+4
-0
+4
Karti tiesa apie cukrų

Endokrinologas Robert H. Lustig,  vaikų medžiagų apykaitos sutrikimų specialistas, Kalifornijos (San Francisko) universitete skaitė mokslo populiarinimo paskaitą „Cukrus: karti tiesa” . Pagrindinė mintis: nutukimas nėra susijęs su laisvu pasirinkimu. Niekas nesirenka būti storas. Nutukimas nėra tiesiogiai susijęs su judėjimo stoka. Pastebima viršsvorio epidemija tarp šešių mėnesių kūdikių, kurie neturi ir negali daug judėti. Tačiau tai nereiškia, kad mes pradėjome valgyti daugiau. Esminis klausimas: kodėl pradėjome valgyti daugiau? Šiandien paaugliai suvalgo 275, o suaugusieji – 300-330 kcal per dieną daugiau nei prieš 20 metų. Tačiau klausimas liečia ne tik maisto kiekį, bet ir jo kokybę.

Mūsų maiste yra daug medžiagų, kurios sutrikdo hormonų , atsakingų už alkio ir sotumo mechanizmus, apykaitą. Pavyzdžiui, leptino – hormono, kurį  išskiria riebalinis audinys į kraują ir liepia mūsų smegenims:  ačiū, mes pavalgėme, daugiau nereikia. Tačiau, jei žmonės  suvalgo  300 kcal daugiau, vadinasi, leptinas neveikia. Taigi, kažkas mūsų endokrininėje sistemoje „sugedo“. Kas tiksliai „sugedo“ jūs suprasite,  atkreipę dėmesį į šiuos papildomus 300 kcal. Kas tai yra? Riebalai? Ne, mes suvalgome tik 5 gramais riebalų daugiau nei prieš 20 metų. Bet mes pradėjome valgyti angliavandenių 79 gramus papildomai. Nuo 1960 metų pradėjome riboti riebalų kiekį, bet cukraus ir fruktozės kiekis mūsų mityboje nuosekliai auga per pastaruosius 50 metų. Mes suvartojame 141 proc., arba 1,5 karto daugiau saldžių gazuotų gėrimų  ir 35 proc., trečdaliu daugiau vaisių sulčių ir kitų saldžių gėrimų.

Iš kur atsiranda papildomų kilogramų tampa aišku, pažvelgus į itin populiaraus gazuoto gėrimo sudėtį:

1.Kofeinas yra lengvas stimuliatorius, kuris, be kita ko, padidina diurezę, tai reiškia, kad jūs dažniau šlapinatės ir taip prarandate vandenį.

2.Druska, daug druskos – 55 mg viename butelyje. Tai tarsi gerti picą. Kas nutinka, kai prarandate vandenį ir valgote druską? Jūs dar labiau trokštate gerti.

3.Cukrus.Kodėl tiek daug cukraus? Nuslėpti druską, gerinti skonį bei sukelti priklausomybę.

Roger Ludwig ir kolegos, tyrę  saldžiųjų gėrimų vartojimo poveikį  19 mėnesių laikotarpyje, žurnale „The Lancet” paskelbė rezultatus. Buvo nustatyta, kad geriant kas dieną saldintą gazuotą gėrimą per pusantrų metų  masės indeksas padidėjo 0,24 (kitaip tariant, riebalų perteklius organizme padidėjo 95 proc ). James J. et al. tyrimas, paskelbtas žurnale „BMJ“  aprašo eksperimentą, kai buvo lyginamas dviejų mokyklų mokinių nutukimo lygis. Eksperimentinėje mokykloje tyrimo autoriai  pašalino gazuotų gėrimų pardavimo automatą, o kontrolinėje jis liko. Per metus trukusį eksperimentą, nutukimo lygis eksperimentinėje mokykloje nepasikeitė, tačiau kontrolinėje mokykloje mokinių nutukimas padidėjo 27 proc. . Paprasčiau tariant, jei jūs suteikiate vaikams galimybę gerti saldžius vaisvandenius, jie visada priaugs  svorio.

Kodėl pavojingi saldūs gėrimai?

Kuo gazuoti gėrimai yra tokie ypatingi? Juose yra kukurūzų sirupo, kurio sudėtyje yra daug fruktozės (kiekvienas amerikietis per metus sunaudoja vidutiniškai 28,5 kilogramus kukurūzų fruktozės sirupo). Fruktozės sirupas yra saldesnis – apie 120 vienetų saldumo  (cukrus turi 100 vienetų saldumo, gryna fruktozė – 173 vienetai). Gali atrodyti, kad jei sirupas ar fruktozė yra saldesni, tai mes jų vartojame mažiau. Tiesą sakant, yra visiškai priešingai: saldūs gėrimai ir maistas priverčia valgyti daugiau. Prieš pramoninio maisto amžių,  XIX amžiaus pradžioje, žmonės per dieną vartodavo apie 15 gramų fruktozės, daugiausia jos gaudavo iš vaisių, medaus ir kitų natūralių saldžių maisto produktų. Prieš Pirmąjį pasaulinį karą – 16-24 gramų per dieną, o po 1977-1978, kai technologija leido fruktozės sirupą gaminti  iš kukurūzų, jo suvartojimas šoktelėjo dvigubai, iki 37 gramų per dieną.  Be to, kas šešerius metus fruktozės kiekis  dvigubėjo. 1994 metais jau buvo 54,7 gramų per dieną, šiandien – dar daugiau.

Kokia yra fruktozės žala?

– Ji karamelizuojasi septynis kartus lengviau nei gliukozė. Šildoma ant grotelių sudaro tamsiai rudą plutą, panašus procesas vyksta vidiniuose arterijų paviršiuose aterosklerozės atveju, atitinka net ruda spalva.
– Fruktozė, skirtingai nuo gliukozės, neslopina grelino, alkio hormono, išsiskyrimo. Maistu ir gėrimais su fruktoze neįmanoma prisotinti.
– Fruktozė nesukelia insulino išsiskyrimo. Ir jei insulinas nedidėja, leptinas, sotumo hormonas, nedidėja. Tuo pačiu smegenys negauna signalo, kad esate sotus. Taigi, valgoma daugiau.
– Galiausiai, fruktozės metabolizmas kepenyse visiškai skiriasi nuo gliukozės.
Pakanka vien fruktozės, kad iškiltų žmogaus metabolinis sindromas – puokštė pavojingų ligų, apimančių virškinimo sutrikimus, nutukimą, II tipo diabetą, hipertenziją bei širdies ir kraujagyslių ligų vystymąsi. Kas vyksta išgėrus saldintų apelsinų sulčių stiklinę  (120 kalorijų cukraus)? Sacharozė išsiskaido į dvi dalis – gliukozę ir fruktozę. Gliukozė pasiskirsto visame kūne, nes raumenys, smegenys ir kiti audiniai gali virškinti gliukozę. Kas atsitinka su fruktoze? Ji lieka kepenyse, nes tik kepenys gali ją virškinti. Ir kepenyse vyksta daug biocheminių reakcijų, rezultate atsiranda medžiagų, sukeliančių podagrą ir aukštą kraujospūdį. Tačiau svarbiausia yra tai, kad kepenyse didelė dalis fruktozės paverčiama riebalais, iššaukiama liga, vadinama nealkoholine  steatoze.

Jei ūmus apsinuodijimas etilo alkoholiu turi daug padarinių: slopina smegenų veiklą, didina  širdies plakimą, mieguistumą, kvėpavimo slopinimą, judėjimo kontrolės praradimą , tai fruktozė nesukelia jokių  minėtų veiksmų, nes smegenys tiesiog neįsisavina fruktozės.  Tačiau, jei pažvelgsime ne į ūmines, bet  į lėtines intoksikacijas, situacija kardinaliai pasikeičia. Lėtinė intoksikacija fruktoze, taip pat kaip alkoholinė intoksikacija, sukelia hipertenziją, miokardo infarktą, lipidų apykaitos sutrikimus, pankreatitą, nutukimą, kepenų veiklos sutrikimus, taip pat sukelia priklausomybę. Paprasčiau tariant, lėtinis fruktozės vartojimas neigiamai veikia sveikatą, kaip ir lėtinis alkoholio vartojimas.

UCSF WATCH klinikų rekomendacijos jums ir jūsų atžaloms:

-Atsikratykite visų saldintų gėrimų: vaisvandenių, sulčių, saldžiųjų geriamų jogurtų, saldintos arbatos ir kavos,  sporto gėrimų su cukrumi ir fruktoze. Tik vanduo ir pienas, nesaldinta arbata ir kava.

-Valgykite nerafinuotus angliavandenius, turinčius daug skaidulų. Vaisiai vietoje vaisių sulčių, duona su sėlenomis, pilnagrūdė duona vietoj baltų pyragų.

Sėkmės!

Parengė: L.Varanavičienė