Venų varikozė vyrams

Kokie veiksniai kenkia vyrų kojų kraujotakos kokybei?

Venų ligos pasireiškia vyrams, turintiems paveldimą polinkį į giliųjų arba paviršinių venų vožtuvų silpnumą ir nesandarumą.

Venų uždegimų procesas paspartėja, jei vyrai leidžia  alkoholiui ir tabakui užvaldyti organizmą. Alkoholis naikina visus žmogaus kūno organus, taip pat silpnina kraujagyslių sieneles. Esant toksiškam poveikiui, stringa kraujo tekėjimas  apatinėse galūnėse, tuomet mėlynai-violetinio atspalvio kojų venos išsiveržia virš odos paviršiaus. Vyrai uždegimo vietose  jaučia skausmą, kojų pirštų  nutirpimą, odos dilgčiojimą. Vaikščiojimas ir vertikali padėtis vargina.

Kraujas turi laisvai judėti  kraujagyslėmis ir pernešti maistines medžiagas į audinius. Kraujo sutirštėjimas yra viena  iš varikozės vystymosi priežasčių vyrų kojų kraujagyslėse. Kraujo sutirštėjimas nulemia lengvesnį krešulių susidarymą, o šie gali užkimšti venų ar arterijų kraujotaką ir sukelti insultą ar širdies infarktą.

Be to, dažnai vyrai nemėgsta gerti vandens. Rezultate organizmui trūksta skysčių. Esant skysčių trūkumui, apatinių galūnių venose kyla kraujo stagnacijos procesai. Siauros kraujagyslės nėra aprūpinamos deguonimi, atsiranda tromboflebito grėsmė. Kojose vargina sunkumo pojūtis, išryškėja varikoziniai mazgeliai. Ypač kenčia vyrai, gyvenantys nejudriai, sergantys širdies ligomis,  diabetu. Tuomet jie pastoviai jaučia  mieguistumą, nuovargį.

Siekiant užkirsti kelią varikozei, gydytojai rekomenduoja išgerti per dieną 2 litrus šiek tiek sūdyto vandens.

Nutukimas ženkliai skatina išsiplėtusių venų vystymąsi. Vyrų pomėgis maitintis genetiškai modifikuotais maisto produktais, trans riebalais bei cukrumi gardintais patiekalais, daržovių bei vaisių vartojimo stoka sukelia augalinių elementų, reikalingų venų sienelių elastingumui palaikyti, stygių. Periferinių kraujagyslių ligos, tokios kaip aterosklerozė (vyrai serga dažniau nei moterys)  lemia  venų sienelių  apnašas, kurios laikui bėgant kietėja, virsdamos venų užkalkėjimais. Aterosklerozę  sąlygoja  rūkymas,  padidėjęs „blogojo“ cholesterolio kiekis, antsvoris ir nejudrus gyvenimo būdas.

Geležis, vitaminas B12, folio rūgštis – tai yra tie mikroelementai ir vitaminai, kurie gali padėti sumažinti varikozinių venų atsiradimą. Vadinasi, neišbraukite iš savo mitybos raciono mėsos, žuvies, riešutų, daržovių ir vaisių – produktų, kurie yra subalansuotos ir sveikos mitybos pagrindas.

Daugelis vyrų mėgsta sportą. Judėjimas aktyviai kraujotakai būtinas! Tačiau net ir nedidelis kojų traumavimas treniruočių metu gali sukelti kraujagyslių ligas. Venų nepakankamumo priežastys yra susijusios su reguliariu ir dažnu sportavimu tokiais treniruokliais kaip bėgimo takelis ir elipsoidas. Šiuo atveju krūvis  kojų kraujagyslėms padidėja daug kartų, venų kraujagyslių sienelėse atsiranda neigiamų pokyčių.

Pagrindinės išsiplėtusių venų ligų stadijos

  1. Smulkių kraujagyslių – kapiliarų išryškėjimas.
  2. Poodinių stambių venų mazgų išsišokimas.
  3. Ilgiau pastovėjus ar pasėdėjus vakarais pasireiškiantis kojų tinimas.
  4. Kojų audinių mitybos sutrikimai, blauzdos audinių sukietėjimas, odos spalvos pokyčiai (rudos dėmės), odos uždegimas – dermatitas.
  5. Trofinės opos susidarymas.
  6. Atviros, sunkiai gyjančios opos.

Sunkiausia venų varikozės diagnozavimo stadija yra pirmoji (ankstyvoji ligos stadija), nes nėra klinikinių simptomų. Savarankiškas gydymas tokiais atvejais yra neveiksmingas ir gali neigiamai paveikti žmogaus sveikatą. Tik specialistas flebologas pajėgus tinkamai diagnozuoti ligą ir skirti gydymą specialiais metodais.

Tokios palaikomosios priemonės kaip kojų masažas, elastinės kojinės, tepalai, kojų pakėlimas ir kt. – yra  profilaktinės ir būtinos priemonės pirmaisiais ligos etapais, galinčios sulėtinti, ar net užkirsti patologinį procesą.

Siekiant išvengti ligos ar jos progresavimo, plačiai naudojami heparino tepalai. Vienas iš populiariausių ir didžiausią heparino koncentraciją turintis gelis Lioton 1000.  Jis paruoštas gelio pavidalu, tinkamu tepti odą. Vartojant pažeistoje vietoje heparinas apsaugo nuo kraujo krešulių susidarymo paviršinėse venose, gerina vietinę mikrocirkuliaciją (kraujotaką smulkiosiose kraujagyslėse) ir mažina patinimą.

Išsiplėtusios, po oda gerai matomos venos, mazgelius ar maišelius primenantys dariniai rodo, kad venų varikozė jau pasiekė trečiąją stadiją. Tai reiškia, kad sutriko veninė kraujotaka, kraujas grįžta į širdį lėčiau, nepakankamu kiekiu ar ima tekėti atgal,  formuojasi stazė (kraujo sąstovis). Šiuo atveju specialistai rekomenduoja imtis kardinalių priemonių. 

Autorius: Liudmila Varanavičienė.