Ligos pažeidžiamas organas ar kūno dalis:
Dažniausiai ligos pažeidžiami asmenys:
Ligos priežastys ir rizikos veiksniai:
Ligos simptomai ir požymiai:
Ligos gydymas:
Tai tulžies latakų uždegimas, sąlygotas infekcijos ir gali būti mirtinas. Liga gydoma antibiotikais, tačiau esant sunkiai formai ar toksinės kilmės cholangitui, tenka daryti tulžies latakų drenažą.
Kepenis vagojantis tulžies latakų medis yra sterilus, jame nėra mikroorganizmų. Taip yra dėl apsauginių kepenų ląstelių ir tulžies latakų sienelių savybių – jos išskiria tulžies druską ir imunoglobulinus, kurie sunaikina infekciją. Tulžies ištekamojo latako gale esantis sfinkteris – Oddi – atlieka mechaninio barjero funkciją tarp latako ir dvylikapirštės žarnos. Latakuose spaudimas nėra didelis, todėl tulžis teka iš medžio į dvylikapirštę žarną ir tokiu būdu išplauna patekusias bakterijas. Atsiradus tulžies latakų obstrukcijai, normali tėkmė sutrinka, padidėja spaudimas, todėl dalis pašalintos užterštos tulžies grįžtą į takus. To pasėkoje išsivysto infekcija ir atsiranda sisteminiai uždegiminiai požymiai.
Tai suaugusių žmonių liga, dažniausiai susergama 50-60 metų amžiuje. Mirtingumas nuo šios ligos, ypač užleistais ir negydytais atvejais siekia iki 88%.
Dvi pagrindinės cholangito priežastys yra chirurginės manipuliacijos tulžies latakuose ir akmenys bendrame tulžies latake. Infekciją taip pat gali sąlygoti striktūros, navikai, cistos. Kepenų akmenligė taip pat gali būti cholangito priežastimi.
· Skausmas dešiniajame viršutiniame pilvo kvadrante. Apžiūrint pacientą ši sritis gali būti įtempta.
· Karščiavimas.
· Šaltkrėtis.
· Bendras negalavimas.
· Gelta.
· Blogėjant būklei gali atsirasti sepsinis šokas ir sąmonės sutrikimai.
· Uždegiminiai ir kepenų pažeidimo rodikliai kraujyje: padidėję leukocitai, c reaktyvusis baltymas, padidėjęs bilirubino kiekis, gama gliutamiltransferazės, aspartataminotransferazės ir alaninaminotransferazės.
· 50-70% atvejų būdinga vadinamoji Charkot triada: pilvo skausmas, gelta ir karščiavimas.
· Antibiotiko terapija: penicilino derivatai ir antros bei trečios kartos cefalosporinai – gramneigiamų bakterijų sąlygotos infekcijos padengimui; ampicilinas – gramteigiamom bakterijom; metranidazolis – anaerobinėms bakterijoms. Kuo daugiau sukėlėjų veikianti terapija, tuo didesnė tikimybė išgydyti infekciją.
· Endoskopinė retrogradinė cholangiopankretografija naudojama akmenims iš tulžies latakų pašalinti.
· Pažeistų latakų stentavimas ar jungties su dvylikapiršte bei tuščiąja žarna suformavimas.
· Tulžies pūslės pašalinimas.