„Sveika prostata yra didelis vyro turtas, nuo jos priklauso ir vyro gera nuotaika, ir gera lytinė potencija, ir vaisingumas – tai antra vyro širdis. Šis posakis tikrai neperdėtas“, – įsitikinęs gydytojas urologas prof. Balys Dainys. Pasak gydytojo, išskiriamos trys didžiosios prostatos ligos, kurių negydant gresia itin rimtos pasekmės. Nepaisant to, gydytojas pastebi, kad daugybė vyrų vis dar vengia pasitikrinti, klaidingai mano, kad tyrimai skausmingi.
Dainio teigimu, trys didžiosios prostatos ligos yra prostatitas (prostatos uždegimas), prostatos hiperplazija ir vėžys.
„Prostatitai dažniausiai pasitaiko jauname amžiuje, jaunuoliams. Dažnas išvažiuoja atostogauti, maudosi galbūt kiek per šaltoje jūroje ar šaltame baseine, o galbūt įsivelia ir į kurortinį romaną. Po tokių atostogų man tenka priimti jaunuolius, kurie parsiveža ne tik gražius atsiminimus, bet ir lytiniu keliu plintančių ligų. Esu daug kartų susidūręs su atvejais, kai vyrai „atsiveža“ sifilį, gonorėją ar kitas ligas. Šios ligos sukelia ne tik šlaplės uždegimą, bet ir prostatitą. Pavyzdžiui, gonorėja sukelia kanalo ir šlaplės uždegimą, o jei yra iškart negydoma, tuomet seka žydintis prostatitas, jei negydoma ir tai – garantuotas nevaisingumas.
Kaip ir minėjau, viena iš prostatito priežasčių yra lytiškai plintančios ligos, kurių ir Lietuvoje dabar siaubingai gausu. Antra prostatito priežastis – peršalimas. Dabar pajūryje vanduo šaltas, o vandens sportu besimėgaujančių – kiek tik nori. Jie visą dieną mirksta vandenyje, kad ir su hidrokostiumu, vis tiek dažnai peršąla. Tuomet pajunta nemalonų jausmą pilvo apačioje, šlapinantis peršti, skauda sėklides, jaučiama nerami tarpvietė ir t.t. Tai – klasikiniai uždegimo požymiai“, – teigia gydytojas.
Kita, kiek vyresnius vyrus kamuojanti liga – prostatos hiperplazija. „20-40 m. Amžiaus vyrai su hiperplazija susiduria retai, o maždaug 60 proc. penkiasdešimtmečių turi padidėjusią prostatą. Tai priklauso nuo hormonų persitvarkymo: taip, kaip moterims būna menopauzė, taip vyrams – andropauzė, kuomet persitvarko hormonai, atsiranda tam tikri pakitimai, prostata pradeda didėti. Žinoma, taip nebūtinai nutinka visiems“, – sako gydytojas.
Pagrindiniai hiperplazijos simptomai – didėjanti prostata ir sunkumas šlapinantis, tačiau nėra jokio skausmo, nors dažnai šlapintis keliamasi ir naktį. Pradeda blogėti lytinė potencija. „Kartais šlapimas gali užsilaikyti, tuomet į gydytoją nesikreipiantis vyras gali negrįžtamai pakenkti inkstams“, – įspėja B. Dainys.
Trečia didžioji prostatos liga – vėžys. Pasak gydytojo, kasmet fiksuojama apie tris tūkstančius naujų prostatos vėžio atvejų. „Prostatos vėžys iš pradžių absoliučiai neskausminga liga, o požymiai tokie patys kaip ir prostatos hiperplazijos. Vėžys didėja, užspaudžia šlaplę, tuomet vyras pradeda sunkiau ir dažniau šlapintis, o kai vėžys išbujoja, tuomet, žinoma, prasideda ir skausmai“, – sako gydytojas.
Vyrai vis dar vengia tirtis
Pasak B. Dainio, vyrai dažnai uždelsia kreiptis į gydytoją, nes tikisi, kad sutrikimai tiesiog praeis savaime. „Dažnas, naktį kelis kartus nusišlapinti besikeliantis vyras, teisinasi, jog manė, kad pabunda dėl prastos miego kokybės, streso darbe ar pan. Tokia jau vyrų prigimtis, kad jie neskuba tirtis. Vyrai vengia dėl vizito pas gydytoja atsiprašyti iš darbo, sako esantys per daug užimti, o kai kurie bijo, kad tyrimai skausmingi, tačiau taip tikrai nėra“, – tikina urologas.
Pasak gydytojo, be daugybės kitų, yra trys svarbiausi prostatos tyrimai, kuriais remiantis galima gauti bent jau orientacinę tam tikros ligos diagnozę. Tai ultragarsinis tyrimas/echoskopija, PSA – prostatos specifinio antigeno tyrimas ir digitalinis rektalinis tyrimas, kuomet prostata čiuopiama pirštu. Pastarasis tyrimas – labai svarbus, bet jo vyrai dažniausiai ir vengia.
Svarbu laiku kreiptis į gydytoją
Paklaustas apie minėtų ligų gydymą, B. Dainys pažymi, jog visoms šioms ligoms skiriamas skirtingas gydymas, tačiau kai kuriais atvejais nepamainomais tampa augalininės kilmės vaistai.
„Prostatitui gydyti pirmiausia reikia nustatyti jo sukelėją. Kiekvienas sukelėjas skirtingai gydomas. Identifikavus, kas sukėlė, skiriami antibiotikai. Tuo tarpu hiperplazijos antibiotikais neišgydysi, skiriami vaistai, kurie gerina šlapimo tekėjimą – pagerina šlapimo srovę, taip pat gali būti skiriami vaistai, kurie turi savybę mažinti prostatą, retina šlapinimosi dažnį. Vėžys gydomais ir vaistais, ir „chemija“, skiriami šlapimo pratekėjimo vaistai, gali prireikti operacijos“, – pažymi urologas.
Pasak prof. B. Dainio, reikia nepamiršti ir apie augalinės kilmės vaistus: „Jei hiperplazija yra nedidelio laipsnio, tuomet augaliniai preparatai yra nepakeičiami, pavyzdžiui, „Prostamol Uno“. Šiuo atveju niekas cheminių vaistų nesigriebia, pradedame nuo augalinės kilmės vaistų, kurie būna efektyvūs. Žinoma, jei situacija rimtesnė, tuomet augalinės kilmės vaistai skiriami krtu su cheminiais vaistais. Viskas priklauso nuo prostatos hiperplazijos laipsnio. Taip pat augalinės kilmės vaistą galima kaip pagalbinę priemonę skirti net sergant vėžiu. Tačiau tai tik papildoma priemonė, kuomet gaunamas pagrindinis gydymas. Aš net ir jauniems vyrams po prostatito gydymo, po antibiotikų prostatos reabilitacijai mėgstu skirti augalinės kilmės vaistus, kad prostata reabilituotųsi ir jos funkicija pagerėtų bei atsistatytų. Čia augalinės kilmės vaistai yra nepamainomi.“
Autorius: Agnė Gaižauskaitė