, 2009.

4. Machtejevienė E, Vitkauskaitė A., Darginavičiūtė J. Lithuanian University of Health Sciences Dept. Of Obstetrics and Gynecology Fetal Medicine Center. EURAPAG 2017, Vilnius.

5. https://www.acog.org/-/media/Committee-Opinions/Committee-on-Adolescent-Health-Care/co699.pdf?dmc=1&ts=20170619T1410520312.