Viršutinių kvėpavimo takų ligos, tokios kaip ūminis ar lėtinis rinosinusitas, virusinės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos (ŪVKTI) ir alerginis rinitas, – vienos dažniausių klinikinėje praktikoje. Joms būdingi tie patys nosies simptomai – užgulimas, rinorėja, čiaudulys, kuriuos palengvinti padeda tinkamai parinktas gydymas.
Sveikų asmenų kvėpavimo takus nuo aplinkos svetimkūnių saugo virpamasis epitelis, išklojantis nosies ir sinusų ertmes. Šį sluoksnį sudaro virpamaisiais plaukeliais padengtos epitelio ląstelės ir taurinės ląstelės. Svetimkūniai patenka į šių ląstelių gaminamas gleives ir virpamųjų plaukelių judesiais pašalinami iš sinusų į nosiaryklę. Dėl virusų, bakterijų, alergenų ar dirgiklių poveikio šis mechanizmas sutrinka, dėl to vystosi nosies ir sinusų gleivinės uždegimas.
Druskų tirpalai, kaip pagalbinė priemonė nosies ir sinusų ligoms gydyti, naudojami jau nuo XX amžiaus pradžios. Hipertoninio jūros vandens vartojimas nosies ligų gydymui vis dar iki šiandien rutiniškai rekomenduojamas otorinolaringologų.
Rinosinusitas
Ūminio ir lėtinio rinosinusito simptomai ir požymiai yra gerai žinomi. Ūminį rinosinusitą dažnai lydi karščiavimas ir veido sričių skausmas, tuo tarpu lėtiniam rinosinusitui karščiavimas nėra būdingas, kol neprisideda ūmi infekcija. Tiek ūminis, tiek lėtinis rinosinusitas turi bendrus simptomus, įskaitant nosies užgulimą, paburkimą, užnosinį sekreto tekėjimą, gelsvai žalsvas išskyras, susilpnėjusią uoslę.
Medikamentiniam gydymui vartojami antibiotikai, vietiniai ir sisteminiai dekongestantai, gliukokortikoidai, mukolitikai. Pagrindinis gydymo tikslas – šalinti simptomus ir priežastį. Nosies plovimas neatsiejamas nuo rinosinusito gydymo. Remiantis ekspertų rekomendacijomis, lėtinis rinosinusitas – pati dažniausia jūros vandens vartojimo indikacija (A lygio rekomendacija). Nosies plovimas druskų tirpalais prieš vartojant dekongestantus ar gliukokortikoidus pagerina šių vaistų prasiskverbimą ir efektyvumą. Druskų tirpalai, gydant rinosinusitą, gerina virpamojo epitelio funkciją, mažina gleivinės paburkimą, kartu gerėja sinusų drenažinė funkcija. Įrodyta, jog sergant ūminiu bakteriniu rinosinusitu druskų tirpalų vartojimas sutrumpina gydymo antibiotikais trukmę.
Alerginis rinitas
Įprastai alerginis rinitas gydomas antihistamininiais vaistais ir gliukokortikoidais. Juo sergantiems pacientams gydytojai taip pat pataria vartoti druskų tirpalus nosiai plauti – lengviau pasišalina gleivės, alergenai, palengvėja kvėpavimas.
Įvairios kilmės rinitas
Klinikiniais tyrimais pagrįsta druskų tirpalų nauda virusinių kvėpavimo takų infekcijos sąlygos slogos gydymui ir profilaktikai.
Pateikiami įrodymai, jog druskų tirpalai veiksmingi pagalbiniam atrofinio, sausojo rinito ir nosies polipų gydymui. Be to, sergantiems cistine fibroze pacientams druskų tirpalai rutiniškai rekomenduojami nosies sinusų gleivinės atkūrimui.
Palyginamieji tyrimai
- Hipertoninis druskos purškalas palyginti sunetaikomu gydymu. Garavello ir bendr. (2005) atliktame tyrime nustatyta, jog hipertoninis druskos purškalas nosiai buvo efektyvesnis rinokonjunktyvito sukeltų nosies simptomų gydymui nei netaikant jokio gydymo. Vartojant hipertoninį druskos purškalą statistiškai reikšmingai palengvėjo simptomai bei sumažėjo antihistamininių vaistų poreikis.
- Hipertoninis druskos purškalas ir antihistamininiai vaistai palyginti tik suantihistamininiais vaistais. Hipertoniniai druskų purškalai kartu su antihistamininiais vaistais užtikrina geresnę simptomų kontrolę nei vartojant vien tik antihistamininius preparatus. Rogkakou ir bendr. (2005) nustatė, jog vartojant hipertoninį druskos purškalą ir cetiriziną gydymas buvo veiksmingesnis nei vartojant tik cetiriziną.
- Hipertoninis druskos purškalas palyginti su gliukokortikoido purškalu. Hipertoniniai druskų purškalai ir gliukokortikoidų purškalai sumažina nosies simptomus, tačiau gliukokortikoidų pranašumas didesnis.
- Izotoninis palyginti su hipertoniniu druskos purškalu. Vis dėlto lieka neaišku, kokio druskingumo tirpalai yra efektyvesni, tačiau keletas tyrimų pateikė hipertoninio jūros vandens pranašumus. Cordray ir bendr. (2005) tyrimo duomenimis, didesnis klinikinis efektyvumas nustatytas vartojusiųjų hipertoninį jūros vandenį grupėje. Shoseyov ir bendr. (1998) tyrimo duomenys panašūs – hipertoninis, o ne izotoninis, jūros vanduo buvo efektyvesnis gydant lėtinį vaikų rinosinusitą. Vaikams, vartojusiems hipertoninį jūros vandenį, ženkliai sumažėjo kosulys, sloga, užnosinis sekreto tekėjimas.
Nosies druskų purškalai
Druskų tirpalus galima pasiruošti ir namų sąlygomis, naudojant šiltą vandenį ir druską, tačiau tai nėra sterilu ir patogu. Dabar rinkoje yra įvairių nosiai plauti skirtų tirpalų, bene didžiausias pasirinkimas – quixx/6373″>Quixx preparatų linijoje.
quixx/6373″>Quixx – natūraliai druskingesnis jūros vanduo, turintis vertingų mineralų ir mikroelementų. Nors hipertoninių nosies purškalų mechanizmas nėra žinomas, manoma, jog nosies gleivinės funkcija pagerėja, nes šie tirpalai tiesiogiai išvalo nosies gleivinę, pašalina uždegiminius mediatorius ir gerina mukociliarinę funkciją – suskystėjus sekretui, pagerėja nosies plaukelių darbas.
Ši natūrali priemonė mažina nosies ertmių ir sinusų užsikimšimą, drėkina nosies gleivinę, skatina sekreto pasišalinimą, lengvina kvėpavimą. Kasdienis nosies plovimas jūros vandeniu sumažina simptomus bei kitų vaistų poreikį, ypač kai rinosinusitu sergama dažnai. Kartais nosies plovimas tėra vienintelė gydymo priemonė, o prireikus – derinama su vaistais.
- quixx/6373″>Quixx – natūraliai druskingesnis jūros vanduo, turintis vertingų mineralų ir mikroelementų. Ši natūrali priemonė mažina nosies ertmių ir sinusų užsikimšimą, drėkina nosies gleivinę, skatina sekreto pasišalinimą, palengvina kvėpavimą. Preparatas yra saugus, tinkamas ilgalaikiam vartojimui.
- quixx/6373″>Quixx extra – naujausias produktas. Tai hipertoninis vandenyno vandens nosies purškalas su eukaliptų aliejumi. quixx/6373″>Quixx extra mažina nosies gleivinės paburkimą, lengvina kvėpavimą, o sudėtyje esantis eukaliptų aliejus veikia gaivinamai.
- quixx/6373″>Quixx soft – natūralus Atlanto vandenyno vandens izotoninis nosies purškalas, kuriame yra vertingų mineralų ir mikroelementų (pvz., magnio, boro, silicio, mangano) ir alavijųekstrakto. Šis jūros vanduo puikiai tinka kasdienei nosies priežiūrai, ypač kai nosis išsausėja veikiant sausam orui.
Žurnalas Farmacija ir laikas
Literatūra
1. Blake Papsin, Alison McTavish. Saline nasal irrigation.Its role an adjunct treatment. Canadian Family Physician 2003;49:168-173.
2. Catherine Whittaker. Nasal spraus: a short review. S Afr Pharm J 2011; 78(7):21-23.
3. Darwin F.Yeung. Efficacy of nasal saline spraus to relieve symptoms of chronic sinusitis. UTMJ Vol 88, Number 2, 2011.
4. DAVID RABAGO, MD, and ALEKSANDRA ZGIERSKA. Saline Nasal Irrigation for Upper Respiratory Conditions. Am Fam Physician. 2009 Nov 15;80(10):1117-1119.
5.Lance T.Tomooka. Clinical study and literature review of Nasau irrigation. Laryngoscope, 110:1189-1193,2000.