+4
-0
+4
Parodyk liežuvį  – pasakysiu, kuo sergi

Jei dabar atėjus į gydytojo kabinetą pirmiausiai gydytojas ima matuoti kraujo spaudimą, tikrinti širdies pulsą, tai seniau, kuomet dar medicina nebuvo tokia pažengusi, vos tik pacientas užsukdavo pas gydytoją, jis sakydavo:„Prašau, parodykite man savo liežuvį“. Pacientui iškišus liežuvį gydytojas specialiu šaukšteliu jį patempdavo, iš visų pusių apžiūrėdavo ir tuomet diagnozuodavo ligą…

Liežuvis ir tam tikri kūno organai – kaip tai susiję?

Mūsų liežuvis – tai tari mūsų organizmo veidrodis, kuris gali gali būti tam tikrų ligų pranašas. Tiek seniau, tiek ir dabar kartais dar pasitaiko, jog gydytojai savo pacientams liepia iškišti liežuvį. Ir visai nebe reikalo – liežuvis turi vidaus organų projekcijas, tam tikros liežuvio dalys yra gan glaudžiai susijusios su atitinkamais kūno organais.

Liežuvio galiukas –  plaučių projekcija.
Liežuvio priekinė dalis – širdies veiklos darbas.
Liežuvio apatinė dalis – skrandis, kasa ir blužnis.
Liežuvio šonas – kepenys ir inkstai.
Liežuvio šaknis – žarnyno apatinė dalis.

Štai kodėl seniau liežuvio apžiūrėjimas gydytojui tiek daug pasakydavo apie paciento būklę. Norite sužinoti, ar esate sveiki? Žvilgterėkite į savo liežuvį, koks jis? Tikriausiai, Jūsų liežuvis normalus ir nerodo jokių ligos ženklų, o sunerimti reikėtų tik tiems tiems, kurie ant savo liežuvio mato apnašas, liežuvis yra paburkęs, yra ne toks, koks turėtų būti – ne  blyškiai rožinės spalvos. Be to, jei paskutiniu metu prastai jaučia skonius, vadinasi, metas rimtai sunerimti – Jūsų organizme kažkas ne taip, gali būti, jog jus kamuoja rimtos ligos. Susidomėjote ir nusprendėte ir toliau tyrinėti savo liežuvį? Gerai, tuomet siūlome Jums pažiūrėti į liežuvio vidurį – būtent liežuvio vidurys atspindi stuburą. Jei linija, einanti liežuvio viduriu, kreiva, tai gali būti ženklas, jog Jūsų  stuburas krypsta. Rekomenduojama nuolat stebėti savo liežuvį: jeigu tam tikra liežuvio dalis yra pakitusi, vadinasi, atitinkamas organas turi defektą. Pavyzdžiui, kairės pusės liežuvio paburkimas gali signalizuoti apie blužnies sutrikimus.

Ne tik liežuvis, bet ir apnašos rodo organizmo būklę

Pažvelgus į savo liežuvį svarbu pastebėti ne tik jo formą, pakitimus, bet ir pamatyti apnašas. Taigi, į kokias liežuvio apnašas vertėtų atkreipti dėmesį? Baltos, balkšvos apnašos ant liežuvio rodo prastą skrandžio darbą, taip, gali būti, jog žmogų vargina gastritas, skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opa.   Jei žmogų dažnai kamuoja skrandžio,  virškinimo sutrikimai, jis gali tai pastebėti ant savo liežuvio – rudos apnašos visa tai dažnai išduoda. Pirmasis požymis, kas skrandyje, plonojoje ar storojoje žarnoje yra toksinų – tai liežuvį dengiančios apnašos. Būna taip, kad žmogus tokias apnašas mato tik ant liežuvio užpakalinėje dalyje, tuomet jis gali būti tikras, jog toksinai susikaupę storojoje žarnoje. Jeigu tokių apnašų gausėja, jos ima gelsti, o vėliau – pilkėti, vadinasi, liga paūmėjo, o jei nutinka atvirkščiai – apnašos pašviesėja, jų sumažėja – būklė pagerėjo. Svarbu stebėti ne tik apnašų, bet ir liežuvio spalvą. Štai ryškiai raudona liežuvio spalva gali rodyti, jog žmogų vargina plaučių negalavimai, geltona liežuvio spalva reiškia, jog yra sutrikusi kepenų veikla, o lygus, blizgantis ir raudonas liežuvis gali būti kepenų cirozės, skrandžio ar virškinamojo trakto gleivinės atrofijos pranašas. Liežuvis mums skirtas ne tik kalbėti ar pajausti pačius įvairius skonius ( kiekvieno žmogaus liežuvis turi net apie 2000 skonio receptorių), bet ir ligoms nustatyti. Nepamirškime karts nuo karto, kuomet valomės dantis, žvilgterėti ir į savo liežuvį.

L.Rimgailė