Įvadas
Sarkopenija – amžiaus sukeltas raumenų masės ir jėgos sumažėjimas. Terminas kilo iš graikų kalbos – gr. sarx – mėsa, gr. penia – praradimas (Rozenberg IH, 1989). Apie 60 proc. liesosios kūno masės sudaro raumenys, apie 75 proc. – skersaruožiai raumenys. Jie yra pagrindinis gliukozės metabolizmo homeostazę palaikantis veiksnys. Skeleto masė pradeda mažėti jau sulaukus vidutinio amžiaus dėl hormonų pokyčių ir menkesnio fizinio aktyvumo, alfa motorinių vienetų nugaros smegenyse sumažėjimo, sumažėjusios raumenų baltymų sintezės. Tuo tarpu riebalų masės daugėja, vyksta riebalų masės regioninis persiskirstymas. Kaulų masė mažėja abiem lytims, bet moterims labiau.
Paplitimas, etiologija ir rizikos veiksniai
Sarkopenijos paplitimas įvairus, nes dažnai vartojami skirtingi diagnostiniai apibrėžimai, tiriamos skirtingos vyresnio amžiaus žmonių grupės (60−70 metų – 5−25 proc., 80 metų ir vyresnių – 11−50 proc.). Tai vienas geriatrinių sindromų, kurio etiologija nėra dar visai aiški. Šis reiškinys būdingas ne tik žmogui. Sarkopeniją lemia tiek paveldimieji, tiek išoriniai veiksniai.
Antrinė sarkopenija diagnozuojama, kai yra viena ar kelios priežastys, o liga aiškiai susijusi su:
- fizinio aktyvumo sumažėjimu (nejudrumas);
- ligomis (organų nepakankamumas, lėtinės, onkologinės ligos);
- mityba (nepakankamas baltymų, energijos gavimas dėl malabsorbcijos, virškinimo trakto sutrikimų, medikamentų sukeltos anoreksijos).
Pirminė sarkopenija nustatoma, kai nerandama kitų priežasčių. Daugumai senų žmonių sarkopenija vertinama kaip sukelta kelių veiksnių, todėl negali būti nei pirminė, nei antrinė. Maža gimimo masė (<3,18 kg) yra patikimas sarkopenijos rizikos veiksnys.
Patogenezė
Svarbiausias sarkopenijos vystymosi mechanizmas yra per maža baltymų sintezė ir / ar raumenų baltymų irimas. Sarkopenijos vystymosi mechanizmai:
- fizinio aktyvumo stoka;
- sumažėjęs maisto suvartojimas;
- neuromuskulinės funkcijos pablogėjimas;
- endokrininės sistemos sutrikimas;
- apoptozė;
- citokinų poveikis (ypač interleukinas-1, interleukinas-6, C reaktyvusis baltymas, alfa-TNF);
- genetiniai veiksniai (tiriami miostatino, ciliarinio eurotropinio faktoriaus, vitamino D receptoriaus genai).
Su sarkopenija susiję šie hormonai: testosteronas, augimo hormonas, dehidroepiandrosteronas (DHEA), estrogenai, insulinas, prolaktinas, skydliaukės hormonai, katecholaminai, gliukokortikoidai. Pirma mažėja raumenų jėga, vėliau – masė. Raumenų masė mažėja po 1–2 proc. kasmet nuo 50 metų (kai kurių autorių nuomone, nuo 30 metų). Raumenų jėga mažėja po 1,5 proc. kasmet nuo 50 metų ir po 3 proc. kasmet nuo 60 metų. Senstant lėtųjų ir greitųjų skaidulų tipų mažėja, bet greitųjų mažėja sparčiau, taip pat vyksta raumenų skaidulų atrofija, II tipo skaidulų virtimas I tipo skaidulomis, bendrojo skaidulų skerspjūvio ploto padidėjimas I tipo skaidulų atžvilgiu. Seno žmogaus skaidulose maksimalus skaidulos sutrumpėjimo greitis gerokai mažesnis ir tai sumažina raumens galią.
Klinikiniai požymiai
Sarkopenijos stadijos:
- presarkopenija: maža raumenų masė be mažos raumenų jėgos ar mažos funkcijos (tiksliai išmatuota raumenų masė);
- sarkopenija: maža raumenų masė ir maža raumenų jėga arba maža fizinė funkcija;
- sunki sarkopenija: maža raumenų masė ir maža raumenų jėga ir / ar maža fizinė funkcija.
Sarkopenija sukelia šias komplikacijas: sutrikdo judrumą, padidina griuvimų ir lūžių riziką, pablogina funkcinę būklę, sukelia negalią, priklausomybę nuo kitų asmenų, padidina mirtingumą.
Diagnostiniai tyrimai
Europos vyresnio amžiaus žmonių sarkopenijos darbo grupė (angl. The European Working Group on Sarcopenia in Older People – EWGSOP) 2010 metais pasiūlė sarkopenijos diagnostiką.
Sarkopenijos diagnozė nustatoma, kai yra 1 kriterijus ir dar 2 ar 3 papildomi kriterijai:
- maža raumenų masė;
- maža raumenų jėga;
- mažas fizinis pajėgumas.
Raumenų masei įvertinti naudojami šie tyrimai: kompiuterinė tomografija, magnetinis rezonansinis tyrimas, densitometrija*, bioelektrinis impedansas*, kalio kiekis liesajai masei, antropometrija*. Raumenų jėgos įvertinimas: rankų jėgos matavimas*, kelio fleksija / ekstenzija, pikinis iškvėpimo tūris.Fizinio pajėgumo įvertinimas: trumpas fizinio pajėgumo testų rinkinys*, įprastinės eisenos greitis*, stok ir eik testas*, atsistojimo nuo kėdės testas.
Sarkopenijos patikra: eisenos greičio matavimas – 4 metrų ėjimo testas. Jei greitis <0,8 m/s – nustatoma sarkopenijos rizika, reikalingi kiti tyrimai. Patikra gali būti taikoma kaip prognostinis rodiklis neigiamiems klinikiniams įvykiams, net mirtingumui prognozuoti. Skersaruožių raumenų mikrobiopsija atliekama siekiant ištirti sarkopenijos morfometrinius rodiklius ir dėl diferencinės diagnostikos. Šiuo metodu galima įvertinti skaidulų ilgį, plotą, sudėtį, pasiskirstymą, raumens fermentų aktyvumą.
Nemedikamentinis gydymas, korekcija
Fizinis aktyvumas – tai aerobiniai ir pasipriešinimo pratimai. Tyrimai parodė, kad 12 savaičių trukmės fizinis aktyvumas padidina satelitinių, vadinamųjų snaudžiančiųjų raumenų ląstelių skaičių – padaugėja raumenų skaidulų. Mitybos parama. Skiriama geriamųjų mitybos papildų, pakankamas kiekis baltymų (1,2–1,5 g/kg/d.). Tikslinga vartoti daugiau būtinųjų aminorūgščių (leucino, kazeino). Maža vitamino D koncentracija kraujo serume yra susijusi su sarkopenija ir raumenų jėgos sumažėjimu – tikrinti koncentraciją, skirti vitamino papildų. Trūksta įrodymų, kad omega-3 riebalų rūgščių ir kreatino papildai gali sustabdyti raumenų nykimą. Tiesa, žinoma, kad kreatino papildai padidina kelio tiesimo ir lenkimo jėgą.
Medikamentinis gydymas, korekcija
Anaboliniai steroidai
Atlikti tyrimai parodė, kad tvirtų įrodymų, jog testosteronas (vienas ar su kalorijų papildais) padidina raumenų masę, nėra. Esama duomenų, kad antinksčių žievinės dalies hormonas DHEA didina azoto susikaupimą, kūno ir raumenų masę, bet jėgai įtakos neturi, tačiau šis preparatas yra neskirtinų vyresniems žmonėms vaistų sąraše. Anabolikas nandrolonas, skiriamas parenteraliai, vartojamas siekiant sustabdyti ar padidinti raumenų masę vyresniems žmonėms, ypač sergantiems AIDS, terminaline lėtine obstrukcine plaučių liga, inkstų funkcijos nepakankamumo stadija, taip pat liguistiems žmonėms.
Selektyvūs androgenų receptorių moduliatoriai
Selektyvūs androgenų receptorių moduliatoriai neturi nepageidaujamo testosterono poveikio, vartojami sarkopenijos korekcijai ostarinas per os padidina raumenų masę, apsaugo nuo osteopenijos.
Vaistai, kurie dar tiriami
Nustatyta, kad padidėjęs citokinų lygis mažina raumenų masę, fizinį pajėgumą, todėl siekiama sukurti citokinų inhibitorius (anticitokinus). Augimo inhibitorius miostatinas mažina raumenų augimą, tiriami miostatino antikūnai, sukurtas preparatas bimagrumabas. Esama duomenų, kad augimo hormonas pagyvenusiems žmonėms, kurių mityba prastoka, palaiko azoto balansą ir padidina vaikščiojimo greitį, bet nėra duomenų, kad padidintų jėgą. Tiriami grelino agonistai.
Profilaktika
Metabolinis sindromas, cukrinis diabetas yra susijęs su sumažėjusia raumenų jėga, didina griuvimų ir šlaunikaulio lūžių riziką, todėl, siekiant išvengti sarkopenijos, būtina šių ligų rizikos veiksnių kontrolė. Nustatyta, kad vitamino D stoka yra susijusi su sarkopenija ir osteopenija, todėl tikslinga vitamino D koncentracijos patikra ir papildų vartojimas sulaukus vyresnio amžiaus. Sisteminė mokslinių darbų analizė parodė, kad smegenų struktūra yra teigiamai susijusi su raumenų struktūra ir funkcija, todėl svarbi ir demencijos sindromo profilaktika.
*Pažymėti tyrimai ir testai naudojami klinikinėje praktikoje.