+3
-0
+3
Karalių liga – podagra

Jis buvo Anglijos karalius ir Airijos lordas, o vėliau ir šios šalies karalius, kuris turėjo daugybė žmonų ir su viena iš jų itin žiauriai pasielgė. Taip, tai – Henrikas VIII, karalius, kuris kentė nuo itin nemalonaus sveikatos sutrikimo – podagros. Gal dėl to būtent dar ir iki šių laikų yra sakoma, jog podagra – tai „karalių liga“, kuriai būdinga sąnarių skausmas…Jei ir jus vargina tokia „karalių liga“, tuomet būtinai perskaitykite šį straipsnį.

Podagra: kokie jos simptomai?

Keletą sekundžių pažiūrėkite į šį paveikslėlį, ką jame matote ir kokias mintis jis Jums sukelia?

Karalių liga – podagra

Būtent ši iliustracija puikiai atspindi pačią ligą – podagrą. Jei žmogų, vos tik kam nors prisilietus, vargina kojos didžiojo piršto sąnarių skausmai, jie tarsi tokie, jog atrodo, kad kažkas stipriai kanda, gelia, tuomet didelė tikimybė, jog Jūs sergate taip vadinama „karalių liga“ – podagra. Be to, visi šie nemalonūs simptomai dažniausiai yra linkę atsirasti nakties metu:  būtent tuo metu kraujo rūgščių ir šarmų pusiausvyra tampa „rūgštinė“. Jau pats žodis „podagra“ išvertus iš graikų kalbos reiškia „koja spąstuose“ Ir išties, kai žmogų kamuoja podagra, jo koja būna tarsi įkliuvusi į nemalonaus priešo spąstus. Medicinos terminų žodyne podagra apibrėžiama kaip lėtinė liga, kuri yra susijusi su purininių medžiagų (medžiagų, iš kurių žmogaus organizme yra gaminama šlapimo rūgštis) apykaitos sutrikimu, kai kraujyje padidėja šlapimo rūgšties, o audiniuose ima kauptis jos druskos (uratai).

Dėl ko atsiranda podarga?

Kartais podagra sergantį žmogų galima atpažinti pažiūrėjus į jo ausis – jei ant jų yra poodinių mazgelių, vadinasi, organizme susikaupė šlapimo rūgšties kristalai. Tačiau tai tik pirminiai simptomai, visuomet prieš tiksliai diagnozuojant šią ligą dar būtina atlikti ir kitus tyrimus – kraujo, šlapimo. Jei Jūs, visai kaip tikri karaliai, dažnai mėgstate save palepinti mėsos, žuvies, keptais gaminiais, o prie jų dar būtinai taurė vyno, tuomet būkite atsargūs – būtent tokių produktų vartojimas gali išprovokuoti atsirasti podagrai.   Sakoma, jog bėdos po vieną nevaikšto, taip ir su šia liga. Sergant podarga žmogų gali varginti dar ir kiti sveikatos sutrikimai – hipertonija bei nutukimas. Nieko keisto, nes visos šios ligos atsiranda nuo besaikio, ne itin sveiko maisto, alkoholio vartojimo.

Šlapimo rūgšties perteklius organizme: kaip sumažinti?

Kuomet kraujo rūgščių ir šarmų pusiausvyra tampa „rūgštinė“, tuomet formuojasi nuosėdos, kurios sukelia uždegiminius procesus, žmogų gali varginti aukšta temperatūra. Norint iš organizmo pašalinti šlapimo rūgštį yra labai naudinga gerti vaisių, daržovių sulčių, šarminio vandens. Aštrūs kristalai dėl šlapimo rūgšties pertekliaus ima formuotis organizme. Tokių kristalų daugiausiai atsiranda kojų didžiųjų pirštų sąnariuose. Jei ne tik kad ištinsta, bet ir atsiranda skausmas.

Kaip išmokti gyventi su šia liga?

Ir nors podagros visiškai išgydyti ir neįmanoma, tačiau su ja reikia išmokti susigyventi. Padeda vaistai, kurie mažina šlapimo rūgšties kiekį, pagerina jos šalinimą iš organizmo. Ir nors daugumai pacientų podagros sukelti nemalonūs simptomai savaitės eigoje išnyksta, tačiau juos iškęsti būna gana nelengva. Tad į pagalbą tokiais atvejais ateina įvairios medikamentinės priemonės, vaistai nuo skausmo. Žmonės, kurie serga podagra, privalo laikytis griežtos dietos, atsisakyti tų maisto produktų, kurių sudėtyje yra daug purinų: mėsos, riebios žuvies, alkoholio, kavos, aštrių patiekalų, špinatų…Svarbiausia neignoruoti sąnarių skausmų, gydyti podagrą, nes negydoma liga dar labiau progresuos ir sukels sąnarių deformaciją.

Parengė: L.Rimgailė