Ligos pažeidžiamas organas ar kūno dalis:
Ligos dažniausiai pažeidžiamų asmenų grupė:
Ligos priežastys ir rizikos veiksniai:
Ligos simptomai ir požymiai:
Ligos gydymas:
Galimi vaistų naudojimo variantai:
Literatūros sąrašas:
Tai labai užkrečiama zoonozė (liga, kuri perduodama iš gyvūno žmogui). Ligą sukelia bakterija, kuri į žmogaus organizmą patenka per nepasterizuotą pieną ar mėsą, taip pat esant labai artimam kontaktui su užkrėstų gyvūnų skysčiais. Užsikrėtimas lytiniu keliu, per placenta labai retas, tačiau įmanomas.
Dažniausiai pažeidžiami kaulai ir sąnariai, taip gali formuotis granuliominis hepatitas, atsiranda anemija, leukopenija (leukocitų kiekio kraujyje sumažėjimas), trombocitopenija (trombocitų kiekio kraujyje sumažėjimas), meningitas, akių uždegimas, optinio nervo uždegimas, endokarditas (širdies endokardinio sluoksnio uždegimas – dažniausiai apimantis širdies vožtuvus), kartais ir orchitas (sėklidžių uždegimas).
• Veterinarai
• Laboratorijų darbuotojai
• Skerdyklos darbuotojai
Sukėlėjas yra mažos, apvalios formos, nejudrios, neformuojančios sporų bakterijos. Jos veikia taip intraląsteliniai parazitai ir sukelia lėtinę infekciją, kuri gali išlikti visą gyvenimą. Bakterija į organizmą patenka geriant nepasterizuotą užsikrėtusių gyvūnų pieną, valgant minkštą sūrį (dažniausiai pagamintą iš ožkos pieno), termiškai neapdorotą užkrėstų gyvūnų mėsą. Galimas patekimas per pažeistą odą, lytinių santykių metu ar per placentą.
Labiausiai ligai būdingi gripodiniai simptomai – karščiavimas, raumenų skausmas ir prakaitavimas. Ligos trukmė gali varijuoti nuo kelių savaičių iki daugelio mėnesių ar net metų. Pirmajai ligos stadijai būdingas užkrato patekimas į kraują – septicemija, kas nulemia karščiavimą, prakaitavimą (drėgno šieno kvapas) ir migruojantį raumenų bei sąnarių skausmą. Kraujyje atsiranda leukopenija, anemija, galimi kepenų fermentų pakitimai. Negydoma liga pereina į lėtinę formą, bakterija lokalizuojasi kauluose ir sąnariuose, atsiranda būdingi juosmeninės ir kryžkaulinės stuburo dalies uždegiminiai pakitimai. Vyrams būdingas sėklidžių uždegimas. Taip pat galimi kepenų, nervų sistemos, akių, širdies ir kitų organų sistemų pažeidimai.
Veiksmingi yra tetraciklinai, rimfapicinas, streptomocinas ir gentamicinas. Gydymo metu tikslinga naudoti keletą antibiotikų kelias savaites, kadangi sukėlėjas lokalizuojasi ląstelės viduje.
1. Streptomicinas į raumenis 14 dienų ir peroralinis doxociklinas po 100mg du kartus dienoje 45 dienas.
2. Gentamicinas 5mg/kg į raumenis vieną kartą dienoje 7 dienas, kai streptomicinas kontraindikuotinas.
3. Doksociklinas su rifampicinu du kartus dienoje bent jau 6 savaites.
4. Neuroboreliozė gydymo triguba terapija: doksociklinas, rifampicinas ir cotrimazolis.
http://en.wikipedia.org/wiki/Brucellosis