Įvadas
Skausmas – tai organizmą įspėjantis signalas. Kiekvienas mūsų susiduriame su staiga užklupusiu ar ilgai varginančiu skausmu. Ūminis skausmas pasireiškia esant ūminiam audinių pažeidimui – žinomiausiai skausmo priežasčiai. Ūminis skausmas kyla žmogui susižalojus, po chirurginių intervencijų ar sergant įvairiomis ligomis. Kita skausmo rūšis yra lėtinis skausmas. Tai ilgai užsitęsęs ar pasikartojantis skausmas, trunkantis ilgiau nei 3 mėnesius, bei darantis neigiamą įtaką žmogaus gyvensenai. Skausmo suvokimas yra skirtingas, todėl nebūtinai priklauso nuo audinių pažeidimo masto. Tą patį pažeidimą du žmonės gali jausti skirtingai – tai priklauso nuo mūsų nervų sistemos, kuri nuolat priima įvairiausią informaciją, turi įtakos mūsų suvokimui. Skausmas turi didelę įtaką žmogaus gerovei, ypač lėtinis skausmas. Skausmas trikdo fizines funkcijas. Neretai besitęsiantį skausmą lydi depresija, nerimas, net socialinė izoliacija. Efektyvus skausmo malšinimas svarbus siekiant sumžinti organizmo patiriamą stresą.
Skausmo malšinimas
Yra nemažai nemedikamentinių skausmą mažinančių priemonių, tokių kaip raumenų atpalaidavimas, gydomasis masažas, meditacija, įvairios šildymo technikos, akupunktūra, ultragarsas. Tačiau pagrindinė skausmą mažinanti priemonė yra vaistai. Nors esti didelė skausmą malšinančių vaistų įvairovė, neretai nutinka taip, kad norimo poveikio jais nepasiekiama (11–13). Dažniausiai tam įtakos turi individualus paciento skausmo patyrimas, netiksli diagnozė ar netinkamas vaistų vartojimas, baiminantis nepageidaujamų reakcijų (14). Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas, skausmas vaistais turėtų būti gydomas palaipsniui, pradedant nuo neopioidinių preparatų. Vieni dažniausiai skausmui malšinti pasitelkiamų vaistų yra nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU). NVNU skiriami tiek ūminiam, tiek lėtiniam skausmui gydyti. NVNU slopina fermento ciklooksigenazės (COX) izoformas (COX-1 ir COX-2), kurios dalyvauja prostaglandinų sintezėje. Pagal tai, kurią COX izoformą slopina, NVNU skirstomi į selektyviuosius ir neselektyviuosius. Selektyvusis poveikis COX-1 yra susijęs su antiagregaciniu veikimu, o COX-2 efektyviai slopina uždegimą, apsaugo virškinimo trakto gleivines. NVNU efektyviai slopina uždegimą, mažina karščiavimą ir skausmą. Šie vaistai plačiai naudojami, tačiau žinoma juos vartojant padidėjusi kraujavimo iš virškinimo trakto rizika. Vienas NVNU atstovų – ketoprofenas – veiksmingai malšina skausmo ir uždegimo simptomus, tačiau pasižymi padidėjusia kraujavimo iš virškinimo trakto rizika, palyginti su kitais NVNU (6, 7). Į ketoprofeno sudėtį įeina S(+)- enantiomeras (deksketoprofenas) ir R(-)- enantiomeras. Skausmą malšinančiu poveikiu pasižymi S(+)-enantiomeras (deksketoprofenas), kai R(-) enantiomeras neturi skausmą malšinančio poveikio (8). Manoma, kad R(-)-enantiomeras turi opų išsivystymą skatinančių savybių. Esant skirtingoms būklėms (2), deksketoprofenas (S(+)-enantiomeras) veiksmingai mažina ūminį skausmą (1), o skausmą malšinantis poveikis jaučiamas jau po 30 min. pavartojus vaisto (3). Kadangi deksketoprofenas yra lipofiliškesnis nei ketoprofenas, jis greičiau absorbuojamas, greičiau pradeda veikti, o didžiausią koncentraciją plazmoje pasiekia per trumpesnį laiką (4, 5). Kadangi R(-)-enantiomeras turi opų išsivystymą skatinančių savybių (tai nustatyta tiriant žiurkes (8)), tad vartojant vieną deksketoprofeną, skausmui malšinti ne tik reikia perpus mažesnėsdozės, palyginti su ketoprofenu, bet ir sumažėja kraujavimo iš virškinimo trakto rizika.
Deksketoprofenas tinka įvairios lokalizacijos ir pobūdžio skausmui malšinti
Atliktuose tyrimuose tiriant skirtingo pobūdžio bei lokalizacijos skausmą, nustatyta, kad deksketoprofenas pasižymi geru skausmą malšinančiu veikimu, vaisto tolerancija vartojant peroralinę jo formą (9, 10). Palyginti deksketoprofeno ir ketoprofeno veiksmingumą malšinant dantų skausmą, nustatytas panašus efektas, tačiau gavusiųjų deksketoprofeną grupėje skausmą malšinantis poveikis pasireiškė greičiau (16). Panašūs rezultatai stebėti ir tiriant vaistų efektyvumą esant dismenorėjai (17). Palygintas ir ketoprofeno bei deksketoprofeno veiksmingumas gydant kelio osteoartrito sukeltą skausmą. Nustatyta, kad geresniu ir greitesniu poveikiu pasižymi 25 mg deksketoprofenas, palyginti su 50 mg ketoprofenu (18). Iš gydytų deksketoprofenu būklė pagerėjo net 75 proc. ligonių, o iš gydytų ketoprofenu – tik 50 proc. (18). Taip pat šiuose tyrimuose deksketoprofeną gavusiųjų grupėse stebėtas ir mažesnis nepageidaujamų reakcijų pasireiškimas, palyginti su ketoprofeną gavusiųjų grupėmis. Tiriant deksketoprofeno ir kitų NVNU veiksmingumą, nustatyta, kad deksketoprofenas toks pat ar labiau veiksmingas malšinant skausmą, palyginti su kitais NVNU, jo poveikis pasireiškia greičiau, o nepageidaujamų reakcijų stebima mažiau, nei vartojant kitus NVNU. Vienas tokių pavyzdžių yra deksketoprofeno ir diklofenako veiksmingumo tyrimas asmenims, patyrusiems kojų traumą. Nustatyta, kad abu vaistai efektyviai sumažina skausmą, tačiau deksketoprofeną gavusiųjų grupėje stebėtas greitesnis skausmo malšinamasis poveikis (19). Panašūs rezultatai stebėti ir vertinant nugaros skausmo gydymą. Ligonius, kuriems staiga prasidėjo stiprus ar vidutiniškai stiprus nugaros skausmas, gydant po 25 mg deksketoprofeno 3 k./d., gydymo veiksmingumas buvo toks pat, kaip gydant 150 mg diklofenako (20), 150 mg tramadolio (21) ar 800 mg paracetamolio su 60 mg dekstropropoksifeno per dieną. Šis vaistas veiksmingas tiek vienas, tiek derinyje su kitais vaistais, siekiant pasiekti sinerginį skausmo malšinimo efektą. Tiriant deksketoprofeno ir tramadolio derinio veiksmingumą malšinant skausmą pacientams po klubo sąnario operacijos, nustatyta, kad po vienkartinio vaisto pavartojimo tiek tramadolį, tiek deksketoprofeną gavusiesiems buvo veiksmingai numalšintas skausmas, tačiau geresni rezultatai stebėti deksketoprofeno ir tramadolio derinio grupėje (15). Panašūs rezultatai stebėti ir skiriant vaistus pakartotinai. Taip pat šiame tyrime, vertinant vaistų saugumą, nustatyta, kad iš 641 tiriamojo 27 patyrė lengvas nepageidaujamas reakcijas. Nepageidaujamos reakcijos pasireiškė 4,7 proc. tiriamųjų, gavusių tik deksketoprofeną, 5,1 proc. tiriamųjų, gavusių tramadolį, o gavusių šių dviejų vaistų derinį – tik 2,8 proc.
Apibendrinimas
Svarbiausias tikslas skaudant – greitai ir patikimai malšinti skausmą. Deksketoprofeno trometamolis padeda pasiekti šį tikslą. Unikali deksketoprofeno druska – trometamolis – veikliosios medžiagos tirpumą vandenyje padidina beveik 1 tūkst. kartų, todėl užtikrinamas greitas skausmo malšinimo poveikis.
Parengė gyd. J. Bazevičienė
„Internistas“ 2016 m. / 09