+0
-2
-2
Neįprastas skonis burnoje? Specialistai rekomenduoja nedelsti!

Kartus skonis burnoje

Signalizuoja apie virškinimo sistemos problemas – būtent tulžies takų, tulžies pūslės ir kepenų. Šiems organams veikiant įprastai, tulžis netrukdomai patenka į dvylikapirštę žarną. Bet esant sutrikimams,  užsilaiko. Kyla tulžies pūslės uždegimo – cholecistitas ir net tulžies pūslės akmenligės pavojus. Šiuo atveju kartų skonį gali lydėti skausmai po dešiniaisiais šonkauliais ir pykinimas. Kartumas burnoje gali pasireikšti dėl ilgalaikio tam tikrų vaistų vartojimo – antibiotikų, hormoninių, nuo alergijos.

Kaip elgtis? Norėdami patikrinti kepenų ir tulžies pūslės būklę, atlikite pilvo organų echoskopiją ir biocheminę kraujo kepenų fermentų analizę. Laikykitės dietos: pašalinkite iš raciono riebų, keptą, marinuotą ir aštrų maistą. Pasitarkite su gastroenterologu apie specialių vaistų- hepatoprotektorių- vartojimą . Jie apsaugo kepenis nuo toksinių medžiagų ir didina jų ląstelių aktyvumą.

Saldus skonis burnoje

Skelbia užuominas apie angliavandenių apykaitos sutrikimą ir diabeto vystymąsi. Kai padidėja cukraus kiekis kraujyje ir limfiniuose skysčiuose, seilės palaipsniui tampa saldžios. Dažniausiai  pažeidimas pasireiškia žmonėms su genetiniu polinkiu susirgti diabetu, taip pat persirgusiems kasos uždegimu – pankreatitu.

Kaip elgtis? Norėdami patikslinti diagnozę, atlikite taip  vadinamą gliukozės toleravimo tyrimą. Analizė parodys, kaip gerai jūsų organizmas susidoroja su cukraus pertekliumi. Jei yra sutrikimų, kreipkitės į endokrinologą. Jums gali būti paskirti vaistai, padedantys sumažinti cukraus kiekį kraujyje. Be to, turite laikytis diabetikų dietos. Išbraukite iš dietos viską, kas saldu ir iš miltų. Vietoj rafinuoto cukraus vartokite cukraus pakaitalus. Renkantis produktus, sutelkite dėmesį į angliavandenių kiekį – jis turėtų būti minimalus.

Sūrus skonis burnoje

Tai pirmas dehidratacijos ženklas. Kai žmogus mažai geria vandens arba vartoja diuretikus, skysčiai organizme sutirštėja. Tas pats vyksta su seilėmis – jose kaupiasi sūrus natrio chloridas. Arba galbūt jūs tiesiog valgote per daug sūrų maistą – traškučius, krekerius, sūrias lazdeles? Ir kūnas jums sako : „pakankamai, gana”?

Kaip elgtis? Jei problema yra susijusi su dehidratacija, gerkite bent 1,5-2 litrus švaraus vandens per dieną, o karštu oru – papildomai 1 litrą. Tuo pačiu metu atsisakykite alkoholio, įskaitant alų. Negerkite kavos, arbatos, energinių gėrimų ir lieknėjimą skatinančių kokteilių. Visi šie gėrimai turi diuretinių savybių.  Labai dažnas sūrus skonis atsiranda, kai užsikemša seilių liaukos. Tuomet jums reikės aplankyti stomatologą.

Rūgštus skonis burnoje

Įspėja apie padidėjusį skrandžio sulčių rūgštingumą. Paprastai šis biologinis skystis yra reikalingas virškinimui. Tačiau piktnaudžiaujant aštriu, keptu, rūkytu maistu, esant stresui, rūgšties pradeda gamintis per daug. Ir tada rūgštis griaužia  skrandžio ir stemplės gleivinę, sukelia šių organų uždegimą – gastritą, ezofagitą, erozijas ir opas. Padidėjusį rūgštinumą rekomenduojama malšinti Raniberl, kuris užtikrina rėmens sukelto skausmą numalšinimą. Diagnozė yra beveik akivaizdi, jei rūgšties skonis sustiprėja naktį ir rytais arba aktyvių fizinių pratimų metu. Taip pat šį jausmą lydi sunkumas ir skausmas krūtinėje, rėmuo ir raugėjimas.

Kaip elgtis? Norėdami išsiaiškinti situaciją, patikrinkite skrandžio rūgštingumo lygį ir atlikite gastroskopiją.

Metalo skonis burnoje

Dažniausiai pasireiškia kraujuojant iš dantenų, nes kraujas dažnai turi „geležinį” skonį. Ši problema atsiranda esant uždegimui burnos ertmėje, audinių pažeidimui kabėmis, dantų plokštelėmis ir protezais. Tačiau mažai tikėtina, kad problemą išspręsite be odontologų pagalbos. Šie pasiūlys profesionalią burnos ertmės higieną bei parinks antiseptikais. Be to, keisto skonio šaltinis gali būti geležies perteklius kraujyje-  jei vartojate vaistus nuo anemijos, geriate daug geležimi prisotinto vandens. Hemoglobino kiekį  padės nustatyti kraujo tyrimas. Tačiau labiausiai pavojinga šio skonio priežastis yra apsinuodijimas sunkiaisiais metalais, ypač gyvsidabriu. Pamąstykite, ar nesudaužėte termometro, ar neįkvėpėte gyvsidabrio garų? Gal dirbate kenksmingoje gamyboje?

Kaip elgtis? Išvalykite organizmą gydytojų paskirtais medikamentiniais preparatais.  Ir nepamirškite, kad vaisingo amžiaus moterims kontaktuoti su kenksmingomis medžiagomis yra griežtai draudžiama. Medžiagos kaupiasi organizme  ir sukelia genų mutacijas.

Muilo skonis burnoje

Paprastai  priežastis yra išorinė: naudojama per daug sintetinių indų ploviklių. Deja, nė viena medžiaga pilnai nenuplaunama vandeniu, ypač šaltu. Chemija organizme palaipsniui kaupiasi. Todėl maistas skleidžia muilo skonį, o po valgio jaučiamas muilo poskonis.

Kaip elgtis? Receptas yra tik vienas – pakeisti indų ploviklį patikima medžiaga- soda. Priešingu atveju, laikui bėgant, jūs rizikuojate sveikatos sutrikimais. Organizmas, pripratęs prie chemijos, silpnina imunitetą. Dėl to didėja polinkis į infekcijas ir net onkologiją.

Puvimo skonis burnoje

Priešingai nusistovėjusiai nuomonei, kaltas ne kariesas, o periodonto ligos. Maisto dalelės, patenkančios į dantenas, pūva  ir sukelia nemalonų kvapą. Deja, ne visada įmanoma pašalinti šias sankaupas patiems, naudojant dantų siūlą ir skalavimo skystį. Reikalinga profesionali burnos higiena. Be to, puvimo skonis atsiranda esant lėtinėmis LOR ir bronchų ligomis – bakteriniam ar grybeliniam sinusitui, anginai ar bronchitui.

Kaip elgtis? Aplankykite otorinolaringologą ir pulmonologą, atlikite rentgeno tyrimus  nosies sinusams ir plaučiams, atlikite kraujo tyrimus. Specialistai ras problemos šaltinį ir paskirs vaistus.

Parengė: L.Varanavičienė