Nervinė bulimija yra mitybos sutrikimas, apibūdinamas dažnais persivalgymo epizodais, po kurių seka intensyvios pastangos siekiant išvengti svorio didėjimo. Šis sutrikimas pasireiškia įvairaus amžiaus vyrams ir moterims. Kai kovojate su bulimija, gyvenimas tampa nesibaigiančiu mūšiu tarp noro numesti svorio ar išlikti lieknu bei nenugalimos persivalgymo manijos.
Svarbu pažymėti, kad esant bulimijai nebūtinai imamasi organizmo valymo – fizinio maisto pašalinimo iš organizmo vartojant vidurius laisvinančių, vėmimą skatinančių ar šlapimą varančių vaistų. Jeigu persivalgę sportuojate, laikotės griežtų dietų, tai taip pat vertinama kaip bulimija.
Bulimijos požymiai ir simptomai
Jei kurį laiką jus vargina bulimija, tikriausiai padarėte viską, kad niekas nepastebėtų jūsų persivalgymo ir organizmo valymo įpročių. Tik žmonėms būdingas gėdos jausmas dėl problemų kontroliuojant mitybos įpročius, taigi labai tikėtina, kad persivalgote būdami vieni. Suvalgę dėžutę pyragėlių, pasistengsite ją pakeisti kita, kad draugai ar šeima nieko nepastebėtų. Pirkdami maisto, kurį planuojate valgyti, tikriausiai pirksite keturiose skirtingose parduotuvėse, kad kasininkė nieko neįtartų. Tačiau, nepaisant slapto gyvenimo, artimiausi žmonės tikriausiai įtaria, kad kažkas yra ne taip.
Fiziniai bulimijos požymiai ir simptomai
• Nuospaudos ar randai ant krumplių ar plaštakų, atsiradę kišant pirštus į gerklę norint sukelti vėmimą.
• Išsipūtę „burunduko“ žandai, atsiradę dėl pakartotinio vėmimo.
• Pakitusi dantų spalva dėl vemiant atsirandančio skrandžio rūgšties poveikio. Dantys gali būti gelsvi, nelygūs ar švarūs.
• Nesumažėjęs svoris – bulimijos varginami vyrai ir moterys dažnai yra normalaus svorio arba turi nedidelį antsvorį. Jeigu mėginant iš organizmo pašalinti suvalgytą maistą kūno svoris yra per mažas, tai gali būti anoreksijos su kartu pasireiškiančiu maisto šalinimu požymiu.
• Dažnai kintantis svoris – dėl pakaitinių persivalgymo ir dietos laikymosi epizodų svoris gali svyruoti 5kg ribose.
Kitos su neigiamu bulimijos poveikiu organizmui susijusios dažnos medicininės komplikacijos yra:
•Svorio didėjimas
•Pilvo skausmas, pūtimas
•Plaštakų ir pėdų tinimas
•Nuolatinis gerklės skausmas, užkimimas
•Plyšusios akių kraujagyslės
•Patinę skruostai ir seilių liaukos
•Silpnumas ir svaigulys
•Dantų irimas ir burnos opos
•Rūgšties refliuksas ar opos
•Skrandžio ar stemplės plyšimas
•Menstruacijų išnykimas
•Dėl piktnaudžiavimo vidurius laisvinančiais vaistais atsiradęs vidurių užkietėjimas
Bulimijos priežastys ir rizikos veiksniai
Nėra vienos bulimiją sukeliančios priežasties. Nors menka savigarba ir susirūpinimas kūno svoriu bei išvaizda vaidina pagrindinį vaidmenį, yra kitų prisidedančių priežasčių. Dažniausiai bulimijos ir kitų mitybos sutrikimų varginamų žmonių nesugeba sveikai valdyti emocijų. Valgymas gali būti emocijų išraiška, todėl nestebina, kad persivalgo ir maisto atsikratyti stengiasi žmonės, kai supyksta, jaučiasi prislėgti, veikiami streso ar nerimo.
Viena yra aišku. Bulimija yra kompleksinė su emocine būsena susijusi problema. Pagrindiniai bulimijos išsivystymo rizikos veiksniai yra:
• Prasta kūno išvaizda. Mūsų kultūroje akcentuojamas lieknumas ir grožis gali lemti nepasitenkinimą kūno išvaizda, ypač tarp jaunų moterų, kurias iš visų pusių veikia žiniasklaidoje platinami vaizdai su fiziniu požiūriu nerealiais idealais.
• Menka savigarba. Bulimija labiau gresia moterims ar vyrams, kurie save laiko nenaudingais, nevertingais ir nepatraukliais. Menką savigarbą skatinantys veiksniai yra depresija, perfekcionizmas, priklausomybės vaikystėje ir kritiška namų aplinka.
• Praeityje buvusi trauma ar priklausomybė. tarp bulimiją patiriančių moterų nustatytas didesnis seksualinės prievartos atvejų dažnis. Bulimijos varginančių asmenų grupėje taip pat yra vidutiniškai daugiau asmenų, kurių tėvai turėjo priklausomybės narkotikams problemų ar psichologinių sutrikimų.
• Pagrindiniai gyvenimo pokyčiai. Bulimijos išsivystymą dažnai paskatina streso būsenos ar pokyčiai, pavyzdžiui, fiziniai pokyčiai brendimo laikotarpiu, mokymosi kolegijoje pradžia ar nutrūkę santykiai. Persivalgymas ir organizmo valymas gali būti netinkamas būdas kovoti su stresu.
• Į išvaizdą orientuotos profesijos ar veikla. Su dideliu spaudimu dėl išvaizdos susiduriantys žmonės yra lengvai pažeidžiami bulimijos išsivystymo požiūriu. Tarp jų paminėtini baleto šokėjai, modeliai, gimnastai, imtynininkai, bėgikai ir aktoriai.
Sprendimo nesilaikyti dietos svarba
Gydymas nuo bulimijos bus gerokai sėkmingesnis, jei atsisakysite dietų. Kai nustosite mėginti riboti kalorijas ir laikytis griežtų dietos taisyklių, jūsų daugiau neužvaldys pagunda valgyti bei mintys apie maistą. Normaliai maitinantis galima nutraukti persivalgymo-maisto šalinimo ciklą ir vis tiek palaikyti sveiką, patrauklų svorį.
Bulimijos gydymas ir terapija
Kad pavyktų nutraukti persivalgymo-maisto šalinimo ciklą, svarbu anksti kreiptis pagalbos į specialistą, atlikti visą gydymo kursą, išspręsti esančias emocines problemas, kurios yra svarbiausios vystantis bulimijai.
Terapija bulimijos atveju
Kadangi pagrindiniai bulimijos atsiradimo veiksniai yra prasta kūno išvaizda ir menka savigarba, terapija yra svarbus sveikimo elementas. Įprasta jaustis atsiskyrusiu ir drovėtis dėl persivalgymo ir paskesnio maisto šalinimo, o terapeutas gali padėti suvaldyti šiuos jausmus.
Pirmo pasirinkimo gydymas kovojant su bulimija ir kognityvinė elgesio terapija. Kognityvinės elgesio terapijos tikslas yra kovoti su nesveika buliminės maitinimosi elgsena ir ją skatinančiomis nerealistinėmis, neigiamomis mintimis. Toliau aprašyta, ko galima tikėtis taikant bulimijos terapiją:
•Persivalgymo-maisto šalinimo ciklo nutraukimas – pirmajame gydymo nuo bulimijos etape dėmesys sutelkiamas į ydingo persivalgymo-maisto šalinimo ciklo nutraukimą ir normalaus maitinimosi modelio atkūrimą. Išmoksite stebėsi savo mitybos įpročius, išvengti persivalgymą skatinančias situacijas, suvaldyti stresą išvengiant valdymo, valgyti reguliariai ir išvengti potraukio maistui, suvaldyti norą išvemti maistą.
•Liguistų minčių ir modelių keitimas – antrajame gydymo nuo bulimijos etape dėmesys sutelkiamas į klaidinančius įsitikinimus apie svorį, dietos laikymąsi ir kūno formas, jų įvardijimą bei pokyčius. Jūs išanalizuosite požiūrius į maitinimąsi ir apsvarstysite, ar teisinga mintis, jog savivertė yra grindžiama svoriu.
•Emocinių problemų sprendimas – paskutinis gydymo nuo bulimijos etapas skirtas emocinėms problemoms, kurios yra pagrindinės mitybos sutrikimų vystymosi priežastys. Terapija gali būti sutelkta į bendravimo problemas, esančius nerimo sutrikimus bei depresiją, menką savigarbą bei atsiskyrimo ir vienišumo jausmą.
Bulimijos pasekmės
Jei gyvenate varginami bulimijos, jūsų organizmui ar net gyvenimui gresia rizika. Pavojingiausias neigiamas bulimijos poveikis yra maisto šalinimo iš organizmo sukeltas vandens praradimas. Vėmimas, viduriavimą sukeliantys ir šlapimo išskyrimą skatinantys vaistai gali sutrikdyti elektrolitų pusiausvyrą organizme; dažniausiai sumažėja kalio kiekis. Sumažėjus kalio kiekiui organizme atsiranda įvairių simptomų – pradedant nuo letargijos ir apsunkinto mąstymo iki nereguliaraus širdies plakimo ir mirties. Jeigu per mažas kalio kiekis organizme yra ilgesnį laiką, gali atsirasti inkstų funkcijos nepakankamumas.
Pagalba bulimijos varginamam asmeniui
Jei įtariate, kad jūsų draugas ar šeimos narys serga bulimija, pakalbėkite su juo apie patiriamas problemas. Jums artimas žmogus gali neigti persivalgymus ir vėmimus, tačiau yra tikimybė, kad jis ar ji pasinaudos galimybe atvirai pasakyti apie sunkumus, su kuriais susiduria. Bet kuriuo atveju bulimijos niekada negalima ignoruoti. Žmogaus fizinei ir emocinei sveikatai gresia pavojus.
Sunku žinoti, kad jūsų vaikas ar kitas mylimas žmogus gali kentėti nuo persivalgymų ir vėmimų. Jūs negalite priversti valgymo sutrikimų turintį asmenį pasikeisti, taip pat negalite už mylimą žmogų atlikti veiksmų, kurių reikia norint pasveikti. Tačiau jūs galite padėti pasiūlydami savo užuojautą, padrąsindami ir palaikydami per visą gydymo laikotarpį.