
Įvadas
Dirglioji šlapimo pūslė (DŠP) yra simptomų kompleksas, kuriam būdingas staiga atsirandantis nenumaldomas noras šlapintis, šlapimo nesulaikymas, dažnas šlapinimasis ir šlapinimasis naktį (nikturija). Pagrindinis DŠP simptomas yra staiga atsirandantis nenumaldomas noras šlapintis, kurį sunku suvaldyti. Jį gali išprovokuoti tekantis vanduo ar kiti dirgikliai. Nevalingai susitraukiant šlapimo pūslės raumeniui, pacientai jaučia įsakmų norą šlapintis, todėl ne visada spėja nueiti į tualetą.
Remiantis literatūros šaltiniais, DŠP dažnis varijuoja. Tai priklauso nuo ligos apibrėžimo, tiriamosios populiacijos, duomenų rinkimo būdų. Manoma, kad ši patologija vargina 11,8–17 proc. žmonių. DŠP paplitimas didėja su amžiumi, tačiau ši liga vargina nemažai jaunų asmenų (1, 2). DŠP simptomai labai pablogina pacientų gyvenimo kokybę, riboja jų fizinį aktyvumą, socialinį gyvenimą. DŠP simptomai daug labiau nei įtampos šlapimo nelaikymas neigiamai veikia pacientų gyvenimo kokybę (3). Taip pat ši liga susijusi su didesne depresijos, griuvimų ir kaulų lūžių rizika (3, 4). Visuomenėje vyrauja klaidingas įsitikinimas, kad DŠP yra išskirtinai tik moterų liga. Tačiau jos dažnis tiek tarp vyrų, tiek tarp moterų yra panašus (3). Šios ligos simptomai dažnai klaidingai priskiriami gerybinės prostatos hiperplazijos padariniams.
DŠP konservatyvus gydymas – pirmo pasirinkimo variantas
Pirmos eilės DŠP gydymas yra konservatyvus. Pirmiausia pacientams būtina paaiškinti apie normalią šlapimo pūslės funkciją ir klinikinius DŠP aspektus. Pacientai, kurie supranta, kas jiems vyksta, gali geriau interpretuoti ligos simptomus ir juos valdyti. Daug informacijos apie DŠP simptomus suteikia šlapinimosi dienoraštis. Pacientams rekomenduojama reguliariai šlapintis. Šlapinimasis kas 3–4 val. ar dažniau sumažina imperatyvaus noro šlapintis ir šlapimo nelaikymo riziką, palengvina ligos simptomus. Pacientams rekomenduojama didinti intervalus tarp šlapinimosi, taip sumažinant šlapimo pūslės jautrumą ir padidinant šlapimo kiekį šlapinantis (2, 3). Pacientams reikėtų atsikratyti antsvorio, mesti rūkyti, vengti obstipacijos, būklių, sukeliančių lėtinį kosulį. Rekomenduojama riboti skysčių vartojimą – mažiau gerti vakare ir prieš miegą. Tai sumažina šlapinimosi dažnį bei nikturiją. Būtina riboti alkoholio ir kofeino turinčių produktų vartojimą. Kofeinas pasižymi daugiafunkciu poveikiu. Jis veikia ne tik kaip diuretikas, bet ir stimuliuoja detruzorių. Taip pat svarbu vengti maisto produktų, kuriuose yra „užslėpto“ kofeino (kofeino aptinkama šokolade, šaltoje arbatoje, leduose, gazuotuose gėrimuose ir net medikamentuose). Elgesio terapijos ir gyvenimo būdo pokyčių efektyvumas ribotas, todėl jie turi būti derinami su dubens organų fizioterapija ir medikamentiniu gydymu. Jei ir šie gydymo metodai neefektyvūs, o ligos simptomai išlieka sunkūs, tuomet pacientams rekomenduojamas operacinis gydymas.
Anticholinerginių vaistų veikimo mechanizmas
Normalų žmogaus šlapimo pūslės susitraukimą lemia muskarininių (cholinerginių) receptorių, esančių detruzoriuje, stimuliavimas. Šlapimo pūslėje daugiausia aptinkama M2 ir M3 potipio receptorių (5). Šlapinimasis įvyksta dėl parasimpatinės M2 ir M3 receptorių stimuliacijos. M2 receptorių stimuliacija taip pat slopina simpatinės nervų sistemos nulemtą raumenų atsipalaidavimą (5, 6). Anticholinerginiai medikamentai blokuoja acetilcholino poveikį ir padidina šlapimo pūslės talpą (7). Tačiau šių receptorių gausu ir kituose organuose, todėl antimuskarininių preparatų vartojimas yra susijęs su nepageidaujamomis reakcijomis.
Daugiau nei 30 metų DŠP medikamentinio gydymo auksiniu standartu buvo oksibutininas. Tačiau burnos džiūvimas, obstipacijos, regos sutrikimai ir kitos nepageidaujamos reakcijos labai ribojo jo vartojimą. 70 proc. pacientų DŠP gydymą nutraukia per pirmus 6 mėnesius (8). Geresnis muskarininių receptorių potipių ir jų poveikio šlapimo pūslės funkcijai supratimas leido sukurti selektyvius antimuskarininius vaistus, kurie geriau toleruojami. Tolterodinas buvo pirmasis naujos kartos medikamentas, pasižymintis didesniu selektyvumu šlapimo pūslės muskarininiams receptoriams nei burnoje. Tuo tarpu naujieji anticholinerginiai preparatai solifenacinas, darifenacinas, trospiumas pasižymi dar didesniu selektyvumu ir sukelia mažiau nepageidaujamų reakcijų. Kol kas Lietuvoje registruotas vienintelis jų – selektyvus M3 anticholinerginių receptorių blokatorius solifenacinas (pvz., Zevesin®).
Anticholinerginiai vaistai ir pažintinės funkcijos
Dauguma DŠP sergančių pacientų yra vyresnio amžiaus. Vienas pagrindinių DŠP simptomų yra nikturija, kuri gali pabloginti miego kokybę. Miego trūkumas pablogina kognityvines funkcijas, atmintį (9). Prie šių funkcijų pablogėjimo gerokai prisideda bendzodiazepinų, opioidų, triciklių antidepresantų ir anticholinerginių preparatų vartojimas. Muskarininių receptorių randama ne tik šlapimo pūslėje, bet ir centrinėje nervų sistemoje (CNS). Ten jie atlieka svarbią funkciją pažinimo ir atminties procesuose. Manoma, kad neselektyvių anticholinerginių preparatų vartojimas gali turėti rimtų padarinių pažinimo ir atminties funkcijai. Ypač tai aktualu vyresnio amžiaus pacientams, kuriems pažinimo funkcijų rezervas yra ribotas (10, 11). Oksibutininas ir jo metabolitai prasiskverbia pro hematoencefalinį barjerą ir sukelia nepageidaujamas CNS reakcijas. Kay su kolegomis, naudodami veidų bei vardų atpažinimo testą, nustatė, kad jauniems savanoriams kasdien vartojant 20 mg oksibutinino, pablogėjo jų kognityvinės funkcijos (12). Tolterodinas pasižymi mažesniu lipofiliškumu ir blogesniu prasiskverbimu pro hematoencefalinį barjerą, tačiau jis, kaip ir oksibutininas, yra tretinis aminas, todėl teoriškai taip pat galimas neigiamas poveikis kognityvinei pacientų funkcijai (12). Manoma, kad naujieji anticholinerginiai preparatai visiškai neveikia pacientų pažinimo funkcijų, todėl juos saugiai vartoti gali vyresni DŠP sergantys pacientai.
Solifenacinas gerai toleruojamas
Solifenacino saugumas ir efektyvumas įrodytas daugeliu tyrimų. 4 atsitiktinės imties, dvigubai akluose, placebu kontroliuojamuose tyrimuose dalyvavo per 3 tūkst. pacientų, mažiausiai 3 mėnesius kenčiančių nuo dažno imperatyvaus noro šlapintis ir šlapimo nelaikymo. Nustatyta, kad 5 mg ir 10 mg solifenacino efektyviau nei placebas mažino imperatyvaus noro šlapintis epizodų skaičių, šlapinimosi per parą ir nikturijos dažnį, reikšmingai padidino šlapimo kiekį šlapinantis pacientams, kurie sulaikė šlapimą (1 pav.) (13). Cordozo su bendraautoriais tyrime nustatė, kad 10 mg solifenacino reikšmingai sumažina nikturijos (–38,2 proc.) dažnį, palyginti su placebu (–16 proc.) (14). Šiame 12 savaičių trukusiame daugiacentriame, daugianacionaliniame, atsitiktinės atrankos, dvigubai aklame, placebu kontroliuojamame tyrime dalyvavo 1 091 pacientas. Nustatyta, kad, palyginti su placebu, solifenacinas reikšmingai sumažino šlapimo nelaikymo ir skubaus šlapimo nelaikymo dažnį. 50 proc. pacientų pasiektas šlapimo laikymas. Imperatyvaus šlapinimosi dažnis gerokai sumažėjo 5 mg (–51 proc.) ir 10 mg (–52 proc.) solifenacino vartojusių pacientų grupėse. Vidutinis šlapimo kiekis šlapinantis reikšmingai padidėjo abiejose pacientų grupėse. Gydymas solifenacinu buvo gerai toleruojamas. Jį vartojantiems pacientams pasireiškė mažiau nepageidaujamų reakcijų, palyginti su kitais anticholinerginiais preparatais. Burnos džiūvimas, daugiausiai lengvas, pasireiškė 7,7 proc. pacientų, gydytų 5 mg solifenacino.