+1
-0
+1
7 dalykai, ką būtina žinoti apie deksketoprofeną, norint išvengti skausmo

Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU) – dažniausiai pasaulyje išrašomi analgetikai, skiriami įvairaus intensyvumo skausmui malšinti [1]. Jie grįžtamai inhibuoja ciklooksigenazę (COX) (prostaglandino endoperoksido sintazę) – fermentą, tarpininkaujantį prostaglandinų ir tromboksano A2 produkcijoje [2]. Kaip žinoma, prostaglandinai yra daugelio fiziologinių funkcijų mediatoriai, jie palaiko skrandžio gleivinio barjero funkciją, inkstų kraujotaką ir reguliuoja endotelio tonusą. Taip pat jie atlieka svarbų vaidmenį uždegiminiame ir nocicepciniame procese. Rinkoje yra daug NVNU grupei priklausančių preparatų. Iš pirmo žvilgsnio jie atrodo pana- šūs, tačiau skirtingi NVNU vaistai pasižymi skirtingomis farmakologinėmis savybėmis, saugumu ir efektyvumu. Kokį NVNU pasirinkti? Straipsnyje pateikiama naujausia informacija apie vieną NVNU grupei priklausantį vaistą – deksketoprofeną, pristatomos jo farmakodinaminės, farmakokinetinės savybės, naujausių atliktų tyrimų duomenys.

Deksketoprofeno farmakodinamika ir farmakokinetika

Deksketoprofeno trometamolis yra S- (+)-2-(3-benzoilfenil) propiono rūgšties trometamino druska. Taip pat jis yra ketoprofeno (S+)-enantiomeras, pasižymintis greita reabsorbcija iš virškinimo trakto ir labai greita veikimo pradžia. Pats raceminis ketoprofenas yra vienas stipriausių prostaglandinų sintezės inhibitorių, in vitro efektyviai malšinantis skausmą ir uždegimą Vis dėlto, palyginti su kitais NVNU, preparatas yra susijęs ir su didesne kraujavimo iš virškinimo trakto rizika [5, 6]. Ketoprofeno S(+) enantiomeras (deksketoprofenas) yra pranašesnis už raceminį ketoprofeną. Nustatyta, kad tokiai pačiai analgezijai sukelti reikia perpus mažesnės deksketoprofeno dozės, taigi ir nepageidaujamo poveikio reiškinių rizika yra beveik perpus mažesnė. Deksketoprofenas efektyviai malšina skausmą, pasižymi uždegimą slopinančiu poveikiu, mažina temperatūrą [7]. NVNU veikimo mechanizmas yra susijęs su prostaglandinų sintezės suma- žėjimu dėl COX slopinimo. Konkrečiai slopinamas arachidono rūgšties virsmas cikliniais endoperoksidais, PGG2 ir PGH2, iš kurių susidaro prostaglandinai PGE1, PGE2, PGF2alfa ir PGD2, prostaciklinas PGI2 ir tromboksanai (TxA2 ir TxB2). Be to, prostaglandinų sintezės slopinimas gali turėti įtakos ir tokiems uždegimo mediatoriams kaip kininai. Taigi tiesioginis poveikis uždegimui papildomas netiesioginiu [8]. Eksperimentiniuose tyrimuose nustatyta, kad deks- ketoprofenas efektyviai mažina COX- 1 ir COX-2 aktyvumą [8].

Išgėrus deksketoprofeno trometamolio, maksimali koncentracija (Cmax) žmogaus organizme pasiekiama apytiksliai po 30 min. (tarp 15 ir 60 min.). Vaistinį preparatą vartojant valgio metu, plotas po koordinačių laiko kreive nesikeičia, bet Cmax sumažėja ir absorbcijos greitis lėtėja (padidėja tmax) [8]. Deksketoprofeno trometamolio pusinis pasiskirstymo periodas ir pusinės eliminacijos laikas yra atitinkamai 0,35 ir 1,65 val. Kaip ir kitiems vaistiniams preparatams, kurie stipriai susijungia su kraujo plazmos baltymais (99 proc.), pasiskirstymo tūrio vidurkis yra mažesnis nei 0,25 l/kg. Daugkartinės dozės farmakokinetiniais tyrimais nustatyta, kad plotas po koordinačių laiko kreive po paskutinės vaistinio preparato dozės yra toks pat kaip ir po vienkartinės dozės – vadinasi, vaistinio preparato sankaupa organizme nevyksta [8]. Išgėrus deksketoprofeno trometamolio, šlapime randamas tik S-(+) enantiomeras, įrodantis, kad žmogaus organizme R– (–) enantiomeras nesusidaro. Svarbiausias deksketoprofeno pašalinimo iš organizmo kelias yra gliukuronizacija ir išsiskyrimas su šlapimu [8]. Atsižvelgiant į skausmo priežastis ir intensyvumą, dažniausiai patariama vartoti po 12,5 mg kas 4–6 val. arba po 25 mg kas 8 val. Visa paros dozė neturi būti didesnė kaip 75 mg. Nepageidaujamas poveikis gali sumažėti vartojant mažiausią veiksmingą dozę trumpiausią laiką, būtiną simptomų kontrolei [8]. Atlikta nemažai klinikinių tyrimų, kuriuose lygintas deksketoprofeno veiksmingumas gydant ūmų ir lėtinį skausmą su kitais NVNU. Trumpai aptarsime deksketoprofeno privalumus, kai jis skiriamas skirtingos etiologijos skausmui gydyti.

7 dalykai, ką būtina žinoti apie deksketoprofeną ir jo klinikinį efektyvumą:

1.Dantų skausmas

3klinikiniuose tyrimuose dalyvavo pacientai, besiskundžiantys vidutinio stiprumo ir stipriu dantų skausmu [9–11]. Tyrime vertintas skausmo intensyvumas pradžioje ir praėjus 6 val. po analgetikų skyrimo. Visuose šiuose tyrimuose nustatyta, kad deksketoprofenas, skiriamas 10/12,5 mg, 20/25 mg ir 50 mg dozėmis sumažino pacientų patiriamą skausmą mažiausiai 50 proc., praėjus 6 val. po pirmos dozės. Tai buvo daug geresni rezultatai, palyginti su placebo preparatu [12]. Kitame tyrime vertinta, kaip efektyviai deksketoprofenas, dipironas (metamizolis) ir placebo preparatas suma- žina dantų skausmą praėjus 8 val. po skyrimo. Tyrimo rezultatai atskleidė, kad deksketoprofenas buvo reikšmingai efektyvesnis nei placebas. Taip pat nustatyta, kad vienkartinės deksketoprofeno 12,5 mg ir 25 mg dozės efektyviau sumažino dantų skausmą nei vienkartinė 575 mg dipirono (metamizolio) dozė [13].

2.Pooperacinis skausmas

Tyrimai, kuriuose nagrinėtas kelių analgetikų efektyvumas malšinant pooperacinį skausmą, parodė, kad deksketoprofeno po 25 mg, tramadolio po 50 mg, diklofenako po 50 mg ir paracetamolio / kodeino po 500 / 22,5 mg dozių efektyvumas malšinant skausmą buvo lygiavertis [14–17]. 3 studijose analizuotas 25 mg deksketoprofeno ir 50 mg ketoprofeno efektyvumas malšinant pooperacinį skausmą. Vienos studijos duomenimis, tirtų vaistų poveikis buvo lygiavertis [18], o kitose dviejose studijose nustatyta, kad deksketoprofenas kur kas efektyviau malšino pooperacinį skausmą nei ketoprofenas [19, 20]. Taip pat nustatyta, kad taikant deksketoprofeną pooperaciniu laikotarpiu kartu su opioidiniais analgetikais, analgezijai prireikdavo šiek tiek mažesnių opioidų dozių [21].

3.Inkstų dieglių sukelto skausmo gydymas

3 atsitiktinių imčių, klinikiniuose tyrimuose analizuota, kaip efektyviai 2 000 mg dipirono arba 25 mg ir 50 mg deksketoprofeno dozės, skiriamos intraveniškai ar į raumenis, malšina inkstų dieglių sukeltą skausmą [22–24]. Iš viso tyrimuose dalyvavo 838 inkstų dieglių varginami pacientai, 526 iš jų buvo gydomi deksketoprofenu. Vaistų efektyvumas buvo vertinamas praėjus 6 val. po vienos dozės skyrimo. Tyrimo rezultatai atskleidė, kad deksketoprofenas, skiriamas po 25 mg ir 50 mg injekcijomis į raumenis, taip pat efektyviai malšino inkstų dieglių sukeltą skausmą kaip ir dipirono 2 000 mg intraraumeninės injekcijos. Deksketoprofenas, skiriamas po 25 mg ir 50 mg injekcijomis į veną, taip pat efektyviai malšino skausmą kaip ir intraveninės 2 000 mg dipirono injekcijos. Viename šių tyrimų nustatyta, kad deksketoprofenas, skiriamas po 50 mg į veną, taip pat efektyviai malšino inkstų dieglių sukeltą skausmą kaip ir 100 mg ketoprofeno intraveninė injekcija.

4.Ūminio juosmens skausmo gydymas

5 klinikinėse studijose analizuota, kaip efektyviai trumpą laiką (iki 7 dienų) skiriamas deksketoprofenas malšina ūminį juosmens skausmą [25–29]. Visos studijos buvo atsitiktinių imčių ir dvigubai aklos. Vienoje jų nustatyta, kad deksketoprofenas, skiriamas po 50 mg 2 k./d. intraraumeninėmis injekcijomis, buvo toks pat efektyvus kaip diklofenakas, skiriamas po 75 mg 2 k./d. intraraumeninėmis injekcijomis. Kitose 4 studijose nustatyta, kad deksketoprofenas, skiriamas po 25 mg 3 k./d. per os, taip pat efektyviai malšino vidutinio stiprumo ir stiprų skausmą kaip diklofenakas, tramadolis ir paracetamolis / dekstropropoksifenas, skiriami atitinkamai 150, 150 ir 800 / 60 mg/d.

5.Kitos ūminio skausmo būklės

Klinikiniame tyrime nustatyta, kad peroralinio deksketoprofeno 25 mg dozė buvo efektyvesnė nei mepivakaino injekcijos į gimdos kaklelį, praėjus 30–120 min. po histeroskopijos [30]. Kitame tyrime nustatyta, kad deksketoprofenas, skiriamas po 25 mg per os, efektyviau malšino skausmą, praėjus 15–60 min. po apatinių galūnių traumos, nei 50 mg deksketoprofeno per os [31]. Analizuojant, kokie vaistai efektyviau malšina čiurnos patempimo sukeltą skausmą, nustatyta, kad deksketoprofeno, skiriamo po 25 mg 3 k./d. 4 dienas, efektyvumas buvo toks pat kaip ir paracetamolio / kodeino, skiriamo po 500 / 60 mg 3 k./d. 4 dienas [32]. Esant kaulų vėžio sukeltam stipriam skausmui ir 15 dienų prieš tai nevartojus nei opioidų, nei NVNU, 25 mg deksketoprofeno ir 10 mg ketorolako skausmą malšino beveik taip pat [33].

6.Artrito gydymas

2 tyrimuose lygintas 25 mg deksketoprofeno, skiriamo 3 k./d., 150 mg/d. ketoprofeno ir 150 mg/d. diklofenako efektyvumas gydant artrito metu pasireiškiantį skausmą ir uždegimą. Abu minėti tyrimai buvo atsitiktinių imčių ir dvigubai akli. Po 2–3 tyrimo savaičių nustatyta, kad deksketoprofenas pasi- žymėjo tokiu pat efektyvumu kaip diklofenakas, tačiau buvo kur kas efektyvesnis už ketoprofeną [34, 35].

7.Bendras deksketoprofeno ir ketoprofeno palyginimas

Lyginant cheminiu požiūriu pana- šiausius vaistus – deksketoprofeną ir ketoprofeną, nustatyta, kad 50 mg deksketoprofeno malšiną inkstų dieglių sukeltą skausmą taip pat kaip 100 mg ketoprofeno [24], 12,5 mg ar 25 mg deksketoprofeno taip pat efektyviai numalšina dantų skausmą kaip 50 mg ketoprofeno [36], 25 mg deksketoprofeno efektyviau malšino artrito sukeltą skausmą nei 100 mg ketoprofeno [34].

Apibendrinimas

Nemažai klinikinių tyrimų atlikta vertinant deksketoprofeno klinikinį efektyvumą įvairios etiologijos skausmui malšinti. Daugiausia tai buvo tyrimai, kuriuose vertintas ūminis skausmas – odontogeninis, pooperacinis, juosmens, potrauminis, inkstų dieglių, sukeltas artrito. Kitose studijose buvo vertinamas ir lėtinis skausmas, susijęs su onkologinėmis ligomis. Deksketoprofenas pasirodė kaip efektyvus ir greitai veikiantis NVNU – po pirmos dozės suvartojimo skausmą malšinantis poveikis prasideda jau po 30 min. Palyginti su kitais NVNU, deksketoprofenas pasižymi lygiaverčiu arba geresniu skausmo malšinimu. Palyginti su ketoprofenu, deksketoprofeno užtenka perpus mažesnės dozės atitinkamam skausmo malšinimo efektui pasiekti. Parengė Igoris Fomčenko Perspausdinta iš žurnalo „Reumatologija“ žurnalo „internistas“ priedo Literatūros sąrašas yra redakcijoje.