Pastebėjote, kad kojos nykštys pasidarė kreivas, taigi, ko gero, atsirado vadinamasis kojos nykščio skaudulys?
Kreivi kojos nykščiai – ne tokia ir reta problema: skelbiama, kad JAV beveik 1 iš 4 18-65 m. žmonių turi šią problemą. Kaip žinoti, kad jūs turite kojos nykščio skaudulį? Gydytojai sako, kad tereikia palyginti savo kojas su kitų, sveikų žmonių kojomis – jūsų kojos nykštys bus neįprastai pakrypęs, tą vietą skaudės, ji bus paraudusi, o sąnarys – sustingęs.
Kuo anksčiau pradėsite gydyti šią problemą, tuo geriau. Rinkitės gydymą atsižvelgdami į tai, kaip stipriai jums skauda skalėje nuo 1 iki 10 – jei skausmą įvertinate mažiau nei 5 ar 6 balais, galite pabandyti šią problemą išspręsti ir be operacijos. Žinoma, tik operacija gali grąžinti nykščio kaulą į vietą, tačiau toliau pasiūlysime būdus, kurie palengvins jūsų savijautą, sumažins skausmą ir padės lengviau sulaukti operacijos, jei jums ji vis dėlto bus paskirta.
Nenešiokite aukštakulnių
Būtent aukštakulniai ir galėjo sukelti šią problemą, o juos dėvėdamos tik dar labiau pasunkinsite situaciją – nesmarkus, nelabai skausmingas kojos nykščio skaudulys gali virsti sudėtinga, itin skausminga problema. Be to, gydytojai pataria visada apsimauti ir kojines ir tik tada autis batus.
Atidžiai rinkitės batus
Batus parduotuvėje matuokitės vakarais, kai kojos labiausiai patinusios – taip išsirinksite tinkamiausius batus, kurie vėliau nespaus.
Nešiokite paminkštinimus
Jei jums nustatyta plokščiapėdystė, išauga tikimybė, kad jūsų kojos nykščio kaulas pakeis kryptį, todėl patariama į batus, po priekine pėdos dalimi įsidėti paminkštimus.
Išmėginkite kojos nykščio įtvarą
Vaistinėse parduodami įvairūs kojos nykštį sutvirtinantys įtvarai, tačiau jie toli gražu nėra stebuklinga priemonė; gydytojai teigia, kad tai – tik laikinas išsigelbėjimas. Nešiodami šiuos įtvarus jausitės geriau, nebeskaudės nykščio, tačiau vos įtvarą nusiėmę ir vėl pajusite skausmą.
Rūpinkitės pėdomis
Skausmą malšinkite ledu, pėdų masažu ar itin sudėtingais atvejais, išgerkite ir vaistų nuo skausmo.
Apsilankykite pas specialistą
Užsirašykite vizitui pas podiatrą – pėdų specialistą. Galbūt ir norėtumėte kojos nykščio skaudulį išsigydyti patys, tačiau būtent specialistai gali paskirti efektyvių, neintervencinių priemonių, pavyzdžiui, ultragarso ar elektrostimuliacijos procedūrų. Be to, gydytojas nustatys, kaip smarkiai pakrypęs jūsų kojos nykštys ir net jei ir po visų šių procedūrų jums vistiek skaudės ar bus sunku vaikščioti, turbūt teks operuotis.
Straipsnio autorė Giedrė Izabelė Janušaitė (Šaltinis – Reader’s Digest)