Dvi rausvos mergaitės kojos
Nueina jūros krantu.
Tai jų mano sapnas ieškojo,
Klajodamas tiek naktų.
Jos eina tarp kriauklių, žolelių,
Jos mindo baltas putas,
Ir puola širdis ant kelių
Prieš tas žydinčias radastas.
Šis lietuvių poeto H. Radausko eilėraštis „Mergaitė pajūryj“ puikiai iliustruoja teiginį, jog kojos – viena iš seksualiausių moters kūno dalių, kurią jau nuo neatmenamų laikų apdainavo ne vienas poetas… Tačiau toli gražu ne visos moterys gali pasigirti tobulomis kojomis: jas vargina venų ligos, kraujotakos sutrikimai…
Kojų problemos su kuriomis susiduria XXI a. moteris?
Nejudrus bei įtampos kupinas šiuolaikinės moters gyvenimo būdas, be abejonės, neigiamai veikia ir kojų kraujotaką, todėl nieko keisto, jog daugėja moterų, kuruos serga lėtiniu venų nepakankamumu. Sergant šia liga moters kojos tampa ne tik kad nesveikos, bet ir estetiškai nepatrauklios.
Venų varikozė moteris dažnai pradeda varginti nėštumo metu, kai dėl vaisiaus svorio gimdoje sutrinka veninė kraujotaka. Dėl to būsimoms mamoms nėštumo metu yra rekomenduojama nešioti kompresines kojines, daryti kojų masažą. Tik reikėtų atsiminti, jog darant kojų masažą, reikia masažuoti kojas viena kryptimi – tik iš apačios į viršų, būtent taip, kaip teka veninis kraujas.
Paviršinių kojų venų nepakankamumas gali būti kelių stadijų. Pirmoji stadija – venos plonos, neišryškėjusios, dar nejaučiamas kojų sunkumas, bet jas galiu dilgčioti po sunkesnio fizinio darbo, ilgiau pasėdėjus ar pastovėjus. Antroji stadija yra tuomet, kai odos paviršiuje yra matomi pagrindiniai venos kamienai, atšakos, o kraujagyslių storis būna 3-4 mm. Esant šiltam orui, po pirtelės ar fizinio krūvio, geriant mažai skysčių, dienos pabaigoje žmogus jaučia, kad jį vargina kojų tinimas, gali būti mėšlungis, atsirasti kojų skausmas. Trečioje stadijoje kojos būna sunkios nuo pat ryto, venų tinklelis išryškėja, o patinimai ir pabrinkimai didėja, dėl to kartais, dėl platėjančios pėdos, tenka rinktis platesnę avalynę. Ketvirtoje stadijoje yra pakenktos ne tik paviršinės, bet ir giliosios venos. Blogai veikia venų vožtuvai.
Pastebima, jog Baltijos šalių gyventojai, kitaip nei šiltųjų kraštų, rizikuoja susirgti venų nepakankamumu dėl šaltų orų. Taip yra dėl to, jog mums daug dažniau tenka avėti šiltą avalynę, kuri gali spausti kojas, kojinės veržia kojas, vasaros tokios trumpos, jog vos galime pasidžiaugti tais keliais mėnesiais, kuomet galime vaikščioti basomis po pajūrio smėlį ar po žalią žolę…O juk tai taip sveika kojoms!
Išsiplėtusios venos gali „padovanoti“ daugybę kitų ligų
Yra žmonių, kurie vis dar mano, jog išsiplėtusios venos – tai tik estetinė problema. Ne, toli gražu nereikėtų taip galvoti. Dėl jungiamojo audinio nepakankamumo, venų sienelių silpnumo, gali atsirasti šlapimo nelaikymas, be to, kojose užsistovintis kraujas – tai savotiška organizmo teršalų kaupykla, organizmo nuodijimas. Jei veninis kraujas neišpumpuojamas iš kraujagyslių, organizmas yra nuodijamas, dėl to silpnėja imunitetas, į žmogaus kūnas lengviau patenka infekcijos. Gali prasidėti atritai, sąnarių išnirimai, vyresnio amžiaus moteris gali pradėti varginti skydliaukės ligos.
Nesveikas kojas yra būtina gydyti. Vaistinėse galima rasti daugybę medikamentinių priemonių, kurios yra skirtos venų varikozei gydyti, pvz., heparino tepalas „Lioton“, kuris pasižymi kraują skystinančiu, priešuždegiminiu poveikiu, padeda pagerinti vietinę mikrocirkuliaciją, apsaugo nuo kraujo krešulių susidarymo paviršinėse venose.
Kojos – tai moters „ginklas“, kuris gali padėti užkariauti vyro širdį, todėl labai svarbu rūpintis kojų sveikata, nes gražios kojos – sveikos kojos.
L.Rimgailė