+4
-0
+4
18 patarimų, kaip apsisaugoti nuo pavasarinės grėsmės – alergijos

Jei kiekvieną pavasarį jaučiate akių niežėjimą, čiaudėjote ir kenčiate nuo slogos – susirūpinkite savo sveikata, nes tai pavasarinės alergijos simptomai. Pavasario polinozė (šienligė) yra sezoninė alerginė uždegiminė liga, kurią sukelia augalų žiedadulkės. Gausiai žydint augalams, žiedadulkės iš aplinkos patenka į žmogaus burnos, nosies ir burnos gleivinę, nuslenka į bronchus. Jautrių žmonių imuninė sistema netinkamai reaguoja į svetimkūnius, sukeldama alergines reakcijas.

Sloga, nosies užgulimas, ašarojimas, akių niežulys, veido ir kūno patinimas, odos bėrimai yra pavasarinės polinozės požymiai. Alergijos tyrimai ir alergijos gydymas – neišvengiama būtinybė kenčiantiems minėtus simptomus. Sveikiau jaustis augalų žydėjimo laikotarpiu pagelbės šie patarimai:

1.Sausų vėjuotų dienų metu pasistenkite likti namuose. Šiuo oru žiedadulkės  labiausiai užteršia aplinką. Priešingai, po lietaus jų lieka daug mažiau, todėl tai geriausias laikas vaikščioti lauke.

2.Išeidami į lauką, užsidėkite saulės akinius. Tai iš dalies  apsaugos akių gleivinę nuo dirginančių žiedadulkių.

3.Aktyvaus žydėjimo laikotarpiu stenkitės neišvykti iš miesto, nes  augalų ir medžių žiedadulkių koncentracija užmiestyje yra daug didesnė. Be to, mėgėjams dirbti sodo ar daržo lysvėse,  rekomenduojama atidėti šiuos užsiėmimus iki alergizuojančių augalų žydėjimo  pabaigos.

4.Grįžę namo, gatvės drabužius, jei nėra galimybės dažnai skalbti,  išneškite kuo toliau. Ant jų lieka mažiausios žiedadulkių dalelės, sukeliančios alergijas.

5.Džiovinkite išplautus drabužius namuose. Lauke gali nusėsti žydinčių augalų žiedadulkių. Jums kils alergija, kai drabužius apsivilksite.

6.Prieš eidami miegoti (ar tik grįžę iš lauko), nusiprauskite  duše ir išplaukite galvą. Tai išvalys jūsų odą ir plaukus nuo alergenų, prilipusių dienos eigoje. Tuomet naktiniai alergijos priepuoliai smarkiai sumažės.

7.Miegokite užvertais langais.

8.Kelionės metu uždarykite automobilio langus, ypač už miesto ribų.

9.Naudokitės oro kondicionieriumi automobilyje ir namuose. Pasirinkite specialius oro filtrus, kurie sulaiko alergenus.

10.Reguliariai atlikite namų valymą, surinkdami dulkes dulkių siurbliu (yra antialerginiai HEPA filtrai).

11.Stebėkite naminius gyvūnėlius. Jei leisite jiems vaikščioti lauke, žiedadulkės  kaupsis ant vilnos ir bus įneštos į namus.

12.Plaukite nosies ertmę  fiziologiniu tirpalu arba distiliuotu vandeniu. O dar paprasčiau- naudokite Quixx Soft – natūralų izotoninį nosies purškalą, kuriame yra vandenyno vandens, turinčio vertingų mineralų ir mikroelementų bei alavijo ekstrakto. Druskų koncentracija jame yra tokia pat, kaip ir natūrali koncentracija organizme, todėl purškalas švelniai veiks jūsų nosį.  Tai palengvins nosies užgulimą ir tiesiogiai išplaus alergenus ir gleives.

13.Venkite psicho-emocinio ir sunkaus fizinio krūvio. Stiprinkite imuninę sistemą.

14.Jei įmanoma, keliaukite į klimato zoną su kitu žiedadulkių kalendoriumi, prie jūros arba į kalnus, kur žiedadulkių koncentracija yra daug mažesnė. Suplanuokite savo atostogas, iš anksto žinodami alerginių augalų žydėjimo laiką jūsų pasirinktoje atostogų vietoje.

15.Tuo atveju, kai šienligė pasunkėja, atidėkite planuojamų operacijų, prevencinių skiepų  atlikimą.

16.Nenaudokite vaistų, kosmetikos, homeopatinių  ar vaistažolių preparatų, jei jų sudėtyje yra  alergizuojančių augalų ekstraktai.

17.Pradėkite vesti  „Polinoze sergančio dienoraštį”, kuriame jūs turite nurodyti simptomų pradžios datą, jų pasireiškimo sunkumą, kuo gydėtės (nurodant vaistų dozes ir vartojimo ypatybes), bei  alerginių simptomų išnykimo datą.

18.Paaštrėjimo laikotarpiu būtinai laikykitės specifinės hipoalerginės dietos, kurios sudėtis priklauso nuo šienligės tipo.

Daugiau nei pusė alergija besiskundžiančių pacientų reaguoja į maisto produktus,  turinčius panašių savybių su žiedadulkių alergenais. Sukuriama vadinamoji kryžminė alerginė reakcija. Gali pradėti niežtėti gerklę, patinti lūpos, atsirasti bėrimų, primenančių nudilginimą, kartais ima skaudėti, pūsti pilvą ir net paleidžia vidurius. Todėl pacientams rekomenduojama laikytis specialios hipoalerginės dietos.

Hipoalerginė dieta pacientams,  alergiškiems varpinių augalų žiedadulkėms. Nerekomenduojama valgyti: grūdų košes ir grūdų produktus, sėlenas, duonos gaminius, sausus mišinius padažams, medų ir bičių produktus, sojų pupeles, žemės riešutus, kukurūzus. Nerekomenduojama  gerti: alaus, viskio, kviečių degtinės, giros, kavos pakaitiniu kviečių pagrindu, kviečių želmenų sultis.

Hipoalerginė dieta pacientams, turintiems alergiją  piktžolių žiedadulkėms. Iš meniu reikia išbraukti: medų ir bičių produktus, saulėgrąžų sėklas ir saulėgrąžų aliejų, garstyčias, majonezą, melionus, arbūzus, cukinijas, baklažanus, pomidorus,  prieskoninius žalumynus, cikoriją, citrusinius vaisius, braškes, žemuoges.

Hipoalerginė dieta pacientams, turintiems alergiją medžių žiedadulkėms. Nepatartina vartoti: medaus ir bičių produktų, kaulavaisių, obuolių, morkų,  kriaušių, kivių, riešutų,  gerti  brendžio, vyno, beržo sulčių, vaistažolių arbatų.

Parengė: L.Varanavičienė