Jos nededate į gaminamus patiekalus ir tikriausiai manote, kad vartojate labai mažai? Tačiau jei net visiškai neberiate druskos į faršą, rizikuojate jos suvalgyti daugiau nei manote. Pasirodo, net apie 80 proc. mūsų suvartojamos druskos „slepiasi“ duonoje, sūryje, konservuose, šaldytuose pusgaminiuose.
Druskos reikia
Nuo neatmenamų laikų žmogus, gamindamas maistą, vartojo druską. Buvo laikai, kai ji lyginta net su auksu. Druska išties organizmui reikalinga, kad vyktų gyvybiškai svarbūs fiziologiniai procesai.
Valgomoji druska – tai natrio chloridas. Šiame junginyje yra 40 proc. natrio ir 60 proc. chloro. Natris dalyvauja perduodant nervų impulsus ir sutraukiant raumenis. Šis elementas organizme palaiko skysčių pusiausvyrą ir neleidžia išdžiūti audiniams, yra sudedamoji kraujo, motinos pieno dalis. Natrio organizmas savaime negamina.
Chloras yra būtinas gaminti druskos rūgščiai – svarbiausiai skrandžio sulčių daliai. Jis taip pat dalyvauja riebalų deginimo procese, stimuliuoja lytinės ir centrinės nervų sistemos veiklą, padeda formuotis kauliniam audiniui.
Tad druskos atsargų mūsų organizme turi būti nuolat, tik ją reikia vartoti saikingai.
Pavojai sveikatai
Per dieną žmogui pakanka 5–6 g druskos. Iš tikrųjų dauguma mūsų jos suvartoja kur kas daugiau (apie 9 g). Tada ir prasideda visos bėdos.
Vartojant per daug druskos, didėja kraujospūdis, kuris yra vienas svarbiausių širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnių. Nustatyta, kad, sumažinus vartojamos druskos kiekį nuo 9 iki 6 g per dieną, insulto rizika sumažėja 22, o širdies priepuolių – 16 proc.
Natrio ir vandens apykaitą organizme sureguliuoja kalio ir magnio mišinys. Dėl tol sumažėja tinimai, kraujo spaudimas ir krūvis širdžiai.
Kai organizme per didelis natrio kiekis, su šlapimu pasišalina daugiau kalcio. Kalcio trūkumas gali sukelti osteoporozę. Tyrimai rodo, kad druskos sumažinimas (nuo 10 iki 5 g kasdien) menopauzę išgyvenančioms moterims yra toks pat veiksmingas, kaip kalcio papildų vartojimas (iki 900 mg kasdien).
Beje, mažiau vartojant druskos, lengviau atsikratyti antsvorio – tiesa, skysčių, o ne riebalų pavidalu.
Skaitykite etiketes
Kaip apskaičiuoti, kiek druskos suvartojate kasdien? Kiekvienas žiupsnelis druskos, kurią beriate į gaminamą maistą, sveria apie 0,25 g, trys šliūkštelėjimai iš druskinės – apie 0,5 g, o nubrauktas arbatinis šaukštelis – apie 5 g. Šviežiuose vaisiuose ir daržovėse yra tiek mažai druskos, kad net neverta skaičiuoti.
Druskos kiekis maisto produktuose nurodomas etiketėse, tik ne visada aiškiai. Kai kurie gamintojai nurodo tik natrio kiekį. Kad nustatytumėte, kiek produkte yra druskos, nurodytą natrio kiekį padauginkite iš 2,5. Pavyzdžiui, jei produkte yra 0,2 g natrio, tai 0,2×2,5=0,5 g druskos.
Kad greičiau susigaudytumėte, kiek druskos yra produkte, žvilgterėkite į jo maistinę vertę. Jei etiketėje nurodyta, kad porcijoje (arba 100 g produkto) yra 0,5 g natrio arba 1,25 g druskos, tai yra daug. Jei porcijoje yra mažiau nei 0,2 g natrio arba 0,5 g druskos, tai yra nedaug.
Kaip sumažinti druskos kiekį• Nedėkite druskos gamindami patiekalus. Juos gardinkite česnaku, žolelėmis ar juodaisiais pipirais.
• Mažiau vartokite pusgaminių arba rinkitės tokius produktus, kurių etiketėse nurodytas mažesnis druskos kiekis. Gana daug druskos gauname valgydami sumuštinius.
• Venkite padažų, marinuotų daržovių, kečupų ir majonezo, sultinio ar prieskonių kubelių. Daug druskos turi pica, aštrūs užkandžiai, traškučiai, fermentinis sūris.
• Valgykite daugiau šviežios mėsos, žuvies ir venkite rūkytų, konservuotų gaminių.
• Jei negalite atsisakyti druskos, vartokite jos pakaitalus (netinka žmonėms, kuriems yra inkstų sutrikimų). Skonis toks pat kaip druskos, tačiau vietoje natrio jų sudėtyje yra kalio.