Burnos opelės arba žaizdelės -ką daryti ?

Aftinis stomatitas yra vienas iš dažniausiai pasitaikančių burnos gleivinės pažeidimų tipų. Jis gali gerokai apkartinti kasdienybę. Sergant šia liga atsiranda daugiau ar mažiau opelių. Burnos opelės arba žaizdelės (dar kitaip žinomos kaip aftinės opos) gali trukdyti valgyti, gerti, kalbėti ir valytis dantis, mat net 1-2 mm skersmens burnos ertmės pažeidimai gali būti lydimi gana stipraus skausmo, trukdančio pilnavertiškai mėgautis visais gyvenimo teikiamais malonumais. Dažnai pasikartojantis opų susiformavimas žmogui atneša ne tik fizinių, bet ir emocinių kančių, tad problemą spręsti būtina.

Aftinį stomatitą atpažinti galima pagal ant vidinės skuostų pusės, vidinės lūpų pusės, dantenų ar liežuvio susiformuojančią vieną ar kelias opeles, kurios sudaro žaizdų grupelę. Šios žaizdelės paprastai yra gana skausmingos ir linkusios apsunkinti ne tik kramtymą, bet ir rijimą. Jų forma dažniausiai būna apvali arba ovali, viduriukas – balkšvas, baltas arba gelsvas, o krašteliai paprastai yra raudonos spalvos. Pacientas be opų skausmo ir burnos perštėjimo gali jausti ir bendrą negalavimą: silpnumą, galvos skausmą, karščiavimą. Be to gali padidėti seilių gamyba, dingti apetitas, sutrikti miegas, kraujuoti dantenos, padidėti limfmazgiai. Šie simptomai gali būti būdingi ir kitoms ligoms, tad labai svarbu teisingai diagnozuoti būtent aftinį stomatitą. Tai padaryti gali gydytojas, išsamiai apklausęs ir apžiūrėjęs pacientą bei atlikęs tam tikrus tyrimus.

Tokių burnos opelių atsiradimo priežasčių yra daugybė: nuo nepilnavertės mitybos, kurioje trūksta tam tikrų vitaminų, virusinės ar bakterinės kilmės infekcijos, mechaninių, cheminių ar terminių burnos gleivinės vientisumo pažeidimų (susižeidus dantų šepetėliu, įsikandus ar nusideginus karštu gėrimu), nepakankamos ar neteisingos burnos higienos iki ilgą laiką patiriamo streso (ilgalaikės nervinės įtampos) poveikio, įvairių genetinių, onkologinių ar alerginių ligų bei imunodeficito pasireiškimo būtent burnoje atsirandančiomis skausmingomis ir sunkiai gyjančiomis opelėmis. Aftinių opų atsirasti gali netgi nuo pervargimo ar išsekimo – daug besimokantys, dirbantys ir per mažai sau laiko skiriantys žmonės dažnai skundžiasi burnos žaizdelėmis.

Aftinis stomatitas gali kamuoti ir vaikus, ir paauglius, ir suaugusius ir senyvo amžiaus asmenis. Tai nemalonus ir gyvenimo kokybę reikšmingai trikdantis sveikatos sutrikimas, kurio priežasčių ieškoti reikėtų nedelsiant. Pavyzdžiui, pažengusi ligos forma gali priversti asmenį visiškai atsisakyti maisto dėl baimės, kad ir vėl labai skaudės valgant. Tai itin žalinga mažiems vaikams ir daug besimokantiems paaugliams ar lėtinėmis ligomis bei nusilpusį imunitetą turintiems asmenims, mat nepakankama mityba gali dar labiau paaštrinti ligos eigą ir prisidėti prie lėtesnio gijimo proceso.

Paprastai burnos žaizdelių gijimas trunka vieną ar dvi savaites. Žinoma, gijimas priklauso ir nuo burnos higienos, aplinkos poveikio. Pavyzdžiui, jei valgomas labai aštrus ar rūgštus maistas, naudojami agresyvios sudėties burnos skalavimo skysčiai su alkoholiu, geriami labai karšti gėrimai, tuomet audiniai gali būti papildomai pažeidžiami ir gijimo procesas pasunkėja. Mažesnės opos užgyja nepakeisdamos burnos gleivinės išvaizdos, o didesnės opos gali gyti net keletą mėnesių ir palikti randų. Gydant aftines opas stengiamasi malšinti nemalonius simptomus, pagreitinti jų gijimo procesą ir pasirūpinti, kad jų susiformavimas neatsinaujintų (to siekiama taikant profilaktines priemones, pavyzdžiui, stiprinant imunitetą).

Anaftin produktų šeima gali padėti malšinti burnos opų sukeliamą skausmą ir pagreitinti natūralų jų gijimo procesą. Tai unikalios sudėties medicinos priemonės, kurių formą pasirinkti galima pagal burnos gleivinės pažeidimo tipą:

  • Anaftin burnos skalavimo skystis daugeliu atvejų rekomenduojamas esant dauginėms aftoms;
  • Anaftin purškalą galima purkšti tiesiai ant pažeistos vietos;
  • Anaftin gelis rekomenduojamas esant nedidelėms žaizdelėms, kurias lengva pasiekti, nes gelio galima tiksliai užtepti.

Kiekvienas pacientas gali pasirinkti jam tinkamiausią ir patogiausią Anaftin formą. Dėl ilgiau nei dvi savaites negyjančių opų būtina kreiptis į gydytojus.