+4
-0
+4
9 dalykai, kurių vasarą turėtų saugotis diabetu sergantys žmonės

Vasarą nėra laiko pailsėti nuo rutinos, susijusios su 2 tipo cukrinio diabeto procedūromis. Tačiau ėmęsi tam tikrų atsargumo priemonių, galėsite džiaugtis saule.

Nervų pažeidimas

Tipinė 2 tipo diabeto komplikacija – aukštas kraujospūdis ir padidėjusi širdies ligos rizika – tampa dar pavojingesnė prasidėjus vasaros karščiams. Tai reiškia, kad gali pablogėti jūsų fizinė būklė. „Vasaros sezonui būdingas karštas ir drėgnas oras, kuris dėl įvairių priežasčių diabetu sergantiems žmonėms gali sukelti komplikacijų“, – sako Kolorado Kaiser Permanente centro endokrinologė dr. Maria Subang. Pavyzdžiui, 60–70 proc. diabetu sergančių amerikiečių vargina nervų pažeidimas, galintis paveikti daugelį organų, įskaitant prakaito liaukas, kurios padeda natūraliai atvėsinti kūną. „Nesugebėjimas atvėsinti organizmo gali lemti perkaitimą ir šilumos smūgį, o tai yra skubiosios pagalbos reikalaujančios būklės“, – pažymi gydytoja Subang.

Dehidratacija

Prasidėjus vasaros kaitrai galite pastebėti, kad padidėjo gliukozės kiekis kraujyje, dėl to gali tekti dažniau lankytis tualete dėl gausesnio šlapinimosi, o tai sukelia dehidrataciją. „Didelis cukraus kiekis kraujyje padidina dehidratacijos riziką, todėl labai svarbu gerti pakankamai skysčių“, – sako tarybos sertifikuota endokrinologė dr. Sarah Rettinger iš Santa Monikos Providence Saint John’s sveikatos centro. Siurbčiojant arbatą su ledu, saldžius gaiviuosius gėrimus ar kitus gėrimus gali susidaryti klaidinantis įspūdis, kad išgeriate daug skysčių, nes nejaučiate troškulio. Tačiau gaivieji gėrimai, kuriuose yra kofeino, alkoholio ar cukraus, gali skatinti skysčių pasišalinimą iš organizmo ir turėti įtakos cukraus kiekiui kraujyje. „Dehidratacija gali dar labiau alinti organizmą, sukelti dar reikšmingesnį cukraus kiekio padidėjimą kraujyje, sukurdama ydingą ciklą.“ Jei jūsų šlapimas yra tamsiai geltonos spalvos, jaučiatės vangūs arba svaigsta galva – tai gali būti dehidratacijos požymiai.

Prakaitas

„Nepamirškite, kad karščio ir drėgmės derinys gali būti pavojingas, – įspėja endokrinologas dr. Paris Roach iš Indianos sveikatos universiteto. – Esama tam tikrų įrodymų, kad diabetu sergantys žmonės gali nejausti karščio ir efektyviai neprakaituoti, palyginti su diabetu nesergančiais žmonėmis.“ Prakaitas vėsina dvejopai. Ant odos esanti drėgmė gali sumažinti temperatūrą, o drėgmei garuojant, kūnas dar labiau vėsta. „Diabetu sergantiems žmonėms reikia imtis papildomų atsargumo priemonių, kad išvengtų perkaitimo ir dehidratacijos“, – sako gydytojas Roach. Prieš leisdami dieną saulės atokaitoje, patikrinkite šilumos indeksą. Jis rodo realų šilumos pojūtį atsižvelgiant į santykinę aplinkos drėgmę. Jei leidžiate laiką saulės atokaitoje, šilumos indeksas gali būti 15 laipsnių aukštesnis už tikrąją temperatūrą. Vadovaukitės gydytojos Subang praktine taisykle – jei jūsų šešėlis trumpesnis už jūsų ūgį, ieškokite šešėlio.

Hipoglikemija

Būkite pasirengę – visada turėkite greitai veikiančių gliukozės tablečių ar gelio ir prisiminkite, ką daryti, kai cukraus kiekis kraujyje mažas. Gali atrodyti, kad prakaitu permirkę marškinėliai yra normalus dalykas, tačiau jei sergate diabetu, tai yra pavojaus signalas. „Keblus hipoglikemijos, pasireiškiančios būnant šiltoje ar karštoje aplinkoje, aspektas yra tai, kad prakaitavimas, kuris laikomas ankstyvuoju hipoglikemijos požymiu, gali būti palaikytas normaliu prakaitavimu dėl karščio ir veiklos. Taigi hipoglikemija gali būti nepastebėta“, – sako gydytojas Roach. Paprastai, prieš pasireiškiant sunkiai hipoglikemijos būklei, jaučiamas nedidelis drebulys ir pila prakaitas. Jei abejojate, patikrinkite cukraus kiekį kraujyje.

Saulės spindulių sukeliamas nudegimas

Ar žinote, ką daro ir ko ne nuo saulės spindulių apsaugančios priemonės? Tikriausiai kiekvienas iš mūsų esame patyrę, ką reiškia tinkamai nepasiruošti žalingam saulės spindulių poveikiui. Už tai tenka mokėti skausmingais nudegimais. Tačiau galbūt nežinojote, kad saulės spindulių sukeliamas nudegimas gali būti cukraus kiekio kraujyje padidėjimo priežastimi. „Saulės spindulių sukeliamas nudegimas gali paskatinti fiziologinį stresą arba organizmo stresą“, – teigia gydytojas Roach. Saulės spindulių sukeliamas nudegimas yra ne vienintelė tokio tipo fiziologinio streso priežastis. Cukraus kiekį kraujyje gali būti sunkiau kontroliuoti susirgus bet kokia sunkia liga, pavyzdžiui, gripu ar patyrus sužalojimą. Kartu su gydytoju parenkite planą, ką reikėtų daryti, jei patirtumėte saulės spindulių sukeliamą nudegimą (arba susirgtumėte kita liga ar susižeistumėte). „Šis planas – tai savotiškos dienų, kai sergame, taisyklės, o bendrieji šių taisyklių principai išdėstyti Amerikos diabeto asociacijos interneto svetainėje“, – primena gydytojas Roach.

Vaikščiojimas basomis

Diabetu sergantys žmonės žino, kad dėl sutrikusios kraujotakos jie privalo ypač rūpintis savo pėdomis, kad jos būtų sveikos. „Ypač vasarą, kai norisi nuspirti sportinius batelius ar šlepetes į šoną ir padais pajusti vėsius žolės stiebelius ar šiltą pliažo smėlį, susilaikykite, – įspėja gydytoja Subang. – Diabetas gali stipriai pažeisti pėdose esančias nervų galūnėles, todėl galite nepajusti didelio karščio, sklindančio nuo grindinio ar smėlio. Taigi galite stipriai nudegti pėdas, o šie nudegimai gali lemti įvairias kitas komplikacijas. Kai įmanoma, geriausia mūvėti kojines, avėti batus ar sandalus.“ Jei nusprendėte pavaikščioti basomis, paskui atidžiai apžiūrėkite pėdas. Sergant diabetu net nedidelis įpjovis ar sužeidimas gali tapti sunkios infekcijos ar opos priežastimi.

Diuretikai

Kai kurie vaistai, pavyzdžiui, kraujospūdį mažinantys preparatai, veikia kaip diuretikai, todėl tenka dažniau eiti į tualetą. „Tam tikrus kraujospūdį mažinančius vaistus vartojantys žmonės turi pasitarti su juos prižiūrinčiais specialistais ir žinoti, kiek skysčių jie gali suvartoti, nes išgėrus per daug skysčių galimas elektrolitų sutrikimas“, – sako gydytojas Roach. Esama natūralių būdų, padedančių sumažinti kraujospūdį. Pirmiausia pasitarkite su gydančiu gydytoju, ar šie būdai jums galėtų būti veiksmingi.

Injekcijos vieta

„Vasarą svarbu išmintingai pasirinkti injekcijos vietą“, – sako endokrinologė dr. Magdalena Szkudlinska iš Sietlo Ramiojo vandenyno medicinos centro. Jos specializacija – diabetas ir skydliaukės sutrikimai. „Dėl karščio kraujagyslės išsiplečia, todėl gali greičiau absorbuoti insuliną. Dėl to diabetu sergantiems žmonėms padidėja mažo cukraus kiekio kraujyje rizika“, – teigia gydytoja Szkudlinska. Venkite vietų, kurios gausiai prakaituoja, ir neikite į saulės atokaitą. Nemėginkite greičiau atvėsinti naudodami ledo pakuotes. „Geriausia prieš injekciją 15–20 min. pabūti patalpoje ir atvėsti“, – pataria gydytoja Szkudlinska. Testo juostelių, matuoklių ir insulino negalima laikyti aukštoje temperatūroje. Insulinui saugoti naudokite mažą šaldytuvą ar izoliuotą priešpiečių dėžutę. Kai esate ne namuose, insuliną laikykite ne aukštesnės kaip 86 °F temperatūros sąlygomis.

Atostogos

Atostogaudami vasarą turite dar budriau kontroliuoti 2 tipo cukrinį diabetą. Dėl aukštos aplinkos temperatūros organizmas gali pradėti kitaip naudoti insuliną. „Būnant lauke šiltą dieną gliukozės kiekį kraujyje reikia stebėti dažniau, kad būtų galima nustatyti tendenciją prieš cukraus kiekiui kraujyje pakylant ar sumažėjant iki ekstremalių verčių“, – pataria gydytojas Roach. Jums gali tekti koreguoti insulino dozę, taip pat vartojamą maistą ir skysčius. Vykstate atostogauti?