Ligos pažeidžiamas organas ar kūno dalis
Ligos dažniausiai pažeidžiamų asmenų grupė
Ligos priežastys ir rizikos veiksniai
Ligos simptomai ir požymiai
Ligos gydymas
Tai rimta infekcinė liga, kuria sukelia sukėlėjas Francisella tularensis. Tai gramneigiama, nejudri kokobacila. Pavojingiausias yra sukėlėjo A tipas, kuris aptinkamas triušiuose ir arkliuose. Įprasta lokalizacija – Šiaurės Amerika. Mažiau pavojingas B tipas, aptinkamas bebruose ir ondatrose (Š. Amerikoje) bei arkliuose ir smulkiuose graužikuose (Š. Euroazija). Pirminis šaltinis gali būti erkės ar elnių musės.
Tai intraląstelinė bakterija, kuri pirmiausia pažeidžia baltuosius krauju kūnelius - makrofagus. Sukėlėjas išplinta į plaučius, kepenis, blužnį, limfmazgius.
Dažniausiai liga suserga veterinarai, medžiotojai ir asmenys, turintys kontaktą su užkrėsta mėsą, esant erkės įkandimui.
Bakterija į organizmą gali patekti per pažeistą odą, gleivinę ar įkvėpus. Žinomi atvejai, kuomet užsikrečiama nurijus užteršto vandens, maisto, dirvožemio. Liga nėra perduodama žmogaus žmogui.
Skiriami šie ligos tipai:
- Opinis-liaukinis: tai dažniausias ligos tipas, pasitaikantis iki 75% atvejų. Dažniausia priežastis erkės ar elninės musės įkandimas, užkrėsto mėsos tiesioginis kontaktas su oda. Pažeidimas atsiranda toje srityje, kur sukėlėjas patenka į organizmą. Išopėjimas lydimas regioninių limfmazgių padidėjimu, dažniausiai kirkšnyse ar pažastyse
- Liaukinis: panašus į opinį tipą, tačiau nėra stebimas akivaizdus odos pažeidimas.
- Burnos-ryklės: atsiranda nurijus užkrėsto vandens ar maisto. Pasireiškia gerklės skausmu, opelėmis burnoje, tonzilitu, kaklo srities limfadenopatija.
- Akių-liaukinis: atsiranda sukėlėjui patekus į akį, pasireiškia jos paraudimu ir priekinių ausies limfmazgių padidėjimu.
- Plaučių: viena rimčiausių ligos formų, kuomet sukėlėjo įkvepiama. Atsiranda kosulys, krūtinės skausmas, apsunkintas kvėpavimas. Taip pat ši forma gali būti opinės-liaukinės ligos formos komplikacija, kuomet liga yra negydoma ir sukėlėjas per kraują išplinta į plaučius.
Inkubacinis periodas (laikas nuo užsikrėtimo iki pirmųjų ligos požymių pasireiškimo) gali trukti nuo vienos iki 14 dienų. Dažniausiai 3-5 dienos. Stebimas karščiavimas, letargija, anoreksija, kraujo užkrėtimo požymiai, komplikuotais atvejais ištinka mirtis. Sukėlėjo patekimo vietoje paprastai stebimas odos pažeidimas – išopėjimas. Priklausomai nuo ligos sunkumo, karščiavimas varijuoja nuo vidutinio iki aukšto, tuo metu bacila gali būti išskirta iš kraujo. Veidas ir akys parausta, gali vystys uždegimas. Pastarajam išplitus į limfinius mazgus, šie padidėja ir gali supūliuoti.
Antibiotikai:
- Streptomicinas
- Doksociklinas
- Gentamicinas
- Fluorochonlonų grupės preparatai