Burnos žaizdelės (aftos, aftinės opos) gali atsirasti visai netikėtai. Atrodo, kad tai visai mažos žaizdelės ir jos tikrai neturėtų trukdyti normaliai gyvenimo kokybei. Tačiau dažnai yra visiškai priešingai – vienas ar keli maži burnos gleivinės vientisumo pažeidimai gali sukelti daug nepatogumų, nes kyla uždegimas, skauda valgant, geriant ir valantis dantis, o gijimas gali trukti net iki dviejų savaičių. Pacientas gali net nesuprasti, dėl kokių priežasčių atsirado aftinė opa. Pateiksime pagrindinius faktorius, darančius įtaką aftų susiformavimui.
Viena iš aftinių opų priežasčių – mechaninis pažeidimas
Dažnai susižalojama paprasčiausiu dantų šepetėliu. Didesnė rizika pažeisti gleivinę nauju dantų šepetėliu, ypatingai jei pakeičiamas ir dantų šepetėlio modelis. Skausmingas mechaninis pažeidimas yra atsitiktinis gleivinės sukandimas – dažniausiai pažeidžiama skruosto srityje esanti gleivinė. Rečiau pasitaiko įsikandimų į liežuvį. Dažniau burnos žaizdelės susiformuoja protezus ir plokšteles nešiojantiems pacientams, mat šie įrenginiai gali sužaloti jautrią burnos gleivinę, ypatingai jei jie pritvirtinti neteisingai. Nuolat burnos gleivinę dirginti gali netaisyklingai išdygę ar tik dygstantys dantys. Didelę įtaką gali turėti netinkamas danties gydymas. Burnos gleivinę dirginti gali aštrios dantų nuolaužos, susiformavusios pažeidus danties struktūrą bei netekus trumpalaikės ar ilgalaikės plombos.
Gera burnos ertmės priežiūra gali užkirsti kelią aftų atsiradimui
Tinkama burnos higiena yra labai svarbi aftinių opų atsiradimo rizikos mažinimui. Tačiau burnos higiena turi būti švelni, tausojanti. Įdomu tai, kad per daug agresyvių burnos priežiūros priemonių vartojimas gali tik paskatinti opelių atsiradimą, pavyzdžiui, kai kurie burnos skalavimo skysčiai gali būti atsakingi už cheminių pažeidimų atsiradimą. Jeigu burnos higienos priemonės linkusios pažeisti burnos gleivinę, tokių priemonių vartoti toliau negalima. Reikėtų saugotis ir burnos gleivinės nudegimų – mat nusideginimas karštu maistu ir gėrimais yra itin dažna aftinių opų susiformavimo priežastis, o gijimas trunka ypatingai ilgai.
Didelę reikšmę burnos žaizdelių atsiradimui turi kitos ligos ir vartojami vaistiniai preparatai
Mieliagrybių genties grybelių sukeliama kandidozė (burnos gleivinės pienligė) yra viena dažnesnių burnos opelių priežasčių. Gali būti diagnozuoja ir virusinė infekcija (burnos gleivinės pūslelinė, sukeliama viruso Herpes simplex) bei kitos infekcijos (pavyzdžiui, sifilis, vėjaraupiai). Aftinės opos būdingos sergant tam tikromis burnos gleivinės, autoimuninėmis, širdies ir kraujagyslių, virškinamojo trakto ar medžiagų apykaitos ligomis (pavyzdžiui, aftiniu stomatitu, kepenų ciroze, diabetu, Adisono liga). Burnos opos yra labai dažnos kraujo ligų palydovės. Tam tikri vaistiniai preparatai taip pat gali padidinti aftų susiformavimo riziką. Dažniausiai tai nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo ir kiti analgetikai, antibiotikai, chemoterapijai skirti preparatai bei kiti vaistiniai preparatai.
Tinkama mityba ir nervinės įtampos vengimas – tikri aftų priešai
Nesubalansuota mityba ir ilgalaikis dietų laikymasis gali turėti įtakos susiformuojant tam tikrų vitaminų trūkumui. Didelę reikšmę skausmingų burnos opų atsiradimui turi A ir C vitaminų trūkumas. Kai kurie rūgštūs maisto produktai gali skatinti burnos žaizdelių atsiradimą arba sulėtinti jų gijimą. Netgi dažnai patiriama nervinė įtampa nėra naudinga burnos gleivinės vientisumo palaikymui.
Pasitaiko atvejų, kai aftų atsiradimo faktoriai lieka nežinomi.
Anaftin – veiksminga priemonė susiformavus nedidelėms burnos opelėms
Tai puiki priemonė, padedanti apsisaugoti nuo nedidelių opelių sukeliamo skausmo ir skatinanti burnos žaizdelių gijimą. Anaftin padengia aftines opeles plėvele, kuri apsaugo nuo nervinių galūnių dirginimo ir infekcijos, o unikali sudėtis skatina greitesnį opos gijimą. Natūralūs komponentai veiksmingai drėkina burnos gleivinės audinius, nuramina nemalonius pažeidimo simptomus. Anaftin tiekiamas purškalo, gelio ir skalavimo skysčio pavidalu, todėl pacientas gali pasirinkti jam patogiausią formą.
Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė