Kraujo grupių nustatymas (tipavimas)
Pagrindinės priežastys, kai reikia žinoti savo kraujo grupę, yra būtinybė perpilti kraują arba nėštumo atveju.
Iš ko sudarytas kraujas?
- Plazma, skystoji kraujo dalis, sudaro iki 60 % kraujo tūrio. Didžiausią plazmos dalį sudaro vanduo, tačiau joje yra ir įvairių baltymų bei kitų cheminių medžiagų, pavyzdžiui, hormonų, antibiotikų, fermentų, kraujo cukraus (gliukozės), riebalų dalelių, druskų ir kt.
- Kraujo ląstelės, kurias galima matyti pro mikroskopą, sudaro iki 40 % kraujo tūrio. Kraujo ląstelės gaminamos kaulų čiulpuose iš kraujo „kamieninių“ ląstelių. Yra trijų pagrindinių tipų kraujo ląstelės:
- Raudonosios ląstelės (eritrocitai). Jos lemia raudoną kraujo spalvą. Viename kraujo laše yra maždaug penki milijonai raudonųjų kraujo ląstelių. Kad būtų pakeistos senos žuvusios ląstelės, reikia nuolat gaminti naujas raudonąsias kraujo ląsteles. Kiekvieną dieną iš kaulų čiulpų atpalaiduojama milijonai tokių ląstelių. Raudonosiose ląstelėse yra cheminės medžiagos, vadinamos hemoglobinu. Jis suriša deguonį ir iš plaučių išnešioja jį po visą organizmą.
- Baltosios ląstelės (leukocitai). Jų yra įvairių tipų – neutrofilai (polimorfinės ląstelės), limfocitai, eozinofilai, monocitai, bazofilai. Šios ląstelės yra imuninės sistemos dalis, jos daugiausia dalyvauja organizmui kovojant su infekcija.
- Trombocitai. Jie yra maži ir padeda kraujui sukrešėti, kai susižeidžiame.
Kas yra kraujo grupė?
Raudonosios kraujo ląstelės (eritrocitai) ant savo paviršiaus turi tam tikrų baltymų, vadinamų antigenais. Plazmoje taip pat yra antikūnų, kurie sąveikauja su tam tikrais antigenais, jei jų yra. Yra įvairių raudonųjų kraujo ląstelių antigenų, o svarbiausi iš jų byra ABO ir rezus tipo antigenai.
ABO tipai
Tai yra pirmasis atrastas antigenų tipas.
- Jeigu ant jūsų raudonųjų kraujo ląstelių yra A tipo antigenų, jūsų plazmoje yra antikūnų B tipo antigenams.
- Jeigu ant jūsų raudonųjų kraujo ląstelių yra B tipo antigenų, jūsų plazmoje yra antikūnų A tipo antigenams.
- Jeigu ant jūsų raudonųjų kraujo ląstelių yra A ir B tipo antigenų, jūsų plazmoje antikūnų A ir B tipo antigenams nėra.
- Jeigu ant jūsų raudonųjų kraujo ląstelių A ir B tipo antigenų nėra, jūsų plazmoje yra antikūnų A ir B tipo antigenams.
Rezus antigenų tipai
Dauguma žmonių yra „rezus teigiami“, t. y. ant jų raudonųjų kraujo ląstelių yra rezus antigenų. Tačiau maždaug 3 asmenys iš 20 rezus antigenų neturi, todėl sakoma, kad jie yra „rezus neigiami“.
Kraujo grupių pavadinimai
Kraujo grupė priklauso nuo antigenų, esančių ant jūsų raudonųjų kraujo ląstelių paviršiaus. Jūsų genetinė informacija, kurią paveldėjote iš tėvų, lemia, kokių antigenų bus ant jūsų raudonųjų kraujo ląstelių. Todėl kraujo grupių testas kartais atliekamas siekiant padėti išspręsti ginčą, kas yra vaiko tėvas. Jūsų kraujo grupė bus:
- A+ (A teigiama), jei turite A ir rezus antigenų.
- A- (A neigiama), jei turite A ir neturite rezus antigenų.
- B+ (B teigiama), jei turite B ir rezus antigenų.
- B- (B neigiama), jei turite B ir neturite rezus antigenų.
- AB+ (AB teigiama), jei turite A, B ir rezus antigenų.
- AB- (AB neigiama), jei turite A ir B ir neturite rezus antigenų.
- O+ (O teigiama), jei neturite A ir B antigenų, net turite rezus antigenų.
- O- (O neigiama), jei neturite A, B ir rezus antigenų.
Kiti kraujo tipai
Ant raudonųjų kraujo ląstelių paviršiaus gali būti daug įvairių kitų tipų antigenų. Tačiau dauguma jų laikoma nereikšmingais, nes jie nėra tokie svarbūs kaip ABO ir rezus tipo antigenai.
Kaip atliekamas kraujo grupių nustatymo testas?
Taigi, jūsų kraujo mėginys yra sumaišomas su skirtingais plazmos mėginiais, kuriuose yra žinomų antikūnų. Pavyzdžiui, jeigu plazmoje yra antikūnų A antigenui, jie suriš jūsų raudonąsias kraujo ląsteles (eritrocitus), jei ant jų bus A antigenų. Arba, jeigu plazmoje yra antikūnų rezus antigenui, jie suriš jūsų raudonąsias kraujo ląsteles (eritrocitus), jei ant jų bus rezus antigenų. Atliekant keletą tokių testų galima nustatyti, kokių antigenų yra ant raudonųjų kraujo ląstelių paviršiaus, taigi ir nustatyti kraujo grupę. Įprastai atliekami kraujo grupės testai nustato ABO ir rezus tipo antigenus. Kiti antigenai yra tiriami tik tam tikrose situacijose.
Kraujo perpylimai ir kryžminis tapatinimas
Jei jums perpilamas kraujas, gyvybiškai svarbu, kad jums būtų perpilta kraujo, kuris atitinka jūsų kraują (yra suderinamas). Pavyzdžiui, jei jūsų kraujas yra B teigiamas, o jums bus perpilta A teigiamo žmogaus kraujo, jūsų plazmoje esantys antikūnai A antigenui reaguos su perpilamame kraujyje esančiomis raudonosiomis ląstelėmis. Dėl to donoro kraujo ląstelės sulips tarpusavyje. Taip jūsų organizme gali išsivystyti sunki, o kartais ir mirtina reakcija.
Todėl, prieš perpilant kraują, pasirenkamas maišas su donoro krauju, kuriame yra tokių pat ABO ir rezus antigenų, kaip ir jūsų kraujyje. Tada, siekiant įsitikinti, kad nėra jokių nesuderinamumo požymių, mažas jūsų kraujo mėginys yra sumaišomas su mažu donoro kraujo mėginiu. Kiek palaukus, sumaišytas kraujas apžiūrimas per mikroskopą, ar nėra kraujo krešėjimo požymių. Jeigu kraujo krešėjimo požymių nėra, kraują perpilti yra saugu.
Kraujo grupės ir nėštumas
Nėščioms moterims visada atliekamas testas kraujo grupei nustatyti. Jei moteris yra rezus-neigiama, o vaisius yra rezus-teigiamas (paveldėjo rezus antigeną iš tėvo), motinos imuninė sistema gali pradėti gaminti antikūnus rezus antigenui. Jie gali susijungti su vaisiaus kraujo ląstelėmis ir jas suardyti. Per pirmąjį nėštumą tai retai sukelia problemų. Tačiau negydant tai gali tapti rimta problema per kitus nėštumus, nes po pirmojo nėštumo motinos imuninė sistema taps „įjautrinta“.