Rinogermina – biologinis barjeras prevencijai ir gydymui

Viršutiniai kvėpavimo takai yra kolonizuoti saprofitinės floros, kuri gleivinėje sukuria apsauginį barjerą. Šis barjeras neleidžia patogeniškiems mikroorganizmams daugintis ir taip apsaugo nuo potencialios patogenų kolonizacijos. Natūralios mikrofloros sumažėjimas sudaro sąlygas išoriniams ar oportunistiniams mikroorganizmams daugintis bei sukelti įvairias ligas [1].

Kas sutrikdo mikrofloros pusiausvyrą?

Saprofitinės floros sudaromą barjerą gleivinėje gali pažeisti daug veiksnių – rūkymas (aktyvus ir pasyvus), lėtiniai alerginiai viršutinių kvėpavimo takų uždegimai, dažnas vietinio poveikio antiseptikų vartojimas bei gydymas antibiotikais. Viena dažniausių antibiotikais gydomų infekcijų kūdikystėje ir ankstyvoje vaikystėje – ūminis vidurinės ausies uždegimas (ŪVAU). Šiai infekcijai pasireikšti turi įtakos įvairūs veiksniai: alerginės ligos, nosies patologija (kriauklių hipertrofija, iškrypusi pertvara), viršutinių kvėpavimo takų uždegimai (adenoiditai, rinosinusitai). Kadangi dažniausiai ŪVAU yra viršutinių kvėpavimo takų infekcijų pasekmė, tai ir sukėlėjai vyrauja tie patys – bakterijos Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae ir Moraxella catarrhalis. Ūminis vidurinės ausies uždegimas, atsižvelgiant į jo sunkumą, eigą ir individualaus paciento anamnezę, gydomas simptomiškai, antibiotikais, chirurgiškai arba šių metodų deriniu.

Vis dėlto dažnai nėra atsižvelgiama į gydymo antibiotikais būtinybę ir jais gydymas pradedamas nedelsiant, siekiant išvengti galimų komplikacijų (mastoidito, intrakranijinio absceso, sepsio ir kitų). Tačiau keliuose atsitiktinių imčių tyrimuose nustatyta, kad nėra statistiškai reikšmingo skirtumo tarp nepraeinančio karščiavimo ir ausies skausmo vaikų, kuriems ŪVAU gydytas simptomiškai, ir tų, kuriems skirtas antibakterinis gydymas [2]. ŪVAU gydymo rekomendacijose nurodoma, kad, pasireiškus lengvos formos otitui bei nesant intoksikacijos reiškinių, galima gydyti simptomiškai, pacientą atidžiai stebint 72 val. [3, 4). Ši „sekimo ir laukimo“ taktika populiarėja tokiose išsivysčiusiose šalyse, kaip Danijoje, Norvegijoje ir JAV siekiant sumažinti ne tik antibiotikų sukeliamų nepageidaujamų poveikių pasireiškimą, bet ir didėjančio atsparumo antibiotikams riziką.

 

Natūrali mikroflora ir imunitetas

Vienas pagrindinių įgimto imuniteto komponentų – neutrofilai. Tyrimai parodė, kad mikrobiota (natūrali mikroflora) didina neutrofilų efektyvumą per įgimto imuniteto chemokiną interleukiną 8 (IL-8). Nustatyta, kad mikrobiota paskatina IL-8 sutelkti neutrofilus į potencialią patogenų kolonizacijos vietą, vykdyti fagocitozę ir stabdyti jų augimą [5]. Vietinė flora taip pat skatina mažų dozių žmogaus beta defensinų (bioaktyviųjų bakterijas ardančių baltymų) produkciją ir taip palaiko imuninę sistemą nedidelio aktyvumo būsenos. Manoma, kad mikrobiota taip pat susijusi su dar vieno svarbaus įgimto imuniteto komponento – komplemento sistemos – genų reguliacija [6]. Natūrali mikroflora yra labai svarbi pirminė apsaugos nuo patogenų kolonizacijos grandis, tad, pažeidus jos pusiausvyrą, reikėtų imtis greitų ir efektyvių priemonių jai atkurti. Viena iš tokių – probiotikai. Probiotikai yra gyvi mikroorganizmai, galintys neutralizuoti patekusius patogenus ir slopinti infekcijas. Dažniausiai probiotikai vartojami žarnyno ir lytinių takų mikroflorai atkurti, bet klinikiniai tyrimai įrodė, kad tam tikrų bakterijų padermės gali būti vartojamos ir viršutinių kvėpavimo takų infekcijų ir otito prevencijai bei gydymui. Probiotikų veikimo mechanizmas pagrįstas konkurencijos principu. Vietinė mikroflora sukuria mitybos grandinę – vienų bakterijų rūšių galutiniai medžiagų apykaitos produktai yra naudojami kitų rūšių. Maisto medžiagos yra paskirstytos, dėl to patogeniškiems mikroorganizmams įsiterpti į šią grandinę yra sudėtinga [7].

Bakterioterapija preparatu Rinogermina

Vienas iš probiotikų, vartojamų viršutinių kvėpavimo takų ir otito profilaktikai ir gydymui, yra nosies purškalas Rinogermina. Jo sudėtyje esančios bakterijų padermės S. salivarius 24SMBc ir S. oralis 89a priklauso a hemolizinio S. Autochthonous genčiai ir yra pirmoji nosies, gerklės ir jų kanalų apsaugos linija, atliekanti biologinio barjero funkciją. S. salivarius 24SMBc padermė yra viena tinkamiausių gydyti viršutinių kvėpavimo takų ligas, nes pasižymi tam tikromis savybėmis:

– dideliu inhibiciniu aktyvumu prieš S. pneumoniae;

– inhibiciniu aktyvumu prieš ypač virulentiškas ir daugeliui antibiotikų atsparias įvairių bakterijų padermes;

– dideliu adheziniu pajėgumu, siekiančiu 57 proc.;

– virulentiškų genų nebuvimu;

– visišku jautrumu antibiotikams [8].

S. salivarius gebėjimas bakteriostatiškai veikti patogenus, sukeliančius ŪVAU, yra įrodytas ir klinikiniais tyrimais. Mikrobiologiškai buvo ištirta ir palyginta medžiaga nuo tonzilių vaikų, linkusių sirgti ūminiu vidurinės ausies uždegimu ir nelinkusių. Buvo pastebėta, kad nelinkusių sirgti ŪVAU vaikų normalioje viršutinių kvėpavimo takų floroje dominuoja Viridans grupės streptokokai, kuriems priklauso ir S. salivarius. Vaikų, linkusių sirgti ŪVAU, tonzilėse buvo reikšmingai sumažėjęs Viridans streptokokų kiekis ir ženkliai padaugėję nekapsuliuotų H. influenzae bakterijų. Kad vietinė mikroflora konkurenciškai slopina H. influenzae, įrodo ir in vitro atlikti tyrimai, kuriuose nekapsuliuotų H. influenzae augimas buvo slopinamas tam tikromis Viridans grupės streptokokų padermėmis [9]. Kitas preparato Rinogermina sudėtyje esantis mikroorganizmas S. oralis natūraliai kolonizuoja sveikų vaikų ausies trimitą bei nosiaryklę. Iš nosiaryklės išskirtos S.Soralis padermės buvo tirtos in vitro ir nustatytas jų gebėjimas veikti antagonistiškai bei stabdyti patogenų, dažniausiai sukeliančių ŪVAU (S. pneumoniae, H. influenza, M. catarrhalis), dauginimąsi [10]. Pagalbinės Rinogermina medžiagos sustiprina ir palaiko preparato veikimą. Polimeras Copolymer EG56 skatina sudėtyje esančių bakterijų adheziją ir prailgina medžiagos buvimą vietoje [8]. Surfaktantas PEG-14 dimetikonas mažina gleivių klampumą, tai pagerina streptokokų kontaktą su gleivine [12].

 

Probiotiko vartojimo saugumas

2015 metais buvo atliktas klinikinis tyrimas, siekiant įvertinti nosies purškalo, kurio sudėtyje yra S. salivarius 24SMBc saugumą, toleravimą bei gebėjimą kolonizuoti viršutinius kvėpavimo takus. Buvo tirti 20 sveikų suaugusių asmenų, kurie nesirgo pasikartojančiu vidurinės ausies uždegimu. Tyrimo rezultatai parodė, kad vaistas buvo gerai toleruojamas ir nepasireiškė jokių nepageidaujamų poveikių. Po 3 dienų vaisto vartojimo S. salivarius 24SMBc kolonizavo gleivines 95 proc. tiriamųjų, o po 6 dienų reikšmingas bakterijų kiekis išliko 55 proc. tirtų asmenų [11]. Taigi vietinis streptokokų probiotikų vartojimas yra saugi prevencinė ir terapinė priemonė.

Šaltinis: „Farmacija ir laikas“ Nr.6, 2017m.