Ligos pažeidžiamas organas ar kūno dalis:
Ligos dažniausiai pažeidžiami asmenys:
Ligos priežastys ir rizikos veiksniai:
Ligos simptomai ir požymiai:
Ligos gydymas:
Literatūros sąrašas:
Tai rūgščių ir šarmų pusiausvyros sutrikimas, kuomet vandenilio jonų (rūgščių) koncentracija organizmo skysčiuose yra sumažėjusi ir susidaręs bazių (šarmų) perteklius. Kraujo pH yra padidėjęs.
Organizmo skysčių pH (pusiausvyra tarp rūščių ir bazių) labai svarbi normaliai organizmo veiklai palaikyti. Esant pusiausvyros sutrikimui:
· Organizmo baltymai tampa nebe tokie stabilūs ir gali iškristi į nuosėdas.
· Sutrinka audinių aprūpinimas deguonimi.
· Pakinta ląstelių ir kraujagyslių sienelių pralaidumas.
· Sutrinka įvairių organizmo fermentų veikla, kadangi kiekvienas fermentas turi savo optimalią terpę (pH) veikti.
Didesnę riziką susirgti turi nėščios moterys, kurioms pasireiškia dažnas ir nepertraukiamas vėmimas dėl nėščiųjų toksikozės. Taip pat vartojant šlapimą varančius medikamentus (diuretikus), perdozavus steroidinių vaistų, esant antinksčių žievės hiperaktyvumui, netenkant kalio per virškinamąjį traktą.
1. Bikarbonato susikaupimas neląsteliniame skystyje:
· Esant padidėjusiam karbonatų patekimui į organizmą išgėrus ar sušvirkštus į veną natrio bikarbonato, laktato ar acetato.
· Susidarant citrinų, pieno rūgšties pertekliui vartojant tam tikrą maistą ar metabolinių procesų metu, vykstant oksidacijai.
2. Neląsteliniame skystyje rūgščiųjų (vandenilio) jonų sumažėja daug vemiant, kuomet netenkama daug druskos rūgšties, esančios skrandyje.
3. Padidėjus kalio jonų išskyrimui iš organizmo per virškinamąjį traktą, inkstus, vartojant diuretikus, nesteroidinius vaistus nuo uždegimo, sutrikus antinksčių veiklai.
- Padidėjęs nervų sistemos ir raumenų sistemos jaudrumas. To priežastis yra sumažėjęs jonizuoto kalcio kiekis kraujyje. Tiriant tokį pacientą randamas padidėjęs raumenų tonusas, sustiprėję refleksai. Gali atsirasti viso kūno ar atskirų jo dalių tirpimas, niežėjimas, deginimas ir kiti panašūs pojūčiai. Kartais stebimas riešo ar pėdos mėšlungis.
- Sumažėjęs kvėpavimo dažnis ir audinių aprūpinimas deguonimi (kaip kompensacinis mechanizmas).
- Sutrinka elektrolitų pusiausvyra, kraujo plazmoje stebimi sumažėję kalio, natrio, jonizuoto kalcio, chloridų koncentracija. Šlapimo terpė tampa šarminė.
- Tiriant kraujo dujas nustatomas pH >7,4, bazių ekscesas ≥3,1 mmol/l, pCO2 padidėjęs ar normalus.
1. Šalinti ligą sukėlusią priežastį.
2. Koreguoti elektrolitų disbalansą atstatant normalią kalio, natrio, kalcio ir chloridų koncentraciją kraujyje.
1. Kučinskienė, A.Z. Klinikinės biochemijos ir laboratorinės diagnostikos pagrindai. Vilnius, 2008. 5ū p.