Žymi pasaulio aktorė Merlyn Monroe yra sakiusi: „Nežinau, kas išrado aukštakulnius, bet daugybė moterų yra šiam žmogui skolingos“. Išties, kiekviena moteris turi bent vieną ar kelias poras aukštakulnių batelių. Jie leidžia moteriai jaustis gražiai ir pasitempusiai. Bet ar Merlyn Manroe buvo teisi sakydama, kad daugybė moterų turėtų būti skolingos tam žmogui, kuris išrado aukštakulnius? Ne, ne visai, nes juk sulig aukštakulnių atsiradimu pradėjo varginti ir daugybė sveikatos problemų.
3 priežastys, kodėl nereikėtų avėti aukštakulnių batelių
Pirma priežastis, dėl kurios turėtumėte atsisakyti dažno aukštakulnių batelių avėjimo, – tai mūsų pėdų sveikata. Pėdos didžiojo piršto deformacija gali atsirasti nuo dažno aukštakulnių batelių avėjimo. Yra žinoma, jog avint aukštakulnius batelius jūsų pėdos išsikreipia, o taip pat labai dažnai ir pėdos didžiojo piršto deformacija atsiranda. Ima vargina pėdų skausmas ir nuovargis. To išvengti būtų galima nešiojant tinkamą avalynę, – renkantis ne siaurus batelius, kurie gali deformuoti pėdą. Visgi, vien tik to neužteks. Dažnai pėdos didžiojo piršto deformaciją lemia ir genetika. Ką daryti, kuomet pėdos pirmojo, didžiojo piršto iškrypimas jau yra, ima deformuotis ir kiti pėdos pirštai bei pati pėda? Operacija yra vienas iš pagrindinių šios problemos sprendimo būdų.
Antra rimta priežastis atsisakyti aukštakulnių yra raumenų apkrova avint juos. Kuomet avime batelius su labai aukštu kulniuku mūsų blauzdų raumenys susilpnėja, gali išnirti pėda.
Trečioji, bet ne paskutinė priežastis, kodėl aukštakulnius reikėtų iškeisti į patogesnius batelius yra jūsų stuburo sveikata. Avint batelius aukštu kulnu iškrypsta stuburas, nes padidėja apkrova stuburui. Dėl to gali atsirasti nugaros skausmas.
XIX a. moteris, kuri avi „Chopine“ tipo batus
Kojų skausmas ir nuovargis. Kaip jo atsikratyti?
Tikriausiai daugumai moterų yra tekę patirti tą siaubingą kojų skausmą, kuris atsirado dėl ilgo vaikščiojimo su aukštakulniais bateliais. Ką daryti, kad nevargintų kojų skausmas? Idealiausia būtų rinktis batelius, kurių kulniuko aukštis būtų apie 2,5 cm., daugiausia – 5 cm. Su tokiais aukštakulniais bateliais jausitės patogiai ir nepadarysite daug žalos savo sveikatai.
Aukštakulnių paskirtis seniau ir šiandien
XVI „Chopine“ tipo moteriški batelius pradėjo nešioti Venecijos kurtizanės. Tokie bateliai ant platformos, kurios aukštis pradžioje siekė nuo 15 iki 42 cm. , o vėliau net 75 cm., labai greitai išpopuliarėjo. Dabar tikriausiai būtų net sunku įsivaizduoti, kaip to meto moterys galėjo paeiti su tokio aukščio platforma. Galėjo, tik su lazdų pagalba. Tuo metu pasaulyje estetika žmonėms mažai rūpėjo. Daug svarbiau buvo tokių aukštų batų funkcija. Jie turėjo apsaugoti kojas nuo purvo. Vėliau tapo ir mados dalimi. Tai, kas seniau buvo madinga, grįžta ir į šių dienų madą. Štai garsioji pasaulio dainininkė Lady Gaga taip pat nevengė avėti „Chopine“ tipo aukštakulnių. Tiesa, ramstytis lazdomis jai nereikėjo, tačiau žavių vyrų parankių tikrai prireikė.
Nuotrauka iš svetainės www.fashion-backwards.com
Ir viskas dėl dėmesio? Mados? Visai nepagalvojant, kad gražios kojos tai ne tik tos, ant kurių uždėta aukšta platforma, o tos, kurios yra sveikos.
Grožis reikalauja aukų, bet tegul ta auka nebūna jūsų sveikata!
Parengė: L.Rimgailė