+3
-0
+3
Mėnesinių skausmas: ką daryti, kad netektų dirbti sukąstais dantimis?

Menstruacijų sukeltas skausmas – ne naujiena daugeliui moterų. Skausmą ir kitus kilusius nepatogumus ne taip sudėtinga ištverti namuose, tačiau, ką daryti, jei skausmo banga užplūsta darbe, o popiet dar laukia eilė svarbių darbų.    Pasak daugybės atliktų moterų apklausų, didžioji dalis moterų pripažino, kad menstruacijų sukeltas skausmas trukdė dirbti, kenkė jų produktyvumui. Ne maža dalis moterų dėl nepakeliamo skausmo turėjo atsiprašyti iš darbo anksčiau ar net pasiimti laisvą dieną. Nors atsiranda ir vis daugiau įmonių, kuriose pasiimti laisvadienį dėl mėnesinių sukeliamo skausmo yra normali praktika, tačiau ne visi darbdaviai tam atviri, o ir moterims kalbėti apie mėnesines su darbdaviu dažnai tiesiog nepatogu.

Su skausmu kovoti išmokė nemaloni patirtis

Viename sostinės universitete studijavusi Justina teigė, kad nors su menstruacijų skausmu susidurdavo itin dažnai ir žinojo, kaip sau padėti pajutus pirmuosius ženklus, bylojančius apie artėjantį skausmą, tačiau kartą per vėlai išgėrusi vaistų, atsidūrė ligoninės priimamajame. „Pilvo apačią skaudėti ėmė būnant paskaitose, kaip visada išgėriau vaistų nuo skausmo ir laukiau kol situacija pagerės, tačiau po kurio laiko viskas ėmė tik blogėti: apsunko kvėpavimas, ėmė tirpti galūnės, nuo skausmo net pykino. Išsigandau, kad galbūt išgėriau per daug vaistų ir paprašiau man iškviesti pagalbą. Ligoninės priimamajame, po gydytojo apžiūros bei konsultacijos, paaiškėjo, kad vaistų buvo išgerta ne per daug, o per mažai, tiesiog gėriau įprastinę rekomenduojamą dozę, nepritaikiau savo kūno sudėjimui. Dabar su skausmais susiduriu ir dirbdama biure, tačiau jie nebebūna tokie stiprūs, jau žinau, kada ir kiek nuskausminamųjų išgerti. Kitoms moterims patarčiau tiesiog pasitarti su gydytoju, nes kiekvienas atvejis individualus, kartais norėdamos sau padėti, galime ir pakenkti, neapskaičiuoti, kaip anksčiau nutiko ir man“, – sakė Justina. 

Kodėl skauda?

Kas sukelia menstruacijų skausmus? Skausmas pasireiškia susitraukinėjant raumeninei gimdos sienelei. Menstruacijų metu gimda susitraukinėja dažniau ir intensyviau tam, kad greičiau pasišalintų gimdos gleivinės sluoksnis. Gimdoje išsiraizgiusios kraujagyslės, sienelei susitraukinėjant, spaudžiamos, tokiu būdu laikinai sustabdomas gimdos aprūpinimas krauju. Stingant deguonies, gimdos audinys pradeda išskirti chemines medžiagas, sukeliančias skausmą. Tuo pat metu gaminamos ir kitos cheminės medžiagos, vadinamos prostaglandinais, kurie dar labiau skatina gimdos raumenis susitraukinėti, tad skauda dar labiau.

Kaip suvaldyti skausmą ir neprarasti produktyvumo darbe?

Karštis. Parduotuvėse nesunku rasti specialias šildykles, kurioms sušildyti prireiks paprasčiausios mikrobangų krosnelės. Laikykite tokią stalčiuje darbe. Visgi, jei skausmas užklumpa nepasiruošus – tiesiog prisipilkite butelį karšto vandens ir priglauskite prie pilvo apačios. 

Vienas Londono universiteto profesorius 2006 metais rado įrodymų, kad butelis karšto vandens arba šildyklė iš tikrųjų gali veiksmingai sumažinti pilvo ar menstruacijų skausmus, nes šiltas daiktas, pridėtas skausmo vietoje, aktyvuoja šilumos receptorius. Šie receptoriai laikinai užblokuoja cheminių medžiagų smegenims siunčiamus pranešimus, kurie suvokiami kaip skausmas.

Sportas. Pasak atliktų tyrimų, nedidelis krūvis, pavyzdžiui, vaikščiojimas, gali padėti susidoroti su menstruacijų skausmu. Pabandykite trumpai pasivaikščioti per pietų pertrauką.

Masažas. Skausmingų sričių masažas taip pat gali padėti nuraminti skausmą. Menstruacijų sukeltas skausmas nebūtinai pasireiškia tik pilvo apačioje, gali skaudėti ir nugarą ar net kojas. Tai nutinka dėl jau minėtos cheminės medžiagos prostaglandino, tad pasinaudokite darbo pertraukėle ir švelniai pamasažuokite skaudamą vietą. 

Vaistai. Visgi, jei norisi skausmą numalšinti išties greitai, patartina derinti kelis būdus, o pirmiausia – tiesiog išgerti vaistų nuo skausmo. Ūmiam skausmui, o tuo tarpu ir menstruacijų sukeliamiam, numalšinti tinka vaistas „Dolmen“. Vis dėlto, prieš vartojant bet kokius vaistus visuomet pirmiausia derėtų pasitarti su gydytoju arba vaistininku.

Nors tai ir greiti būdai nuraminti menstruacijų skausmą, tačiau daugelis gydytojų pataria ruoštis mėnesinėms iš anksto. Žymėkite menstruacijų ciklą paprastame kalendoriuje arba parsisiųskite vieną iš daugybės mobiliųjų programėlių, kurios automatiškai suskaičiuos ir praneš, kada artėja menstruacijos. Taip galėsite iš anksto žinoti, kada pasirūpinti šildykle, vaistais ir kitomis priemonėmis.