Kasa – labai svarbi virškinimo sistemos liauka, esanti viršutinėje pilvo dalyje. Ją sudaro daugybė skiltelių, kuriose yra liaukinio audinio. Kasą sudaro endokrininė ir egzokrininė dalys. Endokrininė išskiria hormonus (insuliną, gliukagoną), kurie reguliuoja gliukozės koncentraciją kraujyje, o egzokrininė gamina kasos sultis, kuriose yra fermentų, dalyvaujančių virškinant baltymus, riebalus ir angliavandenius.
Kai fermentai nepakankamai aktyvūs ar jų stinga, galimi virškinimo sutrikimai, kurie pasireiškia dispepsija (tai grupė simptomų, susijusių su viršutine virškinamojo trakto dalimi) arba pilvo pūtimu.
Sutrikus kasos funkcijai, dažniausiai prasideda funkciniai virškinamojo trakto sutrikimai, pasireiškiantys protarpiais ar nuolat, susiję (arba ne) su valgiu ar kažkuriais maisto produktais.
Sergantysis gali skųstis rėmeniu, pykinimu, vėmimu, anoreksija, gastroezofagine regurgitacija, disfagija,krūtinės skausmu ryjant, raugėjimu, pilvo pūtimu, aerofagija, nevirškinimu, ankstyvu sotumo pojūčiu.
Kasos egzokrininė funkcija sutrinka sergant lėtiniu pankreatitu, cukriniu diabetu, cistine fibroze, kepenų ir tulžies pūslės ligomis, žarnyno ligomis, esant alergijai maistui, po skrandžio ir žarnyno operacijų. Esant šiems negalavimams, gydymą virškinimo fermentais pacientui skiria gydytojas. Tačiau ne visada kasos fermentų skiriama tik ligoms gydyti, jie gelbsti ir pacientus, kuriuos vargina funkcinio pobūdžio virškinamojo trakto negalavimai.
Daugelis pacientų juos geria net nepasitarę su gydytoju. Reikia žinoti, kad pagrindinis gydymo kasos fermentais tikslas – kompensuoti egzokrininę kasos funkciją ir panaikinti ar palengvinti kasos funkcijos nepakankamumo sukeltus simptomus, palaikyti pakankamą fermentų aktyvumą dvylikapirštėje žarnoje tuomet, kai ten patenka maistas.
Kadangi kiekvieno paciento kasos egzokrininės funkcijos nepakankamumo laipsnis labai skiriasi, gydymas kasos fermentais turi būti skiriamas individualiai.
Kada ir kokį preparatą pasirinkti?
Gydymo sėkmė priklauso nuo tinkamai pasirinkto preparato. Šalia firminio vaisto pavadinimo būna nurodyta, kiek fermento lipazės veikimo vienetų yra preparate (pvz., Mezym 10000 pagal Europos farmakopėją yra 10 000 lipazės, 7500 amilazės ir 375 proteazės vienetai). Preparatas Mezym gaunamas iš kiaulių kasos, todėl jis yra natūralus ir labiausiai artimas mūsų organizmui.
Reikia paminėti, kad būtent virškinimo fermentų preparatai, tokie kaip Mezym, gali padėti esant sutrikusiam virškinimui. Tuo tarpu maisto papildai gali prisidėti prie profilaktikos, tačiau, jeigu jau pastebimi simptomai (sunkumas skrandyje, ankstyvas sotumas ir pan.), reikia vaisto, kuris koreguoja sutrikimo priežastį – tai yra papildo trūkstamų virškinimo fermentų kiekį. Mezym papildo natūraliai organizme esančių fermentų kiekį ir taip padeda pagerinti virškinimą ir išvengti nemalonių pojūčių.
Gydymo kasos fermentais taktika: pradedama nuo 20000– 25000 vnt. lipazės, vartojama valgant, dozę galima didinti 2 ar 3 kartus, jei nepadeda – kreiptis į gydytoją dėl diagnozės patikslinimo.
Gydymas veiksmingas, jei, vartojant fermentų preparatus, išnyksta pilvo skausmai, vidurių pūtimas ir kiti simptomai. Taigi, savo namų vaistinėlėje verta turėti Mezym.
Daina Bliūdžiuvienė
Bendrosios praktikos gydytoja