Nėštumo simptomai
Ar spėliojate, kad pastojote? Vienintelis būdas tuo įsitikinti yra atlikti nėštumo testą. Tačiau yra ankstyvųjų nėštumo simptomų, kurie gali leisti įtarti tokią galimybę. Aptarkime, kokių požymių ieškoti.
Ar visoms moterims atsiranda ankstyvų nėštumo simptomų?
Kiekviena moteris yra kitokia. Tai taikytina ir jos su nėštumu susijusiai patirčiai. Ne visoms moterims pasireiškia tokie patys nėštumo simptomai, net tai pačiai moteriai simptomai per vieną nėštumą gali skirtis nuo simptomų, pasireiškiančių per kitą nėštumą. Be to, kadangi ankstyvi nėštumo simptomai dažnai yra panašūs į savijautą prieš pat menstruacijas ir jų metu, šie simptomai ne visada atpažįstami.
Toliau aprašomi kai kurie dažniausiai pasireiškiantys ankstyvi nėštumo simptomai. Turite žinoti, kad juos gali sukelti ir kitos priežastys, ne tik prasidėjęs nėštumas. Todėl tai, kad pastebėjote vieną ar kelis šių simptomų, nereiškia, kad jūs tikrai esate nėščia. Vienintelis būdas tuo įsitikinti yra atlikti nėštumo testą.
Negausus kraujavimas ir spazmai
Praėjus kelioms dienoms po pastojimo, apvaisintas kiaušinėlis prisitvirtina prie gimdos sienelės. Šis procesas gali sukelti vieną iš ankstyviausių nėštumo požymių – negausų kraujavimą (tepimą) ir kartais spazmus. Tai vadinamasis implantacijos kraujavimas. Jis atsiranda praėjus 6–12 dienų po kiaušinėlio apvaisinimo. Spazmai primena per menstruacijas atsirandančius spazmus, todėl kai kurios moterys juos ir kraujavimą klaidingai laiko menstruacijų pradžia. Tačiau kraujavimas ir spazmai yra nestiprūs.
Moteris gali pastebėti ne tik kraujavimą, bet ir į pieną panašias išskyras iš makšties. Jos yra susijusios su makšties sienelių sustorėjimu, atsirandančiu beveik iš karto po pastojimo. Išskyros atsiranda dėl intensyvesnio makštį išklojančių ląstelių augimo.
Išskyros, kurių gali būti per visą nėštumo laikotarpį, dažniausiai yra nekenksmingos ir jų nereikia gydyti. Bet jeigu išskyros skleidžia nemalonų kvapą ar jaučiamas deginimas ir niežėjimas, pasakykite apie tai gydytojui. Jis patikrins, ar jums neišsivystė mieliagrybių ar bakterijų sukelta infekcija.
Krūtų pokyčiai
Krūtų pokyčiai yra kitas labai anksti atsirandantis nėštumo požymis. Pastojusios moters organizme labai greitai keičiasi hormonų kiekiai. Dėl šių pokyčių po savaitės ar dviejų savaičių krūtys gali patinti, tapti jautrios ar atsirasti dilgčiojimas. Moteris gali pastebėti, kad krūtys tapo sunkesnės, pilnesnės ar liečiamos skauda. Taip pat gali patamsėti oda aplink spenelius, dar vadinama areole.
Krūtų pokyčius gali sukelti ir kitos priežastys. Tačiau jie šie pokyčiai yra ankstyvi nėštumo simptomai, reikia žinoti, kad prireiks kelių savaičių, kol priprasite prie naujų hormonų kiekių organizme. Tačiau šiam laikui praėjus krūtų skausmas turi palengvėti.
Nuovargis
Stiprus nuovargis yra normalus reiškinys nėštumo laikotarpiu, pradedant nuo pat nėštumo pradžios.
Moteris gali pajusti labai didelį nuovargį praėjus tik savaitei nuo pastojimo.
Kodėl? Nuovargis yra dažnai susijęs su dideliu hormono, vadinamo progesteronu, kiekiu, tačiau jį sustiprinti gali ir kiti veiksniai, pavyzdžiui, sumažėjęs cukraus kiekis kraujyje, mažesnis kraujospūdis bei sustiprėjusi kraujo gamyba.
Jeigu nuovargis yra susijęs su nėštumu, svarbu daug ilsėtis. Palengvinti nuovargį gali maisto produktai, kurių sudėtyje yra daug baltymų ir geležies.
Pykinimas (rytinis šleikštulys)
Rytinis šleikštulys yra žinomas nėštumo simptomas. Tačiau jis pasireiškia ne visoms nėščioms moterims.
Tikslios rytinio šleikštulio priežasties nežinome, bet manoma, kad šio simptomo atsiradimui įtakos turi per nėštumą susidarantys hormonai. Pykinimas per nėštumo laikotarpį gali atsirasti bet kuriuo dienos metu, bet dažniausiai jaučiamas ryte.
Taip pat kai kurios nėščios moterys jaučia potraukį tam tikriems maisto produktams arba negali jų pakęsti. Šie reiškiniai taip pat yra susiję su hormonų pokyčiais. Poveikis gali būti toks stiprus, kad net mintis apie anksčiau buvusį mėgstamą patiekalą gali moteriai sukelti vėmimą.
Gali būti, kad pykinimas, potraukis ar pasibjaurėjimas tam tikru maistui gali tęstis per visą nėštumo laikotarpį. Laimei, daugeliui moterų šie simptomai maždaug 13–14-ą nėštumo savaitę susilpnėja.
O iki to reikia pasirūpinti sveika mityba, kad jūs ir jūsų augantis kūdikis gautų būtinų maisto medžiagų. Galite su gydytoju pasitarti, kaip maitintis.
Dingusios menstruacijos
Pats akivaizdžiausias ankstyvas nėštumo simptomas, daugumą moterų paskatinantis įsigyti nėštumo testą, yra menstruacijų nebuvimas. Tačiau menstruacijų nebuvimo ar vėlavimo priežastis ne visada būna nėštumas.
Nėščios moterys taip pat gali kraujuoti. Jei esate nėščia, gydytojo klauskite, ką turite žinoti apie kraujavimą. Pavyzdžiui, kada kraujavimas yra normalus reiškinys, o kada tai yra skubios pagalbos reikalaujančios situacijos požymis?
Menstruacijų gali nebūti ir ne dėl nėštumo. Jų gali nebūti, jei jūs priaugote ar netekote per daug svorio. Taip gali atsitikti ir dėl hormonų sutrikimų, nuovargio ar streso. Kai kurioms moterims menstruacijos išnyksta nustojus vartoti kontraceptines tabletes. Bet jei menstruacijos vėluoja, o nėštumas yra galimas, reikėtų įsigyti nėštumo testą.
Kiti ankstyvi nėštumo simptomai
Nėštumas sukelia jūsų hormonų pusiausvyros pokyčių. Tai gali sukelti kitų simptomų.
•Dažnas šlapinimasis. Daugelis moterų tai pajunta maždaug šeštą–aštuntą savaitę po pastojimo. Nors šį simptomą gali sukelti šlapimo takų infekcija, diabetas ar perteklinis šlapimo išskyrimą skatinančių vaistų vartojimas, nėštumo atveju taip nutinka dėl pakitusio hormonų kiekio.
•Vidurių užkietėjimas. Nėštumo laikotarpiu dėl padidėjusio progesterono kiekio gali užkietėti viduriai. Progesteronas sulėtina maisto produktų slinkimą žarnynu. Kad sumažintumėte problemą, gerkite daug vandens, mankštinkitės ir valgykite daug skaidulų turintį maistą.
•Nuotaikos svyravimas. Nuotaikų svyravimas yra įprastas dalykas, ypač per pirmąjį nėštumo trimestrą. Jis taip pat yra susijęs su hormonų pokyčiais.
•Galvos skausmas ir nugaros skausmas. Daug nėščių moterų skundžiasi dažnu nestipriu galvos skausmu, o kitas vargina lėtinis nugaros skausmas.
•Galvos svaigimas ir alpimas. Šie reiškiniai gali būti susiję su kraujagyslių išsiplėtimu, sumažėjusiu kraujospūdžiu ir cukraus kiekiu kraujyje.
Nėščiai moteriai gali pasireikšti visi šie simptomai arba galbūt vienas ar du. Jei bet kuris iš šių simptomų pradeda varginti, pakalbėkite apie juos su gydytoju, kad galėtumėte planuoti, kaip juos kontroliuoti.